Oto gdzie Polacy najchętniej emigrują i dlaczego.

Polacy emigrują

Coraz więcej Polaków emigruje do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Jak informuje GUS, w ubiegłym roku przebywało za granicą 2,397 mln Polaków, z czego 2,098 mln w Europie. Coraz więcej Polaków emigruje do Niemiec (+7%) i Wielkiej Brytanii (+5,1%). Ogólnie, w stosunku do roku 2014, liczba polskich emigrantów w Europie wzrosła o 3,3%. Najwięcej Polaków emigruje do krajów członkowskich UE. Sporo osób wybiera też Norwegię. W ubiegłym roku przebywało tam ponad 80 000 Polaków. Co więcej, kolejne 4 miliony Polaków rozważa emigrację.

GUS wskazuje, iż Polacy wybierają Niemcy jako kierunek emigracji z powodu otwartości tamtejszego rynku pracy oraz niskiej stopy bezrobocia. Na forach internetowych rozgorzała dyskusja na temat emigracji do Wielkiej Brytanii w kontekście rodzącej się tam niechęci do polskich emigrantów. Co więcej, Wielka Brytania planuje zaostrzenie procedur migracyjnych,

GUS podkreśla żeby powyższe dane traktować z pewnym dystansem. Są one podane pewnym przybliżeniem z powodu różnych systemów ewidencjonowania przepływów migracyjnych działających w poszczególnych krajach. Dane nie są precyzyjne także z powodu podwójnego obywatelstwa wielu osób.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w ubiegłym roku Polacy pracujący za granicą przesłali do Polski ponad 16 mld złotych. W większości deklarują, że przyczyną wyjazdu są zbyt niskie zarobki w Polsce. Tymczasem już za najprostsze prace można w Niemczech zainkasować wynagrodzenie w wysokości ok. 1400 euro miesięcznie, podczas gdy w Polsce pensja nie przekroczyłaby 2000 zł brutto. Warunek powrotu do kraju? W internecie możemy znaleźć często deklaracje typu „ wrócę do kraju, jak będę zarabiał 6000 zł netto).

Autor: GoWork