Pomiędzy tymi dwoma pojęciami istnieje zasadnicza różnica, nie dla każdego jednak klarowna oraz łatwa do wskazania. Programistów często nazywamy potocznie informatykami, co dla tych pierwszych uważane jest wręcz za obrazę. Czym w takim razie różni się informatyk od programisty i gdzie każdy z nich może podjąć pracę?

Studia powiedzą ci prawdę

Gdyby nie istniała żadna różnica między tymi dwoma zawodami, nie funkcjonowałyby dwa odrębne kierunki studiów – informatyka oraz programowanie. Informatyk zajmuje się głównie przetwarzaniem danych za pomocą znajomych mu programów komputerowych, których jest znawcą oraz specjalistą. To osoba, która posiada zarówno wiedzę, jak i umiejętności związane z ogółem tworzenia, ale też przekazu oraz samego przetwarzania danych za pomocą poszczególnych narzędzi, a także osoba, która doskonale zna się na działaniu poszczególnych urządzeń związanych z komputerem — potrafi opisać ich budowę oraz zasady działania. Praca programisty to z kolei tworzenie programów pisanych w konkretnych językach programowania.

Jak rozróżnić ich pracę?

Informatycy będą dzisiaj głównie skupieni na naprawianiu komputerów, przywracaniu systemów czy utraconych przypadkowo danych. Niekoniecznie jednak będą przesiadywać godzinami nad stworzeniem nowego oprogramowania do systemu czy nad napisaniem programu rozliczeniowego dla swojego działu księgowego – taka właśnie będzie różnica między tymi dwoma zawodami. Oba zawody również bardzo łatwo odróżnić pod względem płacy – programista zarobi dzisiaj znacznie więcej od informatyka.

Jednak nieważne, czy szukasz pracy jako informatyk czy jako programista – aktualne oferty dla obu tych specjalistów znajdziesz na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_68526311_komputer-programisty-w-ciemnym-biurze-domowym-koncepcja-uruchamiania-i-ci%C4%99%C5%BCkiej-pracy.html

Oceń artykuł
0/5 (0)