Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie ogłasza, że nie brakuje w tym regionie pracy. Wielu pracodawców deklarowało już w II kwartale 2017 roku, że będzie kontynuować zwiększanie zatrudnienia. W jakich branżach istnieją szanse na znalezienie pracy?

Badanie przeprowadzone przez WUP w Szczecinie

Aż 22,1 proc. badanych podmiotów gospodarki narodowej w województwie zachodniopomorskim deklarowało w II kwartale bieżącego roku całkowite zwiększenie zatrudnienia. Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie tylko nieco ponad 10 proc. firm planowało ograniczyć zatrudnienie i zredukować etaty, a ponad 60 proc. chciało pozostawić je na dotychczasowym poziomie.

Chęć zwiększania zatrudnienia w Szczecinie i w całym województwie zachodniopomorskim deklarowali przede wszystkim pracodawcy z branży budownictwa, produkcji przemysłowej, handlu, transportu, logistyki oraz sieci restauracji i hoteli.

Perspektywy zatrudnienia

Według barometru ManpowerGroup i raportu Perspektywy Zatrudnienia utworzonego na jego podstawie wiele firm w Polsce – aż 88 proc. – deklaruje kolejne rekrutacje lub stabilizację w liczbie etatów w III kwartale 2017 roku.

Nie inaczej jest w Szczecinie, gdzie pracodawcy chcą zwiększać zatrudnienie. Oczywiście najwięcej ofert pracy w mieście i w całym województwie zachodniopomorskim pojawiło się z początkiem wakacji. Dotyczyły one prac sezonowych. Po zakończeniu lata można spodziewać się pewnego spowolnienia w zakresie wzrostu liczby wolnych etatów, ale nie w takich sektorach, jak budownictwo, transport, logistyka i komunikacja czy handel detaliczny i hurtowy. W zachodniopomorskim brakuje także nauczycieli, głównie przedmiotów zawodowych.

Spodziewany jest przy tym spadek zatrudnienia w sektorach: energetyka, gazownictwo, wodociągi oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości i usługi.

W całym województwie zachodniopomorskim poziom bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2017 roku wynosił 9,1 proc. To około 2 punkty procentowe więcej niż stopa bezrobocia dla całego kraju. W samym Szczecinie problem bezrobocia jest marginalny. W lipcu w stolicy województwa zachodniopomorskiego zanotowano stopę bezrobocia w wysokości 3,9 proc. Była ona niższa od wyników z czerwca, kiedy wyniosła 4,1 proc.

Gdzie szukać pracy?

Znalezienie pracy w województwie zachodniopomorskim nie wydaje się zajęciem trudnym i skomplikowanym. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać ogłoszeń dotyczących zatrudnienia w regionie.

Możliwości jest wiele. Skorzystanie z pomocy urzędu pracy, czy agencji zatrudnienia to tylko niektóre z nich. Młodzi coraz częściej sięgają po oferty publikowane w mediach społecznościowych, jednak te trzeba śledzić na bieżąco, by nie przegapić ciekawego ogłoszenia. Za to sprawdzoną metodą poszukiwania pracy jest korzystanie z serwisu GoWork.pl. Użytkownicy zyskują bowiem dostęp do ogromnej bazy ofert z całego regionu. Można je wygodnie filtrować według miasta, rodzaju umowy, czy wymiaru etatu, co pozwala wybrać propozycje zatrudnienia idealnie dopasowane do potrzeb kandydata.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_24111006_wielu-murarzy-pracuj%C4%85cych-na-budowie.html?vti=lm5zlc8usu6pzsxvh3-2-78

Oceń artykuł
0/5 (0)