Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się zazwyczaj z bardzo silnym stresem. Rok przerwy od obowiązków zawodowych to długi okres, w trakcie którego w firmie mogły zajść liczne zmiany. Jak sobie poradzić po powrocie z macierzyńskiego? Jaką pomoc może zaoferować pracodawca mamom wracającym do pracy?

Powrót do pracy po macierzyńskim: jak się zachować?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to zazwyczaj bardzo trudny moment. Rodzice różnie reagują i część z nich nie może się doczekać tego dnia, u innych perspektywa konieczności zmierzenia się z zewnętrzną rzeczywistością budzi obawę. Może też pojawić się ambiwalencja. Z jednej strony podekscytowanie, ciekawość i głód nowych wyzwań, a z drugiej strony niepewność związana z tym, że nie wiedzą co ich czeka, kiedy wrócą do firmy. Może to być także obawa przed oddzieleniem się od dziecka i przekazaniem go pod opiekę innej osoby.

Twoja firma nie ułatwiła Ci powrotu po macierzyńskim do pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl.

Powrót z macierzyńskiego i co dalej? W tej sytuacji pracodawca powinien rozważyć wprowadzenie przynajmniej jednej formy wsparcia, która ułatwi rodzicowi adaptację. Oto 4 pomysły, co firma może zrobić dla pracownicy.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim: jak go ułatwić?

  • Niespodzianka po powrocie z macierzyńskiego

Aby umilić pracownikowi powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, przygotuj dla niego niespodziankę. Może to być pakiet powitalny: na jego biurku czekać może słodka niespodzianka, drobny upominek, pocztówki od współpracowników lub dekoracje. Drugi wariant to spotkanie zespołowe: pierwszego dnia na chwilę odejdźcie od biurek i idźcie razem na kawę lub wspólne śniadanie. To dobra okazja, by wymienić się doświadczeniami z minionych miesięcy oraz porozmawiać o tym, co się zmieniło w tym czasie – zarówno od strony prywatnej, jak i służbowej.

  • Powrót po urlopie macierzyńskim i powtórka z onboardingu

Prowadzenie onboardingu dla osób powracających z macierzyńskiego ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się między innymi zwiększone zaangażowanie i usprawnienie procesu adaptacji. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy podczas nieobecności pracownika, w organizacji zaszło wiele zmian. W programie onboardingu powinny się znaleźć szkolenia wprowadzające oraz spotkania z członkami zespołu (także integracyjne). Warto również opowiedzieć pracowniczce wracającej z urlopu macierzyńskiego o tym, w jaki sposób firma rozwijała się na przestrzeni ostatnich miesięcy, jakie projekty udało się zrealizować oraz jakie cele wyznaczono na następny okres.

powrót do pracy po macierzyński: wdrożenie

  • Czas na wdrożenie po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Po długiej nieobecności spowodowanej urlopem macierzyńskim, w początkowym okresie wydajność pracy kobiety wracającej do pracy po macierzyńskim może być niższa niż wcześniej. Podobnie jak w przypadku nowo zatrudnionych osób. To naturalne zjawisko. Uwzględnij ten fakt, planując cele dla pracownika. Daj mu kilka dni na wdrożenie i jak się zaadaptuje, to zacznie pracować coraz wydajniej. Przyda się także wsparcie zaufanej osoby – najlepiej tej, z którą miał wcześniej dobre relacje.

  • Elastyczny grafik dla matki powracającej po macierzyńskim do pracy

Jeżeli firma może sobie na to pozwolić, warto zaproponować kobiecie powracającej do pracy po urlopie macierzyńskim, tymczasowo bardziej elastyczne warunki zatrudnienia. Może to być zmniejszony wymiar godzin (np. ½ lub ¾ etatu) lub częściowe home office. Warto pozwolić pracownikowi wybrać formę, która będzie dla niego najbardziej dogodna. Dzięki temu łatwiej mu będzie pogodzić obowiązki służbowe z domowymi, co pozwoli mu skupić się na pracy wtedy, kiedy będzie na nią czas.

Powyższe pomysły można wykorzystać nie tylko w przypadku osób, które zdecydowały się na powrót do pracy po macierzyńskim, ale także w wielu innych sytuacjach, kiedy pracownik wraca do pracy po dłużej nieobecności. Przyczyny mogą być różne nie tylko urlop macierzyński, ale także długotrwała walka z chorobą, staż zagraniczny, planowana przerwa w zatrudnieniu, dłuższy przestój. W niektórych sytuacjach to ojciec może sprawować opiekę nad dzieckiem, zatem analogicznie w jego przypadku również polecamy rozważyć wprowadzenie powyższych propozycji.

Oceń artykuł
0/5 (0)