Masz za sobą dłuższą przerwę w zatrudnieniu, a w perspektywie kilka rozmów w sprawie pracy? Zastanawiasz się, co odpowiedzieć, gdy specjalista działu HR zapyta Cię o powód Twojej rocznej lub kilkuletniej nieobecności na rynku zatrudnienia? Sprawdźmy, czy rzeczywiście masz się czego obawiać!

Strach ma wielkie oczy!

Przez kilka miesięcy, a może dłużej pozostawałeś bez pracy? A teraz boisz się pytania o przyczyny takiej sytuacji? Nie zakładaj, że rekruter z góry przekreśli Twoją kandydaturę. Pamiętaj, że strach ma wielkie oczy, żyjemy w czasach rynku pracownika i nie warto skazywać się na porażkę! Osoba, z którą będziesz rozmawiać to też człowiek, który rozumie, że w życiu przeżywamy różne etapy, a nie tak rzadko spotykają nas też nieszczęścia. Do najczęstszych przyczyn luki w CV należy: macierzyństwo, problem bezrobocia, a także przyczyny losowe: wypadek, ciężka choroba, śmierć najbliższego członka rodziny czy konieczność opiekowania się kimś bliskim. Oczywiście możesz natrafić na rozmówcę pozbawionego empatii, dla którego pracownik powinien być bez skazy i zobowiązań, by móc ponadprzeciętnie zaangażować się w pracę. Pytanie tylko, czy naprawdę chciałbyś zatrudnić się w takim miejscu? Pewnie dosyć szybko zostałbyś zarzucony zbyt wieloma obowiązkami i propozycją nadgodzin, marząc jednocześnie o zmianie firmy.

Przemień wadę w zaletę

Wiele zależy od Ciebie. Jeśli umiejętnie i bez poczucia winy opowiesz o przyczynie przerwy w zatrudnieniu, to zwykle nie musisz obawiać się, że Twój rozmówca spojrzy na Ciebie krzywo. To ważne: nie kłam! Jeśli do tej pory postrzegałeś to jako sposób na uniknięcie odpowiedzi na trudne pytania, to pamiętaj, że większość informacji da się zweryfikować. Zdecydowanie lepiej powiedzieć prawdę, po prostu musisz umieć sprzedać prawdę. Chodzi o to, żebyś zrobił to w taki sposób, by osoba, z którą się spotkałeś, nie miała wątpliwości, że jesteś już gotowy do powrotu do życia zawodowego.

Przykład: Przez dwa lata opiekowałam się dzieckiem, ale teraz poszło już do żłobka/przedszkola, ponadto pomagają nam dziadkowie, więc jestem w pełni gotowa do podjęcia pracy. Powiem więcej, czas spędzony z dzieckiem sprawił, że stałam się bardziej zorganizowana i działam skuteczniej niż kiedyś.

Jeśli podczas przerwy w zatrudnieniu wywołanej np. bezrobociem odbyłeś jakieś kursy, szkolenia to warto to podkreślić w swojej wypowiedzi. Wówczas pokażesz, że możliwie efektywnie wykorzystałeś  ten czas i chętnie się uczysz. Dobrze jest uwidocznić, że starałeś się mieć stały kontakt z zawodem. Oczywiście żadne prawo nie nakazuje Ci opowiadania o swoim życiu osobistym podczas rozmowy rekrutacyjnej, więc zawsze możesz odmówić odpowiedzi, jeśli nie chcesz niczego wyjaśniać. Ponadto pamiętaj, że analiza CV służy głównie wstępnej selekcji, a skoro zostałeś zaproszony na rozmowę, to oznacza, że pracodawca daje Ci szansę jak najlepszego zaprezentowania swojej wiedzy. Udowodnij, że jesteś właściwą osobą do pracy na tym stanowisku!

Gap year

Co prawda w Polsce nie jest to jeszcze tak popularne, jak na zachodzie, mimo wszystko z roku na rok przybywa młodych absolwentów szkół średnich czy wyższych, którzy z różnych względów decydują się na rok lub więcej przerwy i ruszają np. w podróż po świecie, gdzie źródłem ich dochodu staje się dorywcza praca w barze. Gap year wybierają także ci, którzy nie zdali matury lub rzucili studia i zamiast z miejsca decydować się na kolejne, dają sobie czas na spojrzenie na temat edukacji z dystansu. Inną grupą są osoby, które rzucają pracę zawodową, a zaplecze finansowe pozwala im na przemyślenia, ucieczkę przed wypaleniem zawodowym, a także często na przekwalifikowanie, wyjazd do innego miasta lub otworzenie własnego biznesu. Gap year w opinii niektórych osób może wyglądać jak kaprys lub niezdecydowanie, dlatego mając za sobą taki okres, wskaż na umiejętności, które rozwinąłeś w tym czasie np. znajomość języków obcych, samodzielność i zaradność w trakcie podróży po świecie. Dobrze też wymienić nawet krótkie okresy zatrudnienia, czyli podejmowanie różnych zleceń.

 

Miałeś przerwę w zatrudnieniu? Napisz nam, jak wpłynęła ona na Twoją dalszą ścieżkę zawodową!

Oceń artykuł
0/5 (0)