Zachęcamy do lektury wywiadu z panem Grzegorzem Kostką z Fundacji Itaka. Dowiecie się m. in. jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę i co zrobić, gdy zaginą nasi bliscy.

Czym zajmuje się Fundacja Itaka?

Przede wszystkim Fundacja ITAKA zajmuje się poszukiwaniem ludzi zaginionych oraz udzielaniem pomocy ich bliskim w trudnej sytuacji, jaką jest zaginięcie. Trzeba zdać sobie sprawę, jak ciężkim doświadczeniem jest brak wiedzy, co dzieje się z naszym małżonkiem, dzieckiem, rodzicem, przyjacielem. Kiedy ktoś nam bliski nagle znika bez żadnej wieści, to oprócz ogromnego strachu o losy tej osoby pojawia się szereg innych problemów związanych z zaginięciem, w których trudno się odnaleźć. Dlatego zakres działań Fundacji ITAKA jest bardzo szeroki – prowadzimy linię wsparcia oraz świadczymy poradnictwo prawne i psychologiczne dla osób doświadczających problemów związanych z zaginięciem, prowadzimy kampanie profilaktyczne, zajmujemy się identyfikacją osób o nieustalonej tożsamości, identyfikujemy luki w przepisach prawnych i lobbujemy na rzecz ich zmiany. Jesteśmy operatorem numeru 116 000 – Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, międzynarodowego telefonu działającego w 27 krajach na świecie, pod którym można uzyskać wsparcie, gdy zaginie dziecko.

Jak można wspierać Państwa fundację?

chce-pomoc-inaczej

Przeczytajcie wywiad z Fundacją Itaka. Dowiedzcie się jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę.

Fundację ITAKA można wspierać na różne sposoby, kilka z nich przedstawiamy na naszej stronie internetowej
zaginieni.pl. Można np. zaoferować swój wolny czas zostając naszym wolontariuszem, czy też zorganizować zbiórkę datków wśród swoich znajomych, rodziny, czy w miejscu pracy. Bardzo przydatne jest wszelkie wsparcie finansowe. Nasza działalność jest nieodpłatna dla osób potrzebujących pomocy, ale niestety nie jest bezkosztowa. W przypadku poszukiwania Polaków zaginionych za granicą kwota około 30 zł pozwoli na jednorazowy kontakt z portalami zagranicznymi i konsulatem, a 150 zł pokryje koszty pomocy prawnej dla jednej rodziny Polaka zaginionego za granicą. Każda złotówka się liczy i może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia, dlatego gorąco zachęcamy do dołączenia do Klubu Przyjaciół Fundacji ITAKA i zadeklarowania regularnego wspierania Fundacji niewielką kwotą.

Czym jest „Akcja na stronach 404”?

W dużym uproszczeniu, w internecie kod 404 pojawia się w przypadku wystąpienia błędu podczas próby wejścia na nieistniejącą stronę internetową. Jest to dość popularny komunikat, z jakim spotykają się użytkownicy sieci www. Na stronach 404 portali które zdecydują się wziąć udział w akcji, obok tekstu „nie odnaleziono strony…” pojawia się dodatkowy komunikat dotyczący Fundacji ITAKA. Zamieszczone są także zdjęcia osób zaginionych, poszukiwanych przez Fundację ITAKA oraz link do strony internetowej www.zaginieni.pl

W okresie wakacyjnym wielu Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Jak przygotować się do wyjazdu i na co należy zwrócić uwagę wybierając pośrednika?

Wyjeżdżając za granicę warto poświęcić czas na możliwie najlepsze przygotowanie. Przede wszystkim należy unikać podejmowania pracy na czarno. Brak umowy o pracę, nawet jeżeli oferta pochodzi od znanej nam osoby, daje duże możliwości do nadużyć ze strony „pracodawcy” – od odmowy wypłacenia obiecanego wynagrodzenia po działalność przestępczą, jak np. związaną z handlem ludźmi. Jeżeli chodzi o pośrednika, pamiętajmy, że legalnie działająca agencja zatrudnienia musi posiadać wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Listę certyfikowanych pośredników można znaleźć na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia – www.kraz.praca.gov.pl. Nawet gdy pośrednik, którego na którego się zdecydujemy działa legalnie i ma wszystkie wymagane certyfikaty i dokumenty, należy poszukaj informacji o nim na forach internetowych, wśród znajomych i rodziny.

Na jakie zagrożenia najbardziej zagrożeni są Polacy wyjeżdżający zarobkowo za granicę?

Zagrożenia są bardzo różne i niestety nie da się wszystkim zapobiec. Ale można je zminimalizować odpowiednio się przygotowując. Niestety łatwo jest skusić się na zarobek w ramach pracy na czarno i tym samym zwiększyć ryzyko znalezienia się w sytuacji, która może doprowadzić do zaginięcia. Przyczyny też bywają bardzo różne. Powodem utraty kontaktu może być wypadek lub choroba danej osoby, utrata pamięci, działanie osób trzecich. Zdarza się także, że osoba wyjeżdżająca za pracą traci tę pracę, zostaje oszukana przez rzekomego pracodawcę, albo popada w innego rodzaju kłopoty. Z wymarzonego zarobku nici, zostaje bez grosza przy duszy. Wówczas zamiast wrócić do domu, z obawy przed przyznaniem się do porażki decyduje się zostać na miejscu. Takie osoby nierzadko popadają w alkoholizm, bezdomność, albo świadomie zrywają kontakt z rodziną.

Może zdarzyć się, że nagle w obcym kraju zostaniemy na ulicy bez dokumentów i pieniędzy. Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Warto udać się na najbliższy posterunek Policji i poinformować o utracie dokumentów i pieniędzy, niezależnie od tego, czy je zgubiliśmy, czy ktoś nam je zabrał. Następnie warto skontaktować się z konsulatem Rzeczypospolitej w danym kraju w celu uzyskania tymczasowego paszportu. W przypadku utraty pieniędzy, konsul może pośredniczyć w skontaktowaniu się z rodziną lub przyjaciółmi w Polsce. W razie niezbędnej potrzeby może też udzielić nam pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do kraju, jednakże udzielenie takiej pomocy jest możliwe dopiero po uzyskaniu przez konsula poręczenia majątkowego, które powinna za nas wpłacić wskazana przez nas osoba. Jednak zanim zwrócimy się o takie wsparcie do konsula, warto spróbować takich rozwiązań, jak poproszenie bliskich o opłacenie w Polsce naszego powrotu do kraju, skredytowanie naszego powrotu przez danego przewoźnika, zwrócenie się do biura turystycznego czy też pośrednika pracy.

A co powinniśmy zrobić, gdy bliska nam osoba wyjechała za granicę i nagle urywa się z nią kontakt?

W takiej sytuacji powinniśmy wypróbować wszystkie dostępne nam środki komunikacji – telefon, e-mail, Facebook i inne portale społecznościowe, na których nasz zaginiony jest aktywny. Jeżeli wiemy dokąd pojechał do pracy, warto skontaktować się z pracodawcą – w przypadku legalnego zatrudnienia informacja o pracodawcy i dane kontaktowe powinny być dostępne w internecie. Zaginięcie należy też zgłosić na Policję i do Fundacji ITAKA, podając szczegółowe informacje na temat osoby zaginionej.

Ilu Polaków ginie co roku za granicą? Czy ekspansja internetu ma wpływ na tę liczbę?

W 2014 roku trafiło do nas 237* spraw związanych z zaginięciem zagranicznym (ok. 23% wszystkich spraw zaginięć zgłaszanych do nas). Nie posiadamy danych, które dowodziłyby istnienia korelacji pomiędzy ekspansją internetu, a liczbą zaginięć.

*Dane na podstawie spraw zgłoszonych tylko do Fundacji ITAKA, znacząco różnią się od statystyk zgłoszeń na policję.

Autor: GoWork.pl

Przydatne linki:

http://www.zaginieni.pl/

https://www.gowork.pl/blog/praca-za-granica-jak-dzialaja-oszusci/

Oceń artykuł
0/5 (0)