PiS i „Solidarność” chcą zakazać handlu w niedzielę. Specjaliści szacują, że pracę straci nawet 85 tys. ludzi.

Zakaz nie obowiązywałby małego handlu, sklepów w miejscowościach turystycznych. Byłby to głównie cios dla hipermarketów (duże sieci handlowe są przeciwne projektowi). Handel byłby dozwolony także w okresach przedświątecznych i wyprzedaży.

Przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność Alfred Bujara w jednym wywiadów stwierdził, że zakaz handlu w niedzielę w ciągu 2 lat od jego wprowadzenia (wzorem Węgier) miałby przynieść wzrost zatrudnienia i sprzedaży. Niedziela miałaby zostać potraktowana przez klientów jako dzień świąteczny. Kiedy w niedzielę wypada święto, Polacy robią zakupy na zapas, a obroty wzrastają nawet o 6%. Projekt popiera Polska Grupa Supermarketów, która zrzesza ponad 500 sklepów. Twierdzi, że zakaz handlu w niedzielę ograniczy koszty pracy i poprawi warunki zatrudnienia. Co więcej, ma na tym także zyskać handel internetowy.

Piotr Szumlewicz z OPZZ twierdzi, że niedziele nie muszą być dniami wolnymi. Istotne jest, aby za takie dni pracy płacono kilkukrotnie wyższe stawki. Niektórzy specjaliści twierdzą, że zakaz handlu w niedzielę może uderzyć w najmniejsze firmy. Jak podaje TVN24, według szacunków Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, z powodu kosztów kompensacji projekt może przynieść straty rzędu kilku miliardów złotych. Ekspert ds. ekonomicznych Pracodawców RP szacuje, że pracę może stracić nawet 25 tysięcy osób. Firma doradcza PWC przewiduje, że pracę mogłoby stracić nawet 85 tysięcy osób.

Projekt miał być wprowadzony już dwa lata temu, gdy Solidarność zebrała pod nim 120 tysięcy podpisów. Został jednak odrzucony przez Sejm. Teraz miałby obowiązywać od 2017 roku. Podobne regulacje działają już z powodzeniem w wielu krajach UE. Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy będę zbierane od kwietnia.

Znaczna część internautów wypowiada się pozytywnie o planowanych zmianach. Choć niektórzy faktycznie obawiają się o swoje miejsca pracy, to wielu deklaruje że bez problemu zrobi zakupy dzień wcześniej i popiera inicjatywę. Osoby pracujące w sklepach cieszą się, iż będą mogły wreszcie spokojnie spędzić niedziele z rodzinami.

Zakaz handlu w niedzielę wzbudza wiele kontrowersji. Projekt ma bowiem zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Wnosi to pewne ograniczenia dla przedsiębiorców. Z drugiej strony komfort pracowników związany z wypoczynkiem jest bardzo ważny. Nie ulega wątpliwości, że to, czy zakaz handlu wpłynie na rynek pracy i likwidację wielu wakatów zależy również od bieżących działań rządu, który musi stale kontrolować sytuację z tym związaną.

Autor: GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_74210081_w%C3%B3zki-sklepowe-pozostaj%C4%85-na-parkingu-system-zamykania-na-monecie.html?vti=m4re7nyf5wbmteu9i3-1-61

Przydatne linki:

https://www.gowork.pl/blog/praca-dla-imigrantow-czy-sa-nam-potrzebni/

https://www.gowork.pl/blog/bogaty-jak-polak-czy-badania-mowia-prawde/

Oceń artykuł
0/5 (0)