Nowy Sącz to przepiękne miasto, w którym zakochać się można już od pierwszego wejrzenia. Znajdują się tu rozliczne atrakcje, zarówno natury historycznej, przyrodniczej, jak i architektonicznej. Zdecydowanie jest to miejscowość, która zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów.

atrakcje-turystyczne-w-nowym-sączu
Panorama Nowego Sącza
Zdjęcie autorstwa Piter329c – Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94232360

W niniejszym artykule przedstawimy kilka atrakcji Nowego Sącza, zarówno w centrum miasta jak i na jego obrzeżach. Co przede wszystkim warto zobaczyć w Nowym Sączu? Z jakich atrakcji koniecznie trzeba skorzystać? Czy warto tu przyjechać? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Nowy Sącz – miasto pełne atrakcji

Nowy Sącz to miasto, które bez większych trudności zachwyci swym pięknem nawet najbardziej wymagających turystów. Znajdziemy w nim szereg najrozmaitszych atrakcji, które z grubsza podzielić możemy na trzy rodzaje.

Pierwszy z nich, to atrakcje natury historycznej, które prezentują nam bogate dziedzictwo całego regionu, jednocześnie przybliżając przebieg czasów dawno już minionych. Sądecki Park Etnograficzny to chyba najlepszy z przykładów, choć sam Rynek w Nowym Sączu może na przyjezdnych robić niemałe wrażenie.

Drugim z rodzajów atrakcji Nowego Sącza będą zabytki natury sakralnej, które dzięki swej architekturze zachwycą każdego. Podziwiać będziemy mogli zarówno architekturę drewnianą, jak i murowane budowle gotyckie.

Jakie jeszcze atrakcje turystyczne w Nowym Sączu warto zobaczyć? Ostatnim z podpunktów na liście będą atrakcje przyrodniczej i rekreacyjnej natury. Nowy Sącz położony jest w centrum malowniczej Kotliny Sądeckiej. Od północy graniczy w Pogórzem Rożnowskim, z atrakcyjnym dla turystów Jeziorem Rożnowskim, a od południa z Beskidem Sądeckim, których majestatyczne piękno na długo pozostanie w pamięci odwiedzających.

Nowy Sącz dla miłośników historii

W Nowym Sączu w wielu miejscach widoczne i pielęgnowane są ślady historii, opowiadające o wielu aspektach codziennego życia w regionie. Dobrym punktem startowym będzie Rynek, skąd można wybrać się do kolejnych ciekawych miejsc w Nowym Sączu. Godnymi wyróżnienia będą Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie, Dom Gotycki, Bazylika  czy nawet ruiny zamku.

Rynek w Nowym Sączu

Posiada go niemal każde, stare miasto – jednak Rynek w Nowym Sączu jest drugim co do wielkości rynkiem w Małopolsce. Od niemal 700 lat stanowi on główny ośrodek spotkań, handlu i miejskich wydarzeń – dziś nie jest inaczej.

Przechadzający się rynkiem turyści mogą zachwycić się pięknem wielowiekowych kamienic, zwracając swój wzrok przede wszystkim na eklektyczny ratusz, wybudowany w latach 1895-1897 po pożarze, który strawił poprzednią budowlę z XV wieku.

Dom Gotycki

Ciekawa budowla położona niedaleko od rynku to Dom Gotycki. Znajduje się w nim szereg wystaw stałych i czasowych, gdyż jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zdecydowanie warto zatrzymać się tu na dłużej, by poznać zarówno historię Nowego Sącza, jak i samego Domu Gotyckiego, która jak sama nazwa wskazuje, jest budowlą sięgającą swoją historią aż do średniowiecza.

Ruiny zamku w Nowym Sączu

Zamek w Nowym Sączu ma wyjątkowo ciekawą historię. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku, pełniąc funkcję kasztelanii i urzędu grodzkiego. W czasach swojej świetności gościł w swych progach Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Ludwika Węgierskiego czy Jadwigę Andegaweńską, a w roku 1410 był miejscem narady króla Władysława Jagiełły z księciem litewskim Witoldem przed wojną z Zakonem Krzyżackim.

Dzisiaj, niestety, o nowosądeckim zamku możemy mówić wyłącznie w kontekście ruiny. Wpływ na to ma przede wszystkim burzliwy przebieg polskiej historii. Pierwsze poważne zniszczenia zamku odnotowano w wyniku pożarów w XVI i XVII wieku, a największe w trakcie II Wojny Światowej, kiedy to uległ całkowitemu zniszczeniu. Pozostałością zamku jest Baszta Kowalska z fragmentem murów miejskich. Podczas ostatnio prowadzonych badań archeologicznych na terenie zamku odkryto narzędzia z epoki kamienia z przed 10 tysięcy lat.

rynek pracy - Nowy Sącz
Baszta Kowalska w Nowym Sączu

Nowosądecka architektura sakralna

Będąc w Nowym Sączu trudno będzie przeoczyć szereg zabytków natury sakralnej, które mogą robić wrażenie nie tylko przez wzgląd na swój wiek, ale również monumentalny styl architektoniczny, który zdecydowanie zapada w pamięć.

Bazylika św. Małgorzaty

Historia tej świątyni sięga aż do XIII wieku, kiedy to powstała tutaj pierwsza budowla o charakterze sakralnym. Na przestrzeni kolejnych lat była wielokrotnie przebudowywana – do dziś jednak we wnętrzu bazyliki zachowała się gotycka polichromia z 1360 roku, przedstawiająca sceny męczeństwa i ukrzyżowania.

Warto dodać, że we wnętrzu świątyni znajduje się szereg wyjątkowo cennych zabytków. Figura Madonny z Dzieciątkiem z XIV wieku, obraz na ołtarzu głównym z wieku XV, chrzcielnica z roku 1557, czy fryz z płaskorzeźb apostołów, przywieziony po bitwie grunwaldzkiej, to tylko wierzchołek góry lodowej.


Bazylika Świętej Małgorzaty
Zdjęcie autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128731615

Kościół św. Kazimierza

Kościół św. Kazimierza to ceglana, neogotycka świątynia, wybudowana na początku XX wieku (1908 – 1912). Wrażenie może robić zarówno ozdobna elewacja, wspierana dwoma strzelistymi wieżami, jak i wnętrze świątyni, obfitujące w szereg witraży i przepiękną polichromię.

Kościół św. Heleny

Drewniany kościół św. Heleny w Nowym Sączu nie bez powodu wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych. Świątynia wybudowana została w 1686 roku, charakteryzując się typową dla tego okresu budownictwa konstrukcją dębową z dachem stromym.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak przede wszystkim jej wnętrze, zachwycające późnorenesansowymi i barokowymi ołtarzami i szeregiem wielowiekowych obrazów, pochodzących z XVI, XVII i XVIII wieku.

Nowy Sącz posiada także inne budowle gotyckie. Są to na przykład Kościół pw. św. Ducha z Klasztorem Ojców Jezuitów oraz dawny klasztor franciszkanów z barokową kaplicą Przemienienia Pańskiego.


Jezioro Rożnowskie
Zdjęcie autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=125110440

Nowy Sącz – atrakcje dla miłośników natury

Nowy Sącz to nie tylko zabytki i budowle, ale również wyjątkowe miejsca spotkań z naturą. Wśród atrakcji bazujących na pięknych widokach wskazać można Jezioro Rożnowskie, a panoramę Kotliny Sądeckiej i Beskidu Sądeckiego wraz z przełomem rzeki Poprad, warto podziwiać z platformy widokowej na Woli Kroguleckiej.


Dwór z Parku Etnograficznego
Autorstwa Przykuta – Przykuta, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5030159

Sądecki Park Etnograficzny

Sądecki Park Etnograficzny zdecydowanie stanowić będzie punkt obowiązkowy na mapie każdego turysty, zaintrygowanego historyczną spuścizną regionu. Bogata ekspozycja parku, przybliży nam dzieje Górali Sądeckich, Pogórzan, Lachów Sądeckich i Łemków Nadpopradzkich.

Co dokładnie można zobaczyć na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego? Otóż na jego terenie znajduje się aż 68 obiektów, przedstawiających XIX-wieczne zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki, folwark, czy cerkiew łemkowską.

Odwiedzający park będą mogli zapoznać się również z tzw. „małą architekturą” (kapliczki, krzyże, pasieki czy suszarnie owoców), a także zapoznać się z tradycyjnym wnętrzem domostw i obiektów przemysłowych, takich jak kuźnia, warsztaty, olejarnia czy wiatrak.

Miasteczko Galicyjskie

Częścią opisywanego wyżej Sądeckiego Parku Etnograficznego, jest Miasteczko Galicyjskie. To wyjątkowe miejsce, w którym na własnej skórze możemy poczuć klimat galicyjskiej prowincji z przełomu XIX i XX wieku.

Zabudowania Miasteczka Galicyjskiego to wierne kopie realnych budowli z ówczesnego okresu – co więcej, aby zadbać o jak największą szczegółowość doznawanych przez turystów wrażeń, wiele z nich funkcjonuje zgodnie ze swym przeznaczeniem.

Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie stanowi co prawda sztuczny zbiornik wodny, ale w żadnym calu nie umniejsza to jego walorom. Jezioro powstało w roku 1941 w wyniku spiętrzenia Dunajca, jako zbiornik zaporowy, co jednocześnie umożliwiło powstanie Elektrowni Rożnów.

Dzisiaj w przeważającej mierze pełni funkcję turystyczną, zachwycając różnorodnością krajobrazów. Wokół jeziora znajduje się szereg obiektów letniskowych, dzięki którym wypoczynek nad jeziorem można dużo lepiej zorganizować, ciesząc się spędzonym tu czasem.

Wola Krogulecka

Wola Krogulecka to niewielka, choć malownicza, nowosądecka wieś. Charakteryzuje ją przede wszystkim magiczne piękno okolicy, którego podziwianie umożliwi nam platforma widokowa „ślimak”.

Wejście na platformę jest darmowe – jest ona ponadto czynna całą dobę. Przebywając w okolicy zdecydowanie warto jest się tu zatrzymać i chłonąć zapierające dech w piersiach krajobrazy Sądecczyzny – szczególnie Beskidu Sądeckiego.

Czy warto odwiedzić Nowy Sącz?

Jak już udało nam się wykazać na łamach niniejszego artykułu, Nowy Sącz to miasto, w którym każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Miłośnicy historii mogą korzystać z uroków Miasteczka Galicyjskiego czy Sądeckiego Parku Etnograficznego, a zwolennicy rekreacji na łonie natury, mogą zasięgnąć jej w chociażby w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o wyjątkowych walorach nowosądeckiej architektury sakralnej.

Nowy Sącz słynie ponadto z gościnności, która w przypadku turystów manifestuje się obecnością najrozmaitszych lokali gastronomicznych i miejsc wypoczynkowych, które z całą pewnością umilą i ułatwią zwiedzanie regionu. Słowem podsumowania można zatem stwierdzić, że Nowy Sącz zdecydowanie jest miastem, które warto odwiedzić i nawet zatrzymać się w nim na dłużej!

Oceń artykuł
4.5/5 (2)