Decyzja podjęta! Wyjeżdżasz do pracy za granicę! Tylko który kierunek wybrać? Coraz więcej naszych rodaków decyduje się na Niderlandy ze względu na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Ale jak przygotować się do takiego wyjazdu? Jakich formalności musimy dopełnić i co czeka nas na miejscu, jeśli wybierzemy wygodną i bezpieczną opcję pracy w Holandii przez agencję? Te i inne pytania zadaliśmy Pani Barbarze Polnej, Chief Marketing Officer z Agencji Pośrednictwa Pracy LimnusWork.

Kto może zacząć pracę w Holandii?

Nie ma szczególnych obostrzeń np. co do wieku czy wykształcenia kandydatów. Pracę znajdą zarówno specjaliści, np. elektrycy czy spawacze, jak i osoby bez konkretnego zawodu, jeżeli zdecydują się na zatrudnienie w charakterze pracowników fizycznych niewykwalifikowanych. Ważną informacją dla młodych ludzi będzie z kolei obowiązywanie w kraju tzw. “wiekówki”, co oznacza niższą pensję dla pracowników poniżej 23 r.ż. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, wiele zależy od pracodawcy, ponieważ to właśnie on, a nie agencja, podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu danej osoby – zaznacza Pani Barbara Polna z LimnusWork. Najważniejsze zatem to czuć się na siłach podjąć pracę w Holandii.

Co zwiększy szanse na dobrą posadę?

Agencja zewnętrzna skupia się na znalezieniu odpowiednich kandydatów, kierując się wytycznymi od pracodawcy. Najczęściej znaczenie ma dla niego zwłaszcza doświadczenie potencjalnego pracownika. W przypadku specjalistów zwykle powinno wynosić min. 3 lata. Dla pracowników niewykwalifikowanych nawet miesiąc może być wystarczający i pomóc w zdobyciu posady. Specjaliści powinni też posługiwać się językiem obcym na wymaganym przez firmę poziomie. Musimy być również przygotowani na to, że pierwszeństwo będą mieć osoby, które wcześniej pracowały w Holandii, ponieważ nadano im już numer BSN, a więc odpowiednik naszego numeru NIP. Nasze szanse bardzo zwiększą także holenderskie certyfikaty, w tym VCA, a więc “holenderskie BHP”. Pomocne z pewnością będą kursy, szkolenia i zdobyte na nich uprawnienia. W wyborze tych najlepszych i najbardziej opłacalnych dla nas może pomóc nam agencja.

Jak wygląda rekrutacja?

W Agencji LimnusWork proces rekrutacji składa się z pięciu etapów – tłumaczy Pani Barbara Polna. Najpierw kandydat przesyła swoje CV poprzez stronę internetową agencji. Następnie pracownik firmy kontaktuje się z kandydatem telefonicznie w celu dokładniejszego omówienia oferty oraz weryfikacji znajomości języka obcego oraz doświadczenia. Następnie informacje dotyczące kandydata przesyłane są do pracodawcy. Przekazane zostają też pełne dane kontaktowe do potencjalnego pracownika, zwykle bowiem pracodawca kontaktuje się bezpośrednio z nim, a jeżeli jest zainteresowany kandydaturą, podejmuje decyzję o zatrudnieniu. Rolą agencji jest w tym momencie przygotowanie odpowiednich dokumentów, a także koordynacja pracowników przez cały proces zatrudnienia w Holandii. To jeden z niewątpliwych plusów wyjazdu przez pośrednika. Kandydaci przez cały czas są bowiem pod jego opieką i mogą zwrócić się z problemami, pytaniami czy wątpliwościami.

Jakie dokumenty przygotować przed wyjazdem?

Zanim jeszcze kandydat wyruszy w drogę, powinien skompletować niezbędne dokumenty. Należą do nich dowód osobisty bądź ważny paszport, prawo jazdy, jeżeli je posiada oraz numer konta bankowego wraz z adresem banku. Jeżeli pracowaliśmy wcześniej w Holandii, koniecznie zabierzmy ze sobą numer BSN. Podejmowałeś już zatrudnienie w tym kraju, jednak nieopatrznie straciłeś swój “holenderski NIP”? Zawsze możesz wyrobić go ponownie. Taki komplet dokumentów jest niezwykle ważny, więc w żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o żadnym z jego elementów! Bez nich pracodawca nie będzie mógł wystawić umowy!

Jak wyglądają warunki zatrudnienia?

Wszelkie warunki zatrudnienia w Holandii regulowane są przez CAO, będące najważniejszym i podstawowym zbiorem praw i obowiązków dotyczących pracowników tymczasowych w tym kraju – wyjaśnia Pani Barbara Polna z LimnusWork. Ten tzw. układ zbiorowy pracy określa nie tylko warunki przyjęcia i zwolnienia pracownika, rodzaje umów o pracę, zarobki, w tym wspomnianą już “wiekówkę”, maksymalny czas pracy czy fundusz emerytalny, ale nawet minimalny metraż, który musi przypadać na jednego pracownika oraz dodatek wakacyjny, w przypadku specjalistów wynoszący nawet 200 euro miesięcznie.
W przypadku podjęcia zatrudnienia w Holandii również podatki odciągane są w tym kraju, a pracodawca wysyła rozliczenie pracownika do Polski na koniec roku. Zatrudnionym przysługują także świadczenia chorobowe i zdrowotne zgodne z prawem holenderskim.

Wybierając wyjazd przez sprawdzoną agencję pośrednictwa pracy, masz pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka, a także znacznie łatwiej będzie Ci dopełnić wszystkich formalności. A Ty, pracowałeś w Holandii? Wybrałeś agencję, czy postanowiłeś przeprowadzić cały proces na własną rękę? Koniecznie zostaw swój komentarz!
A może masz pytania dotyczące zatrudnienia w tym kraju? Wyślij je na adres blog(małpa)gowork.pl!

Oceń artykuł
0/5 (0)