Opinie o Credit Suisse Polska Sp. z o.o. w Warszawa

As one of the world's leading banks, Credit Suisse provides its clients with investment banking, pri

Branże: Doradcy biznesowi

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Credit Suisse Polska Sp. z o.o. w Warszawa

Oskar

Nie bedzie zwolnien w Polsce. Poza tym czesc stanowisk bedzie przesunieta do Polski. Odkorkowujem szampana!

@Oskar

A wiesz może czy docelowo Polska ma obsługiwać CS czy CSFB? Czy i jedno i drugie???

Oskar

Zwolnien nie będzie. Odetchnijcie

Klepacz
@Oskar

Na podstawie czego to mówisz ?

Wrocław

Podobno jest lista ok. 200 osób do zwolnienia we Wrocławiu...

@Wrocław

Jaki obszar? I czy kontraktorzy czy permy?

ObyNie
@Wrocław

Podpinam się pod tematy. Kontraktorzy czy permy? Jakie departamenty ?

IB
@Wrocław

Nie 200 a 2000 osób. Najpierw kontraktorzy.

taktak
@IB

200, 2000 a może 2 ?

@taktak

skad wiesz, ze nie caly CS we Wro?

@aspoleczna

W ogóle dla bezpieczeństwa zwolnijmy ludzi ze wszystkich banków w Polsce. A poważnie to chyba wszystko jasne już jest, jak zajmowałaś się klepaniem dla EMów to Twoje dni są policzone w ujęciu 2-3 lat, jak Wealth Management to może być nawet lepiej. Najbardziej jestem ciekawa CS Boston. Tam można dużo zyskać (jak to wypali i zostawią coś w PL to kasa będzie baaardzo dobra, lepsza niż w CS) ale równie dobrze mogą to sprzedać i ograniczyć się do USA i klepacze pójdą do Urzędu Pracy i nie zobaczą tych obiecywanych $$$ na oczy. Można dużo zyskać ale i dużo stracić.

Ze spotkania teraz
@IB

Teraz trwa spotkanie na zoomie gdzie naczelna powiedziala ze liczba zwolnien nie kwalifikuje sie na uznanie za zwolnienie grupowe. Na pytanie ile to osob stwierdzila ze do 30 w miesiacu. Wiec w najgorszym wypadku zostanie zwolnionych 58osób u nas do konca roku (29 w listopadzie, 29 w grudniu). Oczywisice zakladam ze maja jakies kreatywne sposoby liczenia tego wiec kij wie czy taka teoria jest prawdziwa

@Ze spotkania teraz

zwolnienia nie dotycza tych ktorym sie koncza umowy oraz kontraktow, w pierwszym przypadku mowa o nieprzedluzeniu, w drugim o zakonczeniu wspolpracy. Zwolnienie dotyczy umow o prace

Barry
@aspoleczna

To ja nie rozumiem jednego. Skoro będą zwolnienia i nie przedłużanie umów tym którym się kończą, to po co są zatrudniani nowi pracownicy?

@Barry

pewnie ogloszenia wisza, bo HRy przeciez tez nie wiedzialy i ladnie pracowaly, wygasna i tyle. Byc moze sa role, ktore sa bardziej potrzebne od tych ktore istnieja, albo w danym obszarze potrzebuja wiecej ludzi, a w innych np. wcale. Proste

Imprezowicz
@aspoleczna

Wy tu o zwolnieniach a ja dziś usłyszałem od koleżanki z HR, że nie będzie imprezy świątecznej, jak ja to przeżyje??? Albo Covid, albo restrukturyzacja, liczyłem że może zapoznam jakąś fajną koleżankę z innego działu ???????????? Czas się pakować!

@Imprezowicz

bedzie impreza nie z tej ziemi, cos tak czuje

Imprezowicz
@aspoleczna

Widzę 2 łapki w dół pod moim postem na górze, ktoś nie zrozumiał ironii. Jak ktoś uczęszczał na lekcje matematyki w szkole podstawowej to powinien rozumieć, że fakt obniżenia etatów o blisko 3 tys. w tym roku i 9 tys do 2025 globalnie nie oznacza że tyle osób zwolnią. W skrajnym przypadku do 2025 mogą zwolnić i 20 tys z czego 11 tys miejsc pracy przeniosą do Polski albo jak uznają to gdzieś gdzie jest jeszcze taniej a 9 tys zniknie bezpowrotnie i efekt matematyczny będzie taki jak założyli. Przecież oni na Town Hall tego nie powiedzą. A strategia ma to do siebie, szczególnie w CS, że co chwila się zmienia.

@Imprezowicz

dokladnie tak, lapa w gore

MoveIt

Czy ktoś z was wie jaka będzie skala zwolnień? Niestety w firmie cisza, każdy udaje że nie ma tematu, a atmosfera taka że można kroić nożem. Oficjalny rozporządzenie'- czekajcie na stanowisko banku. Podobno z vendorami już toczą się rozmowy na temat zwolnień. Tutaj to zostawiam żeby nie być gołosłownym. https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/10/02/credit-suisse-na-krawedzi-upadku-potezny-kryzys-gospodarczy-coraz-bardziej-prawdopodobny/?fbclid=IwAR0msjrIuA47RlBgtOCxE002Psaav_FK851BYL7xHvMrmtuH2JSAcI69Nko

@MoveIt

Ciężko powiedzieć. Zależy czy zbankrutujemy, czy sprzedadzą cały IB czy tylko np USA. Za dużo niewiadomych. Przy czym jest opcja że jednocześnie w ramach cięcia kosztów będą przenosić nowe procesy do Polski więc w Excelu to może się za wiele nie zmienić jeśli chodzi o headcount.

lol
@Yoda

Zbankrutujemy? Czy ty jesteś poważny… Naczytali się wszyscy jakichś wpisów na Twitterze naganiaczy na short akcji i krypto itp i teraz panikę siejecie z (usunięte przez administratora)

@lol

To doprecyzuje, przy obecnych kapitałach bankructwo nam raczej nie grozi ale obecna sytuacja może wywołać efekt domina, nagły odpływ depozytów, kluczowych klientów i pracowników, bufory bezpieczeństwa zostaną pożarte i Państwo Szwajcaria będzie musiało wkroczyć bo jesteśmy zbyt duzi żeby upaść. Tylko wtedy IB pójdzie i tak i tak na odstrzał a większość ludzi w Polsce pracuje dla IB.

Old
@Yoda

Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią o zwolnieniach. Zarząd nie zaprzeczył że będą redukcję na stanowiskach. Stąd proste wnioski że wylecą w pierwszej kolejności minionki zatrudnione przez agencje a na drugi strzał pójdą interny. Jeżeli ktoś uważa inaczej proszę o sprostowanie.

@Old

Ja uważam, że wszystko zależy od działu. Jeśli CS zrezygnuje z jakiegoś obszaru i da się to zrobić relatywnie szybko, to wszystkie osoby zatrudnione w tym dziale polecą, niezależnie czy są contractorami, internami AVP, VP itd. Jeśli ktoś jest podpięty pod wealth management albo pod bank komercyjny w Szwajcarii to bym się nie bał o zwolnienia. Nie można generalizować.

Celeron336_
@Yoda

To ile w końcu ludzi jest na wylocie? Konkretnie, bez politpoprawności plizzz

HRBP
@Celeron336_

bez kozery powiem pińćset

Matematyk
@Celeron336_

Łatwo policzyc. Cala firma to 50k ludzi na swiecie, maja zwolnic 10% czyli ok 5k, w Polsce pracuje ok 10% całości - czyli ok 5k, wiec 10% z 5k to ~500 Czy faktycznie taka liczba zostanie zwolniona zalezy od tego jaka strategie bank oglosi 27. Jezeli zdecyduje sie o ubiciu/sprzedaniu IB to wszystkie działy z tym zwiazane (jakies kontrolingi, auditingi, it itp) pojdzie sie yeah-bać i albo trafi do nowego wlasciciela albo zostanie grupowo zwolniona i tyle. Czy to bedzie akurat 500 osob - mozliwe ze wiecej

lol
@Matematyk

Nie wiem, czy ty to piszesz w formie żartu, czy faktycznie tak myślisz.. piszecie takie bzdury i tylko ludzi straszycie.. Przy podejmowaniu tego typu decyzji, bierze się pod uwagę wiele innych czynników jak np.: sporo osób już i tak odeszło, i to w całym CS, polskie lokalizacje generują zupełnie inne koszty, pracowników można przenosić do innych zespołów. Poza tym, bank nie sprzeda całego IB przecież, pomyśl, a nie tylko mnożysz razy 10% wszystko, lol. Te twoje szacunki 500 osób w Polsce, to jest przesada. Zgaduję, że masz zerowe informacje z poziomu N3-4, jedynie jakieś własne spekulacje, które nikomu tu nie służą.. Jak dla mnie to przeczytałeś stare info o redukcji 10% ogłoszone miesiące temu i bez przemyślenia, ani nawet obserwacji samodzielnej, sugerujesz jakieś ubogie wnioskowanie..

@lol

Gdy polskie centrum uslug wspolnych zostalo utworzone nie dostaliscie pracy z nieba, procesy zostaly przeniesione z drozszych lokalizacji i ktos stracil role (lub byly problemy z jej obsadzeniem), zebyscie ja mieli i narzekali, ze jestescie wspanialymi ekspertami trzy razy mniej zarabiajacymi niz koledzy na Zachodzie. Jesli chodzi o koszty utrzymania, to w niedalekim czasie prawdopodobnie nie bedzie juz tak oplacalne lokowanie centrow uslug wspolnych w PL. Na świecie jest mnostwo innych Państw, które przywitaja CS z uśmiechem, i są o wiele tańsze! (jak niegdys PL)

Matematyk
@lol

Ty sie próbujesz okłamywać że ja to pisze w formie żartu, a zobacz sobie jakie nadgodziny robi hrbp przygotowujące się do naszych lokalnych zmian i po nocach swiecace sie na zielono kolezanki z hr. Rozumiem ze wierzysz w maile które dostajesz, ale nikt powyzej N3 nie ma złudzen ze departament się utnie a wraz z nim wszystkie zespoły supportujace go na calym swiecie. Finalnie - zadaj sobie pytanie - jak tak management powtarza ze jestesmy w super pozycji, ze mamy kapitału po korek i jest lepiej niz kiedykolwiek w porównaniu z nasza konkurencją, to po co firma zadaje sobie tyle trudu zeby np. sprzedac hotel który jest ich własnoscią, w Zurychu, za jakies "drobne" 400m chf ? Zeby dosypac szczyt do tej górki z kasy co niby ją mamy czy moze jednak excel sobie a stan faktyczny sobie ?

@Matematyk

Ja już jedną nogą poza CS, mam list intencyjny z innego banku inwestycyjnego w Waw tylko czekam z wypowiedzeniem na 27/10, może ogłoszą jakieś preferencyjne warunki dla osób zwalnianych to się zgłoszę na ochotnika to jakaś odprawa wpadnie? Macie jakieś przecieki?

lol2
@Ania

List intencyjny nie ma żadnych skutków prawnych. Mhm, przez te 2 kolejne dni robocze, po 27/10, na pewno wszystko ogłoszą od razu… Za kilka dni się dowiecie jak bardzo panikowaliście co do skali zwolnień w PL oraz, że za bardzo się w domysłach skupiliście tylko na dywizji IB.

Luzubrak
@lol2

Wiesz co ja mam obawy. Nie ma jasnej komunikacji od zarządu a ludzie są zaniepokojeni. Uważam że będą zwolnienia i to w dużej skali co spowoduje że sporo osób będzie w ciężkiej sytuacji już nie mówiąc o znalezieniu nowej pracy przy nagłym przypływie tylu ludzi na rynek. Jeżeli ktoś może rozwiać moje wątpliwości to bardzo proszę, ale z mojej perspektywy nie wygląda to dobrze.

lol2
@Luzubrak

No niestety może być lekkie (?) trzęsienie i przesyt pracowników na rynku. Lepiej za wczasu o tym pomyśleć i wykonać odpowiednie ruchy.

@lol2

juz teraz zaczynaja sie problemy, wszyscy wiedza o sytuacji CS i rekruterow nie przekonasz, ze chcesz pracowac gdzie indziej bo pragniesz rozwoju i nastepnego kroku w karierze. Kazdy wie, ze sie ratujesz. Brak wiarygodnosci? - odbitka za lata 'przesluchan' podczas rozmow rekrutacyjnych, pytan behawioralnych badajacych transparentnosc kandydata i smieszne background screeningi (jakby ekspert czy dwoch nie mogl ocenic czy znasz sie na robocie). Jak widac najwiekszej prawdy wymaga ten co ma najwiecej do ukrycia. Mega zjazd wedlug mnie beda mieli viceprezydenci, managerowie, moga latami siedziec w domu albo juz w ogole nie wrocic w korporacyjne szeregi, ale przeciez dobrze zarabiali wiec nie musza sie chyba przejmowac. Tak naprawde nie trzeba nikogo zwalniac, wystarczy nie przedluzyc umow, wypowiedziec kontrakty, zobaczymy.

@aspoleczna

Jeśli ktoś jest ekspertem w swoim fachu to znajdzie pracę w miesiąc. Jeśli ktoś jest Klepaczem i od kilku lat nic innego nie robi tylko klepie w programie wykorzystywanym tylko przez CS to ma problem. Poza tym nawet całkowite wyjście z IB a to też mało realne zajmie ze 2 lata więc to nie jest tak że z dnia na dzień wszyscy trafia na rynek pracy.

@Ania

pod warunkiem, ze bedzie zapotrzebowanie na prace tego eksperta, np. najlepsi eksperci kredytowi juz poczuli sytuacje. Likwidacja moze trwac dwa i cztery lata, albo dwa miesiace

i co
@lol

i co teraz powiesz? zdziwienie, co?:D 9'000 robi wrazenie i 2'700 do konca tego roku

Fizyk
@Matematyk

Pomnóż to przez 2, a podstawę do wyliczeń zwiększ do 6,1k: https://businessinsider.com.pl/finanse/credit-suisse-z-wielkimi-problemami-zwolni-9-tys-osob/3npry05

Analityk

Wysłałem aplikację. Otrzymałem odpowiedź po 4 miesiącach. Rozmowa z 2 Menadżerami plus Interview przez telefon z UK. To oni decydowali. Decyzję o rekrutacji podejmują ludzie, którzy nigdy Cię nie zobaczą, wtedy zdecydowałem, że to zabawa. Jak można rekrutować kogoś przez telefon na stanowiska analityka ? Odpowiedź po 4 tygodniach.

Gyxiv

No i juz wszystko jasne. Pakuje walizy

Jakija
@Gyxiv

Czy już coś wiadomo?

elka
@Jakija

z tego co widzę to jeszcze nie ogłosili zwolnień.

Luvri

Czy cos wiadomo o zwolnieniach, macie jakies informacje?

Jarek
@Luvri

Zwolenia będą aby uspokoić akcjnariuszy i wykazać "chęć" do restrukturyzacji.

@Jarek

Ten dzisiejszy TH to jeden z bardziej kuriozalnych spektakli jakie widziałem. Poziom odrealnienia i ściemy galaktyczny. Jeszcze brakowało żeby na koniec była owacja na stojąco. Stracona godzina. A zwolnień w Polsce poza kontraktorami się nie spodziewam, nie powiedzieli tego ale być może nawet więcej procesów do nas przejdzie żeby ciąć koszty.

Procesor
@Yoda

Przerzucanie procesów z drogich lokalizacji do taniej siły roboczej trwa cały czas. Jedyne co się może zmienić to ewentualne przyśpieszenie tego.

Doda
@Yoda

Skoro byles na TH, to chyba nadal z jakiegos powodu traktujesz te firme powaznie. Ka to wogole zapomnialem, że ma byl TH, zawinalem kite i poszedlem se na fajku a potem do domu

Janek
@Procesor

Przy rosnącej cenie franka jesteśmy coraz tańsi. Nawet pomimo inflacji i nominalnego wzrostu płac.

Andi
@Janek

Czy ktoś mógłby mi w sposób logiczny wytłumaczyć jak się ma przejście danego procesu do CS First Boston Bank czy jak tam to coś się będzie zwało do sytuacji Klepacza w PL podpiętego pod ten obszar? Bo to co zostaje w CS to wiadomo, to co ma zostać z czasem sprzedane i tymczasowo jest przeniesione do poczekalni to też wiadomo. A po uniezależnieniu się CS First Boston co, będą mieli swoją SSC czy jakoś z nami będą współdzielić koszty?

Programista
@Yoda

Jestem na kontrakcie, nie spodziewam się zwolnienia a raczej przedłużenia kontraktu w przyszłym roku. Co do pracowników na umowach w Polskich oddziałach to też nie widzę tej fali zwolnień tym bardziej że kluczowe procesy nie mogą zostać pozostawione same sobie. Myślę że większość wypowiadających się negatywnie nie ma świadomości jak tanimi jesteśmy pracownikami w porównaniu do SWISS UK USA itd. Co do TH zwykłe lanie wody pod akcjonariuszy, trzeba powiedzieć bardzo dużo i zrobić jeszcze więcej żeby wszystko zostało po staremu.

Zenek

cd. Duzo osob z tego, co zauwazylem wychodzila dzien w dzien grubo po 17. czy nawet 18. U mnie nie mozna bylo akurat o 16. zamknac kompa i sobie pojsc, bo wlasnie przewaznie wtedy splywalo najwiecej zadan z Londynu czy NY, ktore najlepiej bylo wykonac juz kilka dni wczesniej. Klepalo sie to samo w kolko, raczej zadania w projekcie nie roznily sie zbytnio. Czesto mialem wrazenie, ze rownie dobrze na moim miejscu mozna byloby postawic malpe. Rozwoj Taki ciekawy obrot wydarzen zaowocowal u mnie uszczerbkiem na psychice oraz przybyciem znacznej ilosci siwych wlosow (ktore zartobliwie przekladam na ilosc wyslanych maili ;)). Przychodzilem do pracy mocno spiety i nie mniej spiety ja opuszczlem (tak delikatnie to ujmujac). Ogolnie czulem nieciekawa atmosfere wokol, takiego zaszczucia pracownika, patrzenia na palce i tego, co robisz, kiedy przychodzisz i wychodzisz. Niby byla mozliwosc zmiany obecnego projektu, tzw. internal mobility, ale w moim przypadku skonczylo sie na tym, ze temat umarl, a moje wyrazne oznaki niezadowolenia, jakos nie robily wiekszego wrazenia na przelozonych, ktorzy probowali zaglaskac temat. Poza tym po rozmowach z innymi dowiedzialem sie, ze im z kolei blokowano mozliwosc przejscia do innych projektow. Zatem, meczyles sie dalej w tym samym bagnie, bez mozliwosci zmiany. To jest nastpeny dowod na to, kim jestes dla tego korpo jako pracownik. Takze, koniec koncow postanowiem skorzystac z najskuteczniejszej akcji - external mobility i wyniesc sie stad na zawsze ;) Inne. Po pierwsze, zapamietaj przyszly pracowniku - procedura na procedurze procedura podparta ;) Trzeba sie przygotowac na nieco inne warunki pracy niz taki normalny R&D (np. NSN), bo to bank. Zatem jest duzo restrykcji - nie ma laptopow (chyba ze jestes "super osom" VP albo DIR), obowiazuje dress code (smigajac w t-shircie narazasz sie niekiedy na glupie komentrze i docinki), czesc stron www jest poblokowanych, zdecydowana wiekszosc aplikacji sie requestuje, duza czesc innych rzeczy rowniez. Takze pelen formalizm i czesto masakryczna biurokracja, ciagnaca sie w nieskonczonosc, ale oczywiscie do ogarniecia (zelazne nerwy). Godzac sie na prace tutaj, musisz miec na uwadze, ze zalatwienie najprostszej rzeczy, tudziez uzyskanie informacji (podobnie jak w przypadku pracy w projekcie) moze czasem zajac dzien, dwa, tydzien albo i dluzej (pozdrawiam HR ;). Takze wymagana cecha perfekcyjnego kandydata, to powinny byc na pierwszym miejscu - OGROMNE poklady cierpliwosci. Pracuje sie juz nie na stacjonarnych kompach, jak to bylo w 2013/2014, ale na wirtualkach (czyli macie jedynie kostke na biurku do polaczen zdalnych z maszynami z Londynu, USA, itp.), dzieki czemu wszystko chodzi masakrycznie topornie, klatkuje jak na kilku FPSach w Quake'u. Jakosc audio rozmow i konferencji jest zenujaca. Aha no i jak wam przyjdzie pracowac w Green Dayu, macie tylko i az jeden monitor ;) Na uwage zasluguja rowniez m. in. beznadziejne krzesla, na jakich nam przyjdzie siedziec te min. 8h dziennie. Skonstruowane oparcie wola o pomste do nieba. Ponadto, CS promuje lewackie wartosci, jak chociazby LGBT zachecajac, by dolaczyc do zwolennikow tego europejskiego wynalazku. Ale za to bedziecie mieli coroczne wypasione Christmas Party, bedace taka swoista proba lagodzenia nastrojow spolecznych ;) (btw. na ostatniej edycji dostalismy wyrazne wytyczne, jak nalezy sie zachowac na imprezie, np. nie sciagac sukienek panienkom :D, specjalnie sobie wydrukowalem tego maila na pamiatke :D). Aktualnie firma ma blisko 3 mld CHF strat, non stop sa jakies reorganizacje i rotacja pracownikow. Podwyzki i premie w tym roku byly zenujace. Koniec koncow, jak to zaslyszalem kiedys od jednej osoby na korytarzu i z czym nie moge sie nie zgodzic - "ilosc problemow w tej firmie przekracza wszelkie normy absurdu" ;) Warto sie zastanowic, czy zalezy nam tylko na kasie, czy jednak bardziej cenimy sobie wolnosc, swobode w dzialaniu, zdrowe relacje w pracy i przede wszystkim satysfakcje z niej. No i czy chcemy smigac w koszuli, dlugich spodniach i wyglancowanych polbutach przy +35C na zewnatrz ;) Ja po okresie tu spedzownym i calym zdobytym doswiadczeniu stwierdzam, ze juz nigdy wiecej nie wroce do pracy w zadnym banku, nawet jakby mi mieli zaoferowac kilka patykow wiecej. To nie dla mnie. Poza tym, naprawde wole skupic sie na swojej robocie, niz spedzac 3/4 czasu na zaglebianiu sie w kolejne procedury i sciganiu innych w projekcie, zeby robili swoja robote jak nalezy. Podsumowujac, praca w CS byla moim pierwszym i ostatnim zetknieciem z bankowoscia w IT. Sa inne firmy, niekoniecznie az takie duze, gdzie pracuje sie zdecydowanie lepiej i jest sie traktowanym jak czlowiek. Wybor nalezy do was ;) Mowie, jak jest. Wroclaw ;)

Korposzczur
@Zenek

Ja pracowałem jako PMO (czyli taki administrator ds. projektów) przez rok, po którym to zwolniłem się stamtąd nawet nie mając jeszcze innej pracy na oku. Stawka - 4k netto, więc niech kazdy oceni czy to malo czy dużo. Kierownictwo dbalo tylko i wyłącznie o to, żeby dobrze wyglądać w raportach więc na szystko musieli mieć podkładki, co przekładało się na tysiące niepotrzebnych maili raportów, spotkań, a przez co nie miało się czasu na właściwą pracę, a przez co jeszcze więcej trzeba było wyjaśniać. Reorganizacja tylko przyspieszyła odpływ ludzi z naszego działu i w 3 miesiące chyba z 10 z 25 osób się zwolniło, a z nowych co przyszli, połowa odeszła przed końcem okresu próbnego. Straszni duży nacisk na procedury i na to, zeby wszystko świetnie wyglądało w prezentacjach i czasami aż śmiać mi się chciało jak projekt przy którym pracowałem, który nie miał absolutnie żadnego sensu, więc i postępy były żadne, był rozpisywany przez kierownictwo na 20 slajdów z korpobełkotem. Do tego raporty finansowe w power poincie (i ogólnei wszystko w power poincie) i moje ulubione - ustalanie instrukcji do pisania instrukcji, które miały być tworzone i używane przez dział, w którym pracowało 10 siedzacych koło siebie osób. Ustalony był rozmiar czcionek, akapity, składnia i tym podobne rzeczy :-D O i jeszcze jakieś dziwne parcie na te tytuły korporacyjne - AVP, VP, DIR, MDR. Im wiyższy tytuł tym jestes lepszy, ważniejszy i bardziej nieomylny. A, no bo błędów NIE było. Przyznanie się do błędu to był brak profesjonalizmu, więc nikt nie popełniał błędów a wszyscy wyjaśniali sprawy, badali zgodności z procedurami i tym podobne bzdety. Zmieniłem korporację na małą firmę i jestem więcej niż zadowolony.

io
@Zenek

@Zenek, świetnie napisane, nic dodać nic ująć... To tak naprawdę tyczy się większości korpo w Polsce, nie tylko w bankowości. Ja generalnie wyemigrowałem do Stanów i jak generalnie z samego USA to średnio jestem zadowolony (to taki specyficzny trzeci świat), to jednak prace w IT mają duże lepsze jak w Polsce, większe zarobki w porównaniu do managementu (w Polsce to jest różnica kilkakrotna, tutaj manager zarabia tyle co dobry programista/devops IT), do tego każdy ma swoją zamkniętą przestrzeń (cubicle), a nie te przeokropne open spacy jak w fabryce - to już kreuje dużo mniejszy stres i zwiększa produktywność o 1000% - do tego podejście managerów jest dużo bardziej na luzie niż w Polsce... Generalnie same plusy.

Lab
@Zenek

100% racji. Nie ująłbym tego lepiej. Moje doświadczenia z pracy w BDC Warszawa pokrywają się w całości z opinią kolegi.

@Zenek

Uwagi tego typu: "CS promuje lewackie wartosci, jak chociazby LGBT zachecajac, by dolaczyc do zwolennikow tego europejskiego wynalazku." są nie na miejscu. Forum ma pomagać użytkownikom w ocenie pracodawcy, nie jest to miejsce na którym powinno się głosić swoje poglądy. Zwłaszcza, że taka uwaga nie ma nic wspólnego z pracą w firmie. Mam natomiast jedno pytanie: Czy podczas pracy w CS dostałeś jakąś propozycje podwyżki? czy od początku do końca pracowałeś na takim samym wynagrodzeniu? Będę wdzięczna za odpowiedź.

She
@Zenek

Dużo się zgadza haha ja pracowałam tam aż 4 lata i to tez zdecydowanie za długo. Pozdrawiam

Johnny
@Zenek

Moze ktos powiedziec cos na temat teamu Instrument Reference Data Pricing? Da sie tam wytrzymac?

@Zenek

Wygłąda podobnie jak praca w Grunwaldzkim

Pawel
@Zenek

Dojrzaly czlowiek nie przychodzi do pracy ubrany w tshirt.

ONEK
@Zenek

Hej, Mam bardzo podobne spostrzezenia. Trafiles w punkt. Wiecej minusow, niz plusow. Praca na start, by zdobyc doswiadczenie. Niestety osob doswiadczonych,od ktorych mozna sie uczyc tutaj nie ma.

nowciak

Siemanko Jako że zaczynam właśnie prace w Cs go chciałem spytać jak wyglada dzień, czy da sie połączyć życie prywatne z życiem w pracy?

@nowciak

No to szybko być może skończysz, przy wynikach za 3kw mają być ogłoszone cięcia kosztów i prawdopodobnie duże zwolnienia, 5000 osób może polecieć albo więcej Reuters podał.

hehe
@Haha

no to chyba nie z Polski, gdzie otworzyły się biura właśnie żeby obniżyć koszty tanią siłą roboczą. Jeśli już to zwolenienia będą w droższych lokalizacjach i praca przerzucana tutaj jak przez ostatnie lata, po prostu proces ten trochę przyśpieszy.

@hehe

Ta, szczególnie przerzucą z IB jak sprzedadzą lub ograniczą poszczególne obszary. Zapomnij, że Polski nie dotkną zwolnienia, wszystko zależy od obszaru.

@Haha

No właśnie góra wieszczy zwalnianie kontraktorów i szeregowych pracowników. U nas są narazie zapowiedzi bez konkretów przy czym w tym momencie onboarduja ludzi z Indi do PL. A jak to wygląda w innych departamentach?

huehue
@Eheh

firma znana jest ze potrafi zatrudnic w PL, w tym samym czasie wywalic leada/team tego zespołu w UK/US i pracownik zostaje na lodzie. Nie zrobi internal mobility bo ani o tym nie wie ani nikt mu juz nie powie. lokalnemu HR dynda co sie z nim stanie wiec zazwyczaj dostaje tzw. RIF (reduction in force) i nara. reasumujac: to ze firma teraz lokalnie kogos zatrudnia o niczym nie swiadczy

@huehue

Dokładnie tak. Przy czym podobno o skali cięć wie póki co bardzo wąskie grono ludzi. Poziom mdir i to taki, który lata ma spotkania do Zurichu czy Singapuru także też nie wszyscy. Zatem potwierdzam, to że teraz kogoś rekrutują wcale nie znaczy że w październiku nie będą zwalniać po ogłoszeniu planu.

@Haha

Dlaczego ogłoszenie zwolnień miałoby mieć miejsce w październiku? A nie jeszcze we wrześniu albo w listopadzie ? Znasz może przyczyny takiej decyzji?

@Eheh

Oczywiście, wraz z prezentacją wyników banku za Q3 w październiku ma być przedstawiona nowa strategia i szczegóły dotyczące cięcia kosztów.

sow
@Haha

zwalniac? nie przedluza po prostu umowy w razie co

@sow

Permy są bezpieczne. Nowi mają umowy na 1-3 lata więc ciężko mówić o nie przedłużaniu ich. Z tego wynika że kontraktorzy (duża część IT) od razu polecą bo mają bardzo krótkie okresy wypowiedzeń.

@Eheh

To zależy co wytną. Jak jesteś PERMEM podłączonym pod obszar z którego CS się wycofa to Twoje bezpieczeństwo kończy się na okresie wypowiedzenia i ewentualnej odprawie.

@Haha

Perma tez zwolnią jak coś np nie podpasuje jakiejs korpo liderce Karynie - nie musi być to zależne od redukcji działu. nie jest powiedziane, ze jak masz Perm umowę to jesteś bezpieczny

ech..

Co za bzdura.. przeczytaj prawo pracy..

@ech..

nie wiem o CS ale sa sposoby: awansujesz na stanowisko na ktorym sobie nie poradzisz, albo do idziesz do projektu tak wymagajacego, ze sam dziekujesz, jak to nie podziala mozna awansowac kolegow wokol Ciebie (degradacja psychiczna), jesli dalej sie trzymasz bo np. niezbyt Ci zalezy na statusie i kasie, to inni moga np. przejsc do innych projektow/na inne stanowiska. Wtedy zostajesz z bardzo duza iloscia pracy i nie mozesz wyrobic. Szukanie osob, ktore Ci pomoga trwa i trwa, wszak nie ma odpowiednich kandydatow, ktorzy byliby Ci godni pomagac....Kazda kandydatura okazuje sie nieadekwatna. Czesto tak sie dzieje przy redukcjach, nikogo nie zwalniaja, ale triki sa, zebys sam sie pozegnal. Zgodnie z prawem pracy, oczywiscie.

aspoleczny
@aspoleczna

Zgadza się, sposoby są ale nie jest to w Polsce nic powszechnego, a w przypadku masowych zwolnień jest w ogóle nierealne. Ale jeśli chodzi o takie sposoby to mam pewien anegdotyczny przykład: W jednej firmie spotkałem się z sytuacją gdzie podczas zmian w strukturach działów, jedna menagerka z UK wylądowała pod Polakiem. Było to dla niej na tyle uwłaczające, że zrezygnowała :)))

@aspoleczny

hehe, super przyklad :))) ale trzeba brac pod uwage fakt, ze masowe zwolnienia moga byc tam gdzie wyzszy management dostanie solidne rekompensaty, to nie tyczy sie rol 'marionetkowych' jakie obsadzane sa czesto w tanszych lokalizacjach. Jest wokol wiele przykladow kolosow, ktore nie zwalnialy w PL, a ludzie sami odchodzili. Brak podwyzek i perspektyw na awans, duzo pracy, szybko towarzystwo sie wykrusza samo, pod cichu, bez skandali i medialnej burzy.

Stary informatyk

Pracuję w warszawskim biurze CS od blisko 5 lat i znalazłem tu, po kilkunastu latach poszukiwań, pracę życia. Przejrzałem cześć negatywnych opinii na tej stronie i widzę, że potwierdzają starą prawdę: najważniejsi są ludzie, z którymi się pracuje. Zgadzam się jedynie z negatywną opinią na temat działu HR, przede wszystkim w zakresie rekrutacji. Najbardziej negatywnie wspominam to co działo się już po podpisaniu umowy. Tzw. screening, czyli weryfikacja prawdziwości danych z mojego c.v. wykonywana przez firmę zewnętrzną, zajęła ponad miesiąc i kosztowała mnie dużo zdrowia i zarwanych nocy. Teoretycznie sprawdzają do 5 lat wstecz ale w przypadku certyfikatów nie ma limitów a mój najstarszy pochodził z 1997. Nie było istotne, że większość z nich oficjalnie wygasła, w informatyce 5 lat to epoka a te najstarsze dotyczą produktów, o których nikt już nie pamięta, a na dodatek systemy, w których są odpowiednie zapisy są trudno dostępne albo już (często razem z firmą) nie istnieją... Potem przyszła kolej na takie sprawy, jak nazwa stanowiska: umowę o pracę miałem po polsku ale c.v. było po angielsku, więc przepisałem odpowiednik ze swojej firmowej wizytówki i im nie pasowało. itd.itp. Pracuję w szeroko pojętym IT na etacie, 8 godzin dziennie z dość elastycznym grafikiem, bez niepłatnych nadgodzin (płatnych też najczęściej nie mam), dyżurów, pracy nocnej i weekendowej, typowych dla większości ludzi w IT. W czasie pandemii musiałem pracować na swoim komputerze ale firma dopłacała do rozbudowy sprzętu, więc mogłem sobie kupić znacznie lepszy monitor, niż mnie było stać. Płacą także symboliczną kwotę za amortyzację sprzętu i zużycie mediów. Może i niewiele ale żona, pracująca w polskim urzędzie, nie dostaje nawet tego. Obecnie mamy dość elastyczny, hybrydowy system pracy, pewnie z czasem będą zwiększać nacisk na większą obecność w biurze. Moja płaca wyjściowa była nieco niższa, niż w poprzedniej firmie ale bałem się "przestrzelić". Dużo na tym nie straciłem, bo pierwszą małą podwyżkę i bonus roczny dostałem już po pierwszych kilku miesiącach pracy. Od tej pory podwyżki i premie, może nie oszałamiające ale regularne, dostawałem co roku (ciekawe, co będzie w tym...) a w poprzednich firmach przez 3-4 lata zupełnie nic. W porównaniu z informatykami na kontraktach B2B moje zarobki pewnie nie są powalające ale dają mi pełne zadowolenie, zwłaszcza w kontekście work-life balance. Może miałem szczęście trafiając na wyjątkowych ludzi ale przez te 5 lat u nas nic się nie zmieniło mimo dość dużej rotacji osobowej: Atmosfera w zespole jest doskonała, presja na realizacje zadań, zwłaszcza projektów, którymi moglibyśmy się pochwalić wewnątrz firmy, jest spora ale w rozsądnych granicach. Możliwości rozwoju zawodowego są duże, mamy pełen dostęp do serwisów edukacyjnych O'Reilly i Pluralsight, trochę gorzej jest z typowymi szkoleniami z instruktorem (od czasu pandemii występują wyłącznie w wersji online), bywają też różne inne inicjatywy szkoleniowe, niektóre bardzo interesujące. Nie jestem zainteresowany robieniem korporacyjnej kariery, bo wiązałoby się to z zarządzaniem ludźmi, na co nie mam ochoty, więc zostanę pewnie na zawsze AVP. Ale dla osób mających ochotę pójść wyżej, polski oddział CS to doskonałe miejsce, bo w takich lokalizacjach jak nasze, jest to łatwiejsze w przeciwieństwie np. do Zurychu, Singapuru, itp. Jestem z obecnej pracy bardzo zadowolony, więc mój opis wygląda trochę jak marketingowa laurka. Dlatego na koniec jeszcze wymienię parę rzeczy, które mi się nie podobają: - duża rotacja pracowników: oficjalnie na poziomie średniej dla podobnych firm, ale tak "na oko" wygląda to znacznie gorzej, zwłaszcza, że często dotyczy to osób bardzo wartościowych, - brak "pamięci instytucjonalnej": pracownik odchodzi i okazuje się, że nikt inny nie zna się na danej aplikacji (lub tp.) a dokumentacja jest symboliczna/nieaktualna/nie istnieje, - brak wewnętrznej synchronizacji działań/projektów: wiele podobnych lub nakładających się na siebie inicjatyw/zadań jest niezależnie realizowanych przez różne zespoły, które zwykle o tym nie wiedzą, - outsourcing powodujący problemy we współpracy wewnątrz firmy, - dyskryminacja: to jest akurat pozytywny minus, bo wydaje mi się, że firma mocno stara się, żeby nikt nie czuł się dyskryminowany ale sprowokowały mnie trochę bezsensowne, moim zdaniem, komentarze odnośnie nadmiaru "ideologii (usunięte przez administratora) - ja widzę tylko jeden rodzaj dyskryminacji ale dotyczący osób zatrudnionych w Azji, chociaż może to dotyczy tylko zespołów globalnych: zdecydowana większość spotkań jest organizowana w godzinach pasujących Europie i Ameryce a Azja musi się dostosować. Gdyby mnie kazali wdzwaniać się na calle w środku nocy, to od razu podziękowałbym za pracę. No ale największym minusem jest obecna sytuacja, wszyscy zastanawiają się, jak firma wylezie z obecnego dołka....

Łab3dz

Dzień przed rozpoczęciem pracy dowiedziałem się, że muszę przynieść swój komputer do pracy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że jeśli chce pracować w zdalnie to muszę to robić na moim WŁASNYM sprzęcie! A co najśmieszniejsze nikt nie widzi w tym problemu. Gdybym już na rozmowie o pracę poinformowano mnie o tym fakcie to na pewno nie przyjąłbym oferty! Niby taka dobra firma a każe swoim pracownikom korzystać z ich prywatnego sprzętu. To jest jakaś kpina! Polecam dopytać o tą kwestię podczas rozmowy kwalifikacyjnej żeby nie być później zaskoczonym! Teraz jest standardem, że to pracodawca zapewnia wszystkie niezbędne potrzebne narzędzia do pracy, pierwszy raz się spotkałem z czymś takim...

@Łab3dz

Nie musisz, możesz pracować z biura. Nawet będą szczęśliwi bo to ostatnio na topie żeby pokazywać jak pracownicy w Polsce garną się do powrotu. W biurze wszystko jest zapewnione, komputer, myszka, klawiatura, słuchawki, nawet kawa darmowa jest!

Małpa
@Łab3dz

Tak potwierdzam też tak miałem. Do głowy mi nie przyszło żeby pytać na rozmowie co z komputerem. W każdej normalnej firmie to podstawowe narzędzie pracy. A co dopiero w takim globalnym banku?! Hehe wykorzystywanie taniej siły roboczej. O braku komputera dowiedziałem się pierwszego dnia...

@Małpa

Powiedz globalnemu bankowi Credit Suisse, ze nie bedziesz tania sila robocza i zrezygnuj.

Mleczarz666
@Łab3dz

Szczerze mówiąc, pracowałem w Credit Suisse, teraz jestem w firmie gdzie dostałem sprzęt, i koniec końców wolę pracować na swoim dobrym i dopasowanym do mnie sprzęcie niż dostać malutkiego laptopika parzącego w ręce, na którym praca to udręka. Radzę schować dumę i spojrzeć na sprawę bardziej obiektywnie :) W CS akurat najbardziej bolała mnie praca na zlagowanym Citrixie niż samym swoim komputerze.

@Mleczarz666

Dokładnie tak. Też wolę swój sprzęt.

Łab3dz
@Mleczarz666

Dzięki za odpowiedź. OK, może rzeczywiście macie rację. Może w dłuższej perspektywie czasu to docenie. Ale wciąż uważam jednak, że ten fakt powinien być komunikowany wcześniej a nie jeden dzień przed rozpoczęciem pracy. Pozdrawiam byłych i obecnych

@Łab3dz

I tu pełna zgoda. Powinno to być komunikowane. Ja ja zaczynałem w 2018 to była jeszcze obowiązkowa przerwa lunchowa 30 min a milej widziane 60 min niewliczana do czasu pracy. Też mi o tym nikt nie powiedział. Na szczęście to znieśli.

Maria
@Łab3dz

Też uważam że powinni o tym wspomnieć. A oprócz pracowania na własnym sprzęcie, jak tam ogólnie, warunki są okej?

@Łab3dz

Twój komp łączy się z wirtualną maszyną, nie ma możliwości, aby ktoś czytał twoją prywatną pocztę, czy zaglądał do kolekcji p0rno ;) A zasobów twojego prywatnego kompa też zżera tyle, co potrzeba do wygenerowania obrazu maszyny. Dla mnie osobiście lepiej, że pracuję na własnym kompie (za który zresztą dostałam reimbursement), niż na ich kompie, za który odpowiadasz i trzeba zwracać po zakończeniu pracy.

Niekoniecznie
@Also Analityk

Tak super, że mówisz, że tobie to odpowiada... Zawsze będą ludzie zarówno za jak i przeciw. Tutaj chodzi zaś o sam fakt nie informowania o tym wcześniej. Pozdrawiam

Bartosz
@Niekoniecznie

Masz racje. Szczerze to pierwszy raz spotykam się żeby pracować w robocie na własnym sprzęcie. Szczególnie że wcześniej nie ma o tym mowy. Telefonów służbowych też nie dają tylko trzeba używać własnego?

Wojtek
@Bartosz

W kiblu trzeba miec swoj papier toaletowy. A do kompa swoje kupic nalezy myszke na prywatny koszt. polacy polacy lubia kolonializm

Staszek
@Mleczarz666

Nikt nie ma ochoty ciebie sluchac polski polski noewolniku na swoim komputerze robiacy nadgodziny

Staszek
@Staszek

prywatnym

Były
@Bartosz

Nie wiem jak z telefonem ale inne rzeczy musisz mieć swoje.

Łucja
@Wojtek

A co jeśli ktoś powie, że nie ma pieniędzy na takie urządzenia? Zostaje zwolniony? Czy jak to rozwiązują?

MareczekCukiereczek
@Łucja

Nikt ci nie karze pracować zdalnie, a w biurze masz wszystko zapewnione. No chyba, że o kase na bilety tramwajowe też się zamierzacie kłócić, w sumie nic mnie już nie zdziwi w tym wątku :)

jprdl
@Łucja

Zaczynam w pn i tez sie właśnie kapłam ze muszę miec laptopa - a serio nie mam :D bo korzystałam w cześniej ze słuzbowego non stop i nie było z tym problemów. Czy ten reimbursement o którym ktos wspominał to koszt laptoa - jakies 1000 rzucą ? :)

Rekrutacja Wrocław. Firma dyskryminuje kandydatów powyżej 30 lat na stanowiska bez doświadczenia brak możliwości odbycia stażu. Bardzo długi czas oczekiwania od momentu wysłania CV. W niektórych zespołach mobing mobing nadgodziny nadgodziny na gowork pisze.

Szymon

zenada ze polacy sa tak glupi ze podczas pracy zdalnek zgadzaja sie na prace na lrywatnych komputerach

@Szymon

1. Firma dopłaca 1,600zł do zakupu prywatnego komputera i to wystarcza na podstawowy komputer typu Compute/ PC Stick. Możesz kupić droższy i potraktować tą dopłatę jako dobry rabat, bo komputer pozostaje już jako twój prywatny. 2. Mogę się logować do pracy na dowolnym komputerze na jakim tylko chcę, nie jestem przywiązany do konkretnego komputera w razie nagłych sytuacji typu wyjazd poza moim domem/ mieszkaniem. 3. Dla mnie bez sensu jest dźwiganie firmowego laptopa codziennie do i z biura. Pracuję w firmie od lat i nikt, ze znanych mi osób, na to rozwiązanie nie narzeka. Dodam, że firma dopłaca do zakupu prywatnego monitora (800zł) i krzesła (800zł), tak więc na start dostajesz od firmy łącznie 3,200zł na urządzenie swojego prywatnego home office.

@Kanciastoporty

Narzekajcie tak dalej to za chwilę zupełnie zamkną możliwość pracy zdalnej i się skończy rumakowanie. Oni wykorzystają każdy pretekst żeby nas zaciągnąć znowu do biur w jak największym wymiarze. Nawet dress code znieśli na zachętę.

CiasnePorty
@Kanciastoporty

Co do dopłat do sprzętu to zalezy chyba od działu, bo u mnie nic takiego nie uświadczyłem :) Kiedyś zasłyszałem, że można EWENTUALNIE dostać dopłate do fotela, po czym dowiedziałem się, że musze mieć do tego "dobre uzasadnienie", jak np. zaświadczenie od lekarza o chorych plecach XD Ale co do pracy na swoim sprzęcie też nie widzę żadnego problemu. W moim dziale nie spotkałem się z narzekaniem na to poza boomerami, którzy mają laptopa sprzed 100 lat z Windowsem Vista, i zwyczajnie boją się eksplozji podczas pracy w domu. Ale to, że ludzie obsługujący komputer gorzej niż dzisiejsze 6-latki są przyjmowani do pracy i to na wysokie stanowiska, to już osobna kwestia. Tak jak już kiedyś pisałem, wole pracować na swoim dobrym i dopasowanym do mnie sprzęcie niż dostać (jak to zwykle bywa) malutkiego laptopika parzącego w ręcę, na którym każdy plik w excelu muszę oddalać na 50% żeby cokolwiek zobaczyć. Efektywność i komfort pracy na swoim sprzęcie są po prostu wyższe. Dużo też podróżuje i lubie pracować z różnych miejsc a nie tylko z domu, więc dodatkowy plus, że wystarczy zabrać jeden komputer zamiast dwóch. Powiem więcej, uważam że takie rozwiązanie chmurowe będzie coraz popularniejsze, bo na dłuższą metę jest wygodniejsze dla wszystkich i bardziej opłacalne.

Krzysiek
@CiasnePorty

Mentalbosc polaczkow polaczkow (usunięte przez administratora) pracuja w domu na swoim komputerze pomijam pandemie niedojrzali ludzie pracuje sie w pracy w biurze na komputerze firmowym bez nadgodzin za porzadne pieniadze nie w swieta nie w obcym jezyku innym niz angielski ktory jest miedzynarodowy mentalnosc kolonialna

@Kanciastoporty

Komputer za 1600 zl to moze byc dobry do korzystania z internetu nie do pracy. A monitor za 800 zl to nie do pracy bo w pracy ma byc taki ktory jest dobry dla oczu najlepiej miec 2 do pracy na arkuszach kalkulacyjnych

Cześć, jakiś czas temu złożyłem CV na stanowisko Banking Operations Specialist we Wrocławiu i czekam na odzew. Czy jest tu ktoś kto mógłby podzielić się swoją opinią na temat tego stanowiska i szacowanego wynagrodzenia na start?

NieKandydat
@Kandydat

Operations jako dział ma bardzo słabą opinię (a przynajmniej ja się z takimi spotkałem), zwłaszcza we Wrocławiu gdzie jako jedni z niewielu zostali w starym biurze. Generalnie panuje opinia, że nie nauczysz się tam nic konkretnego, a idą tam głównie nic nie potrafiący stażyści - nawet sam nie zliczę ile razy na facebooku wyświetlała się właśnie reklama stażu w Operations. Jak dziś pamiętam rozmowę na jednej z imprez firmowych, kiedy mój manager dosłownie powiedział, że pracują tam "mniej inteligentni". To oczywiście tylko zasłyszane opinie, nic konkretnego nie wiem. Sam bardzo chętnie poczytałbym jak od środka wygląda tam atmosfera i praca.

Zawiedziony pracownik
@Kandydat

Pracowałem w operations pare lat i nie polecam. To najgorsze stanowiska w całym banku, pracownicy są tam traktowani jak zło konieczne. Praca jest ciężka i wykańczająca, głównie przez ogromną ilość manualnych taskow i popsute aplikacje, pracujesz na zmiany, masz masę deadlinow. Wszyscy cię poganiaja i opierniczaja. TL-poganiacze nie dbają o ludzi i realizują najgłupsze żądania klienta, byle się nie narazić. Żadnych wartościowych szkoleń mieć nie będziesz, tylko soft skille albo czytanie artykułów z żałosnej platformy elarningowej. Biznesu też się nie nauczysz bo 90% ludzie nie wie co robi, tylko klepie mechanicznie według manuali i nie chce/nie potrafi podejmować decyzji. Praca dla ludzi bez pomysłu na siebie i bez własnego zdania, najlepiej żebyś nie miał życia prywatnego i mógł anulować urlop w dowolnym momencie. Kasa też słaba, Banking Operations Specialist to ok 5000 - 5500 brutto. Z plusów to stanowiska są dosyć stabilne, bo nikt w tym (usunięte przez administratora) nie wytrzymuje więcej niż 2-3 lata i zawsze jest otwarta jakaś rekrutacja.

@Zawiedziony pracownik

Czyli są problemy z urlopami? Czy z tego stanowiska jest szansa przedostania się na inne czy jak już się tam trafi to nie da się wyjść? Ofert na Banking Operations Specialist jest dużo i każda jest opisana inaczej w ofercie pracy. W każdym zespole Operations jest tak źle czy są takie dzialy/zespoły gdzie to stanowisko jest godne polecenia?

NieKandydat
@Kandydat

Do mojego byłego działu przeszła jedna osoba z Operations poprzez internal mobility po chyba dwóch latach, bo jej się tam nie podobało. Co prawda po kilku miesiącach w ogóle odeszła z CS'a bo w tym dziale było i jest jeszcze gorzej (Product Control, zdecydowanie odradzam) :P Niech ktoś mnie poprawi jeśli się myle, ale generalnie awans poziomy jest dostępny w każdym dziale dla każdego jeśli ma: 1. minimum rok stażu pracy 2. ocenę na poziomie minimum "met expectations" 3. zgodę menażmentu

JDG

Czesc, dostałem oferte od CS. Ogólnie developer/it. Obecnie posiadam swoja JDG na ktorej pracowałem w ramach B2B i jednoczesnie sprzedaje swoje produkty dalej (wtyczki do wordpresa). CS nie wspiera B2B wiec zgodzilem sie na UoP ale kolega ktory pracował dla CS jakis czas temu mowi ze CS w ogole nie pozwala miec wlasnej działąnosci gospodarczej i zapewne zmuszą mnie do jej zamkniecia. Jak rozumiem z firma nie daje mozliwosci B2B tak nie widzi mi sie aby biznes który generuje jakis dochod zamykac z czyjegos widzi mi sie. Czy ktos byl w podobnej sytuacji lub prowadzi jdg pracujac w CS?

JDG15
@JDG

Tak jak mówisz, nie ma możliwości pracy na JDG. Ale z pół roku temu zanim odszedłem z firmy zasłyszałem, że z okazji nowego ładu trwają rozmowy i MOŻE będzie taka możliwość w przyszłości. Osobiście nie widzę sensu chociażby dla IT żeby musieli płacić kilkukrotnie wyższy podatek na UoP. Firma strzela sobie w stopę z miejsca eliminując kandydatów którym nie będzie to odpowiadać. Kompletna głupota.

JDG
@JDG15

Ale mi chodzi o to czy musze likwidowac swoja JDG czy tez nie? Nie chce z HR podnosic tego tematu jezeli do tej pory tego nie ujawnialem a w CV mialem wpisane firmy dla ktorych pracowalem na B2B

JDG15
@JDG

To już raczej zależy od tego czym się zajmujesz i jakie masz zapisy w umowie o pracę. Jeśli jest tam zakaz konkurencji (a jest) a działalność twojej JDG pokrywa się z pracą na etacie to (z tego co mi wiadomo) wg. prawa musisz ją zamknąć. A samo "podniesienie tematu" to tylko kwestia czasu, bo to, że pracujesz na B2B i tak wyjdzie podczas screeningu :)

kompletnieinnadzialalnosc
@JDG15

a jak dzialalnosc jest kompletnie inna od pracy?

Zawiedziony pracownik
@JDG

Daj sobie spokój z tym cyrkiem, CS lubi się wtrącać w życie prywatne i dlatego oferują UoP. Jak masz dodatkowy biznes/pracę to będą decydować czy ci pozwolić na jej wykonywanie. Jeśli masz konto maklerskie, to będą decydować czy ci dać approval na tranzakcje. Nie polecam tego banku głównie przez kulturę pracy i traktowanie ludzi.

Iga

Czy to prawda, że w CS tak trudno awansować na VP? Mam znajomych w GS, JP Morgan i CS i Ci z pierwszych 2 firm mówią, że przy ciężkiej pracy i dobrych ocenach rocznych VP jest jak najbardziej realne, tymczasem Ci z CS narzekają, że proces awansow jest żałosny i tego awansu można nigdy nie dostać... Czy to prawda? Mam opcje prześcia do GS na ASO i CS ma AVP na podobne stanowisko i rozważam wszystkie za i przeciw... Wiem, że w CS jest lepszy WLB ale jak po 5 latach będę w tym samym miejscu a tam 1-2 poziomy wyżej to chyba podziękuję...

@Iga

Tak, jest bardzo trudno o awans. Nie wiem czy mogę tu pisać o szczegółach, niemniej jest to najtrudniejszy proces względem innych banków.

@Kanciastoporty

Dzięki. To potwierdza to co słyszałam. Ciekawe czy to tylko w Polsce tak czy cały CS ma z tym problem... Znajomi z Goldmana mówią, że tak problem zaczyna się dopiero od powyżej VP, są tam teamy gdzie jest np szef VP i 2-3 osoby pod nim też VP plus ileś osób z ASO/ analyst. Już nie mówiąc o porównaniu zarobków bo o ile te na AVP w CS i ASO w GS zaproponowali mi mniej więcej podobne to już VP w GS ma ok 19-20k miesięcznie a to jest realne po 2-3 latach tam jak startuję z ASO... Więc chyba jednak pójdę tam... Dzięki.

@Iga

19-20k na VP to rynkowa stawka w obu bankach raczej i dostaniesz ją jak przyjdziesz bezpośrednio na VP do danego banku. Po awansie (z AVP/ASSO), nie oczekuj, że ktoś cię przeniesie na wyższe widełki płacowe, to tak nie działa niestety. W CS awans na VP w 3 lata też jest całkiem realny, tyle że trzeba się nieco bardziej postarać, ale dzięki temu ten tytuł coś znaczy, bo nie jest rozdawany za staż w firmie.

@Kanciastoporty

Dzięki, to już brzmi jak plan. Idę do GS na ASO awansuje na VP i jeśli stawka się nie będzie zgadzała to przechodzę do CS/ JPM na VP za stawkę rynkową jak to określiłeś. Właśnie z tym awansem w CS to mam znajomych co są od 5 czy 6 lat, co roku mają ocenę exceeded expectations a awansu nie ma na VP, szef im kazał szukać sponsora cokolwiek to znaczy.

@Iga

Niestety prawda. Bardzo mało awansów vs konkurenci zwłaszcza w Polsce, dodatkowo brak szkoleń zewnętrznych i ogólnie coraz gorsza atmosfera związana ze skandalami na których CS straciło miliardy $ w 2021. Perspektywa kiespkich bonusów i podwyżek oraz zaciskania pasa w najbliższych latach, dodatkowo b. duża rotacja w USA zwłaszcza (kto może ucieka gdzieś gdzie są lepsze perspektywy). Podsumowując, jeśli jesteś w stanie wytrzymać sporo nadgodzin to idź do Goldmana jak podobną kasę dają. Chyba że masz małe dzieci lub uczysz się do CFA, wtedy CS na bank da Ci więcej czasu wolnego.

Ja dostałem w CS na AVP 18,5k brutto

@Jessylox

Pewnie IT?

@Yoda

Połowa pracy Risk, połowa IT Nie przyjąłem :)

@Yoda

Ta oferta, dali na początku 17,5k. Chciałem 20k, odezwali się z ostateczną ofertą 18,5k (usunięte przez administratora)

@Jessylox

W samym Risk (bez IT) to tego typu stawki są bardziej na poziomie VP, na AVP tak z 10k-14k a dla nowych przypuszczam że maks 15k bardziej.

Obywatelka Jane
@Iga

Potwierdzam. Proces awansu korporacyjnego w CS jest po prostu absurdalny. Jeżeli już zaczynasz od AVP to raczej długo na nim pozostaniesz, chyba, że trafisz na menedżera z plecami u góry oraz widocznym programem. Najgorzej mają Ci zaczynający od STAFF: tutaj spotkałam się ludźmi, którzy przez całe lata nie mogli wskoczyć wyżej mimo posiadanych umiejętności. Nie jest to po prostu najważniejsze, ważniejsze jest tak zwane "visibility", czyli jak bardzo popularna jesteś.

@Obywatelka Jane

Również potwierdzam, nie mam doświadczenia ze stopniami VP+ ale niedawno wpisałem jednego z podwładnych na listę do awansu na AVP na... 2024 rok. To był pierwszy możliwy termin! Oczywiście to jest tylko lista kandydatów do awansu, których może być za dużo w danym roku i kandydatura będzie odrzucona, mimo że spełnia się wszystkie wymagania, ma poparcie managementu itd.

Pracownik CSa
@Iga

Tak, potwierdzam. Uzyskanie VP jest trudne, a procesu i warunków to chyba nikt nie rozumie.

Pracownik CSa
@Obywatelka Jane

Potwierdzam w całej rozciągłości.

Axi
@Pracownik CSa

Także potwierdzam że uzyskanie VP jest baaardzo trudne w Polsce i niemal automatyczne po ok 5 latach w UK. Dlatego osoby, które na naszym rynku byłyby waszymi podwładnymi tu są przełożonymi jeśli macie kilkanaście lat doświadczenia. Natomiast o VP warto i tak się starać, ostatnio koleżance powiedzieli że na VP nie ma opcji ale widzą że zasługuje więc dali jej 50 procent podwyżki i stawkę wyższa na AVP niż ma większość VP w Polsce (poza IT). Także prędzej dostaniecie duża podwyżkę jeśli firmie będzie zależało żebyście zostali niż awans- znowu odwrotnie niż w polskich realiach.

Sprostowanie
@Iga

To prawda, nie wiem co decyduje o tym, czy ktoś awansuje na AVP. Są tacy, którzy awansują, ale wielu nie awansuje po 5, 6 czy 7 latach i wciąż jest ENO. Dodatkowo niektóre szkolenia czy inicjatywy są dostępne tylko dla pracowników mających minimum AVP.

@Sprostowanie

Szkolenia to akurat najmniejszy problem ponieważ poza excelem chyba nie ma nic sensownego. Co roku to samo i listy rezerwowe już minutę po ogłoszeniu zapisów. Miękkie szkolenia w CS - szkoda czasu.

analyzer

Hej, czy jets tu ktoś kto pracował, bądź pracuje jako procurement analyst dla Credit Suisse? Możecie podpowiedzieć jak wyglądał wasz dzień pracy? Ile mniej więcej procent dnia pracy to rozmowy telefoniczne i video calle typu customer service? Czy opisalibyście te rolę jako praca na słuchawce po angielsku? Jakiekolwiek inne spostrzeżenia na temat tej roli będą dla mnie niezwykle cenne.

@analyzer

Na moim piętrze pracują jakieś osoby z procurement. Przez pół dnia właśnie siedzą na słuchawce i gadają po angielsku, a drugie pół dnia łażą i się obijają ;) więc jak masz szansę, to chyba warto tam pracować ;)

Karierowicz

Pracuje ponad 6 lat w firmie. Pamietam poprzedni zarządz i moge powiedziec żę od czasu zmiany na obecną "księgowo-sekretarke" polski oddział szoruje twarzą po mulistym dnie. Wszystko jest robione pod dyktando centrali, bez najmniejszego mrugniecia okiem. Polska traktowana jest jako ostatnia low-cost, nawet za tańszymi Indiami, bo tamci po prostu wiedzą jak się sprzedać. Pieniedzy nigdy na nic nie ma. Były dodatkowe podwyzki w srodku roku - dla wybranych - utrzymywane w super tajemnicy - a tak naprawde były one ograniczone dla tych którzy juz chcieli odchodzic. Atmosfera w firmie jest grobowa, rotacja pracownikow bardzo duza. Firma nie robi nic zeby to zaadresowac, ani pod wzgledem wizerunkowym ani pod wzgledem jakosciowym. HR jest nie wydajny - nie jest w stanie zatrzymac ludzi ani tez procesowac ich na tyle szybko zeby nie podbierala ich konkurecja w miedzy czasie. Żenada i nie profesjonalizm. Do tego centrala - po wielu porazkach - wdraza kolejny swoj super model pracy zmuszajac do powrotu do biura i narzucajac swoje praktyki zatrudnien polegajace na ciagłym liczeniu pracownikow i zamrazaniu mozliwosci zatrudniania. W tym samym czasie liniowi zza granicy oczekuja jeszcze lepszych wynikow, pomimo tego ze jak na poczatku projekt dostarczał dział 8 osób, a teraz sa 3 to maja to gdzies. Parodia, komedia, dramat. Wspomniana wczesniej naczelna sekretarko-ksiegowa przychylna jest kolesiostwu i wypychaniu na pozycje managerskie kolezanek. Efektem tego jest super wynik w kategorii "diversity" gdzie jest coraz mniej ludzi komptentnych za to moze szerzyc sie niekompetencja. Wazniejsze jest "minority" anizeli umiejetnosci - efektem czego na stanowisko zarzadcze w IT trafia kolezanka co robiła w pierwszej lini na słuchawkach i nie radzi sobie z niczym. Coraz wiecej polaków zwiazanych z tym oddziałęm firmy po 9-10 lat rzuca papierami i idzie do innych firm, bo globalny jak i lokalny zarząd to kpina i absurd.

@Karierowicz

podwyzki dla wybranych to mit, krazacy rowniez w UBS, chyba, ze znasz osobiscie kogos, kto ja dostal. tak dzialaja wielkie firmy. moze czekaja az powoli wiekszosc odejdzie?

Coma
@aspoleczna

Nie słyszałem o nikim kto dostał podwyżkę poza sezonem podwyzkowym czyli ogłoszenie w lutym a podwyżka od kwietnia. Znam jednak osobiście osoby które dostały podwyżkę o 50% w tym roku po latach posuchy czyli chyba ok nawet biorąc pod uwagę inflację.

@Coma

to raczej plotki, ktore chodza po tego typu firmach majace na celu wynegocjowanie u swoich managerow podwyzek. nie dziala. nie dadza. watpie czy ktos by sie chwalil podwyzka rzedu 50% gdy cala reszta wokol niej/niego nie moze dostac kilku procent. cos mi tu nie gra.

@Karierowicz

Karierowicz, Twoje uwagi pasują niestety do większości corpo, Credit Suisse nie jest tu żadnym wyjątkiem. Dodałabym jeszcze awanse na niższych pozycjach AVP i VP po znajomości. No i to co mnie razi najbardziej to zupełny brak poszanowania pracownika, dla nich jesteś cyferką w excelu i dochodzi do takich absurdów, że osoby świetne z danego obszaru i mające super statsy są nagle bez pytania przerzucane do zupełnie innej roboty w innym dziale, gdzie nie mają kompletnie pojęcia co i jak mają robić bo ktoś na górze się dogadał że pożyczy lub odda kilku FTSe. I potem jest zdziwienie i pretensje że sobie nie radzą.

Karierowicz
@aspoleczna

@aspoleczna - żaden mit. To nie było "out of cycle" podwyzka tylko zorganizowana akcja podwyzkowa. W IT została zebrana lista ludzi którzy powinni dostać podwyzki bo sa "potrzebni" po czym z tej listy kasa trafiła do ok 40%, reszta sie mogla oblizac smakiem. Czy znam ludzi - tak. Do tego ci sami ludzi ktorzy dostali te podwyzki inflacyjne w środku roku teraz nadal sa niezadowoleni a nawet odeszli przed wejsciem nowych aneksów w zycie. Rozumiem ze jak aneksu nie zobaczysz to nie uwierzysz - trudno

@Karierowicz

IT, zgoda, jest to mozliwe poki co.

@aspoleczna

Podwyżki i awanse są ważne ale ostatnie komunikaty pokazują, że głównym problemem wg management nie jest wcale wychodzenie z kryzysu po niedawnych skandalach a powrót do biura. Zaczęły się nieustanne naciski, sugestie, u mnie w dziale najpierw miała być dowolność, potem min 2 dni potem tydzień temu w mailu padło że 3 dni a dziś od mdir z USA usłyszałam, że celem jest min 4 dni z biura dla mojego działu. Dodam, że obecnie chodzimy średnio 1.5 dnia a nasza wydajność jest dużo wyższa niż przed.pandemia. To jest jakaś kompletna żenada, jak zrobią te 4 dni to u mnie z teamu połowa osób składa wypowiedzenie, inne banki w Warszawie dają min 50/50 albo dowolność.

whi
@aspoleczna

Znam osobiście osoby które dostały podwyżki poza cyklem zarówno w UBSie, CSie jak i Mellonie. Żadna z nich nie jest w IT. I żadna nie złożyła wypowiedzenia, aby tę podwyżkę otrzymać.

Janusz
@whi

To w końcu były te podwyżki czy nie, bo co komentarz, to inne zdanie :D A wiesz może w jakiej wysokości te osoby dostały podwyżki?

@Janusz

Mnie to nie dziwi. Tutaj w Polsce nie ma jakiejś kultury organizacyjnej, integracji między działami, siedzicie na piętrze nawet w ramach niby jednego departamentu a w ogóle nie macie interakcji zawodowych z większością ludzi poza swoim kilkuosobowym teamem. Część ludzi robi dla USA, część dla Londynu itd. i to jak się komuś wiedzie lub nie zależy w dużej mierze od szefa zespołu w Polsce i jego przełożonego w UK/USA. Stąd jedni mają podwyżki 30% a inni 3%, jedni robią nadgodziny non stop a inni połowę czasu spędzają w kuchni i wychodzą o 16, jedni muszą ganiać 3-4 razy w tygodniu do biura a inni pojawiają się maks 3 razy ale w miesiącu. Nie ma reguły.

@Maja

Ale integracja to chyba zależy od ludzi, a nie od przełożonych w UK. U nas w dziale wszyscy się znają, robimy integracje często, firmowe, jak i prywatne, atmosfera jest ok.

Kasia - Analityk - CS Wrocław

Witam, co do samej rekrutacji to miałam tylko dwa etapy. Wstępny z HRem żeby ustalić czy mam doświadczenie i czy jestem dalej zainteresowana. Drugi etap z TLem. Standardowa rozmowa sprawdzająca czy masz pojęcie o pracy/procesie (po angielsku) trwająca około 40u minut. Cały proces rekrutacji od pierwszej rozmowy do pierwszego dnia pracy trwał niecałe 2 miesiące (sam due diligence, czyli sprawdzanie karalności, historii zatrudnienia i przerw trwał 4 tygodnie). Zarobki na stanowisku analityka 8k Brutto. Atmosfera jak to w korpo, abi dobrze ani źle. Targety do wykonania bez stresu. Jak umiesz w korpo to praca dla Ciebie. Podwyżka inflacyjna dopiero po przepracowaniu pełnego roku. Jakiś mikro bonus na koniec roku. Awans zależy od szczęścia i umiejętności. Dodatkowe plusy: praca zdalna, dofinansowanie na sprzęt biurowy (800zł brutto na monitor lub krzesło, nie nie można łączyć :)

@Kasia - Analityk - CS Wrocław

Tam nie ma czegoś takiego jak podwyżka inflacyjna, ale jak widać są różne zasady dla różnych osób

Bambusy
@Kasia - Analityk - CS Wrocław

A Kasia to z którego działu? ;)

Elobęc
@Kasia - Analityk - CS Wrocław

800 zł na krzesło, 800 zł na monitor i 1600 zł na kompa zwrócone. Chyba pracujesz w biednym dziale xD

gosc
@Elobęc

wiecie czy nadal przyznaja dofinansowanie do zakupu sprzetu? dostalem oferte, ale nie chcialbym w 100% pracowac na wlasnym laptopie, bo nie jest jakis rewelacyjny... czy moze juz zrezygnowali z dofinansowan przez to, ze mozna pracowac w biurze?

Gabriela
@Kasia - Analityk - CS Wrocław

Jeśli chodzi o język angielski, to jaki powinien być stopień komunikatywności? :P Opisałabyś jak w Credit Suisse wygląda praca w formie zdalnej? Jak wygląda organizacja pracy, czy pracuje się całkowicie zdalnie czy może zdarza się, że trzeba udać się do firmy osobiście?

@gosc

Radzę poszukać pracy w firmie gdzie dostaniesz sprzęt firmowy. Na tle innych korpo CS wypada marnie, nie inwestują nic w pracownika

Lol

Przecież weszła podwyżka ze względu na pracę zdalną, i moim zdaniem jest to nawet lepsze. Większość ludzi ma swój sprzęt na którym się świetnie pracuje.

Serio?
@Lol

50zł dodatku miesięcznie za pracę 100% z domu to dużo??

MnMs
@Kasia - Analityk - CS Wrocław

Czesc, czy mozesz opisac, jak oni sprawdzaja historie zatrudnienia oraz przede wstystkim luki w CV? Bardzo dziekuje i pozdrawiam.

nico
@MnMs

nic sprawdzac nie moga bo jest rodo. Przeciez od tego jest rozmowa techniczna aby sprawdzic czy kandydat jest odpowiedni, inaczej by przyjmowali na podstawie cv. Logika, co.

Asa
@nico

Sprawdzają. Jest przecież background screening i proszą o dokumenty potwierdzające to co masz w CV

nico
@Asa

oczywiscie, ze dokumenty sprawdzaja, to normalne, chyba, co? Tylko backgroud screening sie zmienil. Z tego mi wiadomo nie moga dzwonic do pracodawcow ani do nich pisac, tak samo do uczelni.

@Kasia - Analityk - CS Wrocław

Cześć, a jest może dofinansowanie do przedszkola? I jeśli tak to w jakiej kwocie? Ania

Zofia
@Asa

Background screening..co? Możesz proszę po polsku i wyjaśnić o co chodzi? :P

@Zofia

Polega na sprawdzeniu czy informacje zamieszczone w CV są prawdziwe, czyli świadectwa pracy, dyplomy z uczelni, potwierdzenie certyfikatów, itp.

Markiz
@Elobęc

Pracuję w tej firmie i zgadzam się z odpowiedzią - jest jak Elobęc stwierdził

@Kasia - Analityk - CS Wrocław

U nas można było kupić sobie i krzesło, i monitor i komputer :)

Robert

Ktoś się orientuje jak wyglada kwestia podwyżki przy awansie z anl na avp? Czy przy rocznym cyklu można liczyć na coś dużego?

Trzeba byc frajerem zeby zgadzac sie na prace zdalna bez komputera sluzbowego na swoim prywatnym

@Andrzej

Załóżmy że w poprzedniej robocie zarabiasz 10k brutto i masz dość szefa. W CS dostajesz 13k ale z własnym laptopem. Po 2m różnica pokryje Ci koszty zakupu nowego. Nadal uważasz że to bez sensu? Oczywiście co innego gdy masz inną równoległa ofertę.

Irreck

Jakie są widełki na anl a jakie na avp?

@Irreck

Nie ma czegoś takiego jak widełki. Wszystko zależy od tego czym się będziesz zajmować i jak to jest wyceniane przez bank. Jako AVP klepacz np do wprowadzania danych zarobisz dużo mniej niż entry position w IT.

Majusz
@Maja

Różnice są, ale bez przesady XD Nie wiem w jakim świecie żyjesz, ale na entry lvl w IT jest obecnie tak dużo kandydatów, że stawki akurat są niskie, żeby nie powiedzieć bardzo niskie. To, że pierwsza praca w IT jest przepustką do wysokich zarobków jest przez firmy wykorzystywane, bo jest masa chętnych, którzy będą pracować za pół darmo przez 1-2 lata żeby tylko wgryźć się w branżę. Ja bym powiedział, że nawet na najbardziej śmieciowym stanowisku AVP klepacza można zarabiać ponad 2 razy tyle co entry lvl w IT, a co dopiero (jak twierdzisz) mniej XD Sam mam kilku znajomych w IT i na entry lvl klepaczu w CS zarabiałem bardzo podobnie do nich, a nawet i więcej niż jeden jako junior cloud architect ¯\_(ツ)_/¯

Zainteresowana
@Majusz

Można prosić o widełki dla AVP ?

@Majusz

Ok zgoda. Można znaleźć takie przypadki. Ale już AVP w IT zazwyczaj zarabia dużo więcej niż AVP jako Klepacz, zdarza się że nawet więcej od VP w operacjach. Ogólnie proste porównania oparte na stanowisku nie są miarodajne.

Zostaw merytoryczną opinię o Credit Suisse Polska Sp. z o.o. - Warszawa

• Jak się pracuje w Credit Suisse Polska Sp. z o.o.?

Zobacz opinie na temat firmy Credit Suisse Polska Sp. z o.o. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 188.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Credit Suisse Polska Sp. z o.o.?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 109, z czego 26 to opinie pozytywne, 39 to opinie negatywne, a 44 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Credit Suisse Polska Sp. z o.o.?

Kandydaci do pracy w Credit Suisse Polska Sp. z o.o. napisali 5 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Credit Suisse Polska Sp. z o.o.
2.2/5 Na podstawie 311 ocen.

Credit Suisse Polska Sp. z o.o.