Macierzyństwo to dla kobiet nie tylko okres wielu zmian, ale i czas, w którym praca schodzi na dalszy plan. Jak wynika z raportu badania „Mama wraca do pracy” przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny, powrót do pracy po urlopie macierzyńskim kończy się w wielu przypadkach poszukiwaniem nowego miejsca zatrudnienia lub walką z licznymi barierami i stereotypami.

Mama na rynku pracy - wyniki badania

Sytuacja matek na rynku pracy

Mama powracająca do pracy po urlopie macierzyńskim nie ma łatwego zadania. Raport dostarcza wielu wniosków:

  1. Prawie 90% matek w pierwszym roku życia dziecka nie podejmuje pracy – 56% kobiet jest na urlopie macierzyńskim/wychowawczym, a 33% nie ma oficjalnego zatrudnienia.
  2. 20% kobiet musiało po powrocie z urlopu zmienić pracę z powodu wygaśnięcia umowy lub wypowiedzenia.
  3. Odsetek powrotu kobiet do pracy zwiększa się z wiekiem dziecka – gdy dziecko ma 1-2 lata 38% matek nie pracuje, a gdy uzyskuje już 8 lat, odsetek niepracujących matek zmniejsza się do 20%.
  4. Wśród niepracujących matek aż 77% podaje, że powodem braku zatrudnienia jest konieczność opieki nad dzieckiem.

Bariery i stereotypy wobec pracującej mamy

Badanie kobiet po urodzeniu dziecka i ich sytuacji na rynku pracy objęło również trudności, z którymi muszą mierzyć się po powrocie do firmy. To m.in.

  • stereotyp nieefektywności matek w pracy i ich braku ambicji;
  • niepewność matek związana z utraceniem umiejętności i kompetencji na wcześniej zajmowanym stanowisku;
  • brak możliwości przekazania opieki ojcom dzieci;
  • trudności logistyczne i związane z miejscem opieki – skomplikowany transport, mała dostępność oraz sztywne godziny pracy żłobków i przedszkoli.

Aby sytuacja mam na rynku pracy uległa poprawie, potrzebne jest jeszcze wiele zmian. Przykładem może być tu elastyczność godzin pracy, szkolenia dla matek, lepsza dostępność żłobków czy przedszkoli oraz prawna ochrona matki nie tylko na urlopie, ale również po jego zakończeniu i powrocie do pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)