Mobbing w pracy to poważny problem, który powinien być karany i potępiany z całkowitą surowością. Zdarzają się jednak przypadki nadużywania tego słowa i niekiedy kiepskie relacje z przełożonymi lub współpracownikami zostają niesłusznie nazywane mobbingiem. Czym dokładnie jest mobbing i gdzie zgłosić mobbing w pracy? Poznaj odpowiedzi, czytając poniższy tekst!

Mobbing w pracy: gdzie go zgłosić, jak sobie z tym poradzić

Czym jest mobbing w pracy i jak go rozpoznać?

Mobbing w pracy ma swoją prawną definicję. Według niej są to działania skierowane przeciwko pracownikowi lub zachowania bezpośrednio go dotykające. Za mobbing uznaje się długotrwałe uporczywe nękanie, a nawet zastraszanie. Również poniżanie, ośmieszanie oraz izolowanie od reszty zespołu mieści się w tej kategorii. W efekcie mobiingu u pracownika następuje obniżenie oceny własnej przydatności zawodowej.

Według powyższej definicji, żeby można było mówić o występowaniu mobbingu w pracy, muszą mieć miejsce następujące przesłanki:

  • Występuje działanie lub zachowanie skierowane przeciwko pracownikowi lub jego dotyczące.

  • Ma miejsce długotrwałe i konsekwentne nękanie i zastraszanie pracownika.

  • Występuje działanie wywołujące u pracownika zaniżenie samooceny – poprzez ośmieszanie, poniżanie oraz izolowanie go od reszty zespołu.

Ponadto za przejawy mobbingu uznaje się:

  • szantaż,

  • utrudnianie wykonywania obowiązków służbowych,

  • upokarzanie i brak tolerancji,

  • nękanie po godzinach pracy,

  • działania szkodliwe dla zdrowia.

Kiedy mobbing jest mobbingiem?

O ile punkt pierwszy powyższej listy jest jasny, o tyle można się zastanowić, co to znaczy „długotrwały” mobbing i kiedy u pracownika występuje obniżenie oceny przydatności zawodowej. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, dlatego nie sposób wskazać konkretnego przedziału czasu, w jakim nękanie pracownika musi się odbywać, by sąd pracy rozpatrzył to zachowanie jako mobbing. Istotny jest natomiast stopień nasilenia karygodnych zachowań oraz uporczywość, z jaką były one podejmowane.

Negatywne zjawisko, o którym mowa w dzisiejszym artykule, wywołuje określone skutki u pracownika, związane z jego samooceną i pozycją w firmie. Przede wszystkim nękająca go osoba działa świadomie. Celowość to jeden z podstawowych warunków uznawanych przez sąd pracy podczas rozpatrywania spraw, czy dana sytuacja jest mobbingiem, czy nie.

Przeciwdziałanie mobbingowi – obowiązek pracodawcy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi w miejscu pracy. Dotyczy to zarówno działań, które on sam podejmuje względem swoich pracowników, jak również tych, które podejmują zatrudnione przez niego osoby. Dlatego też pracodawca odpowiada zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio za występowanie zjawiska mobbingu w swojej firmie lub zakładzie pracy. Każdy pracodawca powinien poważnie traktować wszelkie przesłanki na temat mobbingu w pracy i mieć przygotowane konkretne zasady i reguły postępowania w przypadku podejrzenia takiego zjawiska.

Gdzie zgłosić mobbing?

Osoby, które doświadczyły krzywdy w pracy, mogą i powinny zgłosić tę sprawę do odpowiednich organów. Jeśli doświadczasz mobbingu ze strony przełożonego lub współpracowników, możesz zwrócić się z tym problemem do pracodawcy, który będzie musiał zareagować. Najlepiej zrobić to pisemnie, bowiem taki dokument będzie później stanowić dowód np. w sprawie o odszkodowanie. Warto powiadomić też dział HR bądź zarząd, żeby firma dostała sygnał, że dzieje się coś niewłaściwego, i miała podstawy zbadać sprawę.

W przypadku, gdy oficjalna skarga przedstawiona pracodawcy nie przyniesie efektu, sprawa może zostać zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy lub bezpośrednio do sądu pracy. W pierwszym przypadku – dane osobowe zgłaszającego nie zostaną ujawnione, a firma może borykać się z poważnymi konsekwencjami wizerunkowymi i finansowymi w przypadku, gdy zarzuty o mobbing zostaną potwierdzone. W drugim przypadku – trzeba dysponować dowodami, takimi jak zaświadczenie lekarskie, zeznania świadków, nagrania, maile czy sprawozdanie Państwowej Inspekcji Pracy. W tej sytuacji należy pamiętać, że pracownik pozywa swojego pracodawcę (nawet jeśli osobą prześladującą był kierownik lub ktoś z zespołu).

Jakie prawa ma osoba mobbingowana?

Pracownik, który doświadczył mobbingu w pracy, może:

  • dochodzić zadośćuczynienia za doznane krzywdy – po indywidualnym rozpatrzeniu sprawy sąd może wyznaczyć kwotę finansowego zadośćuczynienia na podstawie takich czynników jak rozmiar wywołanych cierpień fizycznych lub psychicznych, rozmiar krzywdy i czas jej trwania,

  • rozwiązać stosunek pracy – mobbing może zostać uznany za samoistną i zawinioną winę pracodawcy skutkującą wypowiedzeniem umowy o pracę, które może nastąpić za porozumieniem stron, z okresem wypowiedzenia określonym w umowie lub bez wypowiedzenia (w najcięższych przypadkach),

  • dochodzić odszkodowania – ten wariant jest możliwy w przypadku, gdy pracownik wcześniej złoży wypowiedzenie, a jako powód podał mobbing w miejscu pracy. Minimalna kwota odszkodowania z tego tytułu to 1750 zł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mobbingu, poszukaj fachowych porad z zakresu HR na specjalistycznych blogach, takich jak Zawodowo.OLX.

Podsumowanie, czyli jak radzić sobie z mobbingiem w pracy

Zjawisko mobbingu to uporczywe i długotrwałe działanie przeciw pracownikowi, które wywołuje u niego niską samoocenę oraz prowadzi do powstania krzywdy. Należy pamiętać, że jednorazowe działanie mające charakter dyskryminujący danego pracownika nie jest uznawane za mobbing w świetle prawa. Mamy do czynienia z mobbingiem, gdy zachowanie sprawcy jest konsekwentne i powtarzalne.

Gdzie zgłosić mobbing? Najlepiej zacząć od pisemnego powiadomienia pracodawcy (o ile to nie on bezpośrednio jest przyczyną krzywdy). Kolejnymi krokami mogą być powiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy oraz zgłoszenie sprawy do sądu pracy. Osoba pokrzywdzona może dochodzić w sądzie zapłaty stosownego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wypłaty odszkodowania i rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)