Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej pamiętajmy o stosownym, eleganckim ubiorze, nienagannej fryzurze. Te czynniki z pewnością mają wpływ na cały nasz wizerunek, to jak będzie nas postrzegała osoba rekrutująca. A czy jesteśmy gotowi na trudne i często podchwytliwe pytania, które mogą paść podczas spotkania?

Testowanie kreatywnego myślenia

Jeśli aplikujemy na stanowisko, które wymaga kreatywności, wyobraźni to szanse na pojawienie się nietypowych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej znacznie wzrastają. Zawody, takie jak specjalista od marketingu, grafik komputerowy czy sprzedawca są szczególnie sprawdzane pod względem pomysłowości, dlatego w tym wypadku powinniśmy się wcześniej przygotować na niebanalne pytania. Chcąc dostać pracę w banku, w biurze czy w kancelarii prawniczej nie powinniśmy się spotkać z nietypowymi pytaniami.

Jak nie dać się zaskoczyć rekruterowi?

Podczas każdej rozmowy padają pytania standardowe – te związane z naszym wykształceniem, poprzednią pracą, planami na przyszłość, ale mogą się również zdarzyć takie, które stanowią pewnego rodzaju test. Możemy się jednak również do nich przygotować! Do jednych z najbardziej podchwytliwych pytań należy prośba o opisanie swojego byłego szefa oraz powodu, dla którego odeszliśmy z pracy.

Nawet jeśli zostaliśmy zwolnieni dyscyplinarnie z powodu kłótni z pracodawcą, nie jest dobrym pomysłem wspominanie o tym. Postarajmy się zaprezentować poprzedniego szefa z szacunkiem, przytaczając jego zalety (na pewno takie też posiada!). Pamiętajmy również, by przed rozmową przeczytać opinie w internecie na temat firmy oraz pracodawcy! Tylko od obecnych lub byłych pracowników dowiemy się jaka atmosfera panuje w firmie i czy wypłaty dochodzą na czas.

Ile chciałby Pan zarabiać?

Jednym z najbardziej newralgicznych kwestii, która na pewno zostanie poruszona na rozmowie kwalifikacyjnej jest wysokość wynagrodzenia, które chcielibyśmy otrzymywać. Pamiętaj, że rozmowę o pieniądzach powinien zacząć rekruter. Jeżeli przez całe spotkanie ten temat nie zostaje poruszony, postaraj się delikatnie nadmienić, że poza możliwością rozwoju, kwestia finansowa również ma dla Ciebie znaczenie.

Zanim jednak udasz się na rozmowę, warto zorientować się, jak wyglądają zarobki na stanowisku, na które aplikujemy. Pamiętaj, by uwzględnić również swoje dotychczasowe doświadczenie. Dłuższy staż przekłada się oczywiście na wyższe uposażenie. Pamiętaj jednak, że firma poszukująca pracownika na dane stanowisko, ma założone jakieś widełki płacowe. Jeśli chcesz zarabiać więcej niż stawki rynkowe, to swoje oczekiwania uzasadnij bogatym doświadczeniem i wieloma osiągnięciami. Jednocześnie nie dodawaj, że jesteś otwarty na negocjację – w ten sposób sam zachęciłbyś rozmówce do zaproponowania niższej stawki.

Słabe strony

O ile aspekty dotyczące mocnych stron nie powinny sprawić nam problemów (choć zdarza się, że i to zagadnienie okazuje się skomplikowane), to kwestia odpowiedzi na pytanie związane ze słabymi stronami bywa trudna. Jednocześnie jest to kwestia, która niemal na pewno zostanie poruszona podczas rekrutacji. Odpowiadając na to pytanie postaraj się przekuć wady w zalety – zwłaszcza jeśli mogą one bezpośrednio wpływać na kompetencje niezbędne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Gadatliwość może być postrzegana jako wada, ale jest również pożądaną cechą wśród handlowców i osób, które mają za zadanie budowanie kontaktu, więzi z klientem. Pamiętaj, że osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę, chce poprzez to pytanie dowiedzieć się, czy Twoje wady nie wpłyną negatywnie na wykonywane obowiązki. Warto również nadmienić, że nie tylko zdajemy sobie sprawę z własnych mankamentów, ale również nad nimi pracujemy. Jeśli uważasz się za osobę zapominalską, to powiedz jak z tym walczysz, chociażby poprzez zapisywanie najważniejszych terminów w kalendarzu.

Dlaczego tak często zmieniał pan/i pracę?

Jeżeli w ostatnim roku kilkukrotnie zmieniałeś miejsce zatrudnienia, albo w ciągu 3 lat, pracowałeś w 3 miejscach, w każdym po 12 miesięcy, to każdy rekruter zwróci na to uwagę i zapisze przy Twoim nazwisku słowo „skoczek”. Takie osoby często mogą być postrzegane jako nielojalne względem pracodawcy, a przez to mniej atrakcyjne dla firmy, co znacznie utrudnia im znalezienie zatrudnienia. Powody, dla których zmieniały one pracę mogą być różne – jedni robią to ze względu na lepsze warunki finansowe oferowane przez konkurencję, dla innych ważne są możliwości rozwoju. Nie brakuje zapewne również osób, które po prostu mają problem z przystosowaniem się do warunków panujących w firmie. Odpowiadając na aspekty związane z częstą zmianą pracy, warto pokazać, że wynikało to przede wszystkim z ambicji oraz osiągnięcia pewnego pułapu, maksimum, którego nie sposób było już – mówiąc przewrotnie – przeskoczyć. 

Co ciekawe, a jednocześnie istotne z punktu widzenia „skoczków”, coraz częściej podkreśla się, że swego rodzaju rezerwa do nich jest bardziej stereotypem niż rzeczywistością. Amerykanka Penelope Trunk, ekspert ds. rynku pracy, posiadająca w swoim portfolio między innymi współpracę z CNN czy FOX News, uważa nawet, że „skoczkowie” to najlepsi pracownicy. Jedną z przyczyn jest fakt, iż zazwyczaj najwięcej umiejętności przyswajamy na początku rozpoczęcia pracy w nowym miejscu. Im dłużej ona trwa, tym maleje nasze zaangażowanie. „Skoczkowie” zdają sobie z tego sprawę, dlatego często zmieniają pracę. Tym samym nie są osobami o słomianym zapale, a osobami zaangażowanymi w to co robią – warto o tym pamiętać.

Końcowe „dobre wrażenie” jest ważne!

Pod koniec rozmowy zdarza się również pytanie „Gdybyś mógł wybrać, to jakim zwierzęciem chciałbyś zostać?” Odpowiadając bez wahania „królikiem!” nie zaplusujemy. Będzie to oznaczało, że boimy się nowych wyzwań i jesteśmy mało ambitni. Nie wybierajmy również lwa, jak większość osób, ponieważ możemy zostać posądzeni o nadmierną agresję i zbyt duże zdolności przywódcze. Przed odpowiedzią na to pytanie, warto się zastanowić na jakich cechach naszego charakteru chcemy się skupić i co podkreślić. Dobrze uzasadniony wybór może okazać się kluczem do sukcesu.

Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną możemy wcześniej przećwiczyć rozmowę z bliską osobą, prosząc ją o zadawanie jak najtrudniejszych pytań. W ten sposób poradzimy sobie ze stresem i oswoimy się z najczęściej pojawiającymi się pytaniami.

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Abyśmy w ogóle mogli mówić o perspektywie rozmowy kwalifikacyjnej, to na samym wstępie powinniśmy w ogóle posiadać zaproszenie na nią. Jak znaleźć pracę we współczesnych czasach? Tradycyjne metody, takie jak Powiatowy Urząd Pracy czy agencje zatrudnienia tymczasowego, mogą nie być wystarczające.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że zdecydowanie najskuteczniejszą z metod przedstawia skorzystanie z jednego z serwisów internetowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z całej Polski pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie przebrnięcie przez proces rekrutacji.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_104376409_modern-entrepreneurs-at-meeting-table.html

Oceń artykuł
0/5 (0)