Remont mieszkań i domów przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych cieszy się bardzo dużą popularnością. Nic w tym dziwnego – za ich sprawą można dość szybko i łatwo uzyskać oczekiwane efekty. Należy jednak pamiętać, że umieszczenie samych płyt na ścianach to nie wszystko. Aby cała konstrukcja spełniała swoją funkcję, trzeba również prawidłowo wykonać stelaż.

Płyty g-k mają wiele zastosowań w budownictwie: Można z nich tworzyć sufity podwieszane, ścianki działowe, okładziny ścian, zabudowy i różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Jednak aby każda z tych konstrukcji zachowała stabilność i trwałość, należy do niej dobrać odpowiednie do budowy profile.

Co to są profile ryflowane?

Do systemów zabudowy suchej używa się profili z blachy gładkiej oraz ryflowanej. Te ostatnie wykonane są ze stali o nierównej powierzchni. Mają większą sztywność i wytrzymałość na zginanie w porównaniu z modelami tradycyjnymi, dzięki czemu są mniej podatne na zginanie i odkształcenia. Egzemplarzami ryflowanymi są profile ścienne i sufitowe.

Profile dobrane odpowiednio do wykonywanej konstrukcji

Sufity podwieszane – do wykonania takiej architektury stosuje się dwa typy profili – główne (CD) oraz przyścienne (UD). Do budowy nowoczesnych sufitów, np. w kształcie łuku, używa się profili giętych, dzięki którym można dowolnie kształtować powierzchnię. Do tworzenia okładzin sufitowych używa się również profili kapeluszowych. Te produkty odznaczają się niewielką wysokością i przeważnie są montowane do bezpośrednio do ścian oraz stropu. Wykorzystuje się je także przy konstruowaniu sufitów łukowych.

Poddasza – do ich zabudowy używa się profili sufitowych CD 60, C oraz kapeluszowych. Te ostatnie montowane są do krokwi, natomiast dwa pozostałe modele mocowane są za pomocą wieszaków lub specjalnych uchwytów (w tym wariancie można stosować grubszą warstwę ocieplenia).

Jakich profili użyć do budowy ściany działowej?

Do budowy ścian działowych stosuje się kilka odmian profili stalowych – CW, UW i UA.

CW – to tzw. słupki, które montuje się w ścianie pionowo. Te elementy posiadają zazwyczaj otwory, dzięki którym można wewnątrz ściany poprowadzić instalację elektryczną.

UW – te profile zapobiegają przesuwaniu się słupków C (są podstawą do ich montażu), a także służą do mocowania płyt gipsowo-kartonowych w poziomie do sufitu i podłogi.

UA – profile ościeżnicowe ustawiane są w pionie. Z uwagi na to, że są wykonane z nieco grubszej blachy niż egzemplarze oznaczone symbolem CW, są trwalsze. Profile UA stosuje się w takich w zakończeniach wolnych krawędzi ścian działowych oraz jako brzegi otworów drzwiowych.

Każdy z wyżej wymienionych profili występuje w kilku szerokościach: 50, 75 i 100 mm. Do budowy ścian używa się również modeli oznaczonych pojedynczym symbolem U. Posiadają one charakterystyczne nacięcia, dzięki którym można dowolnie kształtować ich promień. Za ich pomocą wykonuje się m.in. ściany łukowe.

Taśmy zabezpieczające profile

Profile, które są mocowane do ścian, podłóg i sufitów zabezpieczane są od spodu za pomocą specjalnych taśm gumowych lub poliuretanowych. Chronią one przed przenoszeniem drgań, zapewniając tym samym izolację akustyczną.

Dodatkowe akcesoria

Aby profile zachowały swoją stabilność, a wraz z nimi cała konstrukcja, muszą być przytwierdzone do sufitu, ściany i podłogi za pomocą kołków szybkiego montażu. Poszczególne profile łączone są ze sobą za pomocą specjalnych zacisków.

W ofercie RIGIPS znajdziecie kompletne systemy profili przeznaczone do budowy sufitów i ścian. Oprócz standardowych produktów, na rynku dostępne są profile o lepszych właściwościach akustycznych, zwiększonej wytrzymałości i podwyższonej odporności na korozję.