Rozmowy ze współpracownikami powinny przebiegać w przyjaznej atmosferze, dlatego warto wiedzieć, jakich tematów nie poruszać wśród kolegów z pracy. Ekspertka etykiety wymieniła dziesięć kluczowych aspektów, których nie należy poruszać w gronie znajomych zza biurka. Zobacz, o co dokładnie chodzi.

O czym nie należy rozmawiać ze współpracownikami?

Krótka pogawędka podczas przerwy na kawę czy wspólne wyjście na lunch i rozmowa z kolegami z pracy potrafią umilić nawet najbardziej zabiegany dzień w biurze. Dobra atmosfera w pracy wpływa na zgranie zespołu, a nawet efektywność pracowników! Są jednak tematy, których nie powinno poruszać się przy współpracownikach. O co konkretnie chodzi? Business Insider opublikował rady ekspertki etykiety Rosalindy Oropeza Randall, która wskazuje 10 kluczowych kwestii, o których nie należy rozmawiać ze współpracownikami.

Jakie tematy lepiej zachować dla siebie? Okazuje się, że rozmowa o niektórych aspektach może wprowadzić kolegów zza biurka w konsternację i pogorszyć nastroje panujące w firmie. Pogawędki w biurze o rzeczach niekoniecznie związanych z życiem zawodowym są potrzebne i warto o nich dyskutować, jednak przekroczenie pewnej granicy prywatności jest niedopuszczalne i może powodować dyskomfort współrozmówców.

10 kwestii, których nie warto poruszać z kolegami z pracy

Tematy, o których rozmawiamy z najlepszym przyjacielem, albo kwestie sporne poruszane z naszą drugą połówką niekoniecznie interesują kolegów zza biura. Zarówno wylewność i opowiadanie o swoim życiu prywatnym, jak i wścibskie dopytywanie współpracowników o ich perypetie miłosne nie są mile widziane w towarzystwie. Ekspertka etykiety wymieniała 10 drażliwych tematów, których nie należy poruszać podczas rozmowy z kolegami z pracy. Co lepiej przemilczeć? Oto kwestie, których lepiej nie wspominać podczas dialogu ze współpracownikami:

  • Wysokość zarobków

A Ty ile zarabiasz? Dostałeś premię? Jaka jest wysokość Twojej pensji? Takie pytania nie powinny wybrzmiewać podczas rozmowy ze współpracownikami. Wysokość zarobków to temat, którego nie należy poruszać, a kwestie finansowe to prywatna sprawa każdego zatrudnionego.

  • Pożyczanie pieniędzy

Jeżeli zapomniałeś portfela lub wyjątkowo Twoja karta odmówiła posłuszeństwa, oczywiście możesz poprosić o jednorazowe wsparcie finansowe zaufanego kolegi zza biurka, jednak notoryczne pożyczki i zaciąganie długów u współpracowników to zachowanie niedopuszczalne i nie powinno mieć miejsca w biurze.

  • Komplementy dotyczące wyglądu

Zbytnie komplementowanie wyglądu kolegi lub koleżanki z pracy może być uznane za molestowanie, a komentowanie stroju czy aparycji danego współpracownika jest nieprofesjonalne. Chcesz powiedzieć coś miłego? Skup się na charakterze lub dokonaniach zawodowych kolegów z teamu, a nie wyglądzie zewnętrznym.

  • Plotkowanie

Podczas wspólnej kawy z jedną koleżanką z pracy narzekasz na tę drugą, która została przy biurku? A może rozpowiadasz powierzone Ci przez współpracownika tajemnice? Plotkowanie zaburza atmosferę w miejscu pracy, dlatego nie należy obgadywać nikogo za plecami.

  • Pytania o ciążę

Pytania o ciążę zawsze są w złym guście, a wchodzenie w sferę prywatną współpracowników jest nieprofesjonalne. Dopóki koleżanka z pracy, która spodziewa się dziecka, sama nie ogłosi tego w biurze, nie należy dopytywać jej o tę kwestię, gdyż jest to niegrzeczne.

  • Rozglądanie się za nową pracą

Nie chwal się tym, że obecnie rozglądasz się za nowym zatrudnieniem. Pytanie współpracowników o ciekawe oferty pracy lub mówienie o zamiarach zmiany stanowiska mogą sprawić, że dany zespół zacznie się od Ciebie dystansować.

  • Komentowanie awansu współpracownika

Ciesz się z awansu kolegi po fachu i nie komentuj jego mianowania słowami typu: nigdy bym nie pomyślał, że to Ty dostaniesz awans. Jedyne słowa, jakie powinny wybrzmiewać w tej podniosłej dla współpracownika chwili, to szczere gratulacje.

  • Wpraszanie się

Przypadkiem usłyszałeś, że kolega z pracy planuje przyjęcie? Zdania typu „czuję się zaproszona” lub bezpośrednie pytania dotyczące zaproszenia na imprezę są nie na miejscu, a wpraszanie się na cudzą uroczystość może postawić współpracownika w niezręcznej sytuacji.

  • Dzielenie się szczegółami z życia prywatnego

Jeżeli pracujesz z przyjaciółką, z którą łączą was nie tylko kwestie zawodowe, to oczywiście po pracy możesz mówić jej o wszystkim. Jednak zwierzanie się współpracownikom z intymnych szczegółów z Twojego życia prywatnego nie powinno mieć miejsca w biurze.

  • Pytania o przejście na emeryturę starszych kolegów z pracy

Wiek to temat, którego nie należy poruszać w pracy. Jeżeli pracujesz ze starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami, nie zadawaj im pytań odnośnie przejścia na emeryturę, bowiem jest to zwyczajnie niegrzeczne i nie na miejscu.

Tematy, o których nie powinno się rozmawiać ze współpracownikami

Zgrany zespół pracowników sprawia, że czujemy większą motywację do pracy. Na samą myśl o udanych relacjach i przyjacielskich spotkaniach z kolegami mamy ochotę iść do biura. Unikanie tematów, o których nie powinno się rozmawiać ze współpracownikami, zapobiega niezręcznym sytuacjom i niepotrzebnym konfliktom. Przyjazna atmosfera daje kopa do działania, a to przynosi lepsze wyniki dla całego teamu. Warto dbać o dobre stosunki ze współpracownikami i pielęgnować powstałe więzi tak, aby każdy mógł spędzić miły czas w biurze i docenić łączącą więź.

Oceń artykuł
0/5 (0)