Do niedawna określane jako jedyna możliwość na zdobycie wykształcenia przez te osoby, które nie zdołały dostać się na wymarzony kierunek studiów. Dziś coraz więcej chętnych – bez względu na wiek czy doświadczenie – zapisuje się na oferowane tam zajęcia, które pozwolą na zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych. Szkoły policealne, ponieważ o nich mowa, obecnie mają coraz większe znaczenie dla tych, którzy chcą pracować w ciekawym, mającym przyszłość zawodzie. Czy warto zwrócić uwagę na tego typu możliwość kształcenia? Jak właściwie wygląda nauka w takiej instytucji?

Czym są szkoły policealne?

Tego rodzaju placówki edukacyjne są przeznaczone dla osób, które posiadają wykształcenie średnie, niekoniecznie maturalne – aby przystąpić do rekrutacji, wystarczy mieć świadectwo ukończenia odpowiedniej szkoły. Czas trwania nauki w tej instytucji obejmuje dwa lata – w niektórych przypadkach kształcenie trwa rok, czyli dwa semestry. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje indeks oraz legitymację uprawniającą do korzystania z niektórych zniżek. Tok nauczania w szkołach policealnych może być dzienny, zaoczny lub wieczorowy  Po ukończeniu zajęć istnieje możliwość podejścia do egzaminu państwowego, który daje uprawnienia do wykonywania danego zawodu, czyli otrzymania tytułu technika.

Zalety i wady szkół policealnych

Dla wielu osób największym atutem tych placówek oświaty jest darmowa możliwość uczestniczenia oraz krótszy, w porównaniu z uczelnią wyższą, czas trwania nauki. Zwraca się też uwagę na bogatą ofertę edukacyjną, czyli kierunki kształcenia, których nie można znaleźć na studiach (m.in. reklama, fotografia czy też kosmetyka) oraz program nauczania z uwzględnieniem większej liczby zajęć praktycznych.

Niektórzy uczniowie szkół policealnych łączą naukę na uczelni z uczestnictwem na zajęciach w drugiej placówce, najczęściej w systemie zaocznym – dzięki takiemu rozwiązaniu mogą uzupełnić swoją świeżo zdobytą wiedzę teoretyczną o dodatkowe informacje oraz umiejętności praktyczne, niezbędne do wykonywania danego zawodu. Przeciwnicy szkół policealnych zwracają uwagę na to, że „ilość nie zawsze oznacza jakość” – chodzi o to, że krótszy czas trwania nauki w danym zawodzie nie zawsze może dobrze przygotować absolwentów tego kierunku do podjęcia pracy. Podkreśla się fakt, że i osoby posiadające wykształcenie wyższe, jak też te z tytułem technika nie mogą liczyć na to, iż od razu dostaną dobrze płatną pracę w swoim zawodzie.

Co wybrać?

Dyplom ukończenia wyższej uczelni w obecnych czasach nie stanowi wyróżnienia na rynku pracy w Polsce. Dzisiaj pracodawcy bardziej cenią doświadczenie oraz umiejętności praktyczne potencjalnego kandydata na dane stanowisko. Zapisanie się na zajęcia organizowane w szkole policealnej może być dobrym pomysłem na zwiększenie swojej szansy na zatrudnienie – trzeba tylko pamiętać o podstawowej kwestii. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą naszej edukacji, warto wszystkie zagadnienia i rozwiązania przemyśleć, aby później nie żałować danego wyboru.

Dla kogo przeznaczone są szkoły policealne?

Jest dość mało prawdopodobne, byśmy planując naszą ścieżkę edukacji rozważali jej finalizację w szkole policealnej – w pewnym sensie tego rodzaju szkoła stanowi koło ratunkowe dla różnego rodzaju osób. Udając się do liceum marzymy o tym, by pójść na studia. Wybierając technikum, będziemy chcieli pracować w zawodzie, którego tam się nauczymy. Dla kogo jest zatem szkoła policealna?

Ukończywszy szkołę policealną nadal będziemy posiadać wykształcenie średnie, jednak będziemy również mogli otrzymać tytuł technika, jeżeli uda nam się zdać egzamin. Szkoła policealna jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują takiego tytułu do awansu, lub rozważyły korzystne dla siebie przebranżowienie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_78072447_ameryka%C5%84ski-student-uniwersytetu-u%C5%9Bmiecha-si%C4%99-z-kaw%C4%85-i-torb%C4%85-na-ksi%C4%85%C5%BCki-na-kampusie-z-miejscem-do.html

Oceń artykuł
0/5 (0)