Skuteczna walka z bezrobociem to jedno z najważniejszych wyzwań, jakiemu muszą stawić czoła władze Białegostoku i województwa podlaskiego. Niezwykle istotne w tym kontekście jest podejmowanie działań ukierunkowanych m.in. na aktywizację bezrobotnych itp. Muszą one jednak bazować na konkretnych przesłankach – w tym też celu powstał Regionalny Plan Działania na rzecz Zatrudnienia na 2017 r. w województwie podlaskim.

W jakim celu powstaje Plan?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nakłada na władze samorządowe szereg obowiązków. Wśród nich wymienia się m.in. opracowywanie dokumentów, na podstawie których koordynowana jest regionalna polityka rynku pracy oraz rozwoju zasobów ludzkich. Podstawowym zadaniem, jakie ma spełniać Regionalny Plan Działania na rzecz Zatrudnienia na 2017 r., jest określenie czynności, które w tym obszarze w roku bieżącym podejmie Samorząd Województwa Podlaskiego we współpracy z podmiotami działającymi na rzecz rozwoju podlaskiego rynku pracy – takim podmiotem jest np. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku czuwający nad sprawną realizacją Planu.

Na potrzeby Regionalnego Planu Działania na rzecz Zatrudnienia na 2017 r. w województwie podlaskim wykorzystano następujące dokumenty strategiczne:

  • Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2015-2017,
  • Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020,
  • Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 r.,
  • Strategia Polityki Społecznej Województwa Podlaskiego do 2020 r.,
  • Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Najważniejsze problemy podlaskiego rynku pracy

Bezrobocie w Białymstoku w styczniu 2017 r. wyniosło 9,2 proc., zaś w województwie podlaskim 10,7 proc. Sytuacja pozostawia zatem wiele do życzenia – zwłaszcza że są przecież takie miejsca w Polsce, gdzie bezrobocie nie przekracza 5 proc. Niektóre obszary są wciąż zaniedbane – i to na nich właśnie skupia się omawiany w niniejszym artykule dokument. Kluczowe jest w związku z tym:

  • wspieranie rozwoju przedsiębiorczości,
  • wspieranie aktywności zawodowej i społecznej osób pozostających bez pracy w Białymstoku i innych miejscowościach województwa podlaskiego – w głównej mierze tyczy się to osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, np. niepełnosprawnych, młodych ludzi do 30 roku życia, osób z niskimi kwalifikacjami, osób dotkniętych długotrwałym bezrobociem etc.,
  • podnoszenie zawodowych kwalifikacji poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach, stażach itp.,
  • podnoszenie jakości obsługi podlaskiego rynku pracy, dzięki czemu zwiększa się jego efektywność.

Powyższe inicjatywy są ważne, ale równie istotne jest zaangażowanie społeczeństwa zamieszkującego województwo podlaskie. Poza tym, udział w kursach i szkoleniach to jedna strona medalu. Ważne jest również regularne przeglądanie ogłoszeń i szukanie pracy różnymi kanałami. Lokalny Urząd Pracy może być tutaj niezwykle pomocny. Rekomendujemy również nasz serwis GoWork.pl, z którym współpracuje wielu podlaskich pracodawców. Opinie na ich temat również można przeczytać na łamach naszej strony.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_55664967_uruchamiania-biznesu-m%C5%82odzi-ludzie-tw%C3%B3rczy-grupa-burzy-m%C3%B3zg%C3%B3w-na-spotkaniu-w-biurze-wn%C4%99trza-i-za.html

Oceń artykuł
0/5 (0)