Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego, są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, głównie ze względu na malownicze położenie. Znajdują się bowiem w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Kielce leżą na unikatowym przyrodniczo i historycznie terenie Geoparku Świętokrzyskiego, który w 2021 r. został wpisany na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Mogą więc zaskoczyć zarówno gości, jak i wieloletnich mieszkańców liczbą atrakcji zlokalizowanych na terenie miasta. Sprawdźmy, które z nich warto odwiedzić!

Kielce – atrakcje na świeżym powietrzu

Rynek i ulica Sienkiewicza

Każdą wycieczkę warto zacząć od głównego punktu miasta, w tym przypadku będzie to kielecki Rynek. Miejsce to ma długą historię, ukształtowało się w średniowieczu i odbywały się na nim lokalne targi.

To historyczne centrum miasta otaczają interesujące klasycystyczne kamieniczki i miejski ratusz. Dzięki zakończonej w 2011 roku gruntownej rewitalizacji całość prezentuje się bardzo dobrze i stanowi obszar, w którym mieszkańcy i turyści chętnie spędzają czas. Można tu pospacerować, zrelaksować się przy fontannach oraz wypić dobrą kawę w jednej z klimatycznych kawiarenek.

Podczas prac archeologicznych w ramach rewitalizacji Rynku w 2008 roku pod rozebraną fontanną zostały odkryte fundamenty renesansowego ratusza z wieżą z I połowy XVI wieku, który spłonął w 1800 roku. Na płycie Rynku zaznaczony jest obrys murów w miejscu, gdzie kiedyś stał.

W przestrzeni rynku wyróżnia się też pręgierz oraz pompa, tzw. abisynka, zaś u zbiegu ulic Warszawskiej i Bodzentyńskiej – figura św. Tekli

W pobliżu znajduje się również główny deptak miasta – ulica Henryka Sienkiewicza. Ulica ma swój początek przy pomniku patrona ulicy niedaleko placu Stanisława Moniuszki oraz Kieleckiego Centrum Kultury i ciągnie się przez 1270 metrów aż do dworca PKP, czyniąc „Sienkiewkę” jedną z najdłuższych tego typu ulic w Polsce.

Park Kadzielnia

Ponieważ Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich, nic dziwnego, że także na terenie miasta znajdują się interesujące wzgórza. Jedno z nich, Kadzielnia, stanowi część Pasma Kadzielniańskiego. Wznosi się ono na wysokość 295 m n.p.m. i jest zbudowane z wapieni górnego dewonu. Powstały tu w XVIII wieku kamieniołom funkcjonował aż do początku lat 60. ubiegłego wieku, wpływając nie tylko na gospodarkę, ale też na ostateczne ukształtowanie terenu.

W drugiej połowie XX wieku teren pogórniczy zaczęto stopniowo zagospodarowywać i modernizować. W 1971 powstał Amfiteatr Kadzielnia, o którym więcej możemy przeczytać w dalszej części artykułu.

Teren parku to najbardziej znany obszar jaskiniowy w całych Górach Świętokrzyskich – jest tu aż 25 jaskiń. Po połączeniu ze sobą Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni powstała Podziemna Trasa Turystyczna, mierząca około 160 metrów. Bez względu na to, czy interesujemy się geologią, czy nie, taka podróż do wnętrza ziemi zrobi na nas wrażenie.

Bardzo interesującym elementem przyrody jest także Skałka Geologów. Choć znajduje się w części rezerwatowej, można ją podziwiać z okalających skałę ścieżek spacerowych i platform widokowych. Z niektórych punktów widokowych przy dobrej pogodzie dostrzeżemy inne pasma Gór Świętokrzyskich.

Kadzielnia jest niezwykle atrakcyjna dla wielbicieli wspinania. Latem walory krajobrazowe Kadzielni urozmaica sztuczny wodospad, a zaś zimą – przy odpowiednich warunkach – sztucznie zrobiony lodospad służący do treningu wspinaczki lodowej.

Jedną z najnowszych atrakcji tego miejsca jest Podniebna Trasa Widokowa – Tyrolki na Kadzielni, o której piszemy w dalszej części artykułu.

Pomysły na jednodniowe wycieczki: rezerwaty

Trudno byłoby w tym miejscu nie rozwinąć tematu licznych rezerwatów promowanych i pieczołowicie utrzymywanych przez miasto Kielce. Atrakcje te z pewnością wpływają na liczbę turystów oraz zadowolenie mieszkańców, którzy mogą w przyjemny sposób spędzać popołudnia i weekendy.

Rezerwat Kadzielnia

Zajmijmy się zatem rezerwatem przyrody nieożywionej Kadzielnia. Na jego obszarze znajduje się wspomniany już ostaniec skalny, nazywany Skałką Geologów. To pozostałość dawnego wzgórza oraz tego, jak zaingerowała w to miejsce kopalnia.

Na terenie rezerwatu odkryto bogate znaleziska paleontologiczne, klasyczne stanowiska krasu kopalnego i około 15 jaskiń. Takie otoczenie tworzy niepowtarzalny klimat. Jak na centrum miasta, trzeba przyznać, że jest to bardzo nietypowa atrakcja. Próżno byłoby nam szukać podobnej w jakiejkolwiek innej części Polski.

Rezerwat Wietrznia

Kolejnym, zasługującym na naszą uwagę obszarem, jest rezerwat przyrody Wietrznia. Swoim zasięgiem obejmuje on trzy dawne kamieniołomy – Wietrznię, Międzygórz i Międzygórz Wschodni.

Znajdująca się tutaj ściana skalna to jeden z najdłuższych przekrojów geologicznych w Polsce (ponad 800 metrów długości). Na szczęście nie musimy być specjalistami w tej dziedzinie, żeby czerpać korzyści z wędrówki po rezerwacie. Na ścieżce edukacyjnej znajdziemy kompendium wiedzy na temat zjawisk mikrotechniki, żyłowej mineralizacji ołowiu i barytu oraz krasu.

W południowo-wschodniej części rezerwatu zlokalizowany jest budynek Centrum Geoedukacji. Możemy tutaj w sposób bardzo przystępny i nowoczesny poszerzyć swoją wiedzę geograficzną oraz geologiczną na temat Gór Świętokrzyskich. Interaktywna ekspozycja zawierająca aranżacje środowisk i zwierząt morskich sprzed setek milionów lat. Atrakcją ekspozycji jest również kapsuła czasu – kino 5D, w której można odbyć wirtualną podróż przez dzieje Ziemi. Na dachu budynku znajduje się Geologiczny Ogród Doświadczeń. Obiekt jest siedzibą Geonatury Kielce, jak również głównym centrum informacyjno-promocyjnym Geoparku Świętokrzyskiego.

Rezerwat Karczówka

Około 3 kilometry na zachód od centrum Kielc, znajduje się inny rezerwat krajobrazowy. Mowa tu o wysokiej, skalistej i porośniętej pięknym lasem górze nazwanej Karczówką. Na obszarze rezerwatu natkniemy się na pobernardyński klasztor z barokowym kościołem wzniesionym w 1624 roku przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego.

W tym rejonie również prowadzono prace wydobywcze, tym razem jednak cennym materiałem był siarczek ołowiu (galena), zawierający domieszki srebra. W kaplicy pod wieżą dzwonnicy klasztornej znajduje się figura Świętej Barbary, patronki górników. Według legendy została wykonana z bryły galeny, którą w 1646 r. w okolicach Karczówki wydobył górnik Hilary Mala.

Dla zwiedzających wyznaczono trasy spacerowe. Z Karczówki rozciąga się doskonały widok na Kielce i Góry Świętokrzyskie. Udostępniona jest dzwonnica kościoła, na której znajduje się punkt widokowy.

Rezerwat Karczówka - widok na kościół

Rezerwat skalny Ślichowice

Zasługujący na naszą uwagę rezerwat przyrody nieożywionej to także rezerwat skalny Ślichowice. Ten z kolei obszar znajduje się w zachodniej części miasta i obejmuje Górę Ślichowica wznoszącą się 303 m n.p.m. Również tutaj do niedawna działał kamieniołom, w którym prowadzono eksploatację wapieni.

Ochroną rezerwatową objęty jest wąski, skalny filar ze słynnym fałdem obalonym, który ma sporą wartość dydaktyczną. Docenili to naukowcy, więc na jego zdjęcie i opis możemy się natknąć w podręcznikach szkolnych i akademickich. Turyści malowniczą skalną scenerię mogą oglądać z punktów widokowych rozmieszczonych na ścieżce edukacyjnej. Latem warto wybrać się w to miejsce wieczorem, ponieważ całość pięknie prezentuje się także po zmroku, kiedy ściany rezerwatu są podświetlone.

Tyrolki na Kadzielni

Wróćmy na chwilę do rezerwatu Kadzielnia. Jedną z najnowszych atrakcji tego miejsca jest Podniebna Trasa Widokowa – Tyrolki na Kadzielni. Tyrolki przyciągają fanów mocnych wrażeń, którzy nie boją się podjąć ryzyka. Trasa zjazdów liczy 600 metrów, a w jej skład wchodzą aż trzy tyrolki, platformy widokowe i most linowy sięgający koron drzew. Aby cieszyć się niesamowitymi widokami, każdy uczestnik musi przejść obowiązkowe szkolenie. Możliwe jest też zorganizowanie zjazdów nocnych, okazjonalnych i specjalnych z przewodnikiem.

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Kielecki Parki Miejski trudno uznać za zwykły czy pospolity. Dlaczego? Chociażby ze względu na jego powierzchnię (która, licząc ze stawem, wynosi około 7 hektarów) oraz fakt, że został on wpisany do rejestru zabytków. Jest to jeden z najstarszych parków w kraju.

Pierwsze wzmianki o nim datowane są na rok 1804, kiedy określono go mianem ogrodu włoskiego użytkowo-ozdobnego. Przez lata był on poddawany regulacjom prawnym oraz modernizacjom. Wśród interesujących pomników, które na przestrzeni lat ozdobiły park, warto wymienić popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik Stanisława Staszica. Z ciekawych parkowych obiektów warto wymienić basztę „Plotkarkę” i muszlę koncertową.

Kielecka Aleja Sław

Przedłużeniem Parku Miejskiego jest Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów. Ciągnie się on wzdłuż rzeki Silnicy aż do rezerwatu przyrody Kadzielnia. Dlaczego warto tutaj zajrzeć?

Na terenie skweru znajdziemy przyjemne alejki spacerowe, place zabaw, siłownię zewnętrzną i ścieżkę rowerową. Wartość artystyczną i historyczną ma pomnik poświęcony „Harcerzom poległym za Ojczyznę” oraz galeria zasłużonych ludzi kultury i sztuki, którą nazwano Aleją Sław. Być może wśród podobizn artystów znajdziemy swoich ulubionych poetów, malarzy, aktorów, rzeźbiarzy, muzyków i pisarzy, a na pewno osobliwym przeżyciem będzie poznanie ich twarzy z bliska.

Ogród Botaniczny

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Kielc jest Ogród Botaniczny, który powstał zaledwie kilka lat temu i jest zarządzany przez Geonaturę Kielce. W kieleckim Ogrodzie Botanicznym możemy podziwiać około 2000 taksonów roślin naczyniowych, a wśród nich rzadkie i zagrożone gatunki, występujące naturalnie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem okazów typowych dla województwa świętokrzyskiego.

Miejsce zaprojektowano w ten sposób, żeby przede wszystkim zapewnić mieszkańcom i turystom przestrzeń do wypoczynku i relaksu. Na trawiastym placu centralnym mogą odbywać się koncerty, wieczory poezji czy spotkania.

Kielce – atrakcje dla dzieci

Muzeum Zabawek i Zabawy

Jakie inne najciekawsze atrakcje powinny znaleźć się w tym zestawieniu? Rodzinom z dziećmi z pewnością przypadnie do gustu Muzeum Zabawek i Zabawy! Instytucja ta powstała w 1979 roku i na początku miała stanowić zaplecze badawcze dla producentów i projektantów zabawek. Kielecczyzna była bowiem jednym z ważniejszych ośrodków zabawkarskich w Polsce. W kolejnych latach muzeum zmieniało swoją siedzibę, ale dopiero w 2004 roku otrzymało budynek na miarę swoich potrzeb. Po gruntownym remoncie instytucja została ponownie otwarta, tym razem w XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych przy placu Wolności.

Regularnie odbywają się tutaj wydarzenia, które przyciągają całe rodziny, tj. wystawy, wykłady, wernisaże, warsztaty, przedstawienia, zajęcia praktyczne z przedstawicielami różnych zawodów oraz turnieje. Obiekt zapewnia doskonałą rozrywkę o każdej porze roku.

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

Dzieci i młodzież uwielbiają odkrywać nowe rzeczy i uczyć się w przyjaznych przestrzeniach. Miejscem, które je zachwyci z pewnością będzie więc Kielecki Park Technologiczny. To miejsce dbające nie tylko o rozwój innowacyjnych gałęzi biznesu i powstawanie nowych miejsc pracy w Kielcach, ale także dostarczające atrakcji całym rodzinom. Na zewnątrz jest to piękny i nowoczesny budynek ze szklaną elewacją, a w środku znajduje się biblioteka materiałowa, laboratorium IT oraz baśniowa fabryka energii, czyli Energetyczne Centrum Nauki.

Na zwiedzających czekają stanowiska interaktywne i przeróżne urządzenia zaprojektowane i skonstruowane właśnie z myślą o tym miejscu. Ponieważ ścieżek zwiedzania jest naprawdę wiele, ECN możemy odwiedzać wiele razy, nie obawiając się powtórek czy nudy. Niedaleko ECN znajduje się Energetyczny Ogród Doświadczeń – zielona enklawa, gdzie nauka przeplata się z zabawą, relaksem i odpoczynkiem.

Dzik Kiełek

Dla młodszych i starszych osób, które lubią słuchać historii i legend na temat danego miejsca, punktem obowiązkowym wycieczki powinno być spotkanie z rzeźbą „Kiełka”. Pomnik dzika umieszczono w południowo-wschodniej części placu Artystów, tuż obok ostoi kieleckich artystów – Biura Wystaw Artystycznych, które organizuje wiele ciekawych wystaw.

Całość legendy zapisana jest na tablicach z płaskorzeźbami, nad którymi góruje „Kiełek”. Jaką rolę w założeniu Kielc odegrał Mieszko, syn Bolesława Śmiałego? O tym możemy przekonać się sami, uważnie czytając legendę o dziku „Kiełku”.

Kielce – perełki architektury

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich to najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedna z najbardziej znanych turystycznych atrakcji miasta i najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.

Pałac został ufundowany przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, a zbudowany w latach 1637-1644 przez włoskich budowniczych Tomasza Poncino i Jana Trevano.

W północnym skrzydle pałacu funkcjonowała założona przez Sta­ni­sła­wa Sta­szi­ca w 1816 r. Szko­ła Akademiczno-Gór­ni­cza, pierwsza wyższa uczelnia techniczna na ziemiach polskich.

Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach z pięknymi wnętrzami i Galerią Malarstwa Polskiego – udostępniane są cztery ekspozycje stałe, organizowane wystawy czasowe, koncerty, imprezy kulturalne, a także realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza.

Za pałacem znajduje się ogród włoski. W jego centralnej części znajdują się cztery kwatery obsadzone ziołami i kwiatami, a całość otoczona jest drzewami owocowymi – jabłoniami, a także grabowymi i lipowymi alejkami. Warto pospacerować ogrodowymi alejkami i przysiąść na jednej z ławeczek. Ogród otacza mur z bastionami (puntone), jeden z nich zwany jest Basztą Prochową.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i katedra są – wspólnie – wpisane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na listę Pomników Historii.

Bazylika Katedralna

Historia kieleckiej Katedry sięga 1171 roku. Pierwotnie był to niewielki, murowany romański kościół, który wybudował biskup Gedeon. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana, ostatecznie zyskała wygląd barokowej bazyliki.

We wnętrzu katedry znajduje się słynący łaskami i obdarzony przez wiernych szczególnym kultem obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, patronki miasta, który został koronowany w 1991 roku przez papieża Świętego Jana Pawła II.

Obok katedry znajduje się symboliczna mogiła uczestnika insurekcji kościuszkowskiej Wojciecha Bartosa Głowackiego, bohatera spod Racławic, który zmarł w Kielcach w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Szczekocinami.

Warto spojrzeć na marmurową tablicę, która zamontowana jest na północnej ścianie katedry, naprzeciw dzwonnicy. To unikatowy zabytek z okresu oświecenia. Tablica pełniła rolę elementarza i wzorca miar długości, a jej fundatorem był prymas Michał Poniatowski – brat ostatniego króla Polski.

Katedra i dawny Pałac Biskupów Krakowskich są – wspólnie – wpisane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na listę Pomników Historii.

Wzgórze Zamkowe

Wymieniając perełki kieleckiej architektury, nie moglibyśmy nie wspomnieć o Wzgórzu Zamkowym i jego otoczeniu. Jest to tak naprawdę fragment najpiękniejszego miejsca starych Kielc. Zewsząd otaczają nas cenione dzieła architektów, ale też niezwykle urokliwy Park Miejski. Na wzgórzu zaś znajdziemy wspomniany wyżej dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Bazylikę Katedralną, Dom Środowisk Twórczych – Pałacyk Tomasza Zielińskiego i Galerię Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”.

Na naszą uwagę z pewnością zasługuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytut Dizajnu. OMPiO jest to miejsce, w którym możemy podziwiać ekspozycję historyczną zaprojektowaną przez Mirosława Nizio, współtwórcę Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz przestrzeń sprzyjająca dyskusji na tematy obywatelskie i patriotyczne. Instytut Dizajnu realizuje projekty z dziedziny szeroko pojętego dizajnu, a jego działalność skupia się na produkcji, wystawiennictwie i edukacji.

Amfiteatr Kadzielnia

Naszym zdaniem na osobny opis zasługuje Amfiteatr Kadzielnia, znajdujący się w południowej części wyrobiska Kadzielnia. W 2010 roku została ukończona jego przebudowa i modernizacja. Dziś jest to nowoczesny obiekt, świetnie przygotowany do organizacji widowisk artystycznych i festiwali. W Amfiteatrze Kadzielnia, który może pomieścić aż 5500 widzów, odbywają się liczne koncerty i festiwale. To najpiękniej położony amfiteatr w Polsce.

Kieleckie „UFO” – Dworzec Autobusowy

Najczęściej w zestawieniach turystycznych atrakcji danego miejsca skupiamy się na walorach dawnych budynków, a czasem do atrakcji zalicza się zwiedzanie dworca kolejowego. W przypadku Kielc jest inaczej. To właśnie obok dworca autobusowego trudno przejść obojętnie. Został bowiem zbudowany w kształcie rotundy, dzięki czemu zapewnia bezkolizyjny ruch kołowy, a pasażerowie dostają się do niego przejściami podziemnymi.

Budynek został wpisany na listę zabytków, jako unikatowy i nowatorski przykład architektury PRL. Obiekt mierzący 14 metrów wysokości i posiadający aż 3 kondygnacje został zmodernizowany i oddany ponownie do użytku w 2020 roku. Dworzec został nominowany i uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami.

Przy okazji, na Dworcu Autobusowym warto odwiedzić Punkt Promocji Kielc i nowoczesną bibliotekę – Mediatekę.

Kielce – atrakcje na deszcz i śnieg

Stok narciarski Telegraf i Stadion

Zimą mieszkańcy Kielc i turyści mają możliwość spędzenia czasu na nartach czy na snowboardzie. Miejscowe stoki na Telegrafie i Pierścienicy to świetne miejsca dla miłośników sportów zimowych o różnym poziomie zaawansowania.

Ze szczytu góry Telegraf, która jest najwyżej położonym miejscem w Kielcach (406 m n.p.m.), podziwiać można panoramę miasta. Funkcjonuje tu wyciąg, szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu, a także karczma, wrotkowisko, lodowisko, minigolf, plac zabaw i wiata grillowa. Na stoku odbywają się zawody narciarskie.

Drugi stok narciarski o nazwie Stadion znajduję się na górze Pierścienica, mierzącej 365 m n.p.m. Oprócz wyciągu funkcjonuje szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu sportowego, mamy tutaj do dyspozycji restaurację, hotel, lodowisko i miejsce na ognisko. Dla najmłodszych i dla początkujących przygotowano specjalną, łatwiejszą trasę. Na stoku odbywają się zawody narciarskie.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego

Co jeszcze, tym razem pod względem kulturalnym, mają do zaoferowania Kielce? Atrakcje godne uwagi to również teatry, a wśród nich Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Miejsce to zasługuje na szczególne wyróżnienie ze względu na ciekawą historię oraz oczywiście poziom wystawianych tu sztuk teatralnych.

Stefan Karski, założyciel teatru, nadał mu nazwę „Kubuś”, nawiązującą do jedynego samochodu pancernego, biorącego udział w Powstaniu Warszawskim. W 1965 roku teatr stał się instytucją państwową, ale dopiero w 1992 roku otrzymał własną siedzibę przy ulicy Dużej 9.

W 2005 roku otwarta została pierwsza w kraju Galeria Lalki Teatralnej. Wystawiono w niej eksponaty, które powstały na przestrzeni ostatnich 60 lat!

W Teatrze poczują się dobrze osoby z różnych kategorii wiekowych. W 2023 roku Teatr „Kubuś” przeprowadzi się do nowej siedziby przy ulicy Zamkowej.

Najciekawsze muzea

Muzeum Narodowe

Miasto słynie z licznych muzeów, których nie sposób by wymienić w jednym artykule. Dlatego my zajmiemy się tymi w naszej ocenie najważniejszymi.

Główną siedzibę Muzeum Narodowego w Kielcach zlokalizowano w budynku dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Dlaczego warto tu przyjechać? Przede wszystkim z uwagi na to, że jest to jedna z najlepiej zachowanych i najbardziej okazałych rezydencji z epoki Wazów. Wnętrza pałacu zdobią oryginalne i unikatowe detale z XVII i XVIII wieku.

Żeby przyjrzeć się uważnie wszystkim zgromadzonym tu dziełom, najprawdopodobniej zabrakłoby nam doby. Zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach prezentowane są w ramach czterech wystaw stałych: wnętrza zabytkowe z XVII-XVIII wieku, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz Gabinet Numizmatyczny, a także podczas wystaw czasowych.

Muzeum Historii Kielc

Muzeum Historii Kielc działa od 2006 r. Nie dajmy się jednak zwieść tej dacie. W muzeum znajduje się ekspozycja pod tytułem „Z dziejów Kielc”, która przedstawia historię miasta od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Co roku na organizowane warsztaty, spotkania i koncerty przybywa około 15 tysięcy osób!

Muzeum Hammonda

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: kim był Hammond? Krótko mówiąc, był to człowiek wybitny i wynalazca sprzętu, który wprowadził spore zamieszania na rynku technologii. W młodym wieku zaprojektował system automatycznej skrzyni biegów, w 1919 roku wynalazł cichy zegar sprężynowy, a następnie synchroniczny silnik elektryczny. W kolejnych latach zajmował się tworzeniem filmu 3D, by na koniec stworzyć organy Hammonda. Używane były one w Polsce m.in. przez Czesława Niemena i Andrzeja Zielińskiego. To właśnie ten instrument stanowi główny przedmiot zainteresowania Muzeum Hammonda w Kielcach.

Powstanie muzeum na cześć wynalazcy i inżyniera zainicjował prywatny kolekcjoner Paweł Wawrzeńczyk we współpracy z władzami Kielc. Otwarcie nowej siedziby odbyło się 15 maja 2021 roku, a działalność instytucji skupia się na muzyce wygrywanej na organach Hammonda. Instrument ma wielu fanów i całkiem sporą rzeszę użytkowników. Być może i nam uda się zarazić tą pasją?

Muzeum Stefana Żeromskiego

Nie wszyscy wiedzą, że Stefan Żeromski urodził się w pobliżu Kielc, a dokładnie w Strawczynie. Nic dziwnego, że to właśnie w Kielcach powstało muzeum, upamiętniające jednego z największych polskich pisarzy.

Dokładna data powstania Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (obecnie Muzeum

Stefana Żeromskiego) to 1964 rok, czyli setna rocznica urodzin pisarza. Na siedzibę wybrano dokładnie ten sam budynek, w którym Żeromski pobierał nauki w latach 1874-1886. Co możemy tu zobaczyć?

Warto odwiedzić to miejsce z uwagi na niezwykle interesującą wystawę biograficzno-literacką, obejmującą historię budynku, szkoły, domu i rodziny pisarza. Część ekspozycji poświęcona jest twórczości Żeromskiego, w której znajdziemy listy, rękopisy utworów, a nawet płytę gramofonową z nagranym głosem autora „Syzyfowych prac”!

Biuro Wystaw Artystycznych

Będąc już w temacie artystów, warto wspomnieć o Biurze Wystaw Artystycznych, które prowadzi stałą działalność wystawienniczą w kilku galeriach na terenie miasta oraz w Busku-Zdroju, ale współpracuje także z ośrodkami kultury w kraju i za granicą.

Biuro nastawione jest na działalność edukacyjną, której program skierowany jest do dzieci, młodzieży i seniorów. W ramach swojego programu organizuje wystawy, wykłady, projekcje multimedialne, a także warsztaty i konkursy artystyczne i fotograficzne. Poza tym organizacja kolekcjonuje dzieła sztuki, prowadzi działalność wydawniczą i krytyczną. Celem nadrzędnym BWA jest ukazanie różnorodności form, tendencji, technik i stylów w sztuce współczesnej oraz utrzymanie wysokiego poziomu wystaw.

Cukiernia u Pańszczyka

Czy wśród atrakcji stolicy województwa świętokrzyskiego może znaleźć się niewielki punkt gastronomiczny? Może, ponieważ cukiernia, o której chcemy wspomnieć, jest nie byle jaka!

Każdy szanujący się mieszkaniec Kielc zna adres przy ulicy Małej 4, gdzie mieści się cukiernia u Pańszczyka, zwana też zwyczajnie cukiernią „u Dziadka”. Właściciel jest właściwie żywą legendą miejscowego cukiernictwa. Swoje słynne ciasta, pączki i jagodzianki wypieka już od ponad 60 lat, co oznacza, że dla wielu mieszkańców wyroby te stanowią niezapomniany smak dzieciństwa. Jeśli i my chcemy poznać Kielce od kuchni, koniecznie zajrzyjmy w to miejsce!

Oceń artykuł
5/5 (4)