Osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy zarówno na rynku otwartym, jak i w zakładach pracy chronionej. Warszawa jest jednym z miast, gdzie pracy dla takich osób jest najwięcej. Praktyka pokazuje jednak, że odsetek pracowników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności w tradycyjnych przedsiębiorstwach jest nikły. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele.

Komu opłaca się zatrudniać niepełnosprawnych?

Niewielka ilość osób niepełnosprawnych w tradycyjnych firmach jest spowodowana takimi czynnikami jak między innymi:

– niski poziom wykształcenia w tej grupie pracowników,

– konieczność dostosowania obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością,

– obowiązek sztywnego przestrzegania określonych godzin pracy.

Pomimo licznych ulg finansowych związanych z przyjęciem takiego pracownika, większość przedsiębiorstw nie jest przystosowanych do zapewnienia mu odpowiednich warunków pracy.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku zakładów pracy chronionej, których funkcjonowanie zostało określone przez ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 roku, a także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 roku. Zatrudnienie osób niepełnosprawnych wymaga wielu przygotowań, jednak zakłady ukierunkowane na ich pracę mogą liczyć na liczne przywileje finansowe.

Praca chroniona

W Warszawie funkcjonuje wiele miejsc pracy chronionej. Ich powstanie jest uzależnione od decyzji wojewody, który wydaje zgodę jedynie wówczas, kiedy zakład spełnia określone warunki. Powinien on:

– udokumentować przynajmniej 12 miesięcy funkcjonowania działalności,

– zatrudniać przynajmniej 25 pracowników,

– posiadać odpowiednie proporcje zatrudnionych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności,

– dostosować obiekt do zasad bhp,

– zapewnić pracownikom odpowiednią opiekę medyczną.

Statystyki pokazują, że ilość miejsc pracy chronionej stopniowo się zmniejsza. W 2000 roku było ich w całym kraju 3742. Pod koniec 2013 roku ich liczba zmniejszyła się do 1392, natomiast w czerwcu 2016 roku było ich już tylko 1120. W 2022 roku liczba ta zmniejszyła się do 691.

Alternatywne miejsce zatrudnienia w Warszawie

Według Dziennika Gazeta Prawna z 10 grudnia 2013 i danych PFRON-u największy odsetek pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością zatrudniają firmy sprzątające i ochroniarskie. Warszawa jest jednym z miast, które oferują najwięcej miejsc pracy w tych przedsiębiorstwach. Praca tego typu nie wymaga od pracownika specjalistycznych kwalifikacji, nie wiąże się również z kosztowymi szkoleniami. Ulgi na niepełnosprawnych sprawiają, że w branży ochroniarskiej i sprzątającej zatrudnienie ich staje się bardzo opłacalne.

Szansą na znalezienie dobrej pracy w Warszawie dla osób niepełnosprawnych ruchowo jest także zdobycie wyższego wykształcenia. Wiele wakatów wygodnej pracy zdalnej czeka dziś m.in. w branży technologii informatycznych. Obserwuje się także oferty zatrudnienia dla osób z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności pochodzące z obszaru HR. Niektóre sieci gastronomiczne prowadzą programy zatrudnień osób niepełnosprawnych. Szansą jest również praca biurowa.

Niepełnosprawni ważni na rynku pracy

Prędzej czy później pracodawcy nie tylko z Warszawy będą musieli sięgać po różne grupy zawodowe, w tym również osoby niepełnosprawne. Wynika to z pogłębiającej się luki kadrowej w wielu zawodach. Lista zawodów deficytowych regularnie się wydłuża, a więc braki wśród specjalistów w różnych dziedzinach są coraz bardziej uciążliwe dla firm.

Aby temu zaradzić, pracodawcy mogą zatrudnić osobę niepełnosprawną, która mimo swoich ograniczeń będzie posiadać odpowiednie kompetencje. Tutaj na korzyść przemawia również dofinansowanie otrzymywane przez pracodawcę, co niego obniża koszt zatrudnienia takiego pracownika. Ostatecznie, korzyść z pracy uzyska zarówno firma, jak i sama osoba niepełnosprawna, która będzie mogła spełniać się zawodowo.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_95685351_biznesmen-na-w%C3%B3zku-inwalidzkim-za-pomoc%C4%85-laptopa.html?vti=m31eqaenc8rpya5bd3-1-17

Oceń artykuł
0/5 (0)