FAQ dla pracodawców

Niniejszy FAQ ma za zadanie odpowiedzieć na najważniejsze pytania pracodawców związane z opiniami, które pojawiają się na naszym forum Opinie o pracodawcach, ze szczególnym uwzględnieniem opinii negatywnych.

 

Spis treści:

 1. Dla kogo zostało stworzone forum i jaki jest jego cel?
 2. Kto może wypowiadać się o mojej firmie?
 3. Czy powinienem wypowiadać się w wątku dotyczącym mojej firmy? Jak mogę go śledzić?
 4. Nie mam czasu wypowiadać się samemu. Co mogę zrobić?
 5. Na forum pojawiła się negatywna opinia o mojej firmie. Co powinienem zrobić?
 6. Nadal wolałbym usunąć opinię użytkownika. Jak to zrobić?
 7. Nie zgadzam się, aby na GoWork.pl pojawiły się jakiekolwiek opinie o mojej firmie. Czy mogę usunąć cały wątek?
 8. Jak mogę skontaktować się z GoWork.pl w celu zgłoszenia opinii?
 9. Pomimo zgłoszenia, opinia nie zniknęła. Co mogę zrobić?
 10. Mimo to życzę sobie, aby opinia zniknęła z forum. Co mogę zrobić?
 11. Chcę dowiedzieć się, kto napisał opinię. Jak mogę zdobyć odpowiednie dane?
 12. Jak mogę uzyskać lepszą kontrolę nad wątkiem dot. mojej firmy na forum?
 13. Czym jest Złoty Profil Pracodawcy?

 

1. Dla kogo zostało stworzone forum i jaki jest jego cel?

Forum Opinie o pracodawcach powstało po to, by pomóc osobom poszukującym pracy w znalezieniu dobrego pracodawcy, który dba o swoich pracowników. Chcemy, aby – dzięki zapewnionej przez nas anonimowości – jego użytkownicy mogli swobodnie i bez strachu wypowiadać się na temat swoich pracodawców, zapewniając osobom poszukującym pracy maksimum informacji.

 

2. Kto może wypowiadać się o mojej firmie?

Wszyscy. Wątek dotyczący danej firmy może założyć dowolna osoba – pracownik, pracodawca czy nawet ktoś, kto w firmie nie pracował. Staramy się na bieżąco usuwać duplikaty i czyścić bazę, jednak – z uwagi na otwarty charakter forum – może się zdarzyć, że na temat jednej firmy powstanie więcej niż jeden wątek.

Więcej informacji dotyczących zakładania wątków itp. znajdziecie Państwo w FAQ dla użytkowników.

 

3. Czy powinienem wypowiadać się w wątku dotyczącym mojej firmy? Jak mogę go śledzić?

Zdecydowanie tak. Jeśli zauważyli Państwo, że na naszym forum powstał wątek dotyczący Państwa firmy, warto śledzić go i na bieżąco wypowiadać się w temacie. Anonimowość pozostawianej opinii sprawia, że część wpisów może być przesadzona lub nawet nieprawdziwa. Pracodawca wypowiadający się na forum w imieniu swojej firmy zawsze będzie jednak postrzegany jako osoba odpowiedzialna i zainteresowana opinią zarówno swoich pracowników, jak i osób trzecich.

Aby ułatwić śledzenie tematów na naszym forum, stworzyliśmy narzędzie subskrypcji wszystkich pojawiających się wpisów. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w FAQ dla użytkowników.

 

4. Nie mam czasu wypowiadać się samemu. Co mogę zrobić?

W dzisiejszych czasach warto położyć większy nacisk na komunikację w internecie. Jeśli nie mają Państwo czasu samodzielnie zajmować się danym wątkiem, radzimy wydelegować do tego zadania specjalną osobę, najlepiej zajmującą się marketingiem internetowym lub Public Relations. Radzimy również, aby była to jedna, konkretna osoba, a nie ich grupa. W internecie bardzo ważne jest wypowiadanie się jednym głosem, bowiem zdecydowanie ułatwia to unikania konfliktujących się wypowiedzi.

 

5. Na forum pojawiła się negatywna opinia o mojej firmie. Co powinienem zrobić?

Przede wszystkim – zastanowić się.

Wielu pracodawcom wydaje się, że najlepszym wyjściem jest natychmiastowe usunięcie negatywnej opinii, niezależnie od jej zawartości. Zwracamy jednak uwagę, że takie działanie najczęściej prowadzi do tzw. walki z hydrą. Użytkownik mający negatywne zdanie na jakiś temat na pewno nie umilknie tylko dlatego, że jego opinia została usunięta. Zazwyczaj efekt jest wręcz odwrotny: zdenerwowany użytkownik zauważy ten fakt i zdwoi swoje wysiłki, posiłkując się przy tym – słusznie zresztą – konstytucyjną zasadą wolności słowa. Notoryczne usuwanie wypowiedzi niezadowolonych (byłych) pracowników może więc poskutkować efektem odwrotnym od zamierzonego, przez co nawet drobne zarzuty spotęgują siłę negatywnego oddziaływania.

Poniżej prezentujemy naszą propozycję działań w związku z opiniami negatywnymi, opisaną w trzech punktach:

 

a) czytamy opinię i zastanawiamy się, czy nie jest uzasadniona: wbrew temu, co można sądzić, Państwa firma nie musi zawsze działać jak w zegarku, zwłaszcza jeśli zatrudnia większą ilość pracowników. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania względem negatywnej opinii, warto przeprowadzić małe śledztwo i sprawdzić, czy zarzuty w niej zawarte nie są uzasadnione. Jeśli tak, będą mieli Państwo okazję do usprawnienia działania biznesu, a następnie do oznajmienia, że sytuacja została naprawiona. Każdy doceni pracodawcę, który słucha swoich pracowników i stara się na bieżąco zajmować ich problemami.

 

b) jeśli okaże się, że opinia nie jest uzasadniona: skasowanie opinii jest zawsze najgorszą opcją. Jak wskazaliśmy wcześniej, nie prowadzi to do niczego dobrego, a wręcz przeciwnie. Radzimy raczej zastanowić się moment, przemyśleć odpowiedź, być może nawet skonsultować się z kimś niezaangażowanym w konflikt, a następnie umieścić swoją odpowiedź. Kluczowym elementem jest tutaj spokój i zachowanie dystansu do wypowiedzi negatywnej. Pracodawca, który nie ma sobie nic do zarzucenia, nie musi posługiwać się argumentami ad personam czy zarzutami zwrotnymi. Zdecydowanie lepiej jest umieścić konkretną, wyczerpującą odpowiedź na zarzuty, ze wskazaniem w których miejscach dyskutant nie ma racji. To pokaże pozostałym użytkownikom forum, że zależy nam na pokojowym rozwiązaniu sporu oraz na wyjaśnieniu zagadnień spornych. Przerzucanie się inwektywami na pewno nie poprawi dobrego imienia firmy – może mu tylko zaszkodzić.

 

c) jeśli użytkownik wchodzi w dalszą dyskusję: należy ją spokojnie kontynuować, odkładając na bok osobiste zaangażowanie w firmę. Choćby musieli mierzyć się Państwo ze stekiem bzdur, warto pamiętać, że inni użytkownicy nie wiedzą, kto faktycznie mówi prawdę, a to na Państwu – jako na pracodawcy – ciąży większa odpowiedzialność. Pracodawca, któremu zależy na wyjściu z dyskusji z twarzą, powinien ze spokojem reagować nawet na najtańsze zagrywki i konsekwentnie dążyć do zakończenia jałowej dyskusji, w której nie ma już nic do powiedzenia. Jeśli pragną Państwo zakończyć takowy wątek, warto podziękować użytkownikowi za udział i spokojnie zając się innymi sprawami.

 

6. Nadal wolałbym usunąć opinię użytkownika. Jak to zrobić?

Każdy użytkownik naszego forum Opinii o pracodawcach przed dodaniem opinii musi zaakceptować regulamin forum. Wskazuje on, które opinie kwalifikują się do archiwizacji „z urzędu”, a które nie. Należy pamiętać, że negatywna opinia, która nie narusza naszego regulaminu, nie zostanie przez nas usunięta, nawet na wyraźne żądanie pracodawcy. Byłoby to bowiem naruszenie konstytucyjnej swobody wolności wypowiedzi.

Co innego tyczy się opinii naruszających regulamin. Opisując w skrócie, dowolna opinia nosząca znamiona pomówienia (a takie znamiona nosi m.in. zarzut o naruszanie praw pracowniczych – więcej: zob. pytanie 8) zostanie przez nas zarchiwizowana (nie usunięta). Archiwizacja opinii sprawia, że przestają one być widoczne na stronie, jednak pozostają w naszej bazie na potrzeby m.in. organów ścigania, które mogłyby w przyszłości nakazać naszej firmie ujawnienie dowodów popełnienia przestępstwa itp.

Warto jednak pamiętać, że w naszej bazie znajduje się obecnie ponad 4 mln wpisów, a baza ta zwiększa się każdego miesiąca o kilkadziesiąt tysięcy. Tak duża ilość opinii sprawia, że trudno jest je wszystkie kontrolować, w związku z czym niektóre szkalujące wpisy mogą być widoczne na stronie przez dłuższy czas. Jeśli zauważą Państwo wpis naruszający Państwa dobre imię, radzimy natychmiast skontaktować się z nami, a my przeanalizujemy daną opinię pod kątem naszego regulaminu, a następnie zarchiwizujemy ją (w ciągu 21 dni), jeśli faktycznie będzie go naruszać.

 

7. Nie zgadzam się, aby na GoWork.pl pojawiły się jakiekolwiek opinie o mojej firmie. Czy mogę usunąć cały wątek?

Nie. Prawo do wolności wypowiedzi to jedno z praw umocowanych w Konstytucji, a co za tym idzie, każdy może dowolnie wypowiadać się – także w internecie – na dowolny temat, w tym na temat Państwa firmy. Oczywiście, żadna wypowiedź nie może naruszać praw osób trzecich, a to ostatnie podlega już konkretnej ochronie. Środki do niej zapewniane są także przez GoWork.pl (zob. pytanie 6).

 

8. Jak mogę skontaktować się z GoWork.pl w celu zgłoszenia opinii?

Wystarczy zadzwonić pod numer 795 116 179. Nasz konsultant udzieli Państwu wyczerpujących informacji na temat funkcjonowania forum, regulaminu i możliwości działania względem profilu Państwa firmy i opinii o niej.

 

9. Pomimo zgłoszenia, opinia nie zniknęła. Co mogę zrobić?

Opinia może być widoczna dlatego, że nasz konsultant stwierdził, że nie narusza regulaminu ani prawa polskiego (zob. pytania 6 i 8). Opinia mogła również zostać wyedytowana i pozostawiona w zakresie, w jakim nie narusza tych ostatnich (zob. pytanie 8). W takim wypadku GoWork.pl nie przewiduje żadnych dodatkowych działań. Zawsze jednak warto zadzwonić do naszego konsultanta i dopytać o szczegóły.

 

10. Mimo to życzę sobie, aby opinia zniknęła z forum. Co mogę zrobić?

W takim wypadku pozostaje tylko droga sądowa. Wskazujemy jednakże, że sąd raczej nie nakaże usunięcia ze strony opinii, która nie narusza prawa.

 

11. Chcę dowiedzieć się, kto napisał opinię. Jak mogę zdobyć odpowiednie dane?

GoWork.pl nie udostępnia pracodawcom żadnych danych osób, które zamieszczają opinie na forum. Dane takie (a konkretnie – numer IP) udostępniamy wyłącznie organom ścigania na ich wyraźne żądanie. Ochrona pracowników wypowiadających się na temat swoich pracodawców to sprawa, którą GoWork.pl traktuje bardzo poważnie.

 

12. Jak mogę uzyskać lepszą kontrolę nad wątkiem dot. mojej firmy na forum?

Poza narzędziem subskrybowania wpisów (zob. pytanie 3), które jest darmowe, oferujemy Państwu jeszcze jedną, płatną opcję - Złoty profil pracodawcy.

Złoty profil pracodawcy to złożona usługa, której częścią jest m.in. możliwość samodzielnego archiwizowania wpisów niezgodnych z regulaminem, bez potrzeby kontaktu z naszym konsultantem czy wymogu czekania maksymalnie 21 dni na zarchiwizowanie opinii.

Musimy jednak zaznaczyć, że możliwość samodzielnej archiwizacji również dotyczy wyłącznie wpisów łamiących regulamin forum lub prawo polskie. Wszystkie samodzielnie zarchiwizowane przez pracodawcę wpisy są przeglądane przez naszego administratora, a następnie przywracane na forum, jeśli nie noszą znamion łamania regulaminu. Regulamin świadczenia usługi Złotego profilu pracodawcy dopuszcza również możliwość zablokowania narzędzia samodzielnej archiwizacji w wypadku, w którym byłoby ono nadużywane do archiwizacji opinii zgodnych z regulaminem. Na ten moment taka sytuacja nie miała miejsca – dokładamy starań, aby wszyscy pracodawcy posługiwali się swoimi uprawnieniami w zgodzie z regulaminem forum.

13. Czym jest Złoty Profil Pracodawcy?

Złoty Profil Pracodawcy, czyli zaawansowane narzędzie Employer Brandingowe, pozwala pracodawcom kształtować wizerunek przedsiębiorstwa w Internecie. Zbudowanie pozytywnego wizerunki marki jako pracodawcy nie tylko ułatwia proces rekrutacji, ale ma również pozytywne odzwierciedlenie w bilansie finansowym.