Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli przyjęła dyrektywę dotyczącą regulacji warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Przyjęte w porozumieniu założenia umożliwią ochronę kurierów, kierowców, osób dostarczających jedzenie czy zakupy i działających w innych branżach.

Ważne zmiany dla milionów pracowników

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

Praca za pośrednictwem platform internetowych

Postęp technologiczny wpływa na dynamiczny rozwój usług realizowanych za pomocą platform internetowych. Jak wskazuje Unia Europejska, pod koniec 2025 roku pracowników zatrudnionych w tym systemie będzie już ponad 43 mln. Kiedy można mówić o takim zajęciu? Zgodnie z definicją Rady UE i Rady Europejskiej praca platformowa to:

„forma zatrudnienia, w ramach której organizacje lub osoby używają platformy internetowej, by dotrzeć do innych organizacji lub osób w celu rozwiązania konkretnych problemów, lub wykonania konkretnych usług w zamian za opłatę”.

Platformy internetowe umożliwiają świadczenie usług:

  • taksówkarskich (39%),
  • dostawy żywności, zakupów i usług przeprowadzkowych (24%),
  • usług w domu klienta typu sprzątanie (19%),
  • usług księgowych (7%).

Samozatrudnieni, jednak jak na etacie

Komisja Europejska jasno wskazuje, że choć liczba samozatrudnionych pracowników platformowych stanowi zdecydowaną większość, często obowiązują ich zasady i ograniczenia stosowane na etacie. Zatrudnienie na podstawie umowy B2B lub umowy zlecenie to mniejsze koszty dla pracodawców, czyli platform takich jak Uber, Bolt, czy Glovo, dlatego po właśnie taką formę zatrudnienia firmy sięgają najczęściej.

Według Komisji Europejskiej pracownicy platformowi wykonują w rzeczywistości taką samą pracę, jak na etacie, dlatego zgodnie z prawem krajowym i unijnym, powinni uzyskać takie same prawa.

Zmiany w polskim prawie

Rada EPSCO w Brukseli przyjęła popierane przez Polskę rozwiązania. To z kolei oznacza, że trzeba będzie wprowadzić pewne zmiany w przepisach. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek jej wdrożenia, wskazując ogólne wytyczne. Szczegółowe zmiany muszą być już wypracowane już w konkretnym kraju. Ministra Agnieszką-Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS chce zainicjować dyskusję na wczesnym etapie prac w ramach Rady Dialogu Społecznego, której wynikiem ma być utworzenie optymalnych rozwiązań.

Bardzo ważnym aspektem jest więc przygotowanie propozycji w kwestii wzruszalnego domniemania istnienia stosunku pracy w zakresie pracy platformowej. Ma ono ułatwić określenie właściwego statusu zatrudnienia.

Oceń artykuł
0/5 (0)