Tytułowy zawód rzeczywiście stał się dziś bardzo popularny. Odchodzi się bowiem od maszyn do obróbki, które są sterowane ręcznie. Obecnie w przemyśle wytwórczym stawia się na maszyny sterowane numerycznie.

Operator CNC obsługuje maszyny oraz urządzenia służące do obrabiania tworzyw sztucznych oraz metali. Aby podjąć pracę w tym charakterze, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Co więcej, operator CNC musi znać dokładnie materiały i tworzywa, ponieważ wybiera do produkcji, jak i podejmuje decyzję o ich właściwym rodzaju obróbki. Wymagania na tym stanowisku są jednak jeszcze inne.

Operator CNC – jakie dodatkowe wymagania?

Tytułowy operator odpowiedzialny jest także za prawidłowe funkcjonowanie urządzeń oraz maszyn. Odpowiada za ich okresowe badania techniczne, a w razie wystąpienia awarii jest w stanie usunąć usterkę. Operator CNC to osoba, która potrafi opracować konkretne procedury obróbki metali oraz tworzyw sztucznych. Większość pracodawców do pracy na tym stanowisku preferuje osoby, które ukończyły wyższe uczelnie o charakterze technicznym. Ważna jest tu zatem wiedza, jak i bogata praktyka.

Operator CNC – jakie możliwości zatrudnienia?

Operator CNC pracuje w przedsiębiorstwach przemysłowych, które zajmują się obróbką tworzyw sztucznych oraz metali. Do codziennych obowiązków operatora należy obsługa maszyn oraz urządzeń CNC. Operator musi być jednocześnie ich serwisantem. Operatorzy CNC zarabiają miesięcznie średnio 3000 złotych. Pensja uzależniona jest od wielkości oraz kapitały firmy.