Bez względu na to czy pracujemy w biurze i przez cały dzień siedzimy, czy wykonujemy typową pracę fizyczną, po powrocie do domu bolą nas najczęściej plecy. Dlaczego tak się dzieje?

masaż

W przypadku pracy biurowej nasz kark po prostu sztywnieje. Mięśnie podtrzymujące kręgosłup pozostają w bezruchu – właśnie dlatego odczuwamy ból. Może on być również związany z nieprawidłową sylwetką podczas siedzenia lub po prostu ze źle dobranym krzesłem. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ spędzamy w tej pozycji ok. 8 godzin dziennie. Jeśli chodzi o pracę fizyczną, odpowiedź jest oczywista. Ciągłe schylanie się, przenoszenie ciężkich przedmiotów przeciąża kręgosłup. Jeśli chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu możemy sami wykonać masaż lub poprosić o to ukochaną osobę. Naprawdę nie jest to trudne!

Możemy również zapisać się na kurs masażu – taką możliwość oferuje między innymi GoWork. Na kursie poznamy wiele technik masażu. Najpopularniejsze z nich to między innymi:

  1. Głaskanie – jest to pierwszy i ostatni etap masażu – pozwala na maksymalne wyciszenie. Musimy pamiętać, żeby głaskanie nie łaskotało, muszą być to delikatne muśnięcie ciała.

  2. Oklepywanie – energicznie uderzamy tylko w poprzeczne mięśnie. Ruch musi być dynamiczny i pewny.

  3. Rozcieranie – wykonujemy koliste ruchy na całej powierzchni pleców. Każdy ruch staje się coraz mocniejszy od poprzedniego, stopniowo zwiększamy nacisk.

  4. Ugniatanie – dzieli się na kilka kategorii:podłużne, esowate. Nazwy wskazują na kierunek masażu. Jest to najefektywniejsza technika w przypadku zmęczonych mięśni.

Masaż wodą

Zdrowotny masaż możemy wykonać nie tylko przy pomocy dłoni. Jeśli w domu nie ma nikogo, kto mógłby pomóc zrelaksować się naszym plecom, to możemy zrobić to sami. Wystarczy prysznic, który ma funkcję zmiany strumienia. Woda powinna być początkowo ciepła – zimną stosujemy pod koniec masażu i ten etap powinien trwać tylko kilka sekund. Hydromasaż pomaga pozbyć się bólu i pozytywnie działa na naczynia krwionośne. Warto kiedyś spróbować również bardziej niekonwencjonalnych metod masażu. Więcej na ten temat przeczytamy w artykule: „Kurs masażu…wężami!”

Czy powinniśmy się specjalnie przygotować do wykonania masażu? Wystarczy przeczytać kilka podstawowych porad i co najważniejsze, nie bać się, że zrobimy krzywdę drugiej osobie. Z pewnością, kiedy zabieg będziemy wykonywać zbyt mocno, druga osoba nas o tym poinformuje. Masaż będzie przyjemniejszy i łatwiejszy w wykonaniu jeśli użyjemy oliwki do ciała (możemy ja podgrzać) lub talku.