Większość osób, które pozsiadają zdolności analityczne, typowo ścisły umysł wybiera kierunki związane z zarządzaniem, finansami. Mało chętnych decyduje się rozpocząć naukę rachunkowości. Dzieje się tak, ponieważ nadal myślimy schematami. Prowadzenie statystyk i analiza danych kojarzy się nam z nudną pracą bez perspektyw. Czy rzeczywiście tak jest?

rachunki

Strach przed liczbami

Liczne raporty wykazują, że nadal boimy się sami rozliczać z PIT-u. Zdecydowana większość z nas woli to zadanie powierzyć zaprzyjaźnionej księgowej, mężowi lub rozliczać się przez firmę. Sama myśl o styczność z liczeniem, uzupełnianiem rubryk kojarzy się nam z trudną i uciążliwą pracą, podczas gdy rozliczanie podatków nie powinno nam zająć więcej niż 30 minut. Kierując się takim samym przekonaniem – że praca związana z rachunkowością jest niezmiernie skomplikowana – łatwo znajdziemy zatrudnienie na rynku pracy. Cały czas rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowane księgowe, techników rachunkowości. Takie zawody należą również do dobrze płatnych. Każdy przedsiębiorca chce mieć pewność, że w jego rachunkach i rozliczeniach jest porządek. Osoby pracujące na tych stanowiskach cieszą się również dużym zaufaniem i poważaniem w firmie – stanowią bowiem jeden z głównych filarów przedsiębiorstwa. Technik rachunkowości znajdzie również pracę w urzędach, biurach rachunkowych i działach finansowych.

Nauka rachunkowości

Jeśli myślimy o pracy w tym zawodzie, najlepiej zapisać się do szkoły policealnej. Obecnie oferta edukacyjna jest bardzo bogata – na liście przedmiotów znajdziemy między innymi działalność gospodarczą branży ekonomicznej czy język obcy w rachunkowości. Takie przedmioty pozwolą nam nie tylko rozwijać umiejętności związane ściśle z rachunkowością, ale również sprawią, że poznamy podstawy przedmiotów, które mogą nam się przydać w przyszłej karierze zawodowej. Podczas zajęć poznamy również jak wykorzystać wybrany program komputerowy, kadrowo- płacowy taki jak Symfonia czy Księgowość Premium oraz nauczymy się jak przeprowadzać analizy ekonomiczne i w jaki sposób dokonać oceny procesów gospodarczych. Więcej o nauce rachunkowości przeczytamy w artykule: Inwestycja w kadry – technik rachunkowości.

Planując znaleźć stabilną pracę, która daje możliwości rozwoju warto zastanowić się nad nauką rachunkowości. Praca związana z tą dziedziną wcale nie musi być nudna! Jeśli lubimy statystyki, analizy, a skrupulatność to nasze drugie imię, warto spróbować swoich sił w tym zawodzie.