FAQ dla użytkowników

Opinie o pracodawcach – FAQ

Niniejszy FAQ powstał, aby przybliżyć naszym użytkownikiem funkcjonalność Opinii o pracodawcach i odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tym forum.

Spis treści:

1. Czym są Opinie o pracodawcach?

2. Kto może dodawać opinie?

3. Czy Opinie o pracodawcach są w 100% miarodajne?

4. Jak wyszukać opinię o pracodawcy?

5. Jak mogę dodać własną opinię?

6. Czy moja opinia jest anonimowa?

7. Czy firma GoWork.pl ma dostęp do moich danych?

8. Co mogę napisać w swojej opinii?

9. Jak wygląda dobra opinia?

10. Moja opinia zniknęła. Co się stało?

11. Czy pracodawcy mają wgląd w opinie?

12. Jak pracodawca może zareagować na moją opinię?

13. Pracodawca poprosił mnie o usunięcie opinii ze strony. Co mogę zrobić?

14. Moja opinia zniknęła, pomimo zgodności z regulaminem. Co mogę zrobić?

15. Chciał(a)bym śledzić dalszą dyskusję w wątku. Jak mogę to zrobić?

16. Szukam informacji o procesie rekrutacji. Gdzie je znajdę?

17. Czym jest Złoty Profil Pracodawcy?

18. Czym jest Srebrny Profil Pracodawcy?

 

1. Czym są Opinie o pracodawcach?

Opinie o pracodawcach to funkcjonalność, u podstawy której leży nasza chęć zapewnienia użytkownikom kompleksowej informacji na temat pracodawców. Jest to również największa w Polsce baza danych tego typu, zawierająca obecnie ponad 1,5 mln. wpisów. System ten ma służyć przede wszystkim wszystkim osobom szukającym pracy, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji (czy to o wysłaniu dokumentów aplikacyjnych, czy o podjęciu pracy) mogły dowiedzieć się więcej na temat danej firmy czy przedsiębiorstwa.

Ponadto, na naszym forum osoby pracujące (kiedyś lub obecnie) w danej firmie mogą podzielić się wrażeniami z okresu zatrudnienia, tym samym pomagając osobom szukającym pracy w podjęciu decyzji.

Oba aspekty te aspekty działania Opinii o pracodawcach są ze sobą ściśle powiązane.

 

2. Kto może dodawać opinie?

Opinię o pracodawcach może dodawać każdy – pracujący i poszukujący pracy to główna grupa, jednak na forum wypowiadają się również przedstawiciele samych pracodawców, jak również ludzie nigdy nie pracujący w danej firmie, ale dzielący się tym, co słyszeli na jej temat.

 

3. Czy Opinie o pracodawcach są w 100% miarodajne?

Niestety nie. Anonimowość wypowiadających się użytkowników ma pewną cenę, płaconą w wiarygodności. W związku z czym musisz zawsze pamiętać, żeby do umieszczonych na naszym forum opinii podchodzić z odpowiednią dozą ostrożności i zdrowego rozsądku. Zważ na to, że ludzie zwolnieni z pracy mogą mieć skłonności do przesady czy nawet konfabulacji, w związku z czym nigdy nie traktuj informacji – zwłaszcza negatywnych – znalezionych na naszym forum jako stuprocentowo potwierdzonej. W ramach możliwości czy chęci dopytuj i proś o dodatkowe dane, ale miej na uwadze fakt, że GoWork.pl nie ma możliwości weryfikacji zgromadzonych informacji, a forum Opinie o pracodawcach ma jedynie charakter zbioru prywatnych opinii.

 

4. Jak wyszukać opinię o pracodawcy?

Wystarczy, że skorzystasz z naszej wyszukiwarki i wpiszesz nazwę firmy, którą jesteś zainteresowany/na. Spośród wyników wybierz odpowiedni (baza jest dość rozległa, a my cały czas pracujemy nad jej uporządkowaniem, jednak może się zdarzyć, że wyszukiwanie zwróci kilka wyników) i kliknij na niego. Zostaniesz przeniesiony/na na stronę zawierającą opinie o danym pracodawcy.

 

5. Jak mogę dodać własną opinię?

Dodawanie opinii w naszym serwisie jest bardzo proste i może przebiegać na dwa sposoby:

 

a)Dodawanie opinii o pracodawcy obecnym w bazie: za pomocą wyszukiwarki wyszukaj pracodawcę, o którym chcesz się wypowiedzieć (zob. pytanie 4). Następnie kliknij na przycisk 'Dodaj mową opinię o [nazwa firmy]'. Zostaniesz przeniesiony/na do formularza dodawania opinii. Podaj swój nick (opinia pozostanie anonimowa) i napisz opinię. Możesz również podać ogólną ocenę firmy w skali „szkolnej” (6-cio stopniowej). Następnie przepisz tekst zabezpieczający przed spamem oraz zaakceptuj regulamin (przeczytaj go przed akceptacją). Potem wystarczy kliknąć na przycisk 'dodaj'. Twoja opinia natychmiast pojawi się w wybranym wątku.

 

b) Dodawanie opinii o pracodawcy, którego nie ma jeszcze w bazie: przejdź na stronę główną 'Opinii o pracodawcach' i upewnij się, że firma o której chcesz się wypowiedzieć nie widnieje jeszcze w naszej bazie (użyj wyszukiwarki – zob. pytanie 4). Jeśli faktycznie firma jest nieobecna, użyj przycisku 'Dodaj opinię o pracodawcy'. Następnie wypełnij pola: 'Nazwa firmy', 'Województwo' oraz 'Miasto' (niektóre firmy działają w wielu miastach). Reszta procesu przebiega identycznie jak w podpunkcie a).

 

6. Czy moja opinia jest anonimowa?

Tak, chyba że zechcesz, by było inaczej (możesz podpisać się imieniem i nazwiskiem lub inaczej wskazać swoją osobę). Nie wymagamy od Ciebie żadnych danych, które mogłyby wskazać Ciebie jako osobę piszącą opinię. Możesz więc bez przeszkód wyrazić swoją opinię o danym pracodawcy, nawet jeśli jest negatywna.

 

7. Czy firma GoWork.pl ma dostęp do moich danych?

Pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zapisaniem w naszej bazie Twojego numeru IP. Firma GoWork.pl w żadnym wypadku nie ujawnia numerów IP pracodawcom ani stronom trzecim, które tego od niej żądają. Jednakże prawo nakazuje nam ich ujawnienie organom ścigania w przypadku, kiedy zaistnieje prawdopodobieństwo czynu o charakterze bezprawnym, a wzmiankowane organy tego od niej zażądają.

Pamiętaj, by wziąć to pod uwagę pisząc opinię, która może spotkać się z reakcją ze strony pracodawcy, zwłaszcza jeśli jest to opinia wypełniająca znamiona opinii o charakterze bezprawnym.

 

8. Co mogę napisać w swojej opinii?

W zasadzie wszystko. Twoja opinia może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. W tym pierwszym przypadku raczej nie będziesz musiał/a się niczego obawiać; w drugim również, o ile Twoja opinia nie będzie naruszać regulaminu forum Opinii o pracodawcach (akceptujesz go podczas dodawania opinii – zob. pyt. 5).

Musisz pamiętać, że opinie noszące znamiona pomówienia lub w inny sposób naruszające prawo (np. poprzez ujawnianie danych osobowych, w tym personaliów czy numerów telefonów) będą przez nas archiwizowane (zob. pytanie 10). Ponadto pracodawca może sam wystąpić przeciwko Tobie na drogę sądową, a w takim wypadku będziemy zmuszeni przekazać Twój numer IP organom ścigania (zob. pytanie 7).

 

9. Jak wygląda dobra opinia?

Dobra opinia to taka, która pomoże naszym użytkownikom w podjęciu decyzji o zatrudnieniu się. Zarówno w przypadku opinii pozytywnej, jak i negatywnej, powinieneś/winnaś zawrzeć w niej jak najwięcej konkretnych uwag odnośnie firmy, które według Ciebie mogą pomóc w podjęciu takiej decyzji.

Napisz o warunkach zatrudnienia, płacy, atmosferze w pracy, czy nawet o takich detalach jak przerwy, wyjścia na papierosa czy pakietach socjalnych.

Pamiętaj, że Twoja umowa z pracodawcą może sankcjonować przekazywanie niektórych informacji. W przypadku roszczeń cywilnoprawnych GoWork.pl nie ujawni pracodawcy Twojego numeru IP ani żadnych innych danych, jednak firma może mieć wewnątrzne sposoby na ustalenie Twoich danych (np. charakter wypowiedzi, czas dodania itp.). Wzmiankowane informacje ujawniasz na własną odpowiedzialność.

 

10. Moja opinia zniknęła. Co się stało?

Pracodawcy mogą zgłaszać naszemu administratorowi opinie, które łamią regulamin bądź prawo polskie. Jeśli zgłoszona opinia faktycznie nosi takie znamiona, zostaje zarchiwizowana (w przeciągu 21 dni od jej zgłoszenia) - archiwizacja opinii nie oznacza jej usunięcia, ale opinia przestaje być widoczna na stronie. Z naszej strony nie musisz spodziewać się dodatkowych konsekwencji, jednak zawsze bierz pod uwagę możliwość reakcji ze strony pracodawcy.

GoWork.pl nie archiwizuje natomiast żadnych opinii – w tym przede wszystkim negatywnych – które są zgodne z regulaminem serwisu, chyba że w toku ewentualnego postępowania karnego okaże się, że opinia okazała się pomówieniem. Chronimy naszych użytkowników, którzy odważą się mówić niewygodną prawdę o swoich pracodawcach, w związku z czym Twoja negatywna opinia, która nie łamie regulaminu, na pewno nie zostanie usunięta.

W niektórych przypadkach sam pracodawca może zarchiwizować Twoją opinię. W takim wypadku również zniknie ona ze strony (zob. pytanie 14).

 

11. Czy pracodawcy mają wgląd w opinie?

Tak – na takiej samej zasadzie, jak reszta użytkowników forum. Mogą przy tym odpowiadać na stawiane im zarzuty, do czego zawsze gorąco ich namawiamy.

 

12. Jak pracodawca może zareagować na moją opinię?

To w dużej mierze zależy od pracodawcy.

Przede wszystkim – może na nią odpowiedzieć. W takim wypadku może zaistnieć szansa na wejście w dialog z pracodawcą i dokonanie zmian w firmie. Nie każdy pracodawca jest jednak skłonny do wybrania tego rozwiązania.

Często pracodawcy mogą zwrócić się do nas z prośbą o usunięcie opinii (zob. pytanie 10). W takim wypadku GoWork.pl sprawdza, czy dana opinia narusza regulamin forum i – jeśli tak – archiwizuje ją. W dużej ilości przypadków negatywne opinie nie naruszają jednak naszego regulaminu i pozostają widoczne na forum.

W takim wypadku pracodawca może wejść na drogą sądową. Jest to bardzo rzadki przypadek, dotyczący najczęściej opinii zawierających konkretne, niewygodne informacje. W tym wypadku musisz liczyć się z tym, że pracodawca może pozwać bezpośrednio Ciebie lub firmę GoWork.pl, która – w ramach postępowania – będzie zmuszona ujawnić organom ścigania Twój numer IP. Jeśli jesteś pewien swoich zarzutów, możesz zgłosić się do nas, a my pomożemy Ci dochodzić Twoich praw.

Pracodawca może jednak dysponować również informacjami, które wskażą mu Ciebie jako osobę, która napisała opinię. W tym wypadku może zechcieć pominąć naszą firmę i zwrócić się bezpośrednio do Ciebie.

 

13. Pracodawca poprosił mnie o usunięcie opinii ze strony. Co mogę zrobić?

Jeśli pracodawca odkrył, że napisałeś opinię o jego firmie, która jest zgodna z regulaminem, a jednocześnie jesteś pewien/pewna, że chcesz bronić swojego zdania, nie musisz reagować na taką prośbę. Wyrażenie opinii o firmie nie jest naruszeniem prawa (może być co najwyżej naruszeniem umowy cywilnoprawnej – sprawdź to, zanim podejmiesz decyzję o dalszych krokach), a tym samym nie może być podstawą do zwolnienia z pracy. Jeśli jesteś zdecydowany bronić swojego prawa do wolności wypowiedzi, a Twój pracodawca go nie respektuje, zgłoś się do nas – powiemy Ci, co możesz zrobić w takiej sytuacji. W ekstremalnych sytuacjach możemy nawet udzielić Ci pomocy prawnej, o ile dysponujesz dowodami na poparcie swojej opinii. Zależy nam, by rynek pracy w Polsce opierał się na poszanowaniu prawa i uczciwych pracodawcach.

Jeśli sam/a chcesz nas poprosić o usunięcie dodanej opinii, skontaktuj się nami.

 

14. Moja opinia zniknęła, pomimo zgodności z regulaminem. Co mogę zrobić?

Jeśli wciąż uważasz, że Twoja opinia nie powinna zostać usunięta lub dysponujesz dowodami (dokumentami, zdjęciami itp.) na poparcie negatywnej opinii, która mogła zostać usunięta jako pomówienie, skontaktuj się z naszym administratorem (admin@gowork.pl). Od niego otrzymasz wszelkie niezbędne informacje i dowiesz się, co możesz dalej zrobić.

 

15. Chciał(a)bym śledzić dalszą dyskusję w wątku. Jak mogę to zrobić?

Na górze strony z opiniami o danym pracodawcy znajdziesz pole do wpisania adresu e-mail. Wpisz swój adres e-mail i kliknij przycisk 'Obserwuj!'. Od teraz na Twoją skrzynką będą przychodziły powiadomienia za każdym razem, kiedy w obserwowanym przez Ciebie wątku pojawi się nowy wpis. Usługa ta w żaden sposób nie wiąże Cię z ewentualną, dodaną wcześniej opinią. Nie musisz również dodawać żadnej opinii, by z niej skorzystać. Wspomnianą subskrypcję możesz uaktywnić także w kilku innych miejscach w serwisie.

Uaktywniając śledzenie wątku zyskujesz – prócz bieżącej informacji – jeszcze jedną rzecz. W każdym mailu z powiadomieniem o nowej wypowiedzi w dyskusji znajdziesz adres naszego prawnika, który może udzielić Ci informacji prawnej na tematy związane z prawem pracy, w tym z egzekwowaniem Twoich praw.

Z usługi subskrypcji wątku możesz wypisać się w każdym momencie.

 

16. Szukam informacji o procesie rekrutacji. Gdzie je znajdę?

Forum Opinie o pracodawcach to miejsce na wypowiedzi osób, które pracowały, pracują lub chcą pracować w danej firmie. Tu możesz znaleźć lub pozostawić informacje odnoszące się do wszystkich aspektów związanych z samą pracą.

Jeśli natomiast szukasz informacji na temat rekrutacji lub chcesz się takowymi podzielić, skorzystaj z narzędzia Rozmowy kwalifikacyjne. Narzędzie to działa analogicznie do Opinii o pracodawcach, jednak skupia się przede wszystkim na samym procesie rekrutacji. Możesz samemu podzielić się wrażeniami z rozmów kwalifikacyjnych albo sprawdzić, co inni mają do powiedzenia na ten temat.

Wyszukiwanie raportów z rozmów odbywa się tak samo, jak w przypadku Opinii o pracodawcach – wystarczy znaleźć odpowiednią firmę (zob. pytanie 4) i kliknąć na link 'Zobacz relacje z rozmów kwalifikacyjnych'. Jeśli natomiast samemu pragniesz dodać taki raport, kliknij na ten sam link, a następnie na 'Dodaj nowy raport'. Wypełnij pola zgodnie z opisem (znajdziesz tam m.in. pole 'Zadane pytania', gdzie możesz dać innym znać, jakie pytania usłyszałeś/aś na rozmowie), a następnie kliknij przycisk 'Dodaj'.

Pamiętaj, że do raportu z rozmowy kwalifikacyjnej również ma zastosowanie regulamin naszego serwisu, a jego dodanie jest równoznaczne z akceptacją tego ostatniego.

17. Czym jest Złoty Profil Pracodawcy?

Wykorzystanie zaawansowanego narzędzia Employer Brandingowego, jakim jest Złoty Profil Pracodawcy umożliwia firmom kształtowanie wizerunek swojego przedsiębiorstwa w Internecie. Rozbudowanie profilu o 8 dodatkowych zakładek pozwala zaprezentować najistotniejsze informacje dotyczące firmy. Całość z kolei przekłada się zarówno na łatwiejszy proces rekrutacji, jak i pozwala przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i kontrahentów.

18. Czym jest Srebrny Profil Pracodawcy?

Zaawansowane narzędzie Employer Brandingowe, jakim jest Srebrny Profil Pracodawcy umożliwia rozbudowanie wątku o pracodawcy o 4 dodatkowe zakładki. Dzięki temu firma zyskuje przestrzeń do przedstawienia najważniejszych informacji związanych z jej funkcjonowaniem. Ich odpowiednie wykorzystanie pozwala dotrzeć do potencjalnych pracowników, klientów i kontrahentów. Tym samym Srebrny Profil nie tylko ułatwia proces rekrutacji, ale przekłada się również na zyski finansowe przedsiębiorstwa. Srebrny Profil Pracodawcy pozwala m.in. na zamieszczenie logotypu wraz z odnośnikiem do strony internetowej firmy oraz zamieszczenia linków do aktualnych ofert pracy.