Na liście jednych z najciekawszych zawodów, jakie można wykonywać, a także jednocześnie najniebezpieczniejszych i wymagających naprawdę doskonałych umiejętności i odpowiednich kwalifikacji z pewnością można wymienić zawód operatora żurawia wieżowego czy żurawia samojezdnego.

Takie zawody jednak związane są jednocześnie z wysokimi zarobkami, dlatego tak chętnie przeglądane są kursy, za pomocą których można stanąć w szeregach podobnych sobie specjalistów, których wciąż jest jak na lekarstwo, biorąc pod uwagę ilość inwestycji wymagających takiego sprzętu.

Potrzebne kursy

Aby zostać operatorem takiego urządzenia, konieczne jest odbycie dosyć kosztownych kursów – w przypadku żurawia samojezdnego kurs, w zależności od miasta, będzie średnio kosztował między 1500 a 2000 złotych, natomiast kurs na żurawia wieżowego – od 2500 złotych w górę, również w zależności od miasta, w jakim planujemy zdobyć takie umiejętności. Po ukończeniu szkoleń zawodowych można już starać się o pierwszą posadę. Zwykle przyjmuje się, że operator żurawia zarabia średnio około 2500 złotych miesięcznie, jednak będzie to z pewnością uzależnione od doświadczenia w branży, ilości wypracowanych godzin i dodatkowych atutów, jakie się posiada oraz oczywiście od samej firmy, na jaką się trafi.

Gdzie najczęściej pracuje operator żurawia?

Przede wszystkim operator żurawia, szczególnie wieżowego, będzie zatrudniany na placach budowy, przy realizowaniu projektów bardzo wysokich budynków. Jeśli chodzi o żurawia samojezdnego, ten na przykład zajmuje się przycinaniem zieleni na wysokości, naprawianiem oświetlenia oraz innymi zajęciami, o ile posiada odpowiednie, dodatkowe kwalifikacje.