Obecnie zawód informatyka dzieli się na wiele innych specjalizacji. Na rynku pracy mamy więc zapotrzebowanie nie tylko na informatyków, ale też programistów, administratorów sieci, specjalistów ds. zabezpieczeń czy grafików.

Informatyk to osoba, która ukończyła studia informatyczne na uczelni politechnicznej. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że pracę informatyka może wykonywać również osoba, która nie ma stosownego wykształcenia, a jest samoukiem z bardzo dobrymi wynikami w swojej pracy.

Co robi informatyk?

Informatyk musi znać się na wszystkim, co związane jest z działaniem komputerów. Zajmuje się więc po części również wszelkimi technologiami komputerowymi, jest serwisantem, programistą oraz specjalistą do spraw sieci. Informatyk dba o bezpieczeństwo danych w firmie oraz prawidłowy stan komputerów.

Ile zarabia informatyk?

Z uwagi na fakt, że informatyka jest szeroko pojętą dziedziną, trudno określić w jej przypadku średnie wynagrodzenie. Z całą pewnością będzie zależało ono od specjalności, jaką będzie zajmował się w firmie informatyk, ale też od jego doświadczenia. Wykwalifikowany informatyk z bogatym portfolio może cieszyć się nie tylko ciekawą pracą w stabilnej firmie, satysfakcją, ale też atrakcyjnymi zarobkami. Jeśli przy okazji jest bardzo dobrym programistą, jego miesięczne zarobki mogą sięgać nawet 5000 złotych. Informatycy nie zarabiają mniej niż 3000 złotych miesięcznie. Co więcej, mogą zdobywać kolejne umiejętności, rozwijać się, a tym samym zwiększać szanse na wyższe wynagrodzenie.