Duży napływ osób poszukujących w Warszawie atrakcyjnych warunków zatrudnienia jest spowodowany sporymi możliwościami tutejszego rynku pracy. Nie jest też żadną tajemnicą, że zarobki w województwie mazowieckim należą do najwyższych w kraju. Niemniej warto mieć na uwadze pewne trendy wyznaczające kierunki dalszego rozwoju oraz pozwalające określić zapotrzebowanie na konkretnych pracowników.

Warszawa z niskim wskaźnikiem bezrobocia

Warszawa znajduje się w gronie polskich miast o najniższym – czyli wynoszącym mniej niż 5 proc. – wskaźniku bezrobocia. W styczniu 2023 roku wynosił on 1,5 proc. Dzięki badaniu Barometr Zawodów, przeprowadzonemu przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2022 roku, określone zostały profesje, na które w 2023 roku będzie w Warszawie największe zapotrzebowanie. Lista ta jest stosunkowo długa i niemałą grupę stanowią tu specjaliści zdobywający wiedzę i umiejętności w ramach szkolnictwa zawodowego.

Kto ma największe szanse na warszawskim rynku pracy?

Zdaniem ekspertów badających rynki zatrudnienia do co najmniej końca 2023 roku na największą ilość ofert pracy w Warszawie będą mogli liczyć m.in. pracownicy usług w handlu, obsługi nieruchomości, operatorzy maszyn w transporcie, a ponadto również robotnicy budowlani, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych oraz średni personel medyczny ze szczególnym naciskiem na pielęgniarki i położne, których niedobór jest bardzo mocno odczuwalny w publicznych placówkach służby zdrowia.

Jeszcze do niedawna ekonomiści, dziennikarze, pracownicy administracyjni, psychoterapeuci, socjolodzy czy pedagodzy napotykali trudności ze znalezieniem pracy w Warszawie w swoim zawodzie. Dziś lista zawodów deficytowych na stołecznym rynku zatrudnienia jest bardzo duża i, według badania Barometru Zawodów, w stolicy nie ma już profesji, które notują zbyt wielu kandydatów gotowych do pracy.

Widoczny jest za to m.in. głęboki i długotrwały deficyt pracowników technicznych. Pracodawcy poszukują osób gotowych związać się m.in. z branżą ogólnobudowlaną, motoryzacyjną i produkcyjną. Cenieni są samodzielni kandydaci z doświadczeniem i wymaganymi uprawnieniami oraz szeroką wiedzą z kilku dziedzin. Słowem, pracę w Warszawie znajdą tak zwane złote rączki. 

Warszawa wspiera rozwój szkolnictwa zawodowego

Jak więc zatem widać, szkolnictwo zawodowe w omawianym kontekście odgrywa niezwykle ważną rolę. Obecnie wspieranie tego obszaru edukacji jest dla władz stolicy jednym z priorytetowych działań, ponieważ bez dobrze wykształconej, wykwalifikowanej kadry nie ma co nawet myśleć o dynamicznym rozwoju zarówno miasta, jak i całego regionu. Nie sposób w tym momencie pominąć potrzeb sygnalizowanych przez pracodawców – poszukują oni pracowników, którzy oprócz rozległej wiedzy teoretycznej posiadają konkretne umiejętności.

Coraz więcej warszawskich szkół zawodowych nawiązuje współpracę z różnymi firmami, co daje uczniom możliwość odbywania zawodowych praktyk. Podejmowane są także inne działania mające na celu promowanie szkolnictwa zawodowego oraz zwiększanie liczby uczniów w placówkach tego typu. Mowa tu m.in. o:

  • rozwijaniu poradnictwa zawodowego,
  • otwieraniu nowych kierunków kształcenia.

Jak zwiększać swoje kompetencje?

Osoby wchodzące na rynek pracy lub poszukujące zatrudnienia mogą samodzielnie podnosić własne kompetencje, aby zwiększyć swoje szanse. Mogą to robić poprzez podejmowanie różnych kursów i szkoleń, ale też kształcenie w szkołach policealnych. Nauka w takiej placówce jest znacznie krótsza niż na studiach, a jednocześnie zapewnia zdobycie umiejętności w zawodach, które odnotowują duży deficyt kandydatów. Kierunki dotyczą branży medycznej, finansowej, czy kosmetycznej, a więc dają możliwość rozwoju w sektorach, w których można liczyć na dobre warunki zatrudnienia i atrakcyjne zarobki.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_65553664_edukacja-nauka-i-koncepcja-ludzi-grupa-uczni%C3%B3w-z-ksi%C4%85%C5%BCkami-pisz%C4%85cymi-test-szkolny.html?vti=od2jhv6z445x75ptc4-2-60

Oceń artykuł
0/5 (0)