Ogromne, przeszklone biurowce, aby cieszyć się doskonałym wyglądem oraz prestiżem muszą odpowiednio się prezentować. Większa część takich przestrzeni jest szklana, a ich opanowanie i doprowadzenie do czystości pozostawiane jest najlepszym z najlepszych – alpinistom przemysłowym. We Wrocławiu takich nie brakuje, nie brakuje również tego typu ofert pracy.

Nie tylko czyszczenie okien

Zwykle praca alpinisty przemysłowego zaczyna się od wdzięcznej i miejscami nawet zabawnej pracy przy czyszczeniu szyb w wieżowcach oraz w biurowcach. To jednak nie wszystko – mało kto zdaje sobie sprawę, że ów zawód odpowiedzialny jest także za wieszanie bannerów reklamowych na wysokościach, piaskowanie budynków, malowanie elewacji, wykonywanie prac na wysokich kominach, ale też na wiatrakach, zbiornikach czy przy przygotowywaniu i składaniu w całość rusztowań budowlanych.

Zarobki dzisiaj i kiedyś

Jeszcze kilkanaście lat temu zawód alpinisty przemysłowego był na tyle rzadkością, że jego przedstawiciele mogli dosłownie pracować jedynie przez trzy miesiące w roku i za to utrzymać całą rodzinę, fundując jeszcze zagraniczne wakacje. Dzisiaj konkurencja jest znacznie większa, a więc stawki nieco się zmniejszyły, jednak w dalszym ciągu nie można narzekać. Średnie zarobki na dzień dzisiejszy w tym zawodzie wynoszą 3780 złotych, chociaż jedna czwarta ankietowanych przedstawicieli tego zawodu zarabia ponad 5500 złotych. To wciąż mocno rozwijający się kierunek – wszakże miasta to idealne miejsce pracy dla takich zawodów.