Kandydat Błonie

Człowiek marnuje tylko swój czas na rozmowy w sprawie pracy. Niestety odpowiedzi czy zostały przyjęty lub nie nie doczeka się. Bo po co :-) Brak szacunku dla ludzi, którzy ubiegają się o pracę.

Aga Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 1 dzień.
Klient
 Pytanie

Czy Loreal potrafi zrobić farbę która nie pali skóry głowy ?! Zniszczyliście mi włosy i skórę głowy . Zwrot pieniędzy to za mało . Wypłukała się farba po 1 myciu . Z rudego ponownie do blondu. Wy się weźcie (usunięte przez administratora) mać za robotę na której się znacie ! Szkoda czasu porażka . Nie umiecie niczego. I obyście szybko zniknęli z rynku . Jesteście (usunięte przez administratora) próbując wgl tworzyć takie (usunięte przez administratora) do drogerii ! I mówi wam to fryzjer . Jesteście dnem w tej branży . I gwarantuję wam że będzie z tego sprawa sądowa o koszta za wasze farby i koszta odnowy włosa ! Ja je teraz będę musiała albo odbudowywać albo ściąć .

Obiektywny Nowy wpis
Klient

Drodzy państwo, jeżeli zapewniacie na rekrutacji że o wyniku ( niezależnie od stanowiska ), poinformuje cię kandydata to należy to zrobić. Na moją Negatywną ocenę , zasługuje Dyrektor Dywizji ale i HRPartner. Cóż, korporacyjny bełkot i brak szacunku, pokazuje że Państwo nie zasługujecie na dobrych pracowników, ponieważ oni się szanują i nie będą zadawali się z ignorantami. Tyle w temacie cenionego i szanowanego pracodawcy bo w takim świetle Państwo się kreujecie, a tak naprawdę to zwykły sflaczały Balon, ta wasza firma. Jaki Autorytet lidera, takie działania.

Pytanie Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 29 dni.
 Pytanie

Czy pracownicy L'Oreal Polska mają możliwość uczestnictwa w jakichś formach integracji?

Kandydat Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 60 dni.
Kandydat
 Pytanie

Nie polecam. Bratem udział w rekrutacji, przeszedłem do drugiego etapu. Pierwszy etap - rozmowa z Hr. Brak odpowiedzi przez długi czas. Odpowiedzi na maila z zapytaniem o dalsze etapy rekrutacji nie dostałem. Ale odezwał się do mnie bezpośrednio kierownik szukający kogoś do swojego zespołu, zaprosił na drugi etap rekrutacji. Potem cisza. Brak odpowiedzi od kierownika a potem i od hr na temat wyniku rekrutacji... brak szacunku do kandydatów. Rozumiem gdy firma nie ma w zwyczaju informować o negatywnym wyniku rekrutacji, ale nawet nie odpisać na maile z zapytaniem? Przecież to 3 minuty czasu... nie polecam, bo kandydat się przygotowuje, poświęca czas, sprawdza wyniki finansowe, czyta o wartościach i finalnie się okazuje, ze słowa piękne ale czyny za tym nie idą.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
Pytanie
 Pytanie

Wiecie może czy w L'Oreal Polska szukają chętnych na staż?

Pracownik
Pracownik
@Pytanie

Tak. Przyjmą każdego bezterminowo na bezpłatny staż albo za miskę zupy.

Helena
@Pracownik

@Pracownik, dzięki za Twoją opinię, choć nie uważam, żeby była ona zbyt merytoryczna. Również poszukuję informacji, czy jest możliwość odbycia stażu w tej firmie i miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej z tego forum. Czy możesz rozwinąć swoją myśl i napisać coś więcej na temat czasu trwania stażu, wynagrodzenia i możliwości zatrudnienia po jego odbyciu?

Dupczyc
Pracownik
 Pytanie

W tym roku nadal będzie premia za trzeźwość w pracy? Bo na razie cisza.

tomek albo romek
Kandydat

Powiem szczerze, że nie spodziewałem się wystawki ze strony takiej firmy jak Loreal ale jak widać da się. Aplikowałem na stanowisko analityczne, godzinna merytoryczna rozmowa po angielsku z kierownikami działu, atomsfera profesjonalna i dało się odczuć, że poszło dobrze.. Oczywiście puste zapewnienia o szanowaniu kandydatów i odzewie w max 2 tygodnie niezależnie od wyniku. Zero odzewu, zero szacunku. Wstyd... Na rozmowe o pracę opanowałem wszystkie brandy wchodzące w portfolio firmy, na mnie i mojej żonie już nic nie zarobicie..pozytywnych skojarzen nie buduje się hamstwem:)

Just
Kandydat
 Pytanie

Jakie macie doświadczenia i wrażenia na dziale konsultanta w kiehls? Jakich zarobków można się spodziewać?

Koordynator działu - pytanie
Kandydat
 Pytanie

Cześć, Czy ktoś pracuje może w dziale Division? Pojawiła się oferta stanowiska na koordynatora działu i pomoc division’s general manager i sales manager. Może jest ktoś w stanie powiedzieć coś dobrego? Niestety te złe opinie odstraszają. Z góry dziękuje!

Maniek
Pracownik

Ekosystem to bardzo słaba firma dla każdego poszukującego ciekawego doświadczenia. Wysoka średnia wieku powoduje, że atmosfera w firmie jest niepowtarzalna. Firma skutecznie blokuje szansę nie tylko bardzo dynamicznego rozwoju zawodowego ale również poznania grupy bardzo otwartych i ciekawych ludzi, Oczywiście jak wszędzie są miejsca, jak np. chaos, niejasne procedury, zbyt duża rotacja pracowników przez niekompetencje kierownictwa co często wiąże się z zmianą strategii. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że to jest świetne miejsce, szczególnie w pierwszych latach kariery zawodowej nauki krętactwa i partactwa zdobytej w tej firmie.

Misio
Kandydat
 Pytanie

Witam jakie są zarobki na początek dla magazyniera?

Małgorzata
@Misio

Nic nie wiem o konkretnych zarobkach Magazyniera w L'Oreal, ale ponoć oferują tam: zatrudnienie na podstawie umowy o pracę przez agencję pracy tymczasowej z możliwością późniejszego zatrudnienia w strukturach L’Oreal, konkurencyjne wynagrodzenie i atrakcyjny pakiet benefitów (dofinansowanie obiadów, paczki z naszymi produktami). Już wysłałeś swoją aplikację, czy jeszcze czekasz?

Misio
Kandydat
@Małgorzata

Dawno wysłałem, ale jeszcze nie otworzyli

Kandydat Błonie

Człowiek marnuje tylko swój czas na rozmowy w sprawie pracy. Niestety odpowiedzi czy zostały przyjęty lub nie nie doczeka się. Bo po co :-) Brak szacunku dla ludzi, którzy ubiegają się o pracę.

Dokładnie
Kandydat
 Pytanie
@Kandydat Błonie

Zgadza się. Zero odpowiedzi, a co najgorsze- wyraźna dyskryminacja ze względu na płeć. Skoro ustalili sobie „wewnętrznie” ze szukają mężczyzny na dane stanowisko, to totalnie nie rozumiem po co marnują czas kobietom. Najlepsze, że dają na rozmowie do zrozumienia ze szukają mężczyzny, ZA TEM PO CO W OGÓLE DZWONIĄ??? Pani z HR bardzo dyplomatyczna i miła, ale kierownik działu jakiegoś tam.... oj musi iść na dywanik do szefa, bo to trochę niepoważne

Ewa
 Pytanie

Obecnie firma szuka Specjalisty ds. Obsługi Klienta. Jak wygląda praca w firmie, rekrutacja, atmosfera. Warto składać aplikację?

Dam
Pracownik
@Ewa

Chciałabym przestwiec ludzi, którzy chce pracować w dziale księgowości/ self service. Codziennie masa mnóstwo faktur do zaksiegowania, a na koniec dnia wysyłasz raporty ile zrobione. Samodzielnie musisz wszystko wyjaśniać. Procesy nadal nieustawione. Wszystkie księgowania mógłby robić robót. Byłoby mniej pomyłek. Atmosfera bardzo nerwowo. Ludzie pracują po godzinach i tracą zdrowie.

Małgorzata

Mam pytanie do przedstawicieli handlowych z Loreal? Zastanawiam się nad aplikacja, a nie mam doświadczenia w sprzedaży kosmetyków, tylko spożywka, czy mam szanse na zatrudnienie?

Pytanie
 Pytanie

Czy w L'Oreal Polska panuje luźna atmosfera?

Agatka
@Pytanie

Jeżeli chodzi o fizycznych, to ciągłe ciśnienie! (usunięte przez administratora) rywalizacja między brygadami, prości ludzie którzy cieszą się że dostali nagrodę za pomysł jak zwiększyć sobie samym normy. Ręce opadają normalnie! Dyrekcja dziś przyzna pare stówek a jutro wezwanie na dywanik, czemu podkręcone normy nie są wykonane. Biuro to inny świat, tak jakby zupełnie inna firma.

aeva

Jakiś czas temu skontaktowała się ze mną Pani z działu HR, w sprawie mojej aplikacji. Zaprosiła na rozmowę, przesłała szczegóły mailem. Odpisałam, że bardzo chętnie wezmę udział w rekrutacji, ale zaproponowałam inny termin spotkania. I tyle. Najwyraźniej propozycja innego terminu spotkania przerosła kompetencje rekruterki, gdyż odpowiedzi nigdy nie otrzymałam. Mail, który wysłałam jakiś czas później, z pytaniem czy mam rozumieć, że moja kandydatura nie będzie dalej rozpatrywana, również trafił w próżnię. Wiele różnych historii z działami HR przerabiałam, ale takiego braku profesjonalizmu nie spotkałam jeszcze nigdzie - gratuluję. Wydawać by się mogło, że taka firma jak L'Oreal powinna reprezentować przynajmniej przeciętny poziom profesjonalizmu w stosunku do kandydatów, tymczasem reprezentuje co najwyżej nowe wyżyny absurdu i żenady.

były pracownik SSC

Nie polecam pracy w dziale Shared Service, a dokładnie stanowiska dotyczące AP, GL a TYM BARDZIEJ TREASURY! Szczególnie praca w tym ostatnim związana jest z dużą ilością stresu oraz projektów , które są prowadzone w sposób chaotyczny przez przełożoną z totalnym brakiem doświadczenia i kompetencji w byciu managerem. Dobrze ze mnie już tam nie ma. Dział SSC - stworzony jako eksperyment, gdzie ludzi są traktowani jako króliki i nikt się nie liczi z twoją opinią. ODRADZAM wszystkim kto chce pracować/aplikować w te działy księgowe. W biznesie tej firmy jest prawdopodobnie o wiele lepiej (przynazmnie nie śą eksperymentem).

Anonym
@były pracownik SSC

Własnie chciałam zaaplikować na stanowisko Treasury, ale się powstrzymam... Czy w GL tez jest tak zle? Jak duze jest SSC?

Stefan

Ktoś coś wie jak wygląda praca w kontrolingu w fabryce w kaniach?

Zibi
@Stefan

Chyba nie szukają tam teraz nikogo...

Kaz
@Zibi

Nie szukają nikogo też w firmie Ekosystem podwykonawcy w fabryce Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA do pracy przy obsłudze gazowej kotłowni zakładowej. Dawniej obsługa kotłowni mogła pracować w systemie 24/48 teraz nie może , zastąpili ich pracownicy obsługi serwisowej obiektu firmy Ekosystem i pracują po 30 godzin na dobę przy zmianie nocnej, chociaż chyba nie wszyscy mają uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania tej pracy. Jak to możliwe ,że dopuszcza się do pracy z taką ilościom godzin pracy, przecież to szkodzi życiu i zdrowiu pracowników a także nieuniknionym wypadkiem. Ponad 20 letnia kotłownia parowa takiej mocy w ciągłej eksploatacji to bomba z opóźnionym zapłonem tam pracownik myli się tylko raz jak saper przy unieszkodliwianiu bomby i trzeba o tym pamiętać. Żaden lekarz medycyny pracy nie zgodzi na taki czs pracy. Jak widać gołym okiem pan inspektor na to zgadza tylko udaje ,że o niczym nie wie. Chyba j elektryk Gregory doniósł panu informacje. Szanowny Panie, Starszy inspektorze BHP Piotr. Ba….uch. jest jeszcze czas na powstrzymanie takich praktyk będących normą właściciela Ekosystemu Tomasza .Dawidz…….uka, on totalnie oszukuje Pana w przestrzeganiu przepisów BHP , chyba ,że chce Pan doprowadzić do tragedii jaka się niedawno wydarzyła w zakładzie (…wypadek śmiertelny. W jednym z wywiadów udzielonych przez panią Dyrektor L’Oréal Warsaw Plant cytuje: (….Bezpieczeństwo oraz dbałość o zachowanie najwyższych standardów – wewnątrz firmy oraz wśród naszych podwykonawców – jest dla nas absolutnym priorytetem. Czy to jest prawda ??.

Mariusz
@Kaz

Widzę, że masz najświeższe informacje o tym, jak obecnie wygląda praca w firmie L'Oreal Polska. Napisałeś o tym, że pracownicy obsługi serwisowej pracują aż po 30 godzin przy zmianie nocnej. Jest to bardzo duży czas pracy, dlatego zastanawia mnie, czy mają oni przewidziane odpowiednie przerwy w ciągu takiego dnia? Jeżeli wiesz ile, to napisz, proszę, czy jest to jedna dłuższa, czy może kilka krótszych przerw.

Były Elektryk
@Kaz

Jak pracowałem w firmie Ekosystem u Tomasza u Dawidz…….uka, jako elektryk w fabryce Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA to pracownicy obsługi kotłowni nie mieli żadnego przeszkolenia w Weishaupt czy producenta kotłów Sefako jak też pracownicy serwisu tej firmy. W związku z czym jak oni mogą bezpiecznie obsługiwać tak starą kotłownie parową 10 bar pary. Panie, Starszy inspektorze BHP Piotr. Ba….uch. jest jeszcze czas na powstrzymanie tragedii jaka wisi w powietrzu ale pan o tym wie i dopuszcza o obsługi tej kotłowni w kotłowni jest ciśnienie gazu średnie a oni nie mają uprawnień gazowych .No i jeszcze szatnia i stołówka oraz magazyn złomu w kotłowni a co mówią przepisy BHP. Jednakże tzw. dobra praktyka wskazuje, że w pomieszczeniach ruchu energetycznego (kotłownie, nastawnie, rozdzielnie elektryczne, węzły cieplne, nastawnie itp.) nie składuje się żadnych sprzętów ani urządzeń niezwiązanych z eksploatacją zainstalowanych urządzeń podstawowych. Podobne stanowisko, w szczególności podczas kontroli, prezentują inspektorzy PIP, PIS, PSP i UDT.

Artek
@Stefan

Mogę szczerze polecić pracę w DAF (Dział Administracji i Finansów). Z tego co wiem stanowisko pojawiło się ze względu na to, że poprzednia Pani Kontroler została przeniesiona/awansowana "na zachód". W kontrolingu obecnie pracują osoby z bardzo długim doświadczeniem (ponad 15 lat) i wiedzą wszystko co się dzieje w fabryce, a CFO jest jedną z najsympatyczniejszych osób jakie miałem okazję poznać. Sam dział jest dość mały i zgrany, więc na codzień nie ma takiej korporacyjnej atmosfery i jest stosunkowo luźno. Jeśli chodzi o godziny pracy to przesiadywanie w nadgodzinach jest raczej wyjątkiem niż codziennością. Ze względu na atmosferę mogę polecić pracę w 100%.

0-230V
@Kaz

Niech szef BHP sam sprawdzi im uprawnienia kwalifikacyjne i dobrze by było żeby podpisywał grafik pracy w kotłowni. Wtedy Dem......uk z Ekosystemu by jego nie oszukiwał jak robi to do tej pory wszyscy w biurze o tym wiedzą tylko nie inspektor BHP

3
Kaz
@0-230V

Dem....uk z Ekosystemu wie jak zrobić w jajo głównego inspektora BHP i to robi , jest od niego o wiele mądrzejszy Tak trzymać!! Jak elektryk (usunięte przez administratora)wchodził na kotłownie to też nie zakładał okularów ale to gumowe ucho i pupil inspektora to może?

2
Janeczka
@Kaz

Jaki gł.........pi musi być ten inspektor BHP B........uch, że chce jeszcze rozmawiać z Dn.........iem z Ekosystemu to wszystko przez te buty i okulary.

Edek
@0-230V

Teraz to zatrudnili jakiegoś pracownika myjni samochodowej co nie ma pojęcia o pracy w kotłowni a uprawnienia kwalifikacyjne to mu załatwili tak mówią elektrycy w zakładzie.

Andrzej
@Były Elektryk

Jak to możliwe,że fabryka L’Oreal POLSKA nie była w stanie zapewnić przeszkolenia zawodowego u producentów urządzeń będących na wyposażeniu kotłowni zakładowej. Czy pan inspektor BHP uczynił wszystko aby zapewnić im szkolenie wiąże się to z zapewnieniem bezpieczeństwa i zdrowia pracowników wykonujących tą ścieżką pracę.

Elektryk
@Mariusz

Przychodzą na godz 6 do pracy pracują do 18, później od 18 do 6 i od 6 do 17 ile to jest godzin pracy bez żadnego odpoczynku, jak umiesz liczyć taka praktyka w firmie Ekosystem jest na porządku dziennym jeżeli nie ma obsady i grafik idzie w ruch

@Grażynka
@Andrzej

@Janusz ale ,żeby przejść specjalistyczne przeszkolenie trzeba też mieć odpowiednie wykształcenie tego wymagają producenci urządzeń grzewczych, nie można szkolić np. piekarza, ślusarza, aptekarza czy pracownika myjni, oni nie mają pojęcia o tej pracy i takie szkolenie im nic nie da tylko stracone koszty i czas. Fabryka Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA powinna wysłać na takie szkolenia ludzi mających odpowiednie wykształcenie lub długi staż w wykonywanym zawodzie oraz uprawnienia kwalifikacyjne grupy 1,2,3 mających już ugruntowaną wiedzę w tym temacie dlatego koszty i czas szkolenia szybko się zwrócą pracodawcy i mamy wtedy pewność,że posiadamy kadrę na wysokim poziomie technicznym. Dyrektor L’Oréal Warsaw Plant cytuje: (…)Bezpieczeństwo oraz dbałość o zachowanie najwyższych standardów – wewnątrz firmy oraz wśród naszych podwykonawców – jest dla nas absolutnym priorytetem.

Spawacz
@Edek

Podobno Dem........uk zatrudnił też hydraulika spawacza co nie umie podwijać gwintów konopią a palnika gazowego nie miał dawno w ręku ale był tani to jego zatrudnił Dobry hydraulik - spawacz to na rynku żąda 6tyś. netto, na miesiąc plus do tego pomocnik.

Wózkowy
@Spawacz

Przecież (usunięte przez administratora) szuka takich nieudaczników ale tylko żeby byli tani i nie pili za dużo wó......dki.

0-230V
@Elektryk

Dem......uk rozpisuje te godziny na jedną z firm, które ma zarejestrowane w Białej Podlaskiej, ale to robi bezprawnie, ponieważ tylko jedna z firm Dem....uka Ekosystem ma oficjalnie umowę z firmą Kosmepol - L'Oreal Polska i Urząd Skarbowy go kiedyś za to ściganie, ponieważ pieniądze płaci pod stołem i nie odprowadza składek do ZUS i Urzędu Skarbowego. Wystarczy tylko przesłuchać pracowników Ekosystemu i wszystko jasne, stąd się bierze ta kreatywna księgowość.

2
Józef
@Kaz

Do tej pory Dem........uik cały czas robi w ciula głównego inspektora BHP jak ten się daje, to dobrze ???

Edyta
@Edek

To on umie obsługiwać tak wielką i starą kotłownie, kiedyś i tak na jego zmianie zabraknie pary na produkcję, kto będzie odpowiadał za błędy tego pracownika.

Iwona
@Były Elektryk

Witam byłego pracownika - skoro już nie pracujesz...może się przedstawisz? Jeśli dobrze byłoby wiedzieć z kim pracowałeś i kto w taki sposób traktuje swoich pracowników. Dla w firmy Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA będzie to cenna informacja, tak samo jak przyszłych kandydatów.... nie możliwe jest,żeby inspektor główny fabryki nie reagował na takie zdarzenia.

Ochrona
@Elektryk

Niejednokrotnie pracownicy Ekosystemu wejście na teren fabryki odbijali się o godz 6 i powtórnie odbijali wyjście z fabryki następnego dnia o godz 17. Więc znacznie przekraczali system godzin pracy, pracowali bez przerwy 35 godzin.

1
MGR
@Kaz

Jeżeli piszesz to pisz w swoim imieniu! Jako aktualny pracownik muszę Ci powiedzieć, że jednak nie wszyscy tak twierdzą i mówią. Więc jednak Twoje przekonanie co do braku wyjątku niestety nie jest już aktualne. Możesz to od jutra reszcie po cichu przekazać skoro tylko w ten sposób rozmawiacie na firmie :) Tak na koniec dobra rada - skoro się angażujesz, zwyczajnie Ci zależy, czujesz się nie docenioną osobą do tego posiadasz wiedzę, umiejętności, profesjonalizm i ta Twoja ciężka praca nie jest odpowiednio wynagradzana to się nie martw - bez problemu z tym powyżej znajdziesz pracę w dzisiejszej rzeczywistości. Jak mawia jeden lider elektryków Gregory co rozmawia głośno podczas pobytu w firmie "obecnie jest rynek pracownika" :) śmiało! I jeszcze jedno - gratuluję posiadania informacji z każdego działu naszej firmy. Mało jest osób u nas, które mają do czynienia z ludźmi z każdego działu :) Z tego bardzo zadowolony jest główny inspektor BHP

Piqś
@0-230V

Drodzy współpracownicy, obecni i inni... z uwagi na sytuację jaka nas w ostatnim czasie dotknęła.....zmiana zarządu zwracam się z prośbą o zaprzestanie wymiany zdań w takiej formie na portalu. Przecież wszyscy dobrze się znamy...chcesz coś komuś zakomunikować....zrób to wprost!!! Chyba że nie masz odwagi...a jeśli jej nie masz...to nie miej do końca albo bądź sobą i mów głośno co myślisz.... Trochę szacunku do współpracowników. Mam przypuszczenia kto jest nadawcą tych przykrych słów (z którymi ja osobiście się nie zgadzam) ... zwracam się jednak z prośbą o trochę szacunku. Zamieszczenie takich informacji odnośnie działalności firmy Ekosystem wiąże się z nieprzewidywanymi skutkami wobec firmy działającej w fabryce L'Oreal Polska.

Wózkowy
@Mariusz

Przerwę w pracy to ma konfident ,lider elektryków jak śpi na nocnej zmianie w kotłowni.

Nick jak nikt
@Mariusz

inspektor BHP w firmie Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA pan Ba.....uch pewnie wie,że cześć wynagrodzenia jest płacona pod stołem z pominięciem podatku i ZUS ale jeszcze robi jakieś dziwne obliczenia z jakiegoś wzoru matematycznego jak ktoś napisał w wątku na tym portalu publicznym wykonuje Dem.........uk, przecież on łamie prawo i czyni to świadomie, żeby się wzbogacić, ale przyjdzie czas, że Urząd Skarbowy i ZUS upomni się o swoje jeżeli któryś z pracowników złoży zawiadomienie o przestępstwie i wtedy doo........pa mokra. Nikt z pracowników nie wie w jakim systemie pracuję wzory umów jakie stosuje Dem......uk nie są zgodne z kodeksem pracy jak mi powiedział jeden z pracowników Ekosystemu

Józef
@Edek

Dem........uk zatrudnił tego pracownika i dał mu wysoką pensję, żeby on po pracy mył mu te samochody - złomy profesjonalnie.

Elektryk
@Józef

Przecież ten nowy pracownik z myjni to nie ma pojęcia o kotłowni i już miał kilka awarii to naprawiał serwis

PeBe
@Andrzej

Dem.....uka z Ekosystemu nie stać na profesjonalne szkolenie pracowników obsługi kotłowni.

Czarna
@PeBe

Nieprawdą jest ,że jego nie stać na profesjonalne szkolenie pracowników obsługi kotłowni, ponieważ inspektor BHP pan (usunięte przez administratora) od niego tego nie wymaga.

Czarna
@Edek

Nie ważne co potrafisz, jakie masz doświadczenie i co chcesz osiągnąć. Tutaj liczą się znajomości bo inaczej czeka Cię fala że strony starszych Pracowników.Nikt nie szanuje twojej pracy a co najważniejsze Twojego Zdrowia!! Bhp na bardzo wysokim poziomie a dlaczego? , ponieważ inspektor pan .Bab…….uch wymaga tylko okularów i butów ubranie robocze możesz mieć brudne. Tak chodzą chłopaki z Ekosystemu do pralni oni mają daleko. Na koniec i tak starsi koledzy naplują Ci w twarz a na koniec zrobią z Ciebie idiotę. Zarobki śmieszne! Pora się obudzić Panowie trochę szacunku wprowadzić między pracownikami,w fabryce Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA.

Edek
@Józef

Dem....uk ma kilka ładnych samochodów takich jak Lexus, Land Rover , Mercedes Toyota, żeby nie pracował w firmie Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA zapewne nie było go na te marki samochodów stać.

Czarna
@Nick jak nikt

Krótkie wiadomości opisywane przez Państwa są bardzo przydatne i treściwe, nawet nie pracując w firmie można tylko sobie wyobrazić jakie sytuacje wybiegające poza granice prawa mają tam miejsce. Współczuje i doradzam zawiadomić zewnętrzne organy które to skontrolują i w ten sposób zostanie to ukarane. W wiadomościach opisujecie instytucje PIP to jest jak na początek bardzo dobry pomysł. Pamiętajcie Państwo niereagowanie na takie sytuacje tylko pozwala czuć się bezkarnym osobom które łamią prawo. Osoby które widzą coś takiego a nie reagują, pamiętajcie kiedyś kiedy zmieni się układ sił, przewaga znajomych wam może się stać się to samo. Wtedy nie miejcie pretensji do kogoś tylko wróćcie pamięcią do tych sytuacji.

Kaz
@Były Elektryk

Z punktu widzenia osoby, która współpracowała z pracownikami w firmie Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA. oraz samym Ekosystemem, kierownik biura, który zajmuje pomieszczenie obsługi kotłowni nie jest komfortowa narażeni są bowiem na utratę życia i zdrowia, można jasno powiedzieć, że jednak nie panują tam zbyt przyjazne warunki pracy dla ludzi. Kierownictwo fabryki ma bardzo złe zdanie o serwisie technicznym firmy,tak mówi wielu liderów działów mimo że to doświadczeni ludzie. Zarobki bardzo niskie w stosunku do oczekiwań i doświadczenia. Znałem osoby, które dostały się tam właśnie po znajomości i wiem co te osoby potrafią i jakie zarobki mieli trzeba brać przykład z "przodowników" pracy tzw. specjalistów za których gdzie indziej trzeba było robić robotę, bo sobie nie radzili. No ale na wschodzie to tak wygląda ty zrobisz dla mnie to ja zrobię dla ciebie, przepływ pieniędzy pod stołem to normalka tak jest jak się zatrudnia po rodzinie lub znajomościach w małym mieście na wschodniej granicy Polski, gdzie święta obchodzi się w różnych obrządkach. Przebój disco polo ” Давай наливай, поговорим” słychać w mieście z głośników na ulicy.

Luiza
@Nick jak nikt

Przelicz sobie podstawę przez wartość 1,3 - 1,34. Pewnie pomyślisz sobie "wow, ale super, ile dodatków w tej firmie" 20% - 30%. Tylko pamiętaj, że dla ciebie podstawy są dość niskie, więc sumarycznie kokosów nie ma. Oczywiście dostaniesz mniej niż mityczna w tym kraju średnia krajowa, ale czy wynagrodzenie dużo poniżej 1000 euro czy zarobki sprzątaczki we Francji jest atrakcyjne? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Koledzy zawsze dla mnie mówili, że w firmie Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oreal POLSKA. się nie dorobisz, ale też biedować nie będziesz" :) Ekosystem czy Fenix musi się z tym liczyć tego wymaga kierownictwo fabryki , ale oni nie mają wglądu do księgowości Dem..........uka jak i nie mają wglądu do księgowości Fenixu jak też nic nie wiedzą w nieprawidłowościach zawartych w umowach pracy niezgodnych z kodeksem pracy zatrudnionych w Ekosystemie lub Feniksie.

Marian
@PeBe

Inspektor BHP nie reaguje na takie sytuacje bo tego nie chce widzieć ,co wyprawiają podwykonawcy w fabryce Kosmepol a czy wiecie dlaczego niektórzy pracodawcy nie chcą świadomych pracowników? Nie chcą, gdyż pracownik przeszkolony i uświadomiony, znający swoje prawa i obowiązki może być roszczeniowy, czegoś się domagać, czegoś chcieć. Dla pracodawcy najlepszy jest taki pracownik, który siedzi, jak mysz pod miotłą, nie zna swoich praw i niczego się nie domaga.

Zuza
@Edek

To(usunięte przez administratora) komis samochodowy ma jak ma coś dobrego to chętnie bym sama kupiła.

Józef
@Wózkowy

Elektryk tylko odpoczywa w kotłowni po ciężkiej pracy po usunięciu awarii maszyny na produkcji.

Patrox
@Andrzej

Przecież Dem.......uk z Ekosystemu nie szkoli nikogo w firmie zewnętrznej , szkoli ich sam byle jak, bo nie ma do tego uprawnień i dlatego oni nic nie umieją.

Małgorzata
@Patrox

A czy wiecie, jak przebiega proces onboardingu w dziale sprzedaży w L'Oreal? Z tego, co piszecie to u Was jest z tym bardzo kiepsko.

Wanda
@Patrox

Chyba tego pracownika co porwali czerwoni khmerzy nie trzeba było tak szkolić jak innych gamoni zatrudnionych w kotłowni przez Ekosystem.

Patrox
@Wanda

Nie trzeba było jego szkolić on miał i tak duże doświadczenie w systemie techniki grzewczej. Innym szkolenie zajmowało i po dwa miesiące, ponieważ nie byli profesjonalnie szkoleni i tak wszystkiego nie ogarniali i nieogarnianą do dzisiaj. Urządzenia w coraz gorszym stanie a serwis Ekosystemu ich nie naprawia.

Małgorzata
@Patrox

@Patrox A ci powiesz na temat możliwości awansu w L'Oreal Polska? Jest to możliwe w tej firmie?

Peya
@Małgorzata

Nie polecam. Odszedłem sam po latach bo to już nie ten sam loreal. Kolesiostwo, awanse tylko dla (usunięte przez administratora), dasz komplement dyrektorce jednej czy drugiej, pójdziesz na poranna kawkę, zamkniesz się z nią w pokoju na ploteczki lub jesteś pieskiem na posyłki to dostaniesz podwyżkę lub awans. Jeśli zaś nie wchodzisz w ich gierki to jesteś z góry skazany na porażkę bo cokolwiek dobrego nie zrobisz to nie tylko nie podziękują ale nawet będą szukać na ciebie haka by się ciebie pozbyć bo nie pasujesz do ich układanki. Byłem świadkiem takich akcji kilka razy (mam tu na myśli konkretny dział w centrali). Nie chce mówić ze każdy dział jest zły. Niestety wszystko zależy od managera a loreal trzyma na stanowiskach dyrektorskich tych którzy siedzą w firmie od lat i nikt ich nie rusza mimo niedowozenia wyników i ogromnej rotacji w dziale. Skoro tyle ludzi odchodzi przez jednego managera to dlaczego nikt nie reaguje??? Kobiety wracają z macierzyńskiego i o ile miały dobre relacje z managerem to maja gdzie wrócić. Jeśli zaś nie były w tym półświatku to nie miały gdzie wrócić .... a podobno to firma prorodzinna... Ogólnie nie polecam ludziom którzy się szanują i chcą się rozwijać.

Jako

Firma leci sobie w .uja. Na rekrutacji specjalnie zapytałem o poinformowanie mnie nawet w przypadku decyzji negatywnej. Nie dostałem przez tydzień żadnej odpowiedzi mimo zapewnień, że chcą być w porządku i nie marnować mojego czasu. Nie wiem po co zapraszają na te rozmowy, żeby ludziom czas i pieniądze marnować na dojazd. Skoro się cv nie podoba to od razu nie zapraszać. Buraki i tyle.

Mariusz
@Jako

Firmy bardzo często odzywają się tylko do osób, które przeszły weryfikację pozytywnie. Czy mógłbyś przybliżyć jak wyglądała rozmowa rekrutacyjna i czy była trudna do przejścia?

Planner

Miałam assesment center i rozmowy z 2 managerami w ciągu 1 dnia. Sprawnie to rozegrali,obiecano wyniki po 2och tygodniach. Niestety, minął miesiąc a odpowiedzi nadal brak.

Mariusz
@Planner

Jak sytuacja wygląda obecnie, dostałaś już jakąś odpowiedź po kolejnym miesiącu oczekiwania? Fajnie, gdy firma daje jakąś informację zwrotną, to zawsze duży plus w oczach potencjalnych pracowników.

Zostaw merytoryczną opinię o L'Oreal Polska - Warszawa

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
L'Oreal Polska