Jak zdobyć przyjaciół? Prawdziwa przyjaźń to jeden z fundamentów dobrego samopoczucia psychicznego. Nawiązując nowe znajomości, ćwiczymy swoje umiejętności społeczne, a także lepiej poznajemy otaczający nas świat. Nie wszystkim jednak przychodzi to łatwo. Poznaj sposoby na to, jak zaprzyjaźnić się z koleżanką lub kolegą z pracy i zbudować relację trwającą lata!

Jak mieć przyjaciół w pracy i nie tylko?

Choć przywykliśmy do myślenia, że to związek natury romantycznej jest podstawowym sposobem budowania relacji w dorosłym życiu, przyjaźń potrafi być o wiele trwalsza i bardziej nagradzająca. Przekonał się o tym niemal każdy, kto w trudnej sytuacji mógł liczyć na bliskie osoby!

Im jednak jesteśmy starsi, tym mniej mamy okazji, aby poznawać nowe osoby. Dlatego przyjaźnie nawiązywane w miejscu pracy potrafią być bardzo cennym nabytkiem w naszym życiu. Jak mieć więcej przyjaciół w pracy i nie tylko?

Wystarczy, że skorzystacie z naszych 5 sprawdzonych sposobów, a błyskawicznie dowiecie się, jak zawierać przyjaźnie które przetrwają lata i co zrobić żeby mieć przyjaciół, !

Szukasz pracy w Bydgoszczy? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Jak zdobyć przyjaciół w pracy?

Jak się z kimś zaprzyjaźnić w pracy tak, aby prywatna relacja nie odbiła się negatywnie na samej współpracy? To niełatwa sztuka. Bywa i tak, że emocje biorą górę nad rozsądkiem, a konflikty w miejscu pracy mogą przysporzyć zawodowych kłopotów, których będziemy potem mocno żałować.

Jak zawierać przyjaźnie w pracy, aby uniknąć takich sytuacji? Podstawą jest rozgraniczenie życia zawodowego od prywatnego. Nawet jeśli koleżanka z pracy urazi Was czymś podczas prywatnego spotkania, nie powinniście przekładać takiej sytuacji na pracę. Czas na prywatne konwersacje musicie znaleźć „po godzinach”, jak i wystrzegać się spontanicznych plotek. Wtedy nie tylko uratujecie atmosferę w biurze, ale i zapewnicie sobie przyjaźń na lata!

Zastanawiając się, jak się zaprzyjaźnić z kolegą z pracy, warto również pamiętać o tym, że pracodawca nie płaci nam za spotkania towarzyskie. O ile pogawędka podczas przerwy obiadowej nikomu nie będzie przeszkadzać, o tyle zaniedbane obowiązki zawodowe mogą już skończyć się nieprzyjemną rozmową z przełożonym.

SPRAWDŹ TEŻ: Pierwszy dzień w pracy – porady

Jak mieć dużo przyjaciół w pracy? 5 sprawdzonych sposobów

Jak zdobyć przyjaciół w nowej pracy? Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak mieć przyjaciół w biurze i jednocześnie na tym nie stracić. Wystarczy, że skorzystacie z naszej złotej piątki!

1. Jak się zaprzyjaźnić z koleżanką z biura? Nie unikajcie „small talków”!

Jak się z kimś zaprzyjaźnić w biurze? Jeśli jesteście jedną z tych osób, które godzinami czatują na pustą firmową kuchnię, aby móc zjeść obiad, musicie z tym skończyć. Choć nie dla wszystkich znalezienie tematów do rozmowy w pracy jest łatwe, warto zadać sobie trochę trudu. To właśnie krótkie wymiany zdań na neutralne tematy przy kawie mogą podłożyć podwaliny pod nową przyjaźń.

2. Jak zawierać przyjaźnie w pracy? Bądźcie uważnymi słuchaczami

W dobie mediów społecznościowych nieco przywykliśmy już do tego, żeby informacje na temat nowych znajomych zdobywać właśnie tą drogą. W pracy to może nie być jednak takie proste. Coraz więcej osób niechętnie dzieli się dostępem do swoich profili w social mediach ze współpracownikami. Co zrozumiałe, chronimy w ten sposób swoją prywatność. Dlatego aby dowiedzieć się, jak się zaprzyjaźnić z koleżanką w pracy, najlepiej stać się uważnymi słuchaczami. Wbrew pozorom sporo na swój temat potrafimy zdradzić również podczas rozmów zawodowych, lub zespołowych burz mózgów! Im więcej dowiecie się o współpracownikach, tym łatwiej będzie Wam wyłonić spośród z nich osoby, które mają szansę stać się Waszymi przyjaciółmi również „po godzinach”.

3. Jak mieć więcej przyjaciół w pracy? Oferujcie swoją pomoc!

Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że na przyjaciół w pracy chętniej wybieramy osoby pomocne i skore do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Szacunek, jaki żywimy do kogoś zawodowo, może łatwo przekształcić się w trwałą, serdeczną przyjaźń! Dlatego jeśli zastanawiacie się, jak zdobyć przyjaciół w pracy, zacznijcie oferować swoją pomoc pozostałym członkom zespołu. Nie tylko zaskarbicie sobie ich wdzięczność, ale i podkreślicie, że można na Was liczyć. Nie tylko w pracy!

4. Jak się zaprzyjaźnić w pracy? Wykorzystajcie okazje do integracji!

Jak powszechnie wiadomo, nic tak nie zbliża nas do nowych przyjaźni w pracy, jak zespołowa integracja! Jeśli do tej pory na hasło firmowego spotkania integracyjnego reagowaliście szybkim wymyślaniem wymówek, dlaczego nie możecie się na nim pojawić, popełnialiście błąd. To idealny sposób na to, jak zaprzyjaźnić się z kimś w pracy! Dodatkowy bonus? Podczas firmowej imprezy integracyjnej czy wyjazdu macie szansę poznać również osoby spoza Waszego działu. Czasem w ten sposób łatwiej nawiązać prywatną relację w warunkach zawodowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Fobia społeczna w pracy – jak sobie radzić?

5. Jak zdobyć przyjaciół w pracy? Bądźcie sobą!

To może wydawać się oczywiste, a jednak nie dla wszystkich. Najlepszym sposobem na to, jak mieć więcej przyjaciół w pracy i nie tylko, jest autentyczność! Udawanie kogoś, kim się nie jest, nigdy się nie sprawdza. Choć nie namawiamy Was do wylewnego wyrażania siebie podczas godzin pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w biurze być po prostu sobą. Prawdziwa przyjaźń to taka, kiedy drugą osobę znamy „od podszewki” i lubimy ją właśnie za to, jaką jest. Fałszywe „maski”, jakie często nakładamy w sytuacjach zawodowych, mogą tylko utrudnić ten proces!

Jak zawierać przyjaźnie na lata? Buduj je… latami

Jak sami widzicie, sposobów na to, jak mieć więcej przyjaciół w pracy, nie brakuje. Co więcej, wiele z nich ma szansę na kontynuację nawet, kiedy zmienicie miejsce pracy! Im więcej czasu z kimś spędzimy, tym bardziej się do niego przywiązujemy, co może zaowocować właśnie silną, stabilną relacją poza biurem.

Jak zawierać przyjaźnie na lata, którymi będziemy się cieszyć nawet już wtedy, kiedy danej osoby nie widujemy na co dzień w firmie? Pamiętajcie, budowanie prawdziwej przyjaźni to długi proces. Dlatego nie zamykajcie się na nowe możliwości – czy to w pracy czy poza nią.

Oceń artykuł
3/5 (2)