Nadszedł ten dzień – pracownik zgłosił powrót do pracy po urlopie rodzicielskim. Za 30 dni jego codzienność znów ulegnie radykalnej przemianie. Rok przerwy od pracy to długi okres. Przez ten czas w firmie mogły zajść zmiany, na które nie sposób się przygotować, kiedy opieka nad niemowlęciem pochłania więcej czasu, niż praca na pełen etat z nadgodzinami.

Domyślasz się zapewne, że jest to dla niej lub dla niego trudny moment. Rodzice różnie reagują na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Część z nich nie może się doczekać tego dnia, u innych z kolei perspektywa konieczności zmierzenia się z zewnętrzną rzeczywistością budzi obawę. Może też pojawić się ambiwalencja. Z jednej strony podekscytowanie, ciekawość i głód nowych wyzwań, a z drugiej strony niepewność związana z tym, że nie wiedzą co ich czeka, kiedy wrócą do firmy. Może to być także obawa przed oddzieleniem się od dziecka i przekazaniem go pod opiekę innej osoby.

W tej sytuacji warto rozważyć wprowadzenie przynajmniej jednej formy wsparcia, która ułatwi rodzicowi adaptację. Oto 4 pomysły, co firma może zrobić dla pracownika powracającego po urlopie rodzicielskim.

 

Jak ułatwić pracownikowi powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powitanie z niespodzianką

Aby umilić pracownikowi pierwszy dzień pracy po urlopie macierzyńskim, przygotuj dla niego niespodziankę. Może to być pakiet powitalny: na jego biurku czekać może słodka niespodzianka, drobny upominek, pocztówki od współpracowników lub dekoracje. Drugi wariant to spotkanie zespołowe: pierwszego dnia na chwilę odejdźcie od biurek i idźcie razem na kawę lub wspólne śniadanie. To dobra okazja, by wymienić się doświadczeniami z minionych miesięcy oraz porozmawiać o tym, co się zmieniło w tym czasie – zarówno od strony prywatnej, jak i służbowej.

 

Powtórka z onboardingu

Prowadzenie onboardingu ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się między innymi zwiększone zaangażowanie i usprawnienie procesu adaptacji. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy podczas nieobecności pracownika w organizacji zaszło wiele zmian. W programie onboardingu powinny się znaleźć szkolenia wprowadzające oraz spotkania z członkami zespołu (także integracyjne). Warto również opowiedzieć o tym, w jaki sposób firma rozwijała się na przestrzeni ostatnich miesięcy, jakie projekty udało się zrealizować, oraz jakie cele wyznaczono na następny okres.

 

Czas na wdrożenie się

Po długiej nieobecności w początkowym okresie wydajność pracy może być niższa niż przed urlopem rodzicielskim – podobnie jak w przypadku nowo zatrudnionych osób. To naturalne zjawisko. Uwzględnij ten fakt, planując cele dla pracownika. Daj mu kilka dni na wdrożenie. Po kilku dniach zaadaptuje się i zacznie pracować coraz wydajniej. Przyda się także wsparcie zaufanej osoby – najlepiej tej, z którą miał wcześniej dobre relacje.

 

Elastyczny czas pracy

Jeżeli firma może sobie na to pozwolić, warto zaproponować tymczasowo bardziej elastyczne warunki pracy. Może to być zmniejszony wymiar godzin (np. ½ lub ¾ etatu) lub częściowe home office. Warto pozwolić pracownikowi wybrać formę, która będzie dla niego najbardziej dogodna. Dzięki temu łatwiej mu będzie pogodzić obowiązki służbowe z domowymi, co pozwoli mu skupić się na pracy wtedy, kiedy będzie na nią czas.

 

Powyższe pomysły wykorzystać możesz także w wielu innych sytuacjach, kiedy pracownik wraca do pracy po dłużej nieobecności. Przyczyny mogą być różne nie tylko urlop macierzyński, ale także długotrwała walka z chorobą, staż zagraniczny, planowana przerwa w zatrudnieniu, dłuższy przestój. W niektórych sytuacjach to ojciec może sprawować opiekę nad dzieckiem, zatem analogicznie w jego przypadku również polecamy rozważyć wprowadzenie powyższych propozycji.