Opinie o comarch.pl - Comarch S.A. w Kraków

Poniżej znajdziesz opinie byłych i obecnych pracowników o firmie Comarch. Znajdziesz poniżej również opinie kandydatów do pracy w Comarch o rozmowie kwalifikacyjnej.

Branże: Usługi IT tworzenia oprogramowania i aplikacji

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Comarch w Kraków

Znajomy J

Comarch zostaje sprzedany. Fundusz zrobi wynik, wyssie kapitał, podzieli i sprzeda dalej. Za 5 lat nie będzie już brandu Comarch. Filipiak się w grobie przewraca ale skoro nie zadbał o zgodę w rodzinie za życia to było pewne, że się tak w końcu stanie. Długo nie trzeba było czekać. Chyba nawet miesiąc nie minął od momentu podziału majątku ojca na rzecz dzieci. Dla pracowników oznacza to masowe zwolnienia, zamykanie nierentownych produktów, chaos, niepewność, znacznie większe obciążenie pracą. Jeśli będzie jakakolwiek poprawa warunków pracy to tylko niewielka i tylko w pierwszym okresie, i tylko po to aby uniknąć masowych odejść. Znikną działy takie jak bezpieczeństwo czy masa tych centrów odpowiedzialnych za te śmieszne nierentowne produkty w msp, zwiną się datacenter. Nastał początek końca Comarch. Jedyny plus to że może z zarządu przypadkowi niekompetentni karierowicze czy elementy jak gość od zielonych maili więc może będzie chociaż troszkę spokojniej i bez (usunięte przez administratora). Czas uciekać.

ppp
@jasio

zeby sie zwrocilo to projekty musza generowac pieniadze czyli trzeba bedzie zamykac te ktore ich nie generuja. pytanie ile ich bedzie i jak duzo ludzi mozna przerzucic po innych zespolach.

JavaDev

Pensje są wysokie (zachodnie), a osoby tutaj piszące zwyczajnie nie potrafią pójść po podwyżkę i ją uzyskać (albo są zbyt słabe, żeby dostać), dlatego dla nich jedyną opcją jest odejście do słabszych firm, które wymagają mniej.

Pawel
@JavaDev

Zgadzam się w 100%. Podwyżek nie dostaje się za to że się należy. Trzeba na nią zapracować wyróżniając się ponadprzeciętnością. Nie piszcie, że podwyżek nie ma, bo są! Dla tych co na prawdę (usunięte przez administratora) a nie robią po najmniejszej linii oporu.

Neutralny

Większość komentarzy zamieszczony tutaj to typowy hejt pewnie pisanych przez osoby którym odmówiono podwyżki albo które zwolniono albo które są sflustrowane z jakiegoś innego powodu. Firma istnieje prawie 30 lat, działa w wielu sektorach, ma stale rosnące przychody ze sprzedaży, działa na coraz większej liczbie rynków itd. Gdyby pracowali tutaj sami słabi programiści (bo lepsi już uciekli :-) ), jakość produktów była tak marna jak się tutaj opisuje to tej firmy dawno by nie było. Konkurencja nie śpi i każdy chce mieć coraz większy udział w rynku. Comarch nie jest idealną firmą (o ile taka istnieje). Są mocni programiści i są słabi. Są dobrzy TL i są mierni. Tak samo z wyższą kadrą zarządzającą. Niektóre projekty są prowadzone wręcz tragicznie a niektóre na dobrym poziomie. Niektóre podejmowane decyzje są delikatnie mówiąc dziwne a niektóre w pełni zrozumiałe. Comarch to korporacja, pracują tutaj różni ludzie jak w każdej innej firmie o podobnych lub większych rozmiarach. Apropo słabych programistów - niektórzy z tych rzekomo słabych programistów odchodzą lub są zwalniani i zatrudniani w innych firmach. Niektórzy z nich na prawdę się nie nadawali do programowania ale potem widać w linkedin, że pracują w jakiś niby uznanych software house :-) Stawki w Comarch są różne. Doświadczone osoby, które wypracowały sobie uznanie i wnoszą realną wartość w firmie mają dobre stawki. Na pewno Comarch nie zapłaci dużo początkującym lub słabym osobom. To nie jest korporacja z USA, która sypie sianem każdemu programiście bez opamiętania. W Comarch możesz dobrze zarabiać ale po czasie i nie możesz biernie czekać na podwyżki. Bo się nie doczekasz. Jeśli dla kogoś kasa jest jedynym wyznacznikiem to oczywiście najlepsze siano jest w amerykańskich start upach. W Comarch są ciekawe i wymagające projekty oraz ciekawe technologie. Wiem, że nie jest tak w każdym sektorze bo niektóre sektory są tragicznie zarządzane i zacofane.

NoOne
@Neutralny

Piszesz, że "Doświadczone osoby, które wypracowały sobie uznanie i wnoszą realną wartość w firmie mają dobre stawki." To nie jest prawda, do momentu kiedy nie rzuci się papierami, to nie można nawet marzyć o rynkowych stawkach. Owszem, w takiej sytuacji, dla kluczowych pracowników, są w stanie wyrównać stawkę, a nawet podbić o dużo więcej, ale to są już extremalne przypadki, kiedy wiedzą, że projekt padnie albo nie będzie miał szans rozwoju.

programista

Pracuję tu już ponad trzy lata jako programista, zaczynałem od stażu. Projekty nad którymi pracuję, są nawet ciekawe, technicznie wymagające, niesztampowe. Zespoły są młode i dynamiczne, nie ograniczamy się do 1 technologii. Mogę często pracować zdalnie, do biura jeżdżę tylko trzy razy w tygodniu. W kwestii finansowej jest dobrze, konkretnie do niedawna zarabiałem 8,5k zł brutto a teraz już 10k zł na UoP oczywiście. To naprawdę sporo, bo biję na głowę kolegów z innych branż. Jest na co narzekać ale ciepła posadka w nowoczesnej polskiej firmie IT i dobre pieniądze to wynagradzają

Nocny Marek
@Hr

Ludzie, przecież wpis programisty jest sarkastyczny. "Zespoły są młode i dynamiczne" albo "Jeździ do biura tylko trzy razy w tygodniu" nie jest dla was wystarczająco jasne, że ktoś ciśnie bekę? Wgl @przemo, dasz źródło tych danych? Ja bym powiedział, że w zależności od technologii junior to 6-10k na UoP, a mid to bardziej 11-16k na UoP, a przynajmniej tak to w raporcie JJIT wygląda.

Zielony Mail

Zbiggy, zmieniłeś już na Linkedinie na Open to Work?

@Zielony Mail

Mógłby ktoś wyjaśnić o co dokładnie chodzi z tymi zielonymi mailami?

ordynator Nowy wpis
@X

Chodzi kolor czcionki jaki agresywny Zbyszek ustawia w e-mailach do pracowników.

Znajomy J

XD
@Znajomy J

Sprzedają bo się kłócą wewnętrznie. Całe to gadanie o wyjściu na zagraniczne rynki to bzdura. Nic dobrego już comarch nie czeka. Fundusz przyjdzie, zrobi restrukturyzację (cięcia, zwolnienia, zamykanie projektów) wszystko po to aby zarobić jak najwięcej, zrobić jak największy wynik i sprzedać całość z zyskiem. Problem w tym że żaden duży gracz na rynku nie będzie chciał kupić firmy która zajmuje się totalnie wszystkim. Więc comarch zostanie podzielony na kawałki. Przetrwa dosłownie kilka produktów z telco i może z msp. Na kłótni zawsze korzysta trzecia strona.

XDXD
@Znajomy J

"spokojniej i bez (usunięte przez administratora)". Jak się pozbędą (usunięte przez administratora)to może nie będzie obrażania i poniżania pracowników, ale spokojniej nie będzie. Teraz to się nerwówka dopiero zacznie.

Wiedziałem że tak będzie

Odejście Marcina było ewidentnie przez Jerrego. Zrezygnował pierwszy raz gdy dowiedział się że syn Profa wchodzi do zarządu, wrócił poproszony o to ze względu na awaryjną sytuację gdy Prof zaniemógł, a gdy Jerry wrócił do zarządu już jako posiadacz sporej części udziałów to Marcin ponownie zrezygnował. I nie dziwię się mu...

Wiedziałem że tak będzie

Tomek, Michał, Wojtek czy Marcin (ci nowi) - nic do nich nie mam ale jeśli chodzi o zarząd to za wysoko. A Zbyszka, no cóż. Tego to mało kto toleruje, a jeszcze mniej lubi. O ile ktoś.

smaug
@Znajomy J

mam info od ziomka ktory pracowal z mlodym w stanach, razem imprezowali, sa blisko. podobno sprawa zlozona ale podobno mocne czystki sie szykuja na poziomie szefow bu i sektorow

Programista
@smaug

A masz jakieś informacje o czystkach na "niższych" szczeblach? Czy coś wiadomo?

jasio
@Programista

Weź na logikę. Liniowych w dół nie będą ruszać, rwczej wszystko co od dyrka do wymiany. Żeby się inwestycja zwróciła to cały Comarch będzie body leasingiem + sprzedaż produktów które ma.

ppp Nowy wpis
@jasio

Zuzia Nowy wpis

Wyszukałam wakat dla Programista Full Stack Angular/.NET (ERP) i chcę się zorientować co do stabilności. Wspominaliście w wątku o B2B a czy realnie dają też UoP i na okres próbny czy na nieokreślony?

An Nowy wpis
@Zuzia

W CA preferowana jest UoP - możesz dostać B2B jak bardzo chcesz, ale to raczej wyjątki. Okres próbny standardowo 3miesiące, potem na czas określony zwykle około 1-1,5 roku, ale zazwyczaj bezproblemowo można przejść na nieokreślony

Lolek

Popaczta, nie jadł mięsa i wykorkował! Optima to mój koszmar z pierwszej pracy po szkole! Co by nie zrobił to zawsze to działało kiepsko i wieczne problemy! Odkąd pracuje na enovie to jest bajka! Jeszcze mam pytanie do pracowników oddziału w Krakowie, czy to prawda, że u Was pracują tylko emigranci z podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego za pensje w okolicach najniższej krajowej co na wynajęcie pokoju w Krakowie nie pozwoli?

okd
@Lolek

msp to najnizej oplacany dzial w firmie. w dodatku w optimie lysy kierownik tylko chodzi i krzyczy. ciagla presja, ciagle asapy i fakapy ktore sie tuszuje

Programista Baz Danych

Ostatnio miałem "przyjemność" uczestniczyć w rekrutacji na programistę baz danych. Zaczęło się standardowo - test umiejętności(z tego co wiem to każde stanowisko programistyczne zaczyna od tego testu), następnie dostałem telefon z krótkim wywiadem, w jakiej placówce chciałbym pracować, oczekiwania finansowe, od kiedy mogę zacząć - standardowe hrowe rozmowy. Podczas właśnie tego telefonu dowiedziałem się, że jeśli będą dalej zainteresowani moją osobą zaproszą mnie na dłuższą HR-OWĄ rozmowę, żebym opowiedział o doświadczeniu i poznał kierownika mojego zespołu. Jakie było moje zdziwienie jak tylko wszedłem na rozmowę, a bez żadnego wstępu zaczęto mnie pytać nie o moje doświadczenie, a o zagadnienia techniczne, nie wywodzące się z mojej dziedziny!! Przypominam aplikowałem na stanowisko programista baz danych, a zaczęto mi zadawać pytania z dziedzin sieci komputerowych, protokołów, komend na linuxie, jak i rejestrów w Windowsie. Kiedy przeszliśmy wreszcie do pytań z dziedziny SQL oraz pisania kodu, "wielcy" kierownicy zaczęli się czepiać o każde słowo. Mimo podania poprawnej definicji na początku, z którą się nie zgodzili, tak obchodzili temat żeby na koniec pouczyć mnie, że nic nie umiem i powiedzieć słowo w słowo to co ja odpowiedziałem jako pierwsze - takich sytuacji było dużo więcej, a musze zaznaczyć, że mam spore doświadczenie w bazach, więc takie pytania nie stanowią dla mnie problemu. Ogólnie cała "rozmowa kwalifikacyjna", jeśli można ją tak nazwać to był pokaz dwóch wielkich kierowników, którzy znęcali się nad kandydatem.

Protokoły TLS, HTTP, komendy na systemie Linux (te podstawowe jak i bardziej zaawansowane), rejestry i dziennik zdarzeń w Windowsie. Bazy danych: Kilka kwerend do napisania w SQL do wyświetlonej przez nich bazy, DELETE vs TRUNCATE, transakcje i jeszcze jakieś były (najlepiej wyszukać "SQL rozmowa kwalifikacyjna pytania" i większość powinna być)

logo firmy Młodszy Specjalista SEM
logo firmy Instalator sieci swiatłowodowych
Brzozów
INTERQ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
logo firmy Software Engineer (C++)
Autodesk Sp. z o.o.
logo firmy Pentester
COI - Centralny Ośrodek Informatyki
Byly pracownik

Cieszę się niesamowicie, że zdecydowałem się na odejście z firmy. Dostałem 2x lepsze pieniądze niż to co zarabiałem w comarchu. Tym co zostali życzę dużo wytrwałości i odwagi do zmiany pracodawcy. Macie jedno życie i szkoda je tracić dla takiego pracodawcy. Pozdrawiam serdecznie. :)

Byly pracownik2
@Byly pracownik

Dokładnie tak samo, tylko trochę wcześniej; polecam i pozdrawiam.

Ooo
@Byly pracownik

Zmieniłeś tylko Pana :-)

Lol

To tam u was w comarchu. Po opuszczeniu tego zaścianka i przejściu do normalnej firmy w końcu ktoś chce ze mną gadać o tym czy jest ok bez stresu czy to może wpłynąć na moją (gwarantowana w przeciwieństwie do obiecanek Comarchu) podwyżkę a co więcej ktoś faktycznie bierze moje zdanie pod uwagę. Tak po prostu żeby każdemu było lepiej. Ja wiem że niektórym (w tym tobie) to się w pale nie mieści ale praca może być przyjemna i jednocześnie dobrze wynagradzana.

Luiza
@Lol

A czy jako analityk biznesowo⁠-⁠systemowy (Comarch e⁠-⁠Sklep) mogłabym liczyć na wsparcie mentora? Jak oceniacie proces onboardingu i czy trwa on długo?

xD

W sumie bardzo to przewrotne. Pan profesor dbał o to by kapitał firmy się pomnażał, nie oferował wynagrodzenia rynkowego i wyciskał z pracowników co się da, utyskiwał na zagraniczne korporacje, które "rozleniwiły rynek". Wystarczyło tylko, że odszedł na wieczny odpoczynek i już rodzina pozbywa się firmy do zagranicznego inwestora xD. To jest właśnie tak śmieszne, bo było tak łatwe do przewidzenia. Gratulacje. Może teraz mając zagranicznego inwestora wynagrodzenia będą tam konkurencyjne.

Askier
@xD

Nie będą.. Szykuj się na zwolnienia i większe obciążenie pracą.. Poznacie pracownicy co to znaczy obcy właściciel... Swoją drogą szkoda ze familia Filipiaków nie miała dalszego pomysłu na rozwój firmy Profesora. Wybrali najprostsze rozwiązanie sprzedaż firmy

Tulip
@Askier

Zgodnie z informacją w mediach żeby wejść jeszcze bardziej na rynki międzynarodowe i być rozpoznawalna marką i ciąć duże przyszłe koszty prowadzenia działalności podjęto decyzję o usunięcie spółki z GPW, aby pewnie nie dołować kursu spółki gdy to nastąpi. Wg mnie oznacza to koniec Comarchu w kształcie jakim znamy, przejęcie przez dużego gracza lub fundusz inwestycyjny pod nowym brandem. W comarchu szykuje się rewolucja jednym słowem. Niektórzy i może zyskają na tym ale redukcja etatów może być znaczna.

Ignaś

Jako Młodszy Specjalista ds. Marketingu jakie sąwidełki w tej firmie? Pisza że w firmie jest wielu specjalistów i można się wiele nauczyć, ale jak to jest naprawdę ludzie poświęcą Ci czas jako nowej osobie żeby przekazać Ci potrzebną wiedzę?

Hahaha
@Ignaś

Młodszy Specjalista to taki Starszy Specjalista ale za połowę stawki :XD

Optima

Pracowałem w tym (usunięte przez administratora) parę lat. Programista nigdy nie awansuje, nie zostanie doceniony, a jedyne co uslyszy że coś jest nie tak. Traktują ludzi jak (usunięte przez administratora)do robienia wyników... raz coś Ci nie wyjdzie i premia w dół... łysy kierownik, który krzyczy na wszystkich jak coś nie wychodzi i (usunięte przez administratora) z zarządu który myśli, że ludzie są wdzięczni za pracę w tym (usunięte przez administratora). Omijajcie to miejsce 'pracy' szerokim łukiem, bo tylko odbije się to na zdrowiu psychicznym.

omg
@Optima

tak jest w większości kołchozów. (usunięte przez administratora) jak trafisz na lepszy, atmosfera zepsuje się do kilku lat jak tylko się (usunięte przez administratora) rozrośnie i powstaną stanowiska dla nierobów - potem pozostaje szybko zmieniać i za kilka lat znowu zmieniać i znowu i po kilku zmianach o 360 stopni zobaczysz w lustrze siwiznę a jedyne co osiągniesz to wiek emerytalny (jak wcześniej nie padniesz). Nie tędy droga ;-)

Prawie stara dusza

dobra praca na pierwszą pracę można się dużo nauczyć, dużo projektów, mnóstwo ludzi, osobowości, osobliwości i ciast. Onboarding - był ok, bardzo dużo czytania procedur zasad i filmiki instruktażowe itp. później jest test z tego. Typ zarządzania - tam gdzie była moja osoba to połączenie zarządzania przez chaos, plus struktura projektowa i czasem można to podpiąć pod holokracje. Wynagrodzenie - na czas Pakiety medyczne - są ale niekorzystne Oferta ubezpieczenia - jest Atmosfera - ok zależy od punktu siedzenia Elastyczne godziny pracy czasem Możliwość zdalnej pracy jest. Są gorsze i lepsze firmy od tej. Osobistych żali nie mam. W pracy, ludzie nieświadomie sami sobie robią (usunięte przez administratora) Spotykamy dusze karmiczne, bratnie dusze lub bliźniacze płomienie jeśli coś Cię tam ciągnie by aplikować to może być któraś z tych dusz.

Arek

Czy wiadomo coś o planowanych podwyżkach? Widzę, że jest na ten moment ciężko jednak kojarzę, że ktoś wspominał o planowanych podwyżkach na koniec Q2…

@Arek

Podwyżki i premie są dla zarządu. Są już dane z wynagrodzeń za 2023 rok. Prezes filipiak przygarnął 24 miliony i dodatkowo 8 mln dywidendy. Niestety wszystko kosztem braku podwyżek dla pracowników. Co do podwyżek w następnym kwartale to taką gadkę powtarzają już od ponad roku. Słabo że zarząd tak (usunięte przez administratora) pracowników.

asdf

Jest sporo rekrutacji w firmie i chciałem aplikować na specjalistę ds.jakości wyrobów medycznych. Tak częste są rotacje w firmie? Wynika to z rozwoju, zwolnień czy pracownicy sami odchodzą?

ROZWÓJ
@asdf

Rotacje wynikają z rozwoju Rozwoju pracowników - przychodzą po studiach i po roku, dwóch odchodzą

Stabilny

Zgodnie z obietnicą odzywam się, kiedy moja przygoda z Comarchem dobiega końca. Niewiele się zmieniło od mojego ostatniego wpisu. 1. O nowej prezes cisza. Jakby ktoś mi powiedział, że nikt nie przejął obowiązków prezesa, to bez zastanowienia bym uwierzył. 2. Podwyżki są, ale dopiero od Q2. Jeśli wierzyć plotkom to kończą się na legendarnym już „1000zł to maks”. Inne plotki mówią, że niektórzy podostawali po 20%, a są przypadki, że i 40% (ale w to osobiście nie wierzę). Niestety te podwyżki to dalej za mało, żeby wyrównać je do rynkowych. 3. Dalej utrzymujemy 60% pracy z biura. 4. Wydaje się, że management w końcu ma rację i po dwóch latach prognozy są bardziej optymistyczne. Pozostaje mi podziękować kolegom za dotychczasową współpracę. Życzę wytrwałości jeśli zostajecie w Comarchu i odwagi jeśli chcecie zmienić pracę.

@Stabilny

Są osoby, które dostają wyższe podwyżki. Wiadomo, liczą się umiejętności w pracy i zdolności negocjacyjne. Praca hybrydowa ma swoje plusy i minusy, ale jak tak przeglądam oferty innych firm, to wygląda to podobnie, więc ciężko znaleźć lepszą alternatywę. Moim zdaniem warunki pracy w firmie są teraz lepsze niż jeszcze parę lat temu. Są fajne możliwości rozwoju, całkiem przyzwoity program stażowy jak ktoś dopiero zaczyna, pieniądze często też już rynkowe. Benefity pozapłacowe to coś, nad czym @Pracodawca mógłby jeszcze popracować, ale poza tym to korpo jak wiele innych, ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami

@X

Powiedziałabym że liczą się zdolności negocjacyjne i dobry argument w postaci wypowiedzenia. Niestety osoby z dobrymi umiejętnościami nadal są zbywane tekstami: a może w Q2, a może za jakiś czas, a może nigdy. Z różnych źródeł, o podwyżkę w wysokości do 20% można wnioskować, uwaga, raz na 2 lata. Na ile to prawda, ciężko powiedzieć, ale samo to że robią się takie plotki, jest trochę słabe. Osobiście uważam że dużo lepiej sprawdza się jasność procedur i transparentność - jeśli wiesz jakie są widełki na Twoim i wyższych stanowiskach i wiesz kiedy i co masz zrobić żeby móc rozmawiać o podwyżce, masz mniejszą chęć sprawdzać czy gdzie indziej nie mają lepiej. Ale transparentność ostatnio jest w Comarchu tylko hasłem w ustach kierownictwa, nic za tym nie idzie.

nieX
@X

"jak tak przeglądam oferty" to odznacz w filtrach comarch bo ci zaweza wyszukiwania do jednej firmy xD a tak serio to po wejsciu na jjit i wyborze dowolnej kategorii juz w pierwszych 3 ofertach (nie liczac ofert bez widelek) znajdziesz wyzsze widelki i jestem w stanie sie o to zalozyc. te hrowe wysrywy staja sie coraz nudniejsze i coraz bardziej widoczne.

@Stabilny

Może ktoś potwierdzić czy są podwyżki w Q2? A jak z pracą hybrydową? Słyszałem jakieś plotki o 4 dniach z biura

@Tomek

U nas w sektorze nic. Nie wiem jak gdzie indziej. Ogólnie koszty życia i mieszkań w ciągu 5 lat wzrosły o 100 % Pensja minimalna dla ludzi po podstawówce wzrosła też blisko 100 %. A w Comarchu w ciągu 5 lat ludzie dostali średnio 10-30%.

Pozdrawiam
@Stabilny

Znam przypadek podwyżki o 50% ale to wynikało z tego, że pracownik zarabiał 6k brutto jeszcze 2 lata temu :d i po podwyżce to nadal nie była rynkowa stawka.

lol

jak zlozylem wypo to dostalem oferte zawrotnych 800zl brutto podwyzki

@lol

ja dostałam obietnicę dużo większej, ale nie sprawdzałam jak ze spełnialnością tych obietnic. Jednak wbrew pozorom wcale mnie to nie zachęciło do pozostania - wręcz wzbudziło żal czemu nie można było dać o choćby o połowę mniejszej podwyżki wcześniej, gdy jeszcze nie byłam zdecydowana na odejście...

Ala

Szkoda ze niektórzy tak toksycznie opisują swoje środowisko pracy… możliwe ze jednak nie jest tak źle i wszystko zależy od nastawienia z jakim przyjdziesz? Ja chce przyjść po kasę a nie niepotrzebny stres

@Ala

A może to nie opisy są toksyczne a środowisko? Comarch jest wielką firmą i jestem pewna, że są działy w których jest całkiem nieźle i pod względem atmosfery i zarobków, ale są też takie w których jest fatalnie. Dużą rolę w tym ma kadra zarządzająca - ta bardzo wysoko i ta trochę niżej. Niestety z mojego doświadczenia powiedzieć mogę że z tym w Comarchu jest dość słabo. Awanse na stanowiska zarządcze często są robione na szybko bo ktoś się zwolnił i niestety na zasadzie: dobrze sobie radzisz z programowaniem/testowaniem/jakimkolwiek zadaniem to teraz będziesz zarządzał innymi którzy to robią. I często w efekcie zamiast dobrego specjalisty mamy kiepskiego managera, który nawet mimo najlepszych chęci sobie nie radzi

Julka

Pojawiła się oferta dla sekretarek w Comarchu. Czy na temat procesu rekrutacyjnego na to stanowisko mógłby ktoś napisać parę słów? zamierzam aplikować, warto? Firma ma niskie gwiazdki, dlatego się zastanawiam.

Zarobki minimalna krajowa

@Julka

Główne zadania na tym stanowisku to plotki i intrygi, bardzo toksyczne środowisko, wszędzie będzie lepiej

Misia

Fajnie ktoś napisał o tych podwyżkach, że u innych weszły po 100% a tutaj do 30% chociaż piszecie, że się rozwijacie. Po pracy tutaj można dostać chociaż jakiś fajny etat gdzieś indziej gdzie już normalnie płacą?

Stabilny
@Misia

Tak, Comarch jest dobrym miejscem na start. Można tu nabrać doświadczenia i się sporo nauczyć. Niestety obecnie w IT trzeba się przemęczyć te 2-3 lata, aby zacząć rynkowo zarabiać.

PrzedostatniWolnyLogin
@Misia

Proszę przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem. Chodzi o to, że 'wszędzie' płaca minimalna podskoczyła i to o dużo. To wynika z prawa, płaca minimalna jest podnoszona i wszystkie firmy (państwowe i prywatne) muszą się dostosować. Chodzi o to, że te '30 %' tyczy się ludzi, którzy nie mieli płacy minimalnej (wyższą). Zważywszy, że pracodawcy muszą wpierw (obligatoryjnie) podwyższyć wynagrodzenie osobom, które maja płacę minimalną oraz tym, którym wprowadzona płaca minimalna będzie większa od ich dotychczasowego wynagrodzenia, inne osoby otrzymali mniejsze podwyżki. Stąd owe "30 %". Wiadomo, że branża IT kieruje się swoimi zasadami, ale patrząc na płace w korpo w branżach/dziedzinach innych niż IT, Comarch nie wypada aż tak diametralnie inaczej. Wszystko zależy, w jakim jesteś dziale.

@PrzedostatniWolnyLogin

No niby racja, ale... czy powinniśmy akceptować brak podwyżek tylko dlatego że firma zatrudnia dużo osób za prawie minimalną i im musi podnieść płace? To jakaś pokrętna solidarność jak dla mnie. Podwyżki powinny wynikać z efektywności i jakości pracy: pracuję lepiej - dostaję więcej. Tłumaczenia, że wy nie dostaniecie podwyżki bo musimy dać podwyżki innym, świadczą tylko o tym że na czyjąś pracę firmy nie stać. A odejdą ci co podwyżek nie dostali - więc teoretycznie lepsi specjaliści - bo bazowo zarabiali więcej. Pomijam już fakt, że podwyższanie płacy najmniej zarabiającym przy jednoczesnym braku podwyżek dla lepiej zarabiających jest tak naprawdę subiektywną obniżką dla tych drugich. I prędzej czy później zaczną się oni zastanawiać kiedy ich wypłaty się zrównają...

PrzedostatniWolnyLogin
@An

Oczywiście się z Tobą zgadzam. To co przedtem napisałem to pewien truizm. Chciałem po prostu wyjaśnić zaistniałą sytuacją. Nie opisałem tam mojej opinii na ten temat. Podobnie jak Ty, uważam, że jak podnosi się prace minimalną, to innym pracownikom w firmie też powinno się podnieść pensje. Inaczej "lawina płacy minimalne" powoli dogania tych pracowników i sytuacja nie wygląda zbyt wesoło, bo zaraz wyjdzie, że pracownik np. z 10 letnim stażem w firmie, za chwilę zacznie zarabiać tylko o kilka setek brutto od pracownika z minimalną, który może mieć zerowe doświadczenie. To kuriozum. Niestety firmy i płace w nich nie działają jak formuły w Excelu i nie ma powiązań pensji innych pracowników z pensjami tych z minimalną (na zasadzie, podnosimy minimalną, to innym też z automatu się podnosi). Wydaje się, że większość pracodawców nie widzi tej jaskrawej zależności ;) I dokładnie będzie zaraz tak jak opisałaś. Pracownicy ze stażem, specjaliści, poczują się niesprawiedliwie potraktowani i mogą pójść do innej pracy, a przez to firma podwójnie traci. Bo traci lojalnego pracownika, co zna środowisko firmy i swoją pracę, a dodatkowo... będzie musiała kogoś innego zatrudnić, a nie każdy będzie się godził na płacę minimalną. I podobnie zgoda. Skoro płaca minimalna się podnosi, ceny rosną, a reszta pracowników nie otrzymuje podwyżki albo ekwiwalentu za nie, jest poszkodowana. Ty to wiesz, ja to wiem, a firma? No właśnie. a potem zdziwienie i wielkie oczy, że ludzie odchodzą. A jak dużo osób odejdzie z kluczowych stanowisk, będzie nie wesoło, bo zaraz cała firma będzie mogła to odczuć. Zwłaszcza jak ktoś pracuje w administracji i działach pokrewnych.

Pawel
Użytkownicy czekają na odpowiedź 60 dni.

Na jakie warunki można liczyć na stanowisku : Konsultant/ trener (Comarch ERP Optima/ XT)?

Karo

Wczoraj pojawiła się oferta dla Konsultanta ds. rozwiązań biznesowych, doświadczenie w zasadzie zostało w niej oznaczone jako preferowane. Czy na temat procesu rekrutacyjnego na to stanowisko mógłby ktoś napisać parę słów? zamierzam aplikować, warto?

@Karo

Moim zdaniem warto, firma daje dość dobre warunki rozwoju

Piotrek
@Karo

Jestem po rozmowie z panią dyrektor i jej przełożonym i może i warto aplikować z ciekawości. Sam się przekonasz później czy warto kontynuowac/przyjąć ofertę. Pierwsza rozmowa z panią dyrektor bardzo przyjemna i rzeczowa, ale nie nastawiałem się zbytnio znając opinie o comarchu i jej "polskim modelu". W trakcie rozmowy telefonicznej z przełożonym pierwszej pani dyrektor zrezygnowałem i nie kontynuowalem rozmowy, bo pan x (nie zakodowalem nazwiska) zaczal mi sugerować, że mam za wysokie wymagania finansowe (15k brutto podstawy) i braki w wiedzy IT (gdzie ani w ofercie ani rozmowie z pierwsza panią dyrektor nie było o tym mowy). Na pytanie jakie konkretnie kwestie "twardego IT" pan ma na myśli, tj konkretne języki programowania etc okazało się że nie chodziło mu o nic konkretnego XD swoją drogą jak kandydat do firmy IT ma braki w wiedzy IT to po co go zapraszać do kolejnego etapu? I mówić o stawkach w Krakowie przywołując niedawne zwolnienia w Aptiv i Sabre mówiąc, że jest KOREKTA. To co, ja mam wołać mniejsze zarobki bo w jakiejś innej firmie kogoś zwolnili? Ogolnie teksty stosowane przez pana x to może i działają na stażystów co za dużo wołają na start ale ja nie miałem zamiaru tracić czasu na jałową dyskusje z facetem który duża część rozmowy poświęcił na opis czym się ON zajmuje i ile ma ludzi i zespołów pod sobą :D kpina i kabaret, aż żałuję że nie nagrałem bo mógłby być viral. Rekrutując się do takiej firmy/środowiska trzeba się zastanowić czy to zdrowe i normalne jeśli twój przyszły przełożony kwestionuje twoje kompetencje zanim cie jeszcze zatrudnił :)

Mam odczucie, że rozmowa rekrutacyjna na ML Engineera bardziej służyła nie temu, żeby sprowadzić moją wiedzę, ale temu żeby rekrutujący mnie programista mógł pokazać swojemu przełożonemu (który też był obecny na rozmowie) ile to on wie, bo po mojej prawidłowej odpowiedzi opowiadał dwa razy dłużej o rzeczach o które nie pytał. Słabo też z podstawowym szacunkiem, rozmawiający ze mną człowiek leżał na krześle i prawie wsunął się cały pod stół. Ostatecznie się nie dostałem, pomimo że odpowiedziałem na większość pytań. Po kilku miesiącach ogłoszenie wciąż wisi.

Również kandydat
@Kandydat

Do jakiego sektora na ML engineera startowałeś? Również wysyłam cv i chciałbym wiedzieć czego się spodziewać

@noone

Jaka jest stawka na operatora SMT? Na start? @Pracodawca ?

Lidka

Dzień dobry. widziałam ogłoszenie dla młodszego analityka IT. doświadczenie zostało oznaczone jako mile widziane, więc gdy zgłosi się osoba bez niego to w jakiej formie będzie sprawdzana na rozmowie?

Zostaw merytoryczną opinię o Comarch - Kraków

• Jak się pracuje w Comarch?

Zobacz opinie na temat firmy Comarch tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 377.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Comarch?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 241, z czego 34 to opinie pozytywne, 126 to opinie negatywne, a 81 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Comarch?

Kandydaci do pracy w Comarch napisali 3 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Comarch