„Nasze społeczeństwo coraz gorzej słyszy!” – tego rodzaju opinie lekarzy i specjalistów możemy spotkać w ramach organizowanych masowo kampanii zdrowotnych, promujących walkę z postępującą głuchotą. Podkreśla się też fakt, że ten problem zdrowotny dotyczy już nie tylko osób starszych, ale też młodszych pacjentów. Obecnie w ofercie nauczania szkół policealnych pojawił się nowy kierunek – określany jako „zawód przyszłości” protetyk słuchu, który powoli zdobywa duża popularność wśród uczestników zajęć.

Aparat oraz badania

Do najważniejszych obowiązków osoby, która uzyskała uprawnienia do wykonywania tego zawodu, jest dopasowanie różnego rodzaju wkładek , m.in. do umieszczenia wewnątrz kanału ucha czy też za nim, naprawa uszkodzonych elementów aparatu słuchowego, diagnozowanie problemów związanych ze słuchem poprzez wykonywanie tzw. badań audiometrialnych (związanych z ustaleniem przez specjalistę progu słyszalności człowieka)  oraz opieka nad pacjentem niedosłyszącym. Protetyk musi pamiętać o tym, żeby kształt oraz moc urządzenia były indywidualnie dobierane dla poszczególnych osób.

Innym, ciekawym zadaniem takiego pracownika może być uczestnictwo w wytwarzaniu i wprowadzeniu na rynek medyczny aparatów wspomagających walkę z problemem głuchoty w społeczeństwie. Posiadanie uprawnień do wykonywania tego zawodu daje szansę zatrudnienia w coraz liczniej pojawiających się gabinetach protetyki słuchu, pracowniach serwisu sprzętu audioprotetycznego (zajmujących się sprzętem i materiałem medycznym dla protetyków)  czy jednostkach produkcyjnych aparatów słuchowych.

Nauczanie protetyka słuchu

Program nauczania protetyka słuchu obejmuje zajęcia teoretyczne – dotyczące wiedzy z zakresu medycyny, anatomii człowieka czy podstaw przedsiębiorczości – oraz część praktyczną, gdzie można poznać zasady tworzenia rożnego rodzaju wkładek usznych i naprawy uszkodzonych części aparatu słuchowego. Najczęściej czas kształcenia chętnych wynosi dwa lata (cztery semestry) i po zdaniu egzaminu państwowego uzyskuje się tytuł zawodowy z tej dziedziny.

Protetyk słuchu jest kolejnym, ciekawym zawodem związanym ze zdrowiem człowieka, który według wielu pracodawców i znawców ma na rynku pracy, charakter przyszłościowy. Na temat innych kierunków nauczania w szkołach policealnych, które zdobywają coraz większą popularność w społeczeństwie, warto przeczytać w tekście „Nowe możliwości w szkołach policealnych”.

Ile zarabia protetyk słuchu?

W rozwoju kariery zawodowej liczy się wiele rzeczy – najważniejsze jest oczywiście poczucie zadowolenia z dobrze wykonywanej pracy i robienie tego, co stanowić może naszą pasję. Niemniej, istotne są również pieniądze, stanowiące de facto cel pracy. Na jakie zarobi może liczyć protetyk słuchu?

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana zarobków na stanowisku protetyka słuchu w 2024 roku oscyluje między 4 540 złotych brutto, a 6 280 złotych brutto miesięcznie. Nie są to liczby imponujące, ale na pewno pozwalają się odnaleźć na trudnym, współczesnym rynku pracy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_97658672_zbli%C5%BCenie-starsza-kobieta-z-elektronicznym-aparatem-s%C5%82uchowym-w-d%C5%82oni-opieka-zdrowotna-zaburzenia.html

Oceń artykuł
0/5 (0)