Wiadomo, że pracodawcy sprawdzają kandydatów w sieci, ale coraz częściej to kandydaci zbierają informację o firmie przed wysłaniem aplikacji. Na popularności zyskują także profesjonalne serwisy poświęcone pracy, które nie tylko zbierają opinie i informacje o pracodawcach, ale na ich podstawie tworzą rankingi. Najlepszym dowodem jest portal GoWork.pl – zebrał już 2,5 mln opinii, które śledzi prawie 2 mln internautów.

Żadna firma nie może czuć się bezkarna. Informacjami na jej temat dzielą się nie tylko pracownicy, ale także kontrahenci, osoby, które brały udział w procesie rekrutacji i nie zawsze uczciwi konkurenci. Warto przyjrzeć się takim komentarzom i wykorzystać np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Portale opinii o pracodawcach stale zyskują na popularności.

Największa zaleta: można zapytać o wszystko

Niewątpliwą zaletą portali opinii jest anonimowość. Możemy zapytać o wszystko i uzyskać naprawdę cenne informacje, choćby o tym jakie pytania najczęściej padają na rozmowie kwalifikacyjnej, albo jaka jest rotacja pracowników. Najczęściej poruszanymi kwestiami są oczywiście zarobki i możliwości rozwoju. Równie wiele osób dopytuje się o atmosferę w pracy i możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach. Śledząc komentarze innych, dowiemy się jak wygląda praca i płaca, jakie są zasady awansu i przyznawania premii, jakie wartości przyświecają firmie i na co uważać.

Chętnie dzielimy się szczegółami, a nie wszystkie z nich są wygodne dla pracodawcy. Zdarza się, że ktoś niezadowolony ze swojego szefa imiennie wytyka mu jego największe przewinienia. Nie brakuje też wpisów byłych pracowników, którzy po odejściu z firmy postanawiają wylać swoje żale. Oceny nie zawsze są sprawiedliwe, a to budzi sprzeciw. Wiele razy podobne sytuacje były powodem wniesienia sprawy do sądu. Warto jednak pamiętać, że pozycja firmy uwidacznia się w jej otwartości. Siła ma swoje odzwierciedlenie o odwadze, braku obaw przed dzieleniem się swoją wiedzą i doświadczeniem. Istotne jest to, czy osoby reprezentujące daną instytucję śledzą doniesienia na jej temat i jak na nie reagują – czy wchodzą w interakcję, odpowiadają na pytania, jak reagują na krytykę. Zamiast się obrażać na nieprzychylne opinie, lepiej przedstawić trafne kontrargumenty i wprowadzić dobre zmiany.

Skąd najlepiej czerpać informacje?

Najbardziej ufamy opiniom znajomych i znajomych znajomych. Podobnie jest w przypadku opinii umieszczanych na forach – zwykle są anonimowe i przez to traktowane jak informacje „u źródła”. Dlaczego mielibyśmy nie wierzyć prawdziwości słowom, jakie na temat firmy mają jej aktualni lub byli pracownicy? Oczywiście specjaliści dostrzegają też wady tego środka komunikacji, ale są zgodni co do tego, że pracodawcy nie powinni go lekceważyć, należy bowiem do najbardziej opiniotwórczych.

Największe kontrowersje budzi kłopotliwa weryfikacja treści tam zawartych – które są prawdziwe, a które pisane np. przez nieprzychylną konkurencję. Warto więc uzupełnić swoja wiedzę o dodatkowe źródła. Śledźmy wpisy na portalach opinii, ale uzupełniajmy też wiedzę np. w oparciu o targi pracy, czatami czy hange’outami organizowane przez pracodawców. Dzięki takim rozwiązaniem obie strony mogą się wybadać i zebrać najpotrzebniejsze im informacje. Przyglądajmy się także medialnym doniesieniom o sukcesach bądź porażkach interesującej nas firmy, zdobytych przez nią nagrodach i wyróżnieniach, by wywnioskować na jakim etapie rozwoju się znajduje.

Zweryfikowane opinie o pracodawcach znajdziesz również na stronie GoWork.pl. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierzasz aplikować. A jeśli szukasz pracy, skorzystaj z wyszukiwarki ofert w serwisie GoWork. Ogłoszenia możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Możesz również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z Twojego regionu dostaniesz powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_123306857_supervisor-concept-couple-working-using-laptop-business-lady-check-what-is-done-outrageous-result.html

Oceń artykuł
0/5 (0)