Jakie zawody są najbardziej opłacalne? Kto zarabia najwięcej i jakie prace warto podjąć? Podsumowanie 2015 roku pokazuje, że był to czas trudny dla branż i specjalizacji, które umożliwią zdobycie przewagi konkurencyjnej i tym samym zapewniają optymalizację wszelkich kosztów.

Kierunki, które w ostatnim roku uzyskały zdecydowaną przewagę na rynku były związane z ciągłym rozwojem internetu. Znalazły się tu między innymi takie zawody jak e-commerce manager, programista czy konsultant SAP. Ranking najlepszych zawodów w 2015 roku stawia drzwi otworem również dla grafików i programistów.

Na pierwszym miejscu stawiają właśnie e-commerce managera. Innowacyjne kanały sprzedaży liczą się szczególnie w czasach wzmożonej konkurencji. Coraz więcej firm masowo uruchamia kanał sprzedaży internetowej, który znacząco wzmacnia, a niekiedy zastępuje sprzedaż stacjonarną. Dodatkowo innowacyjne kanały są bardziej opłacalne pod względem kosztowym, dlatego osoby, które mają doświadczenie w rozwoju e-commerce, są obecnie „złotem” na rynku pracy.

Szukaj kariery w dziale IT!

Drugie miejsce zajmuje specjalista ds. e-marketingu – wiele firm decyduje się na rozwój swojej firmy poprzez działania internetowe jak na przykład fora, blogi, fanpage i inne kanały on-line. Strona internetowa jest tylko wizytówką firmy, podstawą do dalszych, marketingowych działań.

Wyróżnionym zawodem okazał się również konsultant SAP. Jeśli posiada on odpowiednie cechy charakteru, staje się wręcz idealnym pracownikiem. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest tak wysokie, że często zatrudniane osoby są sprowadzane z zagranicy. Cenni są także programiści – ten trend utrzymuje się od kilku lat i ciągle wzrasta. Szczególnie poszukiwani są programiści ze znajomością programów Java,.NET oraz C++.

Czy popularność tych zawodów idzie w parze z dużym wynagrodzeniem? Najwyższe płace otrzymywali pracownicy technologii informatycznych (5 500 zł), telekomunikacji (5 200 zł) i ubezpieczeń (4 700 zł). […] Osoby pracujące w IT zarabiały ponad dwukrotnie więcej niż związani zawodowo z kulturą i sztuką (2 590 zł).

Rynek pracy 10 lat później – zawody deficytowe 2024

Rynek pracy w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, pozwalając specjalistom z coraz to nowszych dziedzin i sektorów na realizację zawodową. Rąk do pracy brakuje w wielu branżach, co jest pośrednio zależne od miasta. Najwięcej deficytów w rozumieniu ogólnopolskim odnotowuje sektor transportowy, budowlany, IT oraz branża medyczna.

Warto na bieżąco śledzić sytuację na rynku, żeby mieć świadomość tego, w którym kierunku można się najefektywniej przebranżowić. Pomoc w tym zakresie świadczyć może Barometr Zawodów, który cyklicznie publikuje rzetelne raporty.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_127433988_przystojny-in%C5%BCynier-pracuj%C4%85cy-nad-koncepcj%C4%85-budowy-placu-budowy.html

Oceń artykuł
0/5 (0)