W zasadzie trudno to nazwać turystyką – nowy i coraz popularniejszy trend, jaki praktykują nasi zachodni sąsiedzi najczęściej odczuwają nie hotelarze czy restauratorzy, ale… stomatolodzy. Coraz częściej zdarza się, że podczas na przykład kilkudniowych wycieczek najważniejszym punktem nie jest zwiedzenie zabytków, a odbycie wizyty u dentysty. Niemcy mają ku temu powód – nawet specjalistyczne zabiegi dentystyczne po naszej stronie są zdecydowanie tańsze, niż za zachodnią granicą.

Przyjemne z pożytecznym

Ten ciekawy trend pojawił się stosunkowo niedawno, jednak obecnie jest na tyle silny, że część stomatologów jest przygotowana na przeprowadzanie ekspresowych odbudów zębów czy implantów wstawianych podczas jednej wizyty. Dla zwykłych pacjentów takie wizyty zwykle i tak wykraczają poza przyjęty budżet, dla Niemców to z kolei znakomita okazja do zaoszczędzenia na zabiegu.

Najpierw ratusz, a potem dentysta

W planach takich wyjazdów zwykle jest nie tylko błyskawiczna wizyta u dentysty, chociaż pochłania sporo czasu, ale również zwiedzanie okolicznych zabytków. Koniecznością w takich wypadkach jest jednak jeżdżenie do tych miast, w których tacy specjaliści przyjmują i jak się okazuje, jednym z większych ośrodków tego typu wizyt jest Szczecin. Na przyjazdach niemieckich turystów mogą zarobić jeszcze przewodnicy, mniej hotelarze, a najmniej –restauratorzy. Po specjalistycznych zabiegach związanych z zębami mało kto ma ochotę na wykwintne posiłki.