Czego lepiej nie mówić w pracy? Czasami przesadna szczerość może negatywnie wpłynąć na wizerunek pracownika w firmie. Pewne kwestie lepiej przemilczeć i nie wypowiadać ich na forum publicznym. O co konkretnie chodzi? Zobacz 10 zdań, których nie należy mówić w środowisku zawodowym.

Jakich zdań lepiej unikać w pracy? 

Mimo szczerych intencji i dobrych zamiarów pewne kwestie wypowiedziane wśród pracowników mogą zostać źle odebrane. Warto dwa razy zastanowić się nad sensem wypowiadanych słów, aby nie urazić współpracowników lub szefa. Jakich zdań lepiej unikać w pracy? Portal InnPoland wymienił 10 kluczowych kwestii, których lepiej nie mówić w środowisku zawodowym. O co konkretnie chodzi?

Niektóre zdania wygłoszone na forum publicznym mogą zepsuć wizerunek i reputację pracownika. Irytujące zaczepki, nieprofesjonalne komentarze czy wieczne narzekanie przy biurku są uciążliwe dla współpracowników, a niefortunna wypowiedź może utkwić w pamięci szefa na dłużej niż wybitne dokonania na danym stanowisku. Amerykański ekspert- Travis Bradberry radzi, czego lepiej nie mówić w miejscu pracy.

Szukasz pracy? Oferty pracy w Radomiu czekają, aż je odkryjesz!

10 kwestii, których lepiej nie wypowiadać w firmie

Czasami nasze myśli wypowiedziane na głos nabierają innego znaczenia, niż nam się początkowo wydawało. Pewne kwestie w firmie nie powinny być komentowane, a niektórych zdań lepiej w ogóle nie wymawiać w określonym gronie ludzi. Amerykański ekspert wymienił 10 zdań, których lepiej nie mówić w miejscu pracy:

1. Nie mogę tego zrobić

Odpowiadając na dane polecenie szefa słowami: nie mogę tego zrobić, możemy wyjść na osoby niekompetentne i niechętne do nauki nowych rzeczy. Pracując, należy zawsze dawać z siebie sto procent i próbować realizować powierzone zadania, nawet wtedy gdy wydają się bardzo trudne.

2. To zadanie nie jest na liście moich obowiązków

Jeżeli współpracownik prosi cię o pomoc w danym zadaniu, bo posiadasz odpowiednie kompetencje do jego realizacji, to nie należy zasłaniać się listą ustalonych obowiązków.

3. Nienawidzę swojej pracy

Narzekanie w miejscu pracy bywa demotywujące i drażni kolegów zza biurka. Nie lubisz swojej posady? Przejrzyj oferty pracy i zmień zatrudnienie, zamiast marudzić i obniżać morale całego zespołu.

4. On jest niekompetentny

Nigdy nie oceniaj swoich kolegów po fachu. Obgadywanie współpracowników jest niemile widziane w firmie i może negatywnie wpłynąć na atmosferę w miejscu pracy.

5. To głupie

Nie krytykuj swoich pytań i pomysłów, bądź pewien własnych decyzji i śmiało zaproponuj własne rozwiązanie problemu. Jeżeli nie jesteś do końca przekonany czy to dobra idea, zapytaj o radę współpracowników.

6. Zawsze tak robiliśmy

Bądź otwarty na zmiany i próbuj innowacyjnych rozwiązań. Jeżeli szef lub inni zatrudnieni pracownicy mają nowy pomysł na wykonanie danego zadania, to nie ustawaj przy starych nawykach i stale rozwijaj swoje umiejętności.

7. To nie fair

Emocjonalne komentarze zostaw dla siebie, jeżeli rzeczywiście zauważasz nieuczciwe zachowanie lub faworyzowanie w firmie to zamiast narzekać na forum, lepiej szczerze porozmawiaj o tym ze swoim szefem w cztery oczy. Takie ocenianie może być odebrane jako niewłaściwe zachowanie pracownika wobec przełożonego.

8. Zobaczę, co da się zrobić

Zamiast gdybać, zacznij działać od razu. Szef chce mieć jasność co do zleconych zadań, a komentarze typu: Spróbuje to zrobić, są nie na miejscu i stawiają cię w negatywnym świetle.

9. To nie moja wina

Nie zganiaj na innych swoich własnych potknięć zawodowych. Jeżeli popełniłeś błąd – przyznaj się szefowi i merytorycznie wytłumacz, dlaczego tak się stało. Kiedy winę ponoszą twoi współpracownicy, zamiast skarżyć, pomóż im rozwiązać problem.

10. To zajmie minutę

Jeżeli masz nagłą sprawę do swojego przełożonego to nie określaj jej mianem “minutki” tylko szczegółowo określ, ile czasu potrzebujesz na przedstawienie danej sytuacji lub omówienie problemu.

Czego nie mówić w biurze?

Tematy do rozmowy w pracy mogą dotyczyć wielu ciekawych rzeczy. Podczas przerwy na kawę można uciąć sobie pogawędkę na temat sportu, kultury czy wydarzeń społecznych. Dobre relacje ze współpracownikami i ciekawe dialogi sprzyjają regeneracji i pozwalają na nowo zebrać myśli w pracy. Pozytywne nastawienie jest cenione na każdym stanowisku, dlatego nie należy wypowiadać niektórych zdań, aby nie demotywować współpracowników i nie wyjść w oczach szefa na osobę niekompetentną. Plotkowanie, narzekanie i unikanie realizacji powierzonych zadań jest nieprofesjonalne i negatywnie wpływa na morale całego zespołu.

Oceń artykuł
0/5 (0)