Jak wskazują aktualne szacunki GUS, inflacja w maju wyniosła 13% (licząc rok do roku). Mimo że względem kwietnia nastąpił spadek (inflacja na poziomie 14,7%), ceny utrzymały się na tym samym poziomie.

Jaka jest inflacja w maju? Aktualne szacunki GUS

Prognozy dla inflacji

Według szacunków spadek inflacji miał nastąpić do poziomu 13,2%. Wstępne dane GUS są więc niego bardziej optymistyczne. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego spadek inflacji jest wynikiem niższych cen paliw i wolniejszego wzrostu cen żywności. Co ważne, ceny paliw znajdują się obecnie w deflacji – największa obniżka dotyczyła cen diesla. Dane GUS wskazują także, że w maju ceny paliwa, które wykorzystywano do prywatnych środków transportu spadły względem maja 2022 roku o 9,5%, a względem kwietnia 2023 roku obniżyły się o 4,8%.

Istotną informacją jest również prognoza PIE, według której inflacja bazowa spadła z 12,2% do 11,3-11,4%.

Szacunki ekonomistów mówią o utrzymaniu trendu spadkowego inflacji, choć nie idzie do w parze ze spadkiem cen, który wymagałby procesu deflacji (wzrostu siły nabywczej pieniądza).

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i konsumpcyjnych w maju 2023 roku wskazuje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu ze wskaźnikami z maja 2022 roku wzrosły o 13,0% – wskaźnik cen 113,0. W stosunki do poprzedniego miesiąca (kwietnia), ceny utrzymały się na tym samym poziomie – wskaźnik cen 100,0. (Źródło danych GUS).

Biorąc pod uwagę zmiany względem miesiąca, ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 0,6%. Spadek względem kwietnia był za to zauważalny w cenach nośników energii (spadek o 0,5%).

Oceń artykuł
0/5 (0)