Opinie o comarch.pl - Comarch S.A. w Kraków

Poniżej znajdziesz opinie byłych i obecnych pracowników o firmie Comarch. Znajdziesz poniżej również opinie kandydatów do pracy w Comarch o rozmowie kwalifikacyjnej.


Branże: Usługi IT tworzenia oprogramowania i aplikacji

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Comarch w Kraków

Programmer
Były pracownik
 Pytanie

(usunięte przez administratora) Krótko i na temat - w Comarchu panuje wyzysk i stawki tak co najmniej 2x niższe niż rynkowe (chodzi o programistów). Czy ktoś mający umiejętności i poczucie własnej wartości na odpowiednim poziomie może pracować w takich warunkach? Wątpię, toteż każdy się stamtąd zwija po roku, dwóch od stażu, a zostają tylko tacy, co nigdzie indziej roboty by nie znaleźli i klepią słabej jakości kodzik za 5k brutto i obietnice 10% podwyżki raz na dwa lata po proszeniu swojego przełożonego kilka razy. Znajomi mi mówili, że jakiś program poleceń ostatnio wprowadzili, ale stawek w ofertach boją się dalej pokazać. Ciekawe dlaczego? :)) Dla Pań z HR, które to będą czytać - nie wiem czy macie świadomość czy nie, ale prawdziwy specjalista nie będzie się bawił w kotka i myszkę z wami, zwłaszcza jak chodzi o podstawowa kwestie czyli wynagrodzenie (tak, ludziom zależy na kasie przede wszystkim, a nie na jakichś waszych ścieżkach rozwoju czy darmowej kawie, której nawet nie ma). Po co marnować czas jak jest masa ofert z widełkami? Dziwi mnie to, że takie tęgie rzekomo umysły w tej firmie nie doszły do odpowiednich wniosków po LATACH takich praktyk. A teraz wielkie zdziwienie, że ciężko kogoś znaleźć sensownego.

3
Absolwent
Pracownik
 Pytanie
@Swall

Powiem tak: "Wracaj Baranie do zagrody, nie dla Ciebie góskie przygody"... Na dużym rynku IT. Nie wiem jak można się tak nie szanować pracując długo dla kogoś kto w wywiadach i publicznych wypowiedziach przejawia brak szacunku do niższych warstw społecznych czyli de facto do większej części swoich pracowników we własnej firmie (nawiązanie do jedzenia mięska) - to jest skandal, a pracownicy udają, że "śmieszna sytuacja heheszki"? Dramat. Strach przed zmianą? Dozgonna wdzięczność za staż pomimo sygnałów, że jest się na dłuższą metę wykorzystywanym? Brak świadomości, że gdzieś może być lepiej i wmawianie sobie, że złapało się "Pana Boga za nogę"? Zapraszam do dyskusji. Ciekawi mnie też bardzo jak można wymagać od innych (tutaj pracowników firmy), żeby trzymali wszelkiego rodzaju "poziom" kiedy będąc głową firmy daje się przejawy braku kultury, poszanowania do innych oraz braku klasy... Może dlatego w firmie można spotkać bardzo dużo "dziwnych" ludzi. W sumie nie trzeba ich spotykać, żeby na korytarzach w firmie czuć w powietrzu, że coś jest tutaj ewidentnie nie tak. I tu postawię kropkę. Pozdrawiam

JavaDev
Pracownik

Pensje są wysokie (zachodnie), a osoby tutaj piszące zwyczajnie nie potrafią pójść po podwyżkę i ją uzyskać (albo są zbyt słabe, żeby dostać), dlatego dla nich jedyną opcją jest odejście do słabszych firm, które wymagają mniej.

38
Pawel
Pracownik
@JavaDev

Zgadzam się w 100%. Podwyżek nie dostaje się za to że się należy. Trzeba na nią zapracować wyróżniając się ponadprzeciętnością. Nie piszcie, że podwyżek nie ma, bo są! Dla tych co na prawdę (usunięte przez administratora) a nie robią po najmniejszej linii oporu.

2
Neutralny
Pracownik

Większość komentarzy zamieszczony tutaj to typowy hejt pewnie pisanych przez osoby którym odmówiono podwyżki albo które zwolniono albo które są sflustrowane z jakiegoś innego powodu. Firma istnieje prawie 30 lat, działa w wielu sektorach, ma stale rosnące przychody ze sprzedaży, działa na coraz większej liczbie rynków itd. Gdyby pracowali tutaj sami słabi programiści (bo lepsi już uciekli :-) ), jakość produktów była tak marna jak się tutaj opisuje to tej firmy dawno by nie było. Konkurencja nie śpi i każdy chce mieć coraz większy udział w rynku. Comarch nie jest idealną firmą (o ile taka istnieje). Są mocni programiści i są słabi. Są dobrzy TL i są mierni. Tak samo z wyższą kadrą zarządzającą. Niektóre projekty są prowadzone wręcz tragicznie a niektóre na dobrym poziomie. Niektóre podejmowane decyzje są delikatnie mówiąc dziwne a niektóre w pełni zrozumiałe. Comarch to korporacja, pracują tutaj różni ludzie jak w każdej innej firmie o podobnych lub większych rozmiarach. Apropo słabych programistów - niektórzy z tych rzekomo słabych programistów odchodzą lub są zwalniani i zatrudniani w innych firmach. Niektórzy z nich na prawdę się nie nadawali do programowania ale potem widać w linkedin, że pracują w jakiś niby uznanych software house :-) Stawki w Comarch są różne. Doświadczone osoby, które wypracowały sobie uznanie i wnoszą realną wartość w firmie mają dobre stawki. Na pewno Comarch nie zapłaci dużo początkującym lub słabym osobom. To nie jest korporacja z USA, która sypie sianem każdemu programiście bez opamiętania. W Comarch możesz dobrze zarabiać ale po czasie i nie możesz biernie czekać na podwyżki. Bo się nie doczekasz. Jeśli dla kogoś kasa jest jedynym wyznacznikiem to oczywiście najlepsze siano jest w amerykańskich start upach. W Comarch są ciekawe i wymagające projekty oraz ciekawe technologie. Wiem, że nie jest tak w każdym sektorze bo niektóre sektory są tragicznie zarządzane i zacofane.

19
NoOne
Były pracownik
@Neutralny

Piszesz, że "Doświadczone osoby, które wypracowały sobie uznanie i wnoszą realną wartość w firmie mają dobre stawki." To nie jest prawda, do momentu kiedy nie rzuci się papierami, to nie można nawet marzyć o rynkowych stawkach. Owszem, w takiej sytuacji, dla kluczowych pracowników, są w stanie wyrównać stawkę, a nawet podbić o dużo więcej, ale to są już extremalne przypadki, kiedy wiedzą, że projekt padnie albo nie będzie miał szans rozwoju.

programista
Pracownik

Pracuję tu już ponad trzy lata jako programista, zaczynałem od stażu. Projekty nad którymi pracuję, są nawet ciekawe, technicznie wymagające, niesztampowe. Zespoły są młode i dynamiczne, nie ograniczamy się do 1 technologii. Mogę często pracować zdalnie, do biura jeżdżę tylko trzy razy w tygodniu. W kwestii finansowej jest dobrze, konkretnie do niedawna zarabiałem 8,5k zł brutto a teraz już 10k zł na UoP oczywiście. To naprawdę sporo, bo biję na głowę kolegów z innych branż. Jest na co narzekać ale ciepła posadka w nowoczesnej polskiej firmie IT i dobre pieniądze to wynagradzają

4
Nocny Marek
Pracownik
 Pytanie
@Hr

Ludzie, przecież wpis programisty jest sarkastyczny. "Zespoły są młode i dynamiczne" albo "Jeździ do biura tylko trzy razy w tygodniu" nie jest dla was wystarczająco jasne, że ktoś ciśnie bekę? Wgl @przemo, dasz źródło tych danych? Ja bym powiedział, że w zależności od technologii junior to 6-10k na UoP, a mid to bardziej 11-16k na UoP, a przynajmniej tak to w raporcie JJIT wygląda.

Misia Nowy wpis
Inne

Fajnie ktoś napisał o tych podwyżkach, że u innych weszły po 100% a tutaj do 30% chociaż piszecie, że się rozwijacie. Po pracy tutaj można dostać chociaż jakiś fajny etat gdzieś indziej gdzie już normalnie płacą?

Stabilny Nowy wpis
Pracownik
@Misia

Tak, Comarch jest dobrym miejscem na start. Można tu nabrać doświadczenia i się sporo nauczyć. Niestety obecnie w IT trzeba się przemęczyć te 2-3 lata, aby zacząć rynkowo zarabiać.

Stabilny
Były pracownik

Zgodnie z obietnicą odzywam się, kiedy moja przygoda z Comarchem dobiega końca. Niewiele się zmieniło od mojego ostatniego wpisu. 1. O nowej prezes cisza. Jakby ktoś mi powiedział, że nikt nie przejął obowiązków prezesa, to bez zastanowienia bym uwierzył. 2. Podwyżki są, ale dopiero od Q2. Jeśli wierzyć plotkom to kończą się na legendarnym już „1000zł to maks”. Inne plotki mówią, że niektórzy podostawali po 20%, a są przypadki, że i 40% (ale w to osobiście nie wierzę). Niestety te podwyżki to dalej za mało, żeby wyrównać je do rynkowych. 3. Dalej utrzymujemy 60% pracy z biura. 4. Wydaje się, że management w końcu ma rację i po dwóch latach prognozy są bardziej optymistyczne. Pozostaje mi podziękować kolegom za dotychczasową współpracę. Życzę wytrwałości jeśli zostajecie w Comarchu i odwagi jeśli chcecie zmienić pracę.

X
Inne
@Stabilny

Są osoby, które dostają wyższe podwyżki. Wiadomo, liczą się umiejętności w pracy i zdolności negocjacyjne. Praca hybrydowa ma swoje plusy i minusy, ale jak tak przeglądam oferty innych firm, to wygląda to podobnie, więc ciężko znaleźć lepszą alternatywę. Moim zdaniem warunki pracy w firmie są teraz lepsze niż jeszcze parę lat temu. Są fajne możliwości rozwoju, całkiem przyzwoity program stażowy jak ktoś dopiero zaczyna, pieniądze często też już rynkowe. Benefity pozapłacowe to coś, nad czym @Pracodawca mógłby jeszcze popracować, ale poza tym to korpo jak wiele innych, ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami

5
An
Były pracownik
@X

Powiedziałabym że liczą się zdolności negocjacyjne i dobry argument w postaci wypowiedzenia. Niestety osoby z dobrymi umiejętnościami nadal są zbywane tekstami: a może w Q2, a może za jakiś czas, a może nigdy. Z różnych źródeł, o podwyżkę w wysokości do 20% można wnioskować, uwaga, raz na 2 lata. Na ile to prawda, ciężko powiedzieć, ale samo to że robią się takie plotki, jest trochę słabe. Osobiście uważam że dużo lepiej sprawdza się jasność procedur i transparentność - jeśli wiesz jakie są widełki na Twoim i wyższych stanowiskach i wiesz kiedy i co masz zrobić żeby móc rozmawiać o podwyżce, masz mniejszą chęć sprawdzać czy gdzie indziej nie mają lepiej. Ale transparentność ostatnio jest w Comarchu tylko hasłem w ustach kierownictwa, nic za tym nie idzie.

nieX
Były pracownik
@X

"jak tak przeglądam oferty" to odznacz w filtrach comarch bo ci zaweza wyszukiwania do jednej firmy xD a tak serio to po wejsciu na jjit i wyborze dowolnej kategorii juz w pierwszych 3 ofertach (nie liczac ofert bez widelek) znajdziesz wyzsze widelki i jestem w stanie sie o to zalozyc. te hrowe wysrywy staja sie coraz nudniejsze i coraz bardziej widoczne.

Tomek Nowy wpis
Kandydat
 Pytanie
@Stabilny

Może ktoś potwierdzić czy są podwyżki w Q2? A jak z pracą hybrydową? Słyszałem jakieś plotki o 4 dniach z biura

Pracownik Nowy wpis
Pracownik
@Tomek

U nas w sektorze nic. Nie wiem jak gdzie indziej. Ogólnie koszty życia i mieszkań w ciągu 5 lat wzrosły o 100 % Pensja minimalna dla ludzi po podstawówce wzrosła też blisko 100 %. A w Comarchu w ciągu 5 lat ludzie dostali średnio 10-30%.

Karo
Inne

Wczoraj pojawiła się oferta dla Konsultanta ds. rozwiązań biznesowych, doświadczenie w zasadzie zostało w niej oznaczone jako preferowane. Czy na temat procesu rekrutacyjnego na to stanowisko mógłby ktoś napisać parę słów? zamierzam aplikować, warto?

X
Inne
@Karo

Moim zdaniem warto, firma daje dość dobre warunki rozwoju

3
Piotrek
Kandydat
 Pytanie
@Karo

Jestem po rozmowie z panią dyrektor i jej przełożonym i może i warto aplikować z ciekawości. Sam się przekonasz później czy warto kontynuowac/przyjąć ofertę. Pierwsza rozmowa z panią dyrektor bardzo przyjemna i rzeczowa, ale nie nastawiałem się zbytnio znając opinie o comarchu i jej "polskim modelu". W trakcie rozmowy telefonicznej z przełożonym pierwszej pani dyrektor zrezygnowałem i nie kontynuowalem rozmowy, bo pan x (nie zakodowalem nazwiska) zaczal mi sugerować, że mam za wysokie wymagania finansowe (15k brutto podstawy) i braki w wiedzy IT (gdzie ani w ofercie ani rozmowie z pierwsza panią dyrektor nie było o tym mowy). Na pytanie jakie konkretnie kwestie "twardego IT" pan ma na myśli, tj konkretne języki programowania etc okazało się że nie chodziło mu o nic konkretnego XD swoją drogą jak kandydat do firmy IT ma braki w wiedzy IT to po co go zapraszać do kolejnego etapu? I mówić o stawkach w Krakowie przywołując niedawne zwolnienia w Aptiv i Sabre mówiąc, że jest KOREKTA. To co, ja mam wołać mniejsze zarobki bo w jakiejś innej firmie kogoś zwolnili? Ogolnie teksty stosowane przez pana x to może i działają na stażystów co za dużo wołają na start ale ja nie miałem zamiaru tracić czasu na jałową dyskusje z facetem który duża część rozmowy poświęcił na opis czym się ON zajmuje i ile ma ludzi i zespołów pod sobą :D kpina i kabaret, aż żałuję że nie nagrałem bo mógłby być viral. Rekrutując się do takiej firmy/środowiska trzeba się zastanowić czy to zdrowe i normalne jeśli twój przyszły przełożony kwestionuje twoje kompetencje zanim cie jeszcze zatrudnił :)

Kandydat
Kandydat

Mam odczucie, że rozmowa rekrutacyjna na ML Engineera bardziej służyła nie temu, żeby sprowadzić moją wiedzę, ale temu żeby rekrutujący mnie programista mógł pokazać swojemu przełożonemu (który też był obecny na rozmowie) ile to on wie, bo po mojej prawidłowej odpowiedzi opowiadał dwa razy dłużej o rzeczach o które nie pytał. Słabo też z podstawowym szacunkiem, rozmawiający ze mną człowiek leżał na krześle i prawie wsunął się cały pod stół. Ostatecznie się nie dostałem, pomimo że odpowiedziałem na większość pytań. Po kilku miesiącach ogłoszenie wciąż wisi.

Również kandydat
Kandydat
 Pytanie
@Kandydat

Do jakiego sektora na ML engineera startowałeś? Również wysyłam cv i chciałbym wiedzieć czego się spodziewać

Programista Baz Danych
 Rozmowa kwalifikacyjna
Przebieg rekrutacji

Ostatnio miałem "przyjemność" uczestniczyć w rekrutacji na programistę baz danych. Zaczęło się standardowo - test umiejętności(z tego co wiem to każde stanowisko programistyczne zaczyna od tego testu), następnie dostałem telefon z krótkim wywiadem, w jakiej placówce chciałbym pracować, oczekiwania finansowe, od kiedy mogę zacząć - standardowe hrowe rozmowy. Podczas właśnie tego telefonu dowiedziałem się, że jeśli będą dalej zainteresowani moją osobą zaproszą mnie na dłuższą HR-OWĄ rozmowę, żebym opowiedział o doświadczeniu i poznał kierownika mojego zespołu. Jakie było moje zdziwienie jak tylko wszedłem na rozmowę, a bez żadnego wstępu zaczęto mnie pytać nie o moje doświadczenie, a o zagadnienia techniczne, nie wywodzące się z mojej dziedziny!! Przypominam aplikowałem na stanowisko programista baz danych, a zaczęto mi zadawać pytania z dziedzin sieci komputerowych, protokołów, komend na linuxie, jak i rejestrów w Windowsie. Kiedy przeszliśmy wreszcie do pytań z dziedziny SQL oraz pisania kodu, "wielcy" kierownicy zaczęli się czepiać o każde słowo. Mimo podania poprawnej definicji na początku, z którą się nie zgodzili, tak obchodzili temat żeby na koniec pouczyć mnie, że nic nie umiem i powiedzieć słowo w słowo to co ja odpowiedziałem jako pierwsze - takich sytuacji było dużo więcej, a musze zaznaczyć, że mam spore doświadczenie w bazach, więc takie pytania nie stanowią dla mnie problemu. Ogólnie cała "rozmowa kwalifikacyjna", jeśli można ją tak nazwać to był pokaz dwóch wielkich kierowników, którzy znęcali się nad kandydatem.

Pytania

Protokoły TLS, HTTP, komendy na systemie Linux (te podstawowe jak i bardziej zaawansowane), rejestry i dziennik zdarzeń w Windowsie. Bazy danych: Kilka kwerend do napisania w SQL do wyświetlonej przez nich bazy, DELETE vs TRUNCATE, transakcje i jeszcze jakieś były (najlepiej wyszukać "SQL rozmowa kwalifikacyjna pytania" i większość powinna być)

 • Poziom rozmowy:
 • Rezultat: Nie dostałem pracy
logo firmy Programista PLC, HMI, SCADA
Ostrów Wielkopolski
Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o.
Wyślij CV
logo firmy Scrum Master/Agile Coach
Warszawa
GoWork.pl
(542 opinii)
Wyślij CV
logo firmy Konsultant Microsoft Dynamics 365 SCM
Łódź
MS POS Poland Sp. z o.o.
(43 opinii)
Wyślij CV
logo firmy .NET -Backend Engineer (w Dubaju)
Bydgoszcz
Bamboo Card
(4 opinie)
Wyślij CV
Aplikuj na wiele ofert
@noone
Użytkownicy czekają na odpowiedź 15 dni.
Kandydat
 Pytanie

Jaka jest stawka na operatora SMT? Na start? @Pracodawca ?

Lidka
Inne

Dzień dobry. widziałam ogłoszenie dla młodszego analityka IT. doświadczenie zostało oznaczone jako mile widziane, więc gdy zgłosi się osoba bez niego to w jakiej formie będzie sprawdzana na rozmowie?

Julka
Użytkownicy czekają na odpowiedź 27 dni.
Kandydat
 Pytanie

Pojawiła się oferta dla sekretarek w Comarchu. Czy na temat procesu rekrutacyjnego na to stanowisko mógłby ktoś napisać parę słów? zamierzam aplikować, warto? Firma ma niskie gwiazdki, dlatego się zastanawiam.

Masakra
Były pracownik

Czekałem na podwyżkę, na którą uważam, że naprawdę zasłużyłem prawie dwa lata, ciągle będąc zbywanym przez (usunięte przez administratora). Na początku mi się nie śpieszyło ze względu na fajną atmosferę w zespole oraz ciekawe projekty, ale powiedziałem sobie z miesiąc temu dość. Zacząłem szukać pracy i po miesiącu złożyłem wypowiedzenie. Miałem do wyboru 3 firmy, które chciały mnie zatrudnić, mam nadzieję, że wybrałem dobrze. Zarobki x2.2 względem tego co miałem, także w końcu zacznę godnie zarabiać jak na swoje możliwości. Ogólnie raczej odradzam wchodzić w to środowisko, chyba że traficie do dobrego zespołu i projektu nie mając doświadczenia, wtedy może warto spróbować. Nowa Pani (usunięte przez administratora), w mojej opinii jest jeszcze gorsza od Pana (usunięte przez administratora)pod kątem zarządzania, ponieważ jej wypowiedzi są skandaliczne i pokazuje, że nie szanuje swoich pracowników, wewnątrz firmy słyszy się, że wcale tak szybko nie zamierza uruchomić podwyżek i z tego co wiem nie jestem jedyną osobą, która bardzo szybko zaczęła szukać pracy w ostatnim czasie :)

Pracownik
Pracownik
 Pytanie
@Masakra

Tylko 2 lata? Niektórzy tutaj 4 czekali. Tak byli perfidnie okłamywani przez kierowników. Niestety firma ma postanowienie pozostania najwiekszym januszexem w Polsce. W wielu zespołach połowa to studenci. A to się jeszcze zwiększy bo na staż ma zostać teraz przyjetych 260 osób. W innych jest bardzo duża rotacja. Np w jednym 8 osobowym zespole w 3 lata wymieniło się 15 pracowników. Stawki są tragicznie niskie. Bliżej pensji minimalnej niż rynkowej. Dużo jest natomiast zbednego kierownictwa i dyrektorów którzy mało co robią a zabierają wiekszość funduszu płacowego.

Zmęczony życiem klepacz kodu
Pracownik
 Pytanie
@Pracownik

U mnie juniorzy w zespole dostają 20-25% powyżej pensji minimalnej, bo nie ma budżetu na podwyżki dla nich :D pracujesz rok z nadzieją na lepszą stawkę, podnoszą minimalną, a tu dalej (usunięte przez administratora) mimo obietnic. To jest dramat po prostu. Programiści dostają głodowe wypłaty, bo biznes nie dowozi tematów. Ostatnio na spotkaniu wysoko postawiony kierownik przepraszał za swoje błędy, ale co nam z przeprosin? One przecież nie opłacą rachunków, ani nie kupią jedzenia.

anonim
Inne

Witajcie. Jest tu może ktoś kto pracuje teraz na stanowisku Inżyniera DevSecOps? Myślę nad zgłoszeniem się na ofertę. jestem raczej pewny, że wymogi spełniam ale nie wiem jeszcze jak będą mnie testować w samym procesie. Ma ktoś może relacje z rozmowy a najlepiej części technicznej?

anonim
Inne

Cześć, jak jest dostępna ta oferta dla inżyniera asysty technicznej to piszą w niej, że chyba nie trzeba mieć nawet doświadczenia na podobnym stanowisku i wskazane jest wyksztalcenie wyższe – informatyczne lub pokrewne. Czy Magister z Logistyki się pod to podłapie? W przypadku „znanego” języka w moim przypadku jest to JS i zastanawiam się jak moja praca mogłaby wyglądać na takim stanowisku w praktyce. Opiszecie ją?

Marek
Były pracownik
@anonim

Za czasów Filipiaka raczej byś się nie załapał bo on oczekiwał wyższego wykształcenia z it od renomowanej uczelni . Zdążało się że odrzucał fachowców którzy wiedzę mieli potrzebną ale nie mieli wykształcenia . Jak jest teraz to nie wiem bo zwolniłem się 2 lata temu. Ogólnie na tym stanowisku nic nie trzeba umieć. Jest to 1 linia która za zadanie ma tylko eskalowanie zgłoszeń i incydentów . Nie mniej bardzo miło wspominam kierownika tego subcentrow . Chyba jeden z nielicznych kompetentnych ludzi na swoim stanowisku w tej firmie

Były
Były pracownik

Ja mogę wypowiedzieć się jako już były pracownik. Podwyżek nie ma, obiecanki co roku, że za rok i tak lata lecą. Przy złożeniu wypowiedzenia tez nie ma podwyżek. Wręcz szybkie pozbycie się Ciebie, ekspresowe. Za to nowi pracownicy przyjmowani są bez doświadczenia, za stawki podwójnego wynagrodzenia pracownika już pracującego. Szkoda, ze firma nie docenia sprawdzonej osoby, a woli zatrudniać nowe niedoświadczone. Potem dziwią się, że klient chętny, ale pracowników brak na Projekty.

ttt
Były pracownik
 Pytanie

Już któryś raz w krótkim czasie wpada ktoś i mówi że wszyscy kłamią bo podwyżki są ale jak się ich pyta o konkrety to zapada cisza :D Które sektory? Które zespoły? Ile podwyżki? Jakie są pensje po podwyżkach żeby je porównać z rynkowymi?

Zmęczony życiem klepacz kodu
Pracownik
 Pytanie

Zdradzę ci sekret. Jeżeli na goworku nie ma narzekania na brak podwyżek, to dlatego, że pracownicy nie mają powodu narzekać na brak podwyżek. Osoby niezadowolone dzielą się opinią 8 razy częściej niż te zadowolone. Chcesz przykład konkurencji? Proszę - na forum UPS i Sollers znajdziesz info, ile % podwyżek ludzie dostają, bo tam są ustandaryzowane. W Comarchu nie ma też jawnych widełek (ok, to nie jest standard), ale mogę popatrzeć na zarobki u konkurencji po widełkach z ofert pracy i raportów chociażby Just Join IT. Nie ma też raportu za Q4 2023 ani raportu rocznego, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, o ile wzrósł fundusz płac - te informacje są jawne na stronie Comarchu dla inwestorów. Na ten moment szeregowy pracownik nie jest w stanie nawet odgadnąć, ile orientacyjnie wynoszą podwyżki właśnie po tym wskaźniku. No i wyjaśnij mi tą magię, że pracownik X jest słaby i nie może dostać więcej niż 1000zł podwyżki w Comarchu, a po odejściu dostaje kilka tysięcy więcej u konkurencji. Oczywiście, zmiana pracy to najlepsza metoda na zwiększenie zarobków. Swall, dawaj, powiedz przynajmniej w jakich sektorach są podwyżki, a w jakich nie.

Zmęczony życiem klepacz kodu
Pracownik

Follow up do mojego wpisu: Raport kwartalny za q4 pojawił się dzisiaj. Zatrudnienie spadło poniżej 6500 osób. Przez rok odeszło 397 osób, a wydatki na fundusz płac zmalały o 1,3%. Zakładając, że fundusz płac idzie tylko na wypłaty, to można oszacować średni wzrost pensji. W zależności od liczącego wychodzi, że przez rok średnie podwyżki pensji wyniosły między 3,5 do 5,5% przy inflacji 11,4%. Oczywiście można kontestować tą metodę liczenia. Wydaje mi się, że możemy uciąć dyskusje o istnieniu podwyżek na szeroką skalę. Firma zaciska pasa, a przynajmniej tak to odczuje z 90% załogi.

ttt
Pracownik
 Pytanie

w takim razie ponownie pytam: masz jakies dane na temat zatrudnienia b2b? ile to procent wszystkich pracownikow? 1%? 10%? 50%? jaki jest wzrost wzgledem zeszlego roku? jesli zaczynasz jakis temat to poprzyj swoje tezy jakimis dowodami bo poki co wszyscy z ktorymi rozmawiasz udowadniaja ci ze klamiesz.

ttt
Pracownik

pozwole sobie dopowiedziec dwa slowa. b2b w comarchu wystepuje w ekstremalnie malej ilosci - tak jak napisales to sa wyjatki i przez dobre kilka lat w grupie comarch poznalem moze z 3 osoby ktore tak pracowaly - mowie o programistach bo nie wiem jak to wyglada na wyzszych szczeblach ale o nich oczywiscie nie rozmawiamy w ramach tej dyskusji. dodatkowo Swall wspomnial ze b2b rosnie tylko zapomnial ze moze rosnac tylko ze wzgledu na nowozatrudnionych co oznacza dokladnie tyle ze starzy pracownicy jak byli (usunięte przez administratora) tak sa dalej (usunięte przez administratora) xD

Janusz
Były pracownik
@ttt

Na wyższych szczeblach B2B jest w Comarchu niedozwolone. Mój kierownik subcentrum musiał przejść z B2B na UoP, żeby go wzięli na kierownika.

anonim
Inne
@Janusz

Przez jakiś czas zastanawiałem się dlaczego ale mam już przeczytany ten wątek. Faktycznie by szukali kogoś innego gdyby ta znajoma osoba nie była skłonna na przejście na umowę o prace? potem można walczyć o jakieś solidniejsze podwyżki?

Janusz
Były pracownik
@anonim

Na żadne podwyżki bym nie liczył. Przy przejściu ze zlecenia-dla-studenta na UoP, Comarch daje podwyżkę/wyrównanie, żeby zostać przy takiej samej kwocie netto, pewnie w tym przypadku B2B->UoP było podobnie (chociaż nie pytałem). Zdarzają się w Comarchu kierownicy zatrudniani z zewnątrz od razu na kierownika, ale raczej celują w awansowanie doświadczonego pracownika.

Paweł
Pracownik
 Pytanie
@ttt

Ale serio myślisz, że ktoś poda szczegóły? Przecież obowiązuje nas tajemnica warunków umowy. Nikt Ci nie powie ile dostał podwyżki i ile zarabia. (usunięte przez administratora)

2
anonim
Były pracownik
 Pytanie

Witam kogoś z HRu albo kierownika. Absurd, który płynie z treści wiadomości jest przytłaczający. Wyjaśnij mi coś. Dlaczego sugerujesz, że pracownicy nie wykonują swoich obowiązków? Czy sugerujesz, że w innych firmach wykonują je lepiej, skoro lepiej zarabiają? Jeśli nie, to dlaczego wykonując obowiązki na tym samym stanowisku, w taki sam sposób, ale w innej firmie, jestem w stanie dostać podwójną stawkę? Jeśli tak, to czy nie uważasz, że wystarczy dać pracownikom podwyżki (choćby małe, ale regularne), aby zaczęli (bo Twoim zdaniem teraz jedyne co robią to leżą na brzuchach) wydajnie pracować? Dlaczego w innej firmie jest coś takiego jak ocena coroczna i podwyżka jest określana na jej podstawie i nie trzeba się o nią prosić? Dlaczego (biorąc pod uwagę, że pracownik robi na maksa, co jest absurdem) senior nie może liczyć na stawkę rynkową? Przypominam, że według raportu JJIT to grubo ponad 20 tysięcy złotych brutto. Apropo bycia (usunięte przez administratora) - kilka postów niżej jeden były pracownik wypowiedział się na ten temat. Po 10 latach pracy, nie biorąc urlopu mimo zagrożonej ciąży żony, chciał dowieźć projekt. Dostał wypowiedzenie. Czy za mało się starał? Jeśli tak, to jakie są twoje kryteria robienia na maksa? Jeśli nie, to dlaczego dostał wypowiedzenie zamiast podwyżki? No dobra, a teraz na poważnie, bo na pytania powyżej i tak nie odpowiesz sensownie. Najważniejsze pytanie brzmi: dlaczego pracownik z biegiem lat i zdobytego doświadczenia, potrafiący rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy, przy inflacji, która jeszcze nie dawno sprawiała, że ceny rosły z dnia na dzień, nie może najzwyczajniej w świecie zostać za to wynagrodzony, tylko musi odwalać jakieś cuda typu praca za trzech (według Ciebie) lub bieganie za kierownikiem i proszenie się, które w pewnym momencie staje się upokarzające.

Paweł
Pracownik
 Pytanie
@anonim

Jestem zwykłym pracownikiem, nie z HR i nie kierownikiem. Nie napisałem że praca na maxa to praca za trzech. Tylko rzetelna praca w godzinach zgodnych z umową. (usunięte przez administratora) Dlaczego kolega został zwolniony? Nie wiem nie pracowałem z nim. Jeśli nie poszedł do sądu to może dobrze wie za co albo po prostu redukcja, ograniczanie kosztów - normalne sprawy. A że z nienacka to jak niby miało to wyglądać? Szef miał podejść i powiedzieć sory ale jutro będziesz zwolniony? :) (usunięte przez administratora) Wspomnę też że był raport wynagrodzeń MP gdzie były podane widełki wynagrodzeń Comarch po stanowiskach i były one rynkowe i były podane obok inne firmy z branży na równi.

Pracownik
Pracownik
@Paweł

Anonim dobrze napisał na pewno nie jesteś deweloperem bo postrzegasz pracę w zupełnie innych kategoriach niż deweloperzy i zamiast podawać konkretne argumenty to tylko lejesz wode. Zdecydowana większość pracowników wykonuje wszystkie przydzielone w sprincie taski i jeśli projekt siada to na pewno nie przez brak wydajności zespołu. A pracownikom dałbym home office bo (usunięte przez administratora) mnie obchodzi co robią z czasem kiedy już zrobili wszystko co było zaplanowane. Widzisz w tym problem to czepiaj się niekompetentnych managerów. Ja też czekam na linka do raportu z zarobkami ale jestem w zasadzie pewny że się nie doczekam.

Askier
Inne
@Paweł

Paweł czy jak tam się zwiesz jesteś zwykłym.. @jem jak prywatne rozmowy wynosisz na forum.. Karma wraca fałszywcu i pamiętaj o tym czytając te słowa

Adam
Były pracownik
@Janusz

W sektorze w którym pracowałem znam przypadki, że nie chcieli wyrównać tej stawki.

Jutix
Kandydat

Czy ktoś się orientuje, czy w Comarchu można pójść na 100% zdalnie jeśli ma się dziecko do lat 4 - zgodnie z ustawą, która jakiś czas temu weszła w życie.

Caryca Katarzyna
Pracownik
@Jutix

Nie można i według HR to nie jest odpowiednie uzasadnienie, żeby iść 100% zdalnie. Comarch ma niejawną politykę wyjątków od ilości pracy zdalnej i wiele osób dostaję odmowę mimo tego, że przepisy mówią co innego.

xyz
Były pracownik
@Jutix

Comarch jest tragicznym pracodawcą. Pracowałam w comarchu niecałe dwa lata i radzę omijać tę firmę szerokim łukiem. Generalnie w firmie nie należy Ci się nic oprócz opieki medycznej iMed na tym samym terenie. Premie kwartalne wypłacane pracownikom powyżej 1 roku pracy, niestety pomimo, że pracowałam dłużej niż rok premii nie otrzymałam. Pracodawca w strachu przed recesją zwalniał bez żadnego powodu i żadnej winy pracownika - bez żadnego uzasadnienia wciskając (podkładając) wypowiedzenie na stół. W firmie generalnie nie należy Ci się nic oprócz wypłaty zasadniczej.

Jutix
Były pracownik
@Caryca Katarzyna

Dzięki za odpowiedź. Jestem w szoku, myślałam, że jeżeli nie jest to sytuacja w której fizycznie trzeba być w biurze żeby wykonywać pracę, to nie ma opcji, żeby się nie zgodzili… no ale jak widać w tej firmie wszystko jest możliwe :/

A
Kandydat
 Pytanie

Czy w związku ze zmianą wladzy w firmie zauważyliście jakieś pozytywne zmiany w ostatnim czasie? Chodzi mi o podwyżki, lepsze benefity czy inne rzeczy

Stabilny
Pracownik
 Pytanie
@A

Absolutnie nic się nie zmieniło. Zarobki dalej są nierynkowe i stwierdzenie "żerowanie na pracownikach" naprawdę tutaj pasuje. Podwyżki są jedynie dla dwóch, maks trzech "krytycznych osób" (cokolwiek to znaczy) w ciągu kwartału. Premie w ostatnim czasie, są żałośnie niskie - mówimy tu o kilkuset złotych dla np. testera lub devopsa. Tak, kilkaSET złotych - mniej niż tysiąc. W sumie to ciekawe, że nowa prezes nie wydała żadnego oświadczenia. Nie było jakiegoś spotkania zapoznawczego w sektorach. Istnieje cień szansy, iż jej działania są tak beznadziejnie komunikowane, że pracownik niskiego szczebla nic o tym nie wie. Byłoby miła gdyby Pani prezes zechciała odpowiedzieć na te pytania: - Czy planowana jest zmiana polityki podwyżek? - Czy będą wyrównania inflacyjne / do stawek rynkowych? - Czy planowane są zmiany w ilości pracy z biura i zdalnej? Pracownicy mocną się skarżą, że tracą czas na dojazdy. Dodatkowo niektóre lokalizacje mają średnie warunki. W Krakowie jest ok, ale to nie jest norma. - Czy zostaną ujawnione widełki przewidziane na dane stanowisko? Wierzę, że Pani prezes nie boi się odpowiadać na pytania pracowników. Jeżeli sama tutaj nie wchodzi, to pewnie przeczyta to ktoś z jej otoczenia i na pewno może jej przekazać, aby nas odwiedziła. Zachęcam innych do zadawania pytań pod tym postem. Ja akurat mam tą przyjemność, że dostałem nową pracę. Stawka 40% większa, a nie byłem juniorem zatrudnionym za 5k brutto. Jak inni zmieniają robotę, to dostają minimum 25% więcej. Zachęcam do rozglądania się za pracą - ja w ciągu miesiąca byłem na 4 rozmowach i 2 firmy złożyły mi oferty. Przed odejściem napiszę jeszcze post, jeśli coś zmieni się na plus.

Pracownik
Pracownik
@A

Jest jeszcze gorzej. Kiedyś stawki rynkowe były "tylko" 2 razy wyższe. Teraz po kilku latach braków podwyżek jest to 3-4 razy więcej. Podwyżek w comarchu dalej bie ma choć obiecywali że będą już na przełomie roku.

A
Inne
@A

Myślę, że warto dać firmie szansę. Perspektywy na ten rok są bardzo obiecujące. Ciężko znaleźć drugie takie miejsce, gdzie realizowane są tak ambitne i jakościowe projekty, więc stawiam, że w najbliższym czasie warunki pracy znacznie się poprawią

6
xD
Były pracownik
 Pytanie
@A

Ambitne i jakościowe? Jakaś nowa kampania ocieplania wizerunku? Projekty w Comarchu nie są niczym szczególnym czy odkrywczym.

A
Inne
@xD

Nie mogę się zgodzić z Twoją opinią. Wydaje mi się, że tak może mówić jedynie osoba, która nie pracowała nigdy w tej firmie i zna ją jedynie ze słyszenia. Przykro jest mi czytać jak niedoceniany jest ten skarb polskiej myśli informatycznej.

6
Bądźmy poważni
Inne
 Pytanie
@A

Ze skarbem polskiej myśli informatycznej to bym nie przesadzał... Na pewno Comarch tworzy produkty, które są warte uwagi biznesów. Ale czy to jest ambitna, przełomowa technologia? Lol, jasne że nie... Są też różne wtopy pokroju opasek zdrowia lub nieudane projekty, bo handlowcy obiecali gruszki na wierzbie i nierealne deadliny. Na pewno PR tej firmy by wzrósł, gdyby zaczęto sensownie płacić odpowiednim ludziom i ujawniono widełki. No a tak to ciągnie się za Comarchem opinia Januszexa IT typa, który kazał żreć mniej mięsa i zastępować specjalistów stażystami. (usunięte przez administratora)

Pracownik
Pracownik

Potwierdzam. Niestety w innych projektach też cięcia. Szkoda tylko że większość z tych ludzi poświęciła się dla firmy pracując ostatnie lata bez podwyżek i premii. Zamiast spokojnie sobie szukać nowej pracy nagle dostali wypowiedzenia. To bardzo nie etyczne ze strony Comarch. Po takich zagraniach mało kto będzie chciał tu dalej pracować albo zatrudniac się.

eks
Były pracownik

Uciekłem pod koniec roku. Podwyżek brak. Nie ma nawet woli rozmowy - nie i już.

1
Paweł
Pracownik

Tyle samo co wszyscy inni, którzy dostali.

Zmęczony życiem klepacz kodu
Pracownik

U mnie w sektorze niby mają się zacząć podwyżki po q1, o ile terminy zostaną dotrzymane. Tylko niestety kierownicy się uderzyli w głowy i są procentowe limity na wysokość podwyżki oraz (xD) pracowników, którzy je dostaną. W zależności od plotek mówi się, że dostanie 10-20% osób. Żenada po prostu... 1. Praktycznie każdy skarży się na zarobki. Nawet osoby, które siedzą wiele lat w firmie, mówią, że takiej nędzy jeszcze nie było. Comarch zawsze źle płacił, ale teraz to już jest gruba przesada. 2. Na pewno pracownicy będą zmotywowani do pracy jak jeden z kolegów dostanie podwyżkę, a czterech innych już nie. 3. Wysokość podwyżek nie jest jeszcze oficjalnie znana. Niektórzy mają stawki jeszcze rodem z początku 2021 i 2022 roku. Jeżeli dostaną mniej niż 30% to będą realnie zarabiać mniej niż dwa lata temu. To jest skandal, że narzuca się nierealne terminy, bo sprzedaje się niedokończone produkty i potem płacą za to pracownicy z takich projektów.

Paweł
Pracownik
 Pytanie
@Zmęczony życiem klepacz kodu

Przecież nikt nikogo na siłę w tej firmie nie trzyma. Jeśli na rynku płacą więcej, to trzeba tam iść. Proste. Po co tyle tutaj pisać o tych wynagrodzeniach? Jeśli nadal jesteś w tej firmie tzn. że jednak nie jest źle lub masz adekwatnie do swoich kompetencji.

Zmęczony życiem klepacz kodu
Pracownik
@Paweł

Temat wynagrodzeń warto wałkować, żeby kierownicy i potencjalni pracownicy wiedzieli, jak sprawa wygląda, bo to jednak temat ważny. Co do odejścia - no tak. Ludzie odchodzą, bo w innych miejscach dostają więcej kasy. Problem w tym, że zwalniają się specjaliści, którzy mieli duży wkład w projekt i ich brak jest odczuwalny. Ich obowiązki (czasem) przejmują niekoniecznie dobre osoby i potem wyskakują problemy albo są duże opóźnienia. Co do mnie - nie, nie dostaję adekwatnie do umiejętności. Kierownik po prostu wprost mówi, że nie ma przestrzeni na podnoszenie wynagrodzeń, bo przez problemy są opóźnienia i projekty stają się nierentowne. Przynajmniej wprost mówi, że nie będzie miał nikomu za złe jak się zwolni, bo widzi jaka jest sytuacja :) To jest błędne koło... No ale czego spodziewać się po firmie, w której prezes mówił, że pracownikowi nie można dawać za dużo, bo jak mu się da, to będzie chciał więcej. Ja CV rozsyłałem, nawet dostałem dwie oferty. Pech chciał, że jedna firma się wycofała ostatecznie, a drugiej odmówiłem i mieli kogoś innego. Także na ten moment zostaje mi Comarch, ale odejdę przy pierwszej lepszej okazji.

anonim
Inne
@Zmęczony życiem klepacz kodu

Ciekawi mnie przy tym wszystkim to, czym musi wykazać się nowy Pracodawca, żebyś uznał go mimo wszystko za lepszego? W tym przypadku nie ma możliwości na polepszenie tych kluczowych warunków?

eks
Były pracownik
 Pytanie
@Paweł

No to dajesz konkrety bo widzę w każdym twoim poście walenie ogólnikami. Ile tej podwyżki?

Paweł
Pracownik
@Zmęczony życiem klepacz kodu

Nie rozumiem Kierowników, Dyrektorów którzy nie potrafią zawalczyć o swoich ludzi. Nie ma opcji aby nie wywalczyć u właściciela, w zarządzie podwyżek na ludzi którzy na to zasługują. Wiele w życiu widziałem, nawet firmy w naprawdę w złej kondycji finansowej ale jak szef zawalczył to były podwyżki. Na odejściach cennych pracowników ZAWSZE najwięcej traci na koniec dnia firma. I każdy właściciel firmy o tym wie.

An
Były pracownik
@Paweł

Problem w tym że w Comarchu o pracownika walczy się dopiero gdy złoży wypowiedzenie. A to niestety za późno. W moim przypadku przy odejściu proponowano mi podwyżkę o 50% (!) i to wyrównywałoby stawkę do powiedzmy rynkowej. Tyle, że wiedziałam, że tu to byłby sufit, a w innej firmie dopiero podłoga ;) Dodatkowo

Wojak
Były pracownik
 Pytanie
@An

Ja jak powiedziałem ile podwyżki daje mi konkurencja to wprost mi manager powiedział że w comarchu szeregowy pracownik takich pieniędzy nie zobaczy. Teraz pracuje ze mną w tej nowej firmie. Paweł opowiedz coś o tych podwyżkach. Kto dostał i ile? Dopytalem kolegów ze starego zespołu i nikt nic nie słyszał.

Zmęczony życiem klepacz kodu
Pracownik
@anonim

Podwyżka minimum 35%, praca z biura max 1 tydzień w tygodniu i w sumie multisport, bo mógłbym używać jednym miejscu. Dosłownie tyle by mi wystarczyło, żebym nie chciał zmieniać pracy. No a niektórzy pracodawcy dają lepsze benefity pod kątem szkoleń (np. kursy językowe). i np. wysoki pakiet Luxmedu (pakiet zdrowotny w Comarchu jest bezużyteczny, przynajmniej jak chodzi o specjalistów do których chciałem się dostać). Tutaj maksymalna podwyżka to jest memiczne 1000zł max. O zwiększeniu ilości pracy zdalnej nie ma mowy, a ja niestety najbliżej do biura nie mam.

Zmęczony życiem klepacz kodu
Pracownik
@Paweł

Kierownicy mają odgórnie wyznaczone limity. Podwyżki powyżej standardowych trzeba załatwiać bardzo wysoko, co jest po prostu absurdalne. Nie ma jawnej polityki na temat podwyżek, a decyzje o nich są scentralizowane. Podobno każdą podwyżkę musi zaakceptować indywidualnie prezes! U mnie jest już masakra jak chodzi o ludzi - ostatnio odszedł nam świetny programista przez brak podwyżek. Nie dostaliśmy nikogo na jego miejsce, a potem zdziwienie, że nam capacity spada. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że kolejny świetny pracownik odejdzie. W grudniu z tego samego stanowiska i projektu odeszła jeszcze lepsza specjalistka, która przepracowała w Comarchu ponad 10 lat. Plotki głoszą, że to dzięki niej projekt stał się rentowny. Czasem przychodzą fajni ludzie, którym po prostu zazdroszczę umiejętności i ambicji, a potem patrzę jak firma ich traktuje. Przepracują dwa lata i się zwolnią, bo ktoś inny doceni ich talent. Co dziwniejsze kierownicy wiedzą, kiedy trafia im się ktoś dobry, ale rzadko kiedy jest opcja aby ich dobrze docenić. Szeregowi pracownicy mojego pokroju mają po prostu słabe warunki na równi z miernotami oraz osobami, które robią absolutne minimum i oburzają się, że mają coś robić za taki hajs (tak, są takie jednostki i nikt nie wyrzuca ich z roboty, bo nikogo innego nie znajdą za takie grosze). Weź nam chociaż podaj sektory i produkty, w których rzeczywiście dobrze traktuje się pracowników.

Paweł
Pracownik
@Zmęczony życiem klepacz kodu

Czyli jednak podwyżki są :)

Kandydat
Kandydat
 Pytanie

Jakie są obecnie zarobki dla junior/mid java developera? Jak czytam, że dawno nie było podwyżek to zastanawiam się jak wypada Comarch w 2024. Wraporcie JJIT to 8.5k/15k w Polsce. W ofertach nie ma widełek... Ciężko powiedzieć jak poprowadzić negocjacje pensji

anonim
Były pracownik
@Kandydat

jak sie po kilku latach zwalnialem to zarabialem 12k co na tamte czasy (2022) bylo calkiem przyzwoita stawka ale bylo mi blizej do seniora niz mida. junior nie ma najmniejszych szans zobaczy 8.5k na start. polowa tego jest realna.

Demagog
Były pracownik
@Kandydat

Widzę że usunięto mój komentarz, dziwne bo nie miał negatywnego wydźwięku, raczej zgodnie z rzeczywistością. Więc napiszę jeszcze raz. W grudniu jak się zwalniałem jako mid Java dev zarabiałem 7500 brutto uop. Teraz w nowej robo 120 netto/h na B2B bez urlopów (chociaż i tak to nie jest ekstra jak na moje umiejętności)

Student
Kandydat
 Pytanie

Czy są tu osoby, które były w poprzednich latach na stażu? Jakie są wasze wrażenia? Oferta wydaje się być kusząca, jednak chciałbym rozwijać się dalej w kierunku AI. Czy warto pod tym kątem rozważyć firmę jako miejsce, gdzie rozwinę swoje umiejętności przy pracy nad ciekawymi projektami?

Janusz
Były pracownik
@Student

W tej firmie „ciekawych projektów“ czy „rozwijania swoich umiejętności” raczej nie uświadczysz. Na stażu zostaniesz przydzielony do jakiegoś zespołu i albo będziesz rozwijał (drobne) ficzery w produkcie, albo będziesz robił jakieś (usunięte przez administratora) „do szuflady” (co dokładnie, to zależy od szczęścia). Przy okazji - są ciekawsze i zdrowsze psychicznie dziedziny, niż AI.

programista
Pracownik

Pracuję tu już ponad trzy lata jako programista, zaczynałem od stażu. Projekty nad którymi pracuję, są nawet ciekawe, technicznie wymagające, niesztampowe. Zespoły są młode i dynamiczne, nie ograniczamy się do 1 technologii. Mogę często pracować zdalnie, do biura jeżdżę tylko trzy razy w tygodniu. W kwestii finansowej jest dobrze, konkretnie do niedawna zarabiałem 8,5k zł brutto a teraz już 10k zł na UoP oczywiście. To naprawdę sporo, bo biję na głowę kolegów z innych branż. Jest na co narzekać ale ciepła posadka w nowoczesnej polskiej firmie IT i dobre pieniądze to wynagradzają

4
Hr
Pracownik
 Pytanie
@programista

Nudzi wam się w hrach? Podwyżek w Comarchu kolejny rok nie ma. A po trzech latach ma się tutaj 5-6 brutto.

przemo
Były pracownik
@programista

To sie gościu obłowisz xDD. Popracuj jeszcze dwa lata i co miesiąc będziesz dumnie nagradzany minimalną krajową netto. Obecnie juniorskie widełki to 12-14k na UoP, 22-26 dla mida w tej Polsce, w której ja mieszkam :)

Nocny Marek
Pracownik
 Pytanie
@Hr

Ludzie, przecież wpis programisty jest sarkastyczny. "Zespoły są młode i dynamiczne" albo "Jeździ do biura tylko trzy razy w tygodniu" nie jest dla was wystarczająco jasne, że ktoś ciśnie bekę? Wgl @przemo, dasz źródło tych danych? Ja bym powiedział, że w zależności od technologii junior to 6-10k na UoP, a mid to bardziej 11-16k na UoP, a przynajmniej tak to w raporcie JJIT wygląda.

Igor
Inne
 Pytanie

Czy obecnie w Comarch mają miejsce masowe zwolnienia? Widziałem, że niektóre, duże projekty są zamykane np. wszystko.pl

kaczka
Były pracownik
@Igor

Można tak powiedzieć. W ostatnim czasie zamknięto wszystko.pl co pociągnęło za sobą około 60 osób, a i urządzenia medyczne zostały w ostatnich miesiącach zredukowane o 2/3 zespołu

K
Pracownik
@Igor

Wszyscy których znam a którzy mieli do czynienia z wszystko.pl dostali propozycję zmiany projektu na inny.

Nocny Marek
Pracownik
@kaczka

Tzn są redukcje w projektach, ale większość osób zostaje gdzieś przeniesiona. Jeżeli nie zgodzili się na zmianę projektu, to wtedy po prostu dziękuje się im za współpracę. Dużo złego o Comarchu można powiedzieć, ale na pewno nie ma tu zwolnień jakie przetaczają się przez branżę. Co by nie mówić, Comarch jest stabilnym pracodawcą, który płaci na czas.

Anna
Inne

Jakiś czas temu brałam udział w procesie rekrutacyjnym na stanowisko analityka biznesowego, który zakończył się ciszą, mimo zapewnień managera, że niezależnie od decyzji dostanę feedback. Sam proces oceniam jako bardzo nieprofesjonalny, pierwszy kontakt to telefon od managera, który bez pytania, czy mogę w tej chwili rozmawiać, dopytywał o szczegóły mojego doświadczenia. Na rozmowie w formie zdalnej team leader mojego potencjalnego zespołu nie odezwał się ani słowem ani nie włączył kamery, co uważam za wysoce nieprofesjonalnie. Poza tym nie spotkałam się jeszcze z firmą, która oferuje umowę o pracę na czas nieokreślony dopiero po 3 latach, gdy zmusza ją do tego prawo. Generalnie rozmowa nie poszła do końca po mojej myśli i spodziewałam się odpowiedzi negatywnej (a nawet w przypadku pozytywnej zapewne nie zdecydowałabym się na podjęcie współpracy z Comarchem, m.in. z powodu wspomnianej umowy o pracę, politykę pracy hybrydowej i niskie zarobki), natomiast feedback jest dla mnie bardzo ważny, a tutaj poczułam się totalnie zlekceważona. Ostatnio brałam udział w wielu innych procesach rekrutacyjnych i w żadnej firmie nie wyglądało to w taki sposób.

elo
Były pracownik

O tym czy masz chdliwe umiejętności decyduje firma do której aplikujesz, nie ty. Najwidoczniej nie były wystarczająco chodliwe

Pracownik
Pracownik

Chyba działa to w ten sposób że jak ktoś poczuł, że został potraktowany niesprawiedliwe to jedyne co mu zostaje to wejść tutaj i wyżalić się anonimowo. To całkiem normalne, dlatego większość opinii trzeba traktować z przymrużeniem oka. Z tego co wiem stawki i podwyżki zależą od zysków jakie przynosi dana (większa) jednostka w sektorze, więc podwyżki są ale tam gdzie się dużo dzieje, rozrasta i zarabia na firmę. W Comarchu jest w miarę stabilnie i faktycznie płace są na średnim poziomie a zmieniając firm można dostać z 10-30% podwyżki ale za to nie ma masowych likwidacji stanowisk i redukcji zatrudnienia o X% żeby podnieść wartość akcji. Po kliku latach pracy można nawet w Comarchu zacząć dobrze zarabiać.

KacperDotNet
Były pracownik
 Pytanie

Jak się wraca do Comarchu jak było się tam zatrudnionym przez kilka lat w przeszłości to się znowu przechodzi rozmowy itp czy od razu można się umawiać na podpisanie umowy? 8)

Kolega
Były pracownik
 Pytanie
@KacperDotNet

Kolego co Cię do tego popchnęło? W CA stabilnie jest ale to nie dla każdego zaleta :) Pewnie jak złożysz CV w ciemno to będzie klasyczny proces ale jak napiszesz do kogoś kto nadal pracuje to może będzie szybciej

ziomo
Były pracownik
@KacperDotNet

jeszcze jakis czas temu po odejsciu z comarchu palono mosty i nie dalo sie wrocic za zadne skarby (poza bardzo nielicznymi wyjatkami). nie wiem jak to wyglada teraz ale szczerze mowiac osobiscie nie znam chocby jednej osoby ktora by tam chciala wrocic i tobie tez to odradzam.

Banana
Kandydat
@ziomo

Tez odradzam!!!! Wysłałam CV na stanowisko z językiem niemieckim. Żadnego konstruktywnego feedbacku, tylko odpowiedź wygenerowana z automatu, że nie są zainteresowani moja kandydatura, bez sprawdzenia poziomu znajomości języka. Dla jasności: jestem po filologii germańskiej i mam doświadczenie w zawodzie, widocznie w kadrach siedzi jakąś paniusia po zawodowce, dla której ktoś z wyższym wykształceniem jest gnojem. Ta osoba sama zachowała się wobec mnie jak kupa (usunięte przez administratora) ale spokojnie, pandemia już niejednokrotnie pokazała, co takie osoby znaczą.

2
Uno
Inne
@Banana

Taki wpis chyba tylko by ich upewnił, że podjęli dobrą decyzję. Jak widać kultura i wykształcenie nie idą w parze.

Zostaw merytoryczną opinię o Comarch - Kraków

Możesz oznaczyć pracodawcę w treści opinii wpisując znak @ np: @Pracodawca

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej


Drogi Użytkowniku,

Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:

NIE dodawaj opinii, która:

ikona dobre praktyki
łamie prawo polskie
ikona dobre praktyki
jest niezgodna z regulaminem serwisu GoWork.pl
ikona dobre praktyki
jest wulgarnym komentarzem
ikona dobre praktyki
jest niemerytoryczna

Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.

Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.

Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.

ikona dobre praktyki
przebieg on-boardingu nowego pracownika
ikona dobre praktyki
proponowane przez Pracodawcę wartości wynagrodzenia
ikona dobre praktyki
codzienna praca, również w relacji z przełożonymi
ikona dobre praktyki
panująca atmosfera w pracy
#TwójGłosMaZnaczenie

Często zadawane pytania

 • Jak się pracuje w Comarch?

  Zobacz opinie na temat firmy Comarch tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 370.

 • Jakie są opinie pracowników o pracy w Comarch?

  Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 235, z czego 34 to opinie pozytywne, 123 to opinie negatywne, a 78 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

 • Jak wygląda rekrutacja do firmy Comarch?

  Kandydaci do pracy w Comarch napisali 3 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

gemius

Na podstawie badań Mediapanel prowadzonych przez Gemius w okresie od 1 marca do 31 marca 2024: wskaźniki "Real Users" platforma internet.

Ranking Użytkownicy
(real users)
 1. GoWork.pl 3 634 470
 2. Pracuj.pl 3 137 130
 3. LinkedIn 3 035 232
 4. Olx.pl 2 564 298
Comarch
Przejdź do nowych opinii