Wielu Polaków chciałoby uzyskać większą niezależność energetyczną i obniżyć swoje rachunki za prąd. Stąd też często decydują się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Jaki jest koszt takiej inwestycji i jakie opcje mamy do wyboru? Dowiedzmy się!

panale fotowoltaiczne koszt inwestycji

Panele fotowoltaiczne: kiedy warto się na nie zdecydować?

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć w pełni zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa domowego. Pozwala to zmniejszyć rachunki za energię o blisko 90%. Jak się obecnie szacuje, instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,60 kWp zwróci się w około 10 lat. Natomiast wzrost cen prądu oznacza szybszy zwrot z inwestycji.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne opłaca się nie tylko wtedy, gdy nie planujemy przeprowadzki. Dzięki nim otrzymujemy też status prosumenta, czyli konsumenta będącego jednocześnie twórcą energii. Nadwyżka energii produkowane w ciągu dnia przekazywana jest do sieci energetycznej.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy od szeregu czynników

Co ważne, w godzinach nocnych prosument może pobrać wytworzoną wcześniej nadwyżkę w ilości od 70 do 80%. Bycie prosumentem daje też dostęp do systemu upustów określonego w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Kto może pomóc w decyzji?

Najważniejszym kryterium, decydującym o wielkości instalacji powinno być nasze roczne zużycie energii elektrycznej. Aby zwiększyć zyski, ilość tej energii nie powinna przekraczać zapotrzebowania danego budynku. Dobrym pomysłem jest powierzenie takich obliczeń profesjonalnej firmie.

Program Mój Prąd

Rządowy program „Mój prąd” został uruchomiony w sierpniu 2019 roku. Jego beneficjentami mogą zostać osoby fizyczny wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Moc instalacji fotowoltaicznej z kolei powinna mieścić się w zakresie od 2 do 10 kWp. Wysokość takiego wsparcia obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych, nie może jednak przekroczyć 5 tysięcy złotych. Co ważne dotacja ta jest wypłacana już po realizacji.

Według szacunków w 2023 roku odnawialne źródła energii będą stanowić już 23% całej produkcji energii w Polsce. Duży udział ma w tym energetyka prosumencka oraz farmy fotowoltaiczne.

Można sporo zaoszczędzić, instalując fotowoltaikę

Czy farmy fotowoltaiczne to nasza przyszłość?

Jeden z najważniejszych celów polityki finansowej Unii Europejskiej jest rozwój „zielonych” sektorów energii. Oznacza to, że będziemy odchodzić od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz farm fotowoltaicznych, które będą znaczyć coraz więcej w ogólnej produkcji energii elektrycznej, także w naszym kraju.

Takie farmy solarne powinny znajdować się na otwartych działkach z dobrym dostępem do promieni słonecznych. Choć budowa farmy fotowoltaicznej jest bardzo kosztowna, można ją potraktować jako formę inwestycji.

Starając się o budowę farmy fotowoltaicznej, musimy zresztą przygotować się nie tylko na spory wydatek, ale też wygospodarować odpowiednią ilość czasu na załatwienie licznych formalności.

Zastanawiając się nad instalacją fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę wszystkie wydatki związane z jej zakupem

Instalacja fotowoltaiczna: technologie i ceny

Cena paneli fotowoltaicznych może być różna, w zależności od tego, jaką wybierzemy technologię. Na koszt takie inwestycji ma także wydajność i żywotność solarów, które przekładają się nie tylko cenę zakupu, ale też późniejsze koszty eksploatacji. Również producenci mogą naliczać sobie nieco inne marże. Zobaczmy, jaki mamy wybór.

Krystaliczne panele krzemowe

W tych panelach rolą półprzewodnika jest krzem. Niewątpliwą zaletą paneli monokrystalicznych jest wydajność, ale do wad należy specyficzny kształt kryształu, który musi być przycinany, żeby pasować do prostokątnej konstrukcji. W związku z tym płyty fotowoltaiczne nie wykorzystują całej powierzchni, jaką zajmują. Są jednak bardzo wydajne i wytrzymałe (do 25-30 lat).

Innym rodzajem paneli krzemowych są panele polikrystaliczne, wyróżniające się charakterystycznymi, niebieskimi, prostokątnymi płytkami. Są nieco mniej wydajne, ale za to można je kupić w niższej cenie. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, najczęściej wybieramy spośród tych dwóch rodzajów.

Na koszt fotowoltaiki wpływa rodzaj paneli, który wybierzemy

Ile kosztuje fotowoltaika w przypadku krystalicznych paneli krzemowych?

Przykładowy panel monokrystaliczny 190W kosztuje 650 złotych, a polikrystaliczny o podobnej mocy 620 złotych.

Na cenę wpływa także marża producenta, ale zwykle panele polikrystaliczne kosztują o kilkanaście procent mniej niż monokrystaliczne.

Panele cienkopowierzchniowe

Konkurencję do powyższych modeli stanowią panele cienkopowierzchniowe, które są nieco mniej wydajne, mniej żywotne, ale też tańsze. Dobrze sprawdzają się w instalacjach przenośnych i są łatwiejsze w recyklingu. Najłatwiej kupić jest panele krzemowe amorficzne, które budowane są z krzemu, ale nie w postaci krystalicznej.

Cena paneli fotowoltaicznych amorficznych jest niższa, choć nie koniecznie przekłada się na ich wydajność (którą szacuje się na 6-10%).

Ciekawostką jest tutaj fakt, że panele amorficzne stosowane głównie do niewielkich, przenośnych urządzeń, obecnie wykorzystywane są w systemach fotolowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem.

Ile kosztują panele cienkopowierzchniowe?

Orientacyjna cena dla takiego panelu 150 Wp to ok. 375 złotych. Pamiętajmy jednak, że tracą one swoją żywotność już po 10 latach.

Panele CIGS

W sytuacji, w której rozproszone światło mogłoby w dużym stopniu zmniejszyć wydajność tradycyjnych paneli, najczęściej stosuje się panele CIGS. Półprzewodnikami w tym wypadku są miedź, selen, ind i gal. Nie są one tak wydajne, ale mają dosyć dobrą sprawność: waha się ona między 12 a 15%.

Cena paneli CIGS to ok. 3,20 zł za 1 Wp, podczas gdy 1 WP płyt fotowoltaicznych polikrystalicznych to 1,98 zł. Są one więc rzadziej stosowane nie tylko z uwagi na ich cenę, ale też szkodliwe składniki (których nie stosuje się w instalacjach domowych).

Instalacja paneli fotowoltaicznych: magazyn energii elektrycznej i inne urządzenia

Aby wytworzyć energię elektryczną, nie wystarczy kupić kilku czy kilkunastu ogniw fotowoltaicznych. Potrzebne jest nam też urządzenie przetwarzające prąd stały na zmienny (falownik lub inwenter) oraz okablowanie. Wiele osób decyduje się także na zakup magazynu energii, czyli swego rodzaju akumulatora. Może być on wykonany w różnych technologiach, co ma bezpośredni wpływ na jego cenę.

Ile kosztuje magazyn energii?

Oto orientacyjny koszt magazynu prądu podany na przykładowych modelach wraz z montażem:

 • Huawei Luna 2000, z pojemnością użytkową 5 kWh: 27,2 tysiące złotych,
 • LG Resu 10H Prime, z pojemnością użytkową 9,6 kWH: 35, 7 tysięcy złotych,
 • FoxEss HV2600, z pojemnością użytkową 18,72 kWh: 53,8 tysiące złotych.

Warto dodać, że za mały magazyn (do 5 kWH pojemności użytkowej), musimy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 15-20 tysięcy złotych plus montaż, a za większy (10kWh) cena może sięgnąć nawet 50 tysięcy złotych. Przy czym możemy liczyć na pewne dopłaty w ramach programu Mój Prąd.

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej

Wszystkie powyższe wyliczenia pozwoliły nam się zorientować, skąd biorą się różnice w cenniku paneli fotowoltaicznych. Sprawdźmy teraz, jaki jest realny i całościowy koszt takiej inwestycji.

Od czego zależy cena standardowej instalacji?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musimy mieć świadomość, że na jej koszt wpływa:

 • wybrana technologia,
 • moc paneli,
 • region, w którym mieszkamy,
 • jakość zastosowanych materiałów,
 • stawka montażowa (każda firma posiada własny cennik na dowóz i montaż paneli fotowoltaicznych),
 • dobór urządzeń
 • miejsce montażu (dach lub gleba).

Orientacyjna cena mniejszych instalacji fotowoltaicznej montowanej na dachach

Średnie ceny brutto paneli montowanych bezpośrednio na dachu, z uwzględnieniem elementów instalacyjnych, dostawy i kompleksowego montażu, a także audytu z doborem mocy systemu wyglądają następująco:

W województwie dolnośląskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 500 – 9 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 600 – 14 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 19 400 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 20 000 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 26 000 0 28 000 zł.

W województwie kujawsko-pomorskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 000 – 9 400 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 000 – 14 300 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 19 000 – 21 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 21 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 24 000 – 26 000 zł.

W województwie lubelskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 7 9000 – 9 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 12 500 – 14 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 500 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 18 800 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 500 – 26 000 zł.

W województwie lubuskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 000 – 9 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 000 – 15 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 500 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 23 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 24 000 – 29 000 zł.

W województwie łódzkim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 1000 – 9 300 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 12 500 – 15 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 000 – 21 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 18 800 – 22 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 500 – 27 000 zł.

W województwie małopolskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 300 – 9 200 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 12 600 – 15 300 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 000 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 23 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 24 000 – 29 000 zł.

W województwie mazowieckim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 200 – 9 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 12 500 – 15 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 000 – 23 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 24 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 000 – 30 000 zł.

W województwie opolskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 200 – 9 300 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 000 – 15 000 zł
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 000 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 24 000 – 28 000 zł.

W województwie podkarpackim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 000 – 9 300 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 12 700 – 14 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW:17 900 – 20 800 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 18 800 – 21 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 500 – 27 000 zł.

W województwie podlaskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 000 – 9 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 12, 800 – 14 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 000 – 20 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 18 800 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 000 – 26 000 zł.

W województwie pomorskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 200 – 9 300 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 000 – 15 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 200 – 21 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 23 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 500 – 28 000 zł.

W województwie śląskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 300 – 9 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 300 – 15 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 400 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 100 – 23 100 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 24 000 – 29 000 zł.

W województwie świętokrzyskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 000 – 9 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 000 – 14 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 000 – 21 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 18 800 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 000 – 27 000 zł.

W województwie warmińsko-mazurskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 200 – 9 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 300 – 15 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 17 900 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 23 000 – 28 000 zł.

W województwie wielkopolskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 400 – 9 600 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 500 – 15 500 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 000 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 22 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 24 000 – 29 000 zł.

W województwie zachodniopomorskim:

 • przy niewielkiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2 kW: 8 500 – 9 700 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,25 kW: 13 500 – 15 400 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW: 18 500 – 23 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,68 kW: 19 000 – 23 000 zł,
 • przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW: 24 000 – 28 000 zł.

Dach z paneli słonecznych

Jeśli już na etapie budowy domu zdecydowaliśmy się na energię z solarów, możemy sobie zafundować cały dach z paneli fotowoltaicznych. Stosuje się wtedy ogniwa zintegrowane z materiałem pokrywającym dach. Co ważne, nie jest to znacznie droższe od zwykłego dachu i nałożenia na niego tradycyjnych paneli.

Ceny w tym przypadku również są różne, ale możemy je oszacować na 30 – 40 tysięcy razem z urządzeniami przetwarzającymi i okablowaniem za około 6 kW na dachu o powierzchni 37 metrów kwadratowych.

Oceń artykuł
0/5 (0)