E-recepta umożliwia pacjentowi wykupienie w aptece potrzebnych leków, które nie są dopuszczone do sprzedaży ogólnej, tylko są wydawane z przepisu lekarza. Ten dokument cyfrowy zastąpił znane z wcześniejszych lat recepty papierowe. Jak wyglądają e-recepty i jakie konkretnie informacje można na nich znaleźć? Sprawdzamy!

Czym są i jak wyglądają e-recepty?

E-recepta to nic innego jak cyfrowy dokument będący odpowiednikiem recepty papierowej, która do niedawna jeszcze obowiązywała w Polsce. Zawiera te same informacje, co recepta papierowa, czyli wszystko, co niezbędne do wykupienia leków i ich prawidłowego stosowania.

  • na e-recepcie znaleźć można między innymi dane pacjenta, który lek ma przepisany, a także dane lekarza, który dokument wystawia;
  • można znaleźć tu też informacje o dacie wystawienia e-recepty, dacie realizacji „od”, dacie realizacji „do”, czy też terminie ważności e-recepty;
  • na e-recepcie znajdują się też informacje o rodzaju przepisanych leków, ilości przepisanych opakowań, a także rekomendowanym sposobie dawkowania danego preparatu;
  • oprócz tego wszystkie e-recepty zawierają dwa bardzo ważne kody, które służyć będą do realizacji dokumentu w aptece.

Kto może wystawić e-receptę i co jest potrzebne do jej realizacji?

E-receptę można otrzymać od uprawnionego lekarza po wcześniejszej konsultacji medycznej, jeśli ten stwierdzi zasadność stosowania danych leków przez pacjenta i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Nie trzeba jednak udawać się na stacjonarną wizytę do lekarza, aby otrzymać e-receptę, gdyż kod recepty online również można dostać zdalnie, czego przykładem są liczne portale. Pacjent nie musi się również martwić, jak wygląda e-recepta otrzymana przez Internet, gdyż dokument nie różni się od tego, który lekarze wystawiają w czasie wizyt stacjonarnych. Nie będzie problemem to, jak zrealizować e-receptę otrzymaną przez Internet, o ile pacjent dopilnuje, ile jest ważna e-recepta i nie przekroczy podanego terminu.

Do realizacji e-recepty nie trzeba wiele, gdyż procedura jest bardzo prosta i pacjent nie musi nawet posiadać przy sobie wydruku papierowego dokumentu. Na e-recepcie można znaleźć dwa specjalne kody, które wykorzystuje się w celu wykupienia leków. Pierwszy z nich to kod kreskowy, który można znaleźć na wydruku informacyjnym PDF e-recepty. Drugi kod to krótki ciąg czterech cyfr, który także znaleźć można na wydruku informacyjnym, a oprócz tego wysyłany jest do pacjenta SMS-em w momencie przepisywania leków.

Jak sprawdzić ważność e-recepty i jak ją zrealizować?

Każdy, kto ma potrzebę sprawdzenia historii swoich e-recept, może zrobić to w dowolnej chwili, o ile ma dostęp do Internetu lub na jego telefonie zainstalowana jest dedykowana aplikacja. E-recepta zapisywana jest również w portalu IKP, gdyż powiązana jest z numerem PESEL pacjenta. Wszystkie dane dotyczące wystawionych e-recept i stanu ich realizacji widoczne są w IKP. Tam też można w razie potrzeby znaleźć zgubione kody e-recept, które umożliwiają ich realizację w aptece.

Sama realizacja e-recepty w aptece jest prosta, a służą do niej wspomniane wcześniej kody – kreskowy lub czterocyfrowy. Okazując farmaceucie kod kreskowy e-recepty (na wydruku lub na urządzeniu mobilnym), można wykupić leki niezwłocznie. Korzystając natomiast z kodu czterocyfrowego, trzeba dodatkowo podać numer PESEL osoby, na którą e-receptę wystawiono. Kupując leki we własnym imieniu, podajemy swój PESEL. Kupując leki w imieniu bliskiej osoby, podajemy jej numer PESEL.

Oceń artykuł
0/5 (0)