Kto ma największe szanse na znalezienie pracy w Toruniu? Badanie Barometr zawodów przeprowadzone tutaj w II połowie 2016 r. pozwoliło określić kierunki rozwoju lokalnego rynku pracy oraz wyłonić deficytowe profesje. W gronie tym nie zabrakło m.in. kierowców, dla których w 2017 r. nie powinno zabraknąć interesujących propozycji zatrudnienia.

Niskie bezrobocie a zapotrzebowanie na dobrych fachowców

Ze wskaźnikiem rejestrowanego bezrobocia na poziomie 6,3 proc. w styczniu 2017 r. Toruń wypada bardzo dobrze na tle województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie bezrobocie kształtuje się obecnie na poziomie 12,5 proc. Jak na miasto liczące ponad 200 tys. mieszkańców odsetek osób pozostających bez zatrudnienia nie jest zatem duży. W wielu obszarach potrzebni są pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje – ich lista jest dłuższa aniżeli w przypadku zawodów nadwyżkowych, co stanowi dla Torunia niezłe rokowania na przyszłość.

Jest praca dla motorniczych i kierowców autobusów

Jak wynika z raportów opracowanych na potrzeby wspomnianego we wstępie badania, na brak ofert pracy w Toruniu w 2017 r. narzekać nie będą kierowcy samochodów ciężarowych oraz autobusów. Jak zapewniają eksperci z Wojewódzkiego Urzędy Pracy, toruński rynek jest gotowy na to, by przyjąć każdą ich ilość. Miejski Zakład Komunikacji narzeka na brak wykwalifikowanych motorniczych oraz kierowców autobusów.

Toruński pośredniak dokłada wszelakich starań, aby wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, w związku z czym współfinansuje stosowne szkolenia. Warto w tym momencie nadmienić, iż zdobycie niezbędnych uprawnień jest w przypadku motorniczych oraz kierowców autobusów dość kosztowną sprawą – nie wszyscy chętni do pracy na którymś z tych stanowisk są w stanie z własnej kieszeni wyłożyć takie kwoty.  Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu daje na ten cel 6 tys. zł na osobę – resztę zaś dokłada MZK.

Branża transportowa kusi atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia

Również i w branży transportowej sytuacja nie przedstawia się najlepiej. Firmy skarżą się na brak fachowców. Doświadczeni kierowcy pojazdów ciężarowych nie muszą się obawiać bezrobocia, ponieważ każde przedsiębiorstwo przyjmie ich z otwartymi ramionami i godziwie wynagrodzi. Nie bez powodu zatem coraz więcej firm transportowych proponuje szkolenia kandydatom nieposiadającym doświadczenia. Kusi się ich dodatkowo stabilnym zatrudnieniem, wysoką pensją oraz atrakcyjnymi pakietami medycznymi.

Konkurencja w branży jest spora, co poniekąd wymusza na firmach konieczność rozwijania się. Nie jest to możliwe bez wykwalifikowanych kierowców, którym proponuje się korzystne warunki zatrudnienia. Najlepsi biorą najdłuższe kursy, co przekłada się na wysokość zarobków.