Nauka języka angielskiego nie musi już kojarzyć się z nudą, rzędami ławek i tablicą kredową. Od blisko roku działa w Wejherowie nietuzinkowa szkoła językowa – The Local, którą prowadzą dwaj przyjaciele. Dean Russell z Wielkiej Brytanii i Tom Curtis z Irlandii są nie tylko założycielami, ale też nauczycielami, native speakerami w tej niezwykłej placówce. Dean mieszka ze swoją rodziną w okolicach miasta, z kolei Tom ze swoją w Wejherowie.

Podczas zakładania szkoły zależało im, aby wszyscy uczniowie chętnie przychodzili na zajęcia i aby edukacja odbywała się bez żadnych nerwów czy barier językowych. W jaki sposób prowadzone są tam lekcje? Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Deanem Russellem, założycielem i lektorem w szkole języka angielskiego The Local Language Club and Cafe w Wejherowie. 

GoWork.pl: Dean, czy możesz nam powiedzieć coś o sobie? Jak to się stało, że zostałeś właścicielem szkoły językowej w niewielkim mieście w Polsce?

Dean Russell: Przede wszystkim, dziękuję za zainteresowanie naszą szkołą.

Mieszkam w Polsce już od 15 lat wraz z moją żoną i dwoma synami. Przeprowadziliśmy się tu z Anglii, ponieważ uznaliśmy, że w Polsce uda nam się zbudować lepsze życie. Naszym zdaniem, udało nam się to.

GoWork.pl: Jak długo już uczysz języka angielskiego w Polsce?

Dean Russell: Uczę języka od 11 lat. Na początku pracowałem w prywatnych szkołach językowych, następnie działałem niezależnie. Prowadziłem między innymi zajęcia dla firm i korepetycje w miejscu zamieszkania uczniów. Nie posiadałem wtedy jeszcze własnego biura, więc to było najlepsze rozwiązanie.

Przed rokiem ja i mój przyjaciel Tom podjęliśmy decyzję o otwarciu własnej szkoły. Tak staliśmy się partnerami biznesowymi i współpracujemy do dziś.

GoWork.pl: Jak wyjaśnisz nazwę Waszej szkoły: The Local Language Club and Cafe?

Dean Russell: Wybierając nazwę kierowaliśmy się wyjątkowym charakterem miejsca, które chcieliśmy tu stworzyć. Chcieliśmy czegoś odrobinę innego niż tradycyjna szkoła. Bardzo nam zależało na tym, aby zorganizować taką przestrzeń, w której uczniowie i nie tylko będą się czuć swobodnie. Będą rozmawiać bez obaw, stresu i barier. Do nas zawsze mogą przyjść, aby spotkać się z ludźmi i spędzić z nimi czas.

Ale to nie wszystko, ponieważ The Local ma też sygnalizować nasz nierozerwalny związek z lokalną społecznością i z naszym regionem.

Oczywiście, nauka języka jest jednym z naszym priorytetów i na tym również się koncentrujemy.

GoWork.pl: W Internecie Wasza szkoła ma wiele pozytywnych opinii, więc wygląda na to, że ta metoda działa. Co Wasi uczniowie o niej mówią?

Dean Russell: Od samego początku bardzo pozytywnie podchodzą zarówno do naszej szkoły, jak i metod nauczania. Wiemy też, że podoba im się nauka naturalnego języka od native speakerów.

GoWork.pl: Mówisz, że szkoła ma być takim miejscem, gdzie można przyjść i porozmawiać z Wami, poćwiczyć swój angielski. Czy ktoś, kto nie jest uczniem w Waszej szkole również ma taką szansę?

Dean Russell: Oczywiście. W ciągu tygodnia nie zawsze można nas zastać, ponieważ prowadzimy zajęcia. Chętnie jednak organizujemy różne eventy, podczas których wstęp ma każdy zainteresowany. Mieliśmy na przykład takie spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Halloween i Dnia Świętego Patryka. Prowadziliśmy też wyprzedaż starych książek napisanych w języku angielskim. Taki trochę pchli targ.

GoWork.pl: Co najbardziej lubisz w swojej pracy? Co przynosi najwięcej satysfakcji?

Dean Russell: Oboje z Tomem najbardziej się cieszymy, gdy widzimy jak nasi uczniowie robią postępy i zaczynają się swobodnie wyrażać.\

GoWork.pl: A co jest wyzwaniem?

Dean Russell: Bez wątpienia, wyzwaniem jest rozpoczynanie nauki z absolutnym nowicjuszem. Z drugiej jednak strony, obserwowanie jak w ciągu kilku miesięcy udoskonala swój angielski to też powód do radości i dumy.

GoWork.pl: Czy prowadzenie biznesu w Polsce jest trudne?

Dean Russell: Tak, dla cudzoziemca to czasami bywa trudne. Zwłaszcza początki mogą stanowić niemałe wyzwanie. Na szczęście, mamy wielu przyjaciół wokół siebie, którzy zawsze są gotowi nam pomóc. Udzielają nam rad, wskazówek i podpowiadają, w jakim kierunku warto pójść.

GoWork.pl: Dean, bardzo miło było Cię gościć. Dziękujemy Ci za rozmowę i życzymy sukcesów w realizacji dalszych planów biznesowych.

Autorami powyższych zdjęć są założyciele szkoły – Dean Russell oraz Tom Curtis, jak również artysta Marcel Walkusz. A my zachęcamy wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego i mieszkających w okolicach Wejherowa do zapisów na niezwykłe zajęcia prowadzone w szkole The Local!

Oceń artykuł
4.8/5 (12)