Marta Gonzalez - primabalerina z Alzheimerem

Marta Gonzalez miała piękną karierę – występowała jako primabalerina Baletu Nowojorskiego. Kobieta zachorowała na Alzheimera, jednak pamięć muzyczna jej nie zawiodła. Sieć obiegło nagranie, na którym opiekun puszcza jej na słuchawkach „Jezioro Łabędzie”. Przykuta do wózka inwalidzkiego tancerka nagle… zaczyna odtwarzać jedną z najsłynniejszych choreografii baletowych na świecie. Wideo staje się właśnie viralem!

Marta Gonzalez – primabalerina na całe życie

Marta Gonzalez w młodości występowała jako primabalerina Baletu Nowojorskiego. Powiedzenie „rób, to co kochasz, a nie przepracujesz w życiu nawet jednego dnia” wyjątkowo sprawdziło się w jej przypadku. Tu warto wspomnieć, że to nie taka prosta praca! Zawód tancerki znalazł się na szczycie rankingu najbardziej stresujących zawodów!

Niestety, kobietę zaatakował Alzheimer, stopniowo pozbawiając ją pamięci. Chorzy na tę przypadłość pacjenci z czasem zapominają twarzy bliskich, swojego adresu, a nawet… nie rozpoznają swojego odbicia w lustrze.

Tym bardziej wzruszające jest nagranie, które dowodzi, jak wielką pasję do muzyki i tańca musiała czuć zmarła w 2019 roku w Walencji primabalerina z Alzheimerem. Kilkuminutowe nagranie, opublikowane niedawno przez hiszpańskie towarzystwo charytatywne „Muzyka dla przebudzenia”, które pracuje z pacjentami z demencją, obiegło już sieć na całym świecie.

Widać na nim, jak opiekun kobiety zakłada jej słuchawki, a następnie puszcza melodię z „Jeziora Łabędziego” Czajkowskiego. To co dzieje się potem, poruszy każdego – sami musicie to zobaczyć!

Nagranie z primabaleriną z Alzheimerem podbija sieć

Marta Gonzalez – tancerka pomimo demencji wciąż pamiętała jedną z najsłynniejszych choreografii baletowych na świecie. Jak twierdzą lekarze, choć pacjentom z zaawansowanym Alzheimerem trudno jest czasem przypomnieć sobie nawet swoje imię, ich pamięć muzyczna często pozostaje nienaruszona. To dlatego zajęcia muzyczne są częścią ćwiczeń na pamięć dla chorych.

Wideo, na którym primabalerina z Alzheimerem daje się ponieść ukochanej muzyce i zaczyna odtwarzać dawne ruchy, ma już ponad 2 miliony wyświetleń na YouTube. Nagranie obiegło też media społecznościowe, wzbudzając żywiołowe reakcje i autentyczne wzruszenie internautów. 

SPRAWDŹ TEŻ: Jak zarobić pierwszy milion? Poznajcie historię Belli Thorne i OnlyFans

Marta Gonzalez – tancerka przechodziła terapię muzyką

Wideo ma nie tylko upamiętnić życie Marty Gonzalez – baletnicy z pasją, ale i szerzyć świadomość na temat alternatywnych form terapii osób dotkniętych Alzheimerem.

Związany z chorobą zanik pamięci oraz nagłe zmiany nastroju dokuczają wielu pacjentom. Dezorientacja i irytacja, jaką często odczuwają, mogą zostać jednak zniwelowane muzykoterapią. To właśnie taką formę dodatkowego leczenia i poprawiania humoru podopiecznym stosuje stowarzyszenie, którego członkowie są autorami viralowego nagrania. 

Muzykę jako element terapii stosuje się nie tylko w Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii również została ona włączona do programu leczenia osób cierpiących na demencję.

Marta Gonzalez lubiła ją wyjątkowo. Po obejrzeniu wideo możemy powiedzieć tylko jedno – dobrze wybrana ścieżka kariery naprawdę może przynieść uczucie spełnienia! Warto o tym pamiętać, przeglądając oferty pracy na GoWork.pl.