Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego czas poświęcony na naukę nie przyniósł oczekiwanych efektów? Okazuje się, że ogromną rolę w jej przyswajaniu odgrywają skojarzenia.

Pamięć, czyli skojarzenia

Przypomnienie jakiegokolwiek faktu związanego z naszym życiem odbywa się poprzez skojarzenia. Następuje to w sposób, można by rzec „od nitki do kłębka”. Najprościej będzie wyjaśnić to na przykładzie. Jeśli chcemy sobie przypomnieć co jedliśmy na wczorajszą kolację, to pierwszymi myślami będą te aspekty, które faktycznie pamiętamy: zakupy, krzątanie się po kuchni, talerz i w końcu nasz mózg dochodzi do tego, na czym nam zależało. Podświadomość szuka konkretnej informacji w naszych komórkach, przechodząc od jednego skojarzenia do drugiego. Przez lata ewolucji nasza pamięć wykształciła się do zapamiętywania tego co spotykaliśmy na swojej drodze. Właśnie dlatego bardzo dobrze kojarzymy dźwięki, zapachy i obrazy, a słabiej wiadomości z podręczników – zwłaszcza jeśli nie zawierają obrazów. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, to skojarzenia są jedynym sposobem w jaki mózg zapamiętuje informacje.

Jak uczyć się efektywnie?

Skoro zapamiętujemy skojarzeniami, a nauka jakichś zagadnień np. na studia albo wystąpienie w pracy następuje najczęściej w oparciu o dostępne notatki, podręczniki (a jak już wiemy takie skojarzenia są słabsze), to jak zatem uczyć się efektywnie? Punktem wyjścia powinno się uczynić sam sposób przygotowania notatek. Zapiski powinny zawierać akapity, które oddzielają od siebie poszczególne partie materiałów. Dzięki temu będą również czytelne i przejrzyste. Warto użyć różnych kolorów do podkreślenia ważnych informacji – skojarzeniem, które pozwoli nam zapamiętać dane zagadnienie będzie kolor użyty do jego zaznaczenia. Świetnie sprawdzają się również rysunki, które pomagają lepiej zrozumieć dany aspekt.

Mapy myśli

Są jednak skuteczniejsze sposoby nauki niż tradycyjne notatki. „Mapy myśli” to metoda opracowana przez Tony’ego Buzana, jednego z największych światowych specjalistów w dziedzinie sposobów uczenia się. Technika ta polega na przygotowaniu notatek w oparciu o obrazy i słowa-klucze. W centralnym punkcie zapisków umieszcza się główne pojęcie, a naokoło niego rysuje się frazy pokrewne, odnoszące się do głównego zagadnienia. Również do nich dobierane są określenia z nimi związane. W ten sposób łączymy ze sobą odpowiednie pojęcia. Technika opracowana przez Tony’ego Buzana jest bardzo skuteczna, ponieważ odzwierciedla sposób w jaki działa mózg, który poprzez skojarzenia łączy ze sobą odpowiednie aspekty. Pierwszymi skojarzeniami, które przyjdą Ci do głowy, gdy usłyszysz słowo „wakacje” będą prawdopodobnie odpoczynek i upalne temperatury.

Każdy uczy się inaczej

Należy pamiętać, że to jak szybko dana osoba przyswaja wiedzę uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Ogromne znaczenie mają cechy indywidualne, jak np. poziom inteligencji, zdolności i zainteresowania – łatwiej przyswoić wiedzę z dziedziny, którą się lubi. Równie ważne jest samo nastawienie do nauki, poziom motywacji i to jak bardzo ambitną osobą się jest. Nie można również zapominać o warunkach w jakich przyswajana ma być wiedza oraz o samopoczuciu uczącego się. Atmosfera ciszy i spokoju korzystnie wpływa na poziom skupienia, z kolei hałas dekoncentruje. Dodatkowo zmęczenie i brak snu utrudnia opanowanie materiału. Pamięć rządzi się swoimi prawami. Jej efektywność jest największa na początku oraz na końcu nauki, środkowe partie materiału przyswajane są wolniej.

A Ty, jakie masz sposoby na efektywne przyswajanie wiedzy? Zachęcamy do podzielenia się swoimi metodami w komentarzu. Być może będzie to dla kogoś inspiracja. Zróby burzę mózgów, aby wszystkim nam uczyło się lepiej!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_70193430_time-to-learn-knowledge-education-intelligence-insight-wisdom-concept.html

Oceń artykuł
0/5 (0)