KRS to wielka baza wiedzy, która może dostarczyć informacji o przedsiębiorstwie, ale i o stowarzyszeniach rejestrowych lub fundacjach. Usługa, za którą odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą dowiedzieć się o swoich partnerach biznesowych nieco więcej. Jakie informacje można wyciągnąć z tej bazy?

KRS, czyli następca Rejestru Handlowego

Próby zbudowania w Polsce profesjonalnej bazy danych o firmach, fundacjach, stowarzyszeniach czy dłużnikach niewypłacalnych trwały od połowy lat 90. XX wieku. Protoplasta usługi, a więc Rejestr Handlowy wychodził naprzeciw oczekiwaniom wielu podmiotów, ale nie był wolny od mankamentów.

Jedną z przyczyn, która stała za podjęciem prac nad Krajowym Rejestrem Sądowym była ograniczona dostępność oraz niezbyt duże dopasowanie do nowoczesnych standardów jego poprzednika. Trudno się temu dziwić, bo jego historia sięga roku 1919, kiedy odrodzone państwo polskie dopiero się formowało.

Nowa usługa została uruchomiona 1 stycznia 2001 roku, a jej działanie reguluje ustawa z 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Od tego momentu wszystkie osoby zainteresowane sprawdzeniem rekordów zawartych w bazie zyskały dostęp do prostego, a zarazem funkcjonalnego narzędzia, które eliminowało dużą ilość braków poprzednika.

Od 2012 roku ustawodawca umożliwił pobieranie elektronicznych odpisów danych z KRS przez internet. Po „uwolnieniu” usługi można z niej wygodnie korzystać na przykład z poziomu największej bazy firm w Polsce – ALEO.com: https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-krs. Potrzeba zaledwie kilku kliknięć, by szybko dotrzeć do wielu interesujących danych, które m.in. wykażą profile powiązań między członkami stowarzyszeń rejestrowych czy spółek.

Za prowadzenie Krajowego Rejestru Sądowego odpowiada 27 wydziałów gospodarczych odpowiednich sądów, które funkcjonują w ramach 21 sądów rejonowych. Poza kilkoma wyjątkami przyjmuje się, że jeden taki wydział działa na obszarze jednego województwa. Wyjątkami od tej reguły są województwa: śląskie, zachodniopomorskie oraz kujawsko-pomorskie.

Jak skonstruowany jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Usługa składa się z trzech głównych baz:

• rejestru przedsiębiorców,

• rejestru stowarzyszeń, fundacji i samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

• •rejestru dłużników niewypłacalnych.

W wykazie przedsiębiorców znajdziemy m.in. dane o nazwie firmy, szczegółowe oznaczenie jej formuły prawnej oraz informacje teleadresowe. Co ważne, jeśli dany podmiot powstał na przykład w wyniku połączenia dwóch różnych firm, to te informacje również będą tam zawarte.

Z Krajowego Rejestru Sądowego dowiemy się też o osobach uprawnionych do reprezentowania spółki na zewnątrz. Poznamy dane o działalności wyrażone w formie kodów PKD oraz informacje o rozliczeniu rocznym. Ciekawie prezentują się informacje z działu IV. Znajdziemy tam rekordy dotyczące zaległości podatkowych oraz składkach na ZUS. Jeśli wobec podmiotu były prowadzone działania upadłościowe lub egzekucyjne, to z KRS-u wyciągniemy również i te dane.

Należy wskazać na to, że w tej bazie danych odnajdziemy informacje na przykład o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie ma tam informacji o jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Dla nich nadrzędnym rejestrem jest CEIDG.

Bardzo podobnie prezentują się regulacje dotyczące fundacji oraz stowarzyszeń rejestrowych. Możemy dokładnie prześledzić siatkę powiązań między różnymi podmiotami, które – na przykład – założyły fundację. To wiele ciekawych danych, które mogą pomóc w lepszym spersonalizowaniu oferty handlowej czy ocenie profilu ryzyka inwestycyjnego.

Dużą nowością jest funkcja analizowania danych dłużników niewypłacalnych. Szerokie udostępnienie tego rejestru było elementem wielu kontrowersji, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na włączenie tego rekordu do KRS-u.

Ustawodawca wyszedł tutaj ze słusznego założenia, że możliwość weryfikacji kontrahenta przed podjęciem współpracy może pomóc uchronić drugą stronę transakcji przed potencjalnymi problemami handlowymi. Wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych dokonuje się na wniosek jednej ze stron, jednak istnieje też możliwość dopisania tam firmy „z urzędu” – na mocy artykułu 55 Ustawy o KRS.

Jakie są funkcje Krajowego Rejestru Sądowego?

Ustawodawca zwraca uwagę na to, że pełni on dwie główne funkcje: informacyjną oraz legalizacyjną. Pierwszą z nich można określić po prostu mianem ogólnodostępnej w Polsce bazy, która swoim zasięgiem obejmuje podmioty uczestniczące m.in. w życiu gospodarczym z wyłączeniem działalności jednoosobowych.

Funkcja legalizacyjna wynika z tego, że w niektórych sytuacjach czynności prawne są nabywane dopiero po otrzymaniu numeru KRS. Jeśli więc stowarzyszenie chce skorzystać z pełni swoich praw przewidzianych w odrębnych aktach prawnych, musi zostać zarejestrowane i nabyć swój własny numer identyfikacyjny.

Na dziś dzień baza danych umożliwia dostęp do wielu ważnych informacji. Można wysnuć domniemanie, że nadrzędną rolą jest szybka weryfikacja partnerów biznesowych. Jeśli nie wiemy, czy nasz potencjalny kontrahent jest wypłacalny, można go w ten sposób szybko sprawdzić.

Ten argument pozwala nie tylko na trafną analizę ryzyka na przykład w sytuacji, gdy spółka stara się o leasing o znacznej wartości, ale będzie też przydatna w skali mikro. Na przykład dla podwykonawców, który nie wiedzą, czy warto przystąpić do współpracy z daną firmą.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)