Szczecinek to zachodniopomorskie miasto, które może pochwalić się długą historią – datę lokowania przyjmuje się na rok 1310, choć pewne badania wskazują, że mógł to być już rok 1306. Niezależnie od szczegółów, Szczecinek to miasto atrakcyjne z wielu powodów; wśród jego największych atutów wymienia się bujne tereny zielone. Dziś sprawdzimy, jak prezentuje się tutejszy rynek pracy; przekonaj się, które zawody znajdują się w korzystnym położeniu. Zapraszamy do lektury!

Szczecinek – turystyka i inwestycje

Choć Szczecinek nie oferuje dostępu do plaż, a od wybrzeża dzieli go prawie 100 km, to turystyka jest bardzo ważnym sektorem dla miasta. Szczecinek oferuje bowiem wiele różnych atrakcji, leży między trzema jeziorami. Jezioro Trzesiecko to miejsce, które musi zobaczyć każdy turysta odwiedzający miasto. Zabytkowy ratusz z roku 1852 roku, zbudowany w stylu neoromańskim również wzbudza podziw. Fanów historii II Wojny Światowej zaciekawią bunkry powstałe w latach 1933-1936. Pełniły one rolę schronów, które miały zatrzymać ofensywę radzieckich wojsk. Turyści mogą również skorzystać z tramwaju wodnego, to bardzo popularna atrakcja w mieście.

W Szczecinku powstaje dużo nowych inwestycji, prężny rozwój umożliwia Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Działa tutaj Podstrefa Szczecinek, w ramach której funkcjonuje kilka znanych firm, tworzących miejsca pracy. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Kronospan Polska Sp. z o.o.; firma zajmuje się produkcją surowych płyt MDF, HDF i płyt wiórowych, laminowanych płyt MDF itp. Emet Spółka z o.o. to kolejna firma działająca w ramach tej podstrefy – jest to producent obudów i elementów metalowych. InfoMac Sp. z o.o. Sp. k. to z kolei firma, której działalność wiąże się z systemami zasilania i monitoringu, serwisem technicznym oraz produkcją zasilaczy.

Szczecinek – rynek pracy

Szczecinek znacznie rozwinął się w ostatnich latach i powstało tu dużo inwestycji, jednak stopa bezrobocia wciąż jest wysoka. Wskaźnik jest znacznie wyższy nie tylko od wskaźnika krajowego – Szczecinek słabo wypada również na tle województwa zachodniopomorskiego. Duża część zatrudnionych pracuje w branży budowlanej i przemysłowej, nieźle pod tym względem wypada też sektor usługowy. Spora część osób zajmuje się gastronomią i handlem. Wspomniana wyżej firma Kronospan jest odpowiedzialna za wiele miejsc pracy, wiele stanowisk tworzą również przedsiębiorstwa działające w branży IT, telekomunikacyjnej czy elektrotechnicznej. Część wolnych miejsc pracy w Szczecinku dostępna jest dla osób bez doświadczenia, np. studentów i uczniów szukających swojej pierwszej pracy, dzięki której zyskają zarówno dochód, jak i umiejętności przydatne do CV.

Praca Szczecinek – zawody deficytowe

Zawody deficytowe to profesje, na które jest największe zapotrzebowanie. Osoby wykonujące te zawody mogą liczyć na wiele propozycji, stosunkowo małą konkurencję oraz atrakcyjne warunki. W Szczecinku brakuje pracowników budowlanych i inżynieryjno-drogowych: dekarzy, zbrojarzy, inżynierów budownictwa, kierowników budowy, murarzy, tynkarzy, techników budownictwa, monterów konstrukcji metalowych, monterów instalacji budowlanych, operatorów urządzeń dźwigowo transportowych. Branża TSL również poszukuje pracowników. Mowa o spedytorach i logistykach, magazynierach oraz kierowcach ciągników siodłowych, oraz samochodów ciężarowych. Pracę znajdą również osoby z zawodów medycznych – fakt ten nie jest niczym zaskakującym; braki w kadrach medycznych widoczne są w całej Polsce. Podobnie jest z sektorem edukacyjnym; nauczyciele są pilnie poszukiwani, w tym nauczyciele praktycznej nauki zawodu, jak i nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz nauczyciele przedszkoli.

Oferty pracy w Szczecinku dotyczą również zawodów związanych z motoryzacją – blacharzy i lakierników samochodowych, inżynierów mechaników, mechaników pojazdów samochodowych czy diagnostów samochodowych. Podobnie, jak w wielu innych polskich miastach, pracę znajdą również samodzielni księgowi oraz pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. Wolne posady dotyczą również kucharzy, cukierników, florystów, pracowników służb mundurowych, pracowników socjalnych, piekarzy, spawaczy i ślusarzy.

Praca Szczecinek – kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?

Szczecinek to miasto, w którym dla większości zawodów nie zabraknie atrakcyjnych ofert pracy. Jednak tutaj również możemy wyodrębnić kilka profesji, które będą miały problem ze znalezieniem zatrudnienia. Do takich zawodów należą ekonomiści oraz specjaliści technologii żywności i żywienia. O nadwyżce możemy również mówić w przypadku pracowników ds. ochrony środowiska i bhp. Jeżeli wykonujesz jedną z tych profesji, musisz liczyć się nie tylko z brakiem lub bardzo małą liczbą ofert, ale również z ogromną konkurencją. Ogłoszenia znikają w mgnieniu oka – tutaj obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Dlatego też konieczne będzie śledzenie ofert na bieżąco, częste przeglądanie ogłoszeń, zarówno w Internecie na portalach ogłoszeniowych (po wpisaniu praca Szczecinek wyświetli się nam lista ofert), jak i w gazetach czy lokalnym radiu. Warto również pytać wśród rodziny i znajomych – poczta pantoflowa może tutaj okazać się niezwykle pomocna.

Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie Powiatowego Urzędu Pracy – w Szczecinku znajduje się on na ul. Koszalińskiej 91. Pracownik urzędu udzieli Ci doradztwa i odpowiednio pokieruje. Będziesz mógł wziąć udział w kursach zawodowych i szkoleniach podnoszących kwalifikacje, zyskasz również możliwość przebranżowienia. Rozmaite programy aktywizacji zawodowej mają na celu walkę z bezrobociem – możemy korzystać z różnych dotacji, które zawdzięczamy m.in. środkom z Unii Europejskiej. Warto zatem zapoznać się ze wszystkimi opcjami i korzystać z dostępnych pomocy, które ułatwią nam szybkie znalezienie dobrze płatnej posady.

Oceń artykuł
0/5 (0)