Badanie Barometr zawodów, które zostało przeprowadzone w Gdyni na przełomie III i IV kwartału 2016 r., pozwoliło określić kierunki rozwoju lokalnego rynku pracy na 2017 r. Gdynia – pomimo tego, iż bezrobocie wynosi tu 3,8 proc. – boryka się z brakiem wielu fachowców. Na liście zawodów deficytowych znajdują się m.in. fryzjerzy.

Duża konkurencja i brak fachowców

Usługi fryzjerskie w Gdyni cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też zapotrzebowanie na fachowców stale rośnie. Jak się jednak okazuje, właściciele salonów fryzjerskich w Gdyni mają poważne kłopoty z rekrutacją. Wynikają one z tego, iż kandydaci nie spełniają wymogów dotyczących doświadczenia oraz predyspozycji. Obecnie konkurencja w branży fryzjerskiej w Gdyni jest bardzo duża, dlatego też pracodawcy nie mogą pozwolić sobie na zatrudnianie osób bez odpowiedniego przygotowania. Ponadto coraz częściej wymagane są specjalistyczne umiejętności – jak np. strzyżenie męskich bród.

Tymczasem kandydaci nie odpowiadają kryteriom, a pracodawców nie bardzo stać na to, by przyuczać nowe osoby do zawodu – przeciętnie proces ten trwa od 1 miesiąca do 3 miesięcy, ale też i dłużej. Generuje koszty, a i tak nie ma gwarancji, że praktykant sprawdzi się w 100 procentach.

Oczekiwania pracodawców kontra rzeczywistość

Właściciele gdyńskich salonów fryzjerskich szukają pracowników z minimum rocznym doświadczeniem oraz ze stosownym wykształceniem. Na chwilę obecną w Gdyni można je zdobyć w kilku placówkach – w zasadniczej szkole zawodowej, technikum oraz w paru szkołach policealnych. Na tym edukacja się nie kończy – zawód fryzjera wiąże się z koniecznością nieustannego rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji. Dlatego też uczestnictwo w różnego rodzaju kursach jest niezbędne, aby zaistnieć na rynku i znaleźć atrakcyjną posadę. Wielu pracodawców prosi też kandydatów o przedstawienie referencji i zaprezentowanie profesjonalnego portfolio, z czym nierzadko jest kłopot.

Czy własna działalność to dobre rozwiązanie?

Oczywiście można też pokusić się o uruchomienie własnego salonu, lecz w praktyce nie jest to takie proste jak się wydaje. Przede wszystkim trzeba dysponować poważnymi zasobami finansowymi. Powodzenie przedsięwzięcia jest uzależnione od wielu czynników – lokalizacji, skuteczności działań promocyjnych itp. W branży tej nieustannie należy zabiegać nie tylko o pozyskiwanie nowych klientów, ale i o utrzymanie dotychczasowych, co jest nie lada wyzwaniem.

Gdzie szukać stabilnego zatrudnienia w Gdyni?

Istnieje wiele możliwości, dzięki którym bez większych problemów uda Ci się zdobyć stabilne zatrudnienie na terenie Gdyni. Powiatowy Urząd Pracy, agencja zatrudnienia tymczasowego, czy nawet podjęcie osobistej próby kontaktu z docelowym przedsiębiorstwem – tylko część z opcji. Nic jednak nie będzie w stanie przebić swoją efektywnością skorzystania z asysty naszego portalu internetowego.

Serwis GoWork.pl to miejsce, w którym oferty pracy w Gdyni pojawiają się najczęściej i najwcześniej. Wynika to z wygody i komfortu, jaką mają pracodawcy poszukujący przy naszej asyście nowych rąk do pracy – dzięki nam, mogą oni przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, w łatwy sposób weryfikując otrzymywane aplikacje. Kandydaci z kolei mogą wyraźnie zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie pracy, odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń w ciągu jednego tylko dnia.

Ile zarabia fryzjer w 2024 roku?

Choć sytuacja w branży poprawia się z roku na rok, a wraz z nią ogólne warunki zatrudnienia, to jednak trzeba niestety przyznać, że zarobki fryzjerów zatrudnionych na etacie raczej nie powalają. Oczywiście, na wysokość wynagrodzeń wpływa wiele czynników.

Niemniej, jak udowadnia raport Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnie zarobki fryzjerów w 2024 roku to zaledwie 4 950 złotych brutto w skali miesiąca. Tak czy inaczej, znaczna część specjalistów może zarobić nawet 6 600 złotych brutto miesięcznie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119969247_stylowy-m%C4%99%C5%BCczyzna-siedz%C4%85cy-w-zak%C5%82adzie-fryzjerskim.html

Oceń artykuł
5/5 (1)