Opinie o Espeo Software w Poznań

Poniżej przeczytasz opinie byłych oraz aktualnych pracowników o pracodawcy Espeo Software. Znajdziesz tutaj również opinie kandydatów do zatrudnienia w firmie Espeo Software na temat rozmowy kwalifikacyjnej.

Branże: Usługi IT tworzenia oprogramowania i aplikacji

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Espeo Software w Poznań

Poziomirytacji

Niepoważna firma. Wszem i wobec mówi się o transparentności, a tej brak w zachowaniu zarządu (chociażby w powodach zwolnień pracowników, czy polityce wyngrodzeń i podwyżek). NDA z kosmosu z horrendalnymi warunkami (jeśli chodzi o $$$ i czas obowiązywania). Kompletny brak kultury osobistej założycieli - podnoszenie głosu? Serio? To nie jest metoda. Liczy się tylko kasa i to ile dla firmy zarobisz. Głusi na sugestie zmian, które nie są ich pomysłami. Na plus integracje i różne atrakcje w biurze, ale nie rekompensuje to poziomu irytacji. Ekipa fajna, podziwiam tych co pracują tam od lat i dalej się tej firmy trzymają. Mam szczerą nadzieję, że nasze drogi zawodowe się więcej nie przetną.

@Poziomirytacji

Naprawdę aż tak dużo krzyku ze strony tej osoby? O jakich manipulacjach mowa? Jakieś konkretne sytuacje jesteście w stanie przytoczyć, które w rzeczywistości utrudniały życie?

Ciekawa

Na linkedinie pojawia się coraz więcej postów od osób z espeo, które szukają nowej pracy. Czy ktoś może powiedzieć coś więcej, czy w firmie były ostatnio zwolnienia?

kuriozum
@Beata

prawo pracy nie aplikuje się w kwestii umów cywilnoprawnych, firma-firma. nie ma odprawy, możesz liczyć maksymalnie na zachowanie miesięcznego okresu wypowiedzenia

W firmie Espeo Software podobno płacą nawet 27500 PLN . Czy rzeczywiście można tyle zarobić, pracując na Account Manager? Zastanawiam się nad wysłaniem swojej aplikacji na stanowisko: Account Manager.

@Edyta

W moim projekcie były osoby na B2B i umowę o pracę. Więc było tak 50%. Najważniejsze, że tam jest NDA z kosmosu. To pokazuje mentalność właścicieli. Niby fajnie, uśmiechy etc. Ale to jest tylko po to żeby cię potem zastraszyć. Gdybym nie miał umowy podpisanej jako sp. z o.o. to możliwe, że właścicielka by mnie pozwała. Groziła mi tym na koniec. Nie wiem czy inni też mieli takie sytuacje, ale ten NDA jednak po coś jest. Jest po to żeby potem można było ciebie zastraszać. Plus na koniec też pełno papierologii musisz podpisać bo inaczej nie zapłacą ci ostatniej pensji. Umowa tutaj nic nie zmieni.

Roma Nowy wpis

Cześć. interesuje mnie ta oferta ze strony dla Java Developera Freelancer’a. po samym opisie widać, że część techniczna zajmie z ponad godzinę. Czy możecie o niej powiedzieć w przypadku tego stanowiska? na co się przygotować?

Rollercoaster Nowy wpis

Aktualnie firma ma niewiele wspólnego z tym co miało to miejsce kilka lat temu. Transparentność to relikt przeszłości. Zarząd praktycznie wyparował z firmy zatrudniając nowych ludzi na swoje miejsce. Od tego momentu sprawy toczą się źle i to czuć na każdym kroku. Klienci odchodzą, nowych niestety nie widać. Skoro nie przybyło klientów, to podwyżek nie było, nie ma i nie będzie (nawet wyrównania inflacyjnego). Finansowo spółka rośnie rekordowo w ciągu roku (w stosunku do 2022, który i tak był rekordowym rokiem). Przy takim obiegu spraw i mniejszej ilości ludzi na pokładzie zarząd odetnie sobie w tym roku rekordowe kupony za świetny wynik finansowy. Pod koniec każdego miesiąca gwarantowany dreszczyk emocji z wypowiedzeniami bo może i tym razem padnie na Ciebie...

Cześć, zauważyłam, że w ofercie dla Delivery Managera było napisane coś o tym, że należy podać kontakt do dwóch wcześniejszych Pracodawców w celu ewentualnego zarekomendowania kandydata. zastanawiam się czy to dotyczy każdego stanowiska czy raczej tylko kierowniczego?

do HB

DM nie jest stanowiskiem kierowniczym. skoro potencjalny pracodawca prosi o kontakt od poprzednich dwoch pracodawcow, podpytaj dwie ostatnio zwolnione osoby o opinie dot. przyszlego pracodawcy

Adrianna Nowy wpis
@do HB

Stanowisko DM czyli Delivery Manager należy do grona Line Managerów w naszej firmie, zatem jest stanowiskiem kierowniczym średniego szczebla i ma pod sobą zespoły. Prośba ze strony Pracodawcy o referencje nie jest niczym nowym na rynku pracy.

Oki Nowy wpis
@Adrianna

Oferta na Delivery Managera widzę ze i tak jest już nieaktywna. Czy tutaj stanowiska kierownicze faktycznie tak szybko są obsadzane? Ile zazwyczaj trwa cały proces rekrutacyjny?

Ciekawa

Jahmose
@Ciekawa

Tak, niestety były w tym miesiącu kolejne niezapowiedziane zwolnienia kilkorga naszych lubianych kolegów. Firma bardzo chce oszczędzać. Atmosfera jest smutna i niepewna.

Aleksandra
@Jahmose

Coś zwiastowało taki stan rzeczy? Jak szefostwo zareagowało? Podają jakieś powody tych zwolnień? Będą kolejne zwolnienia?

Developer
@Aleksandra

Nie wiadomo. Są zwolnienia. Ludzie sami odchodzą... od miesięcy. Trzeba szefostwa pytać... ale czy powiedzą prawdę? Guzik wiadomo.

Aleksandra
@Developer

A czy na miejsca tych co odchodzą prowadzone są jakieś rekrutacje? To by dawało jakaś nadzieję. Jak nastroje w firmie w związku z takim stanem rzeczy?

Henet
@Ciekawa

Tak, zwolnienia są tu już normą, prawie co miesiąc nowe.

Beata
@Developer

No ok, zwolnienia są, ale czy z zachowaniem prac pracownika? Mam na myśli głównie, czy płacą odprawę pracownikom zgodnie z kodeksem pracy? Czy wola rozwiązac umowę za porozumieniem stron?

kuriozum
@Beata

Czy pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej w firmie Espeo Software na stanowisko Senior Fullstack Developer bardziej zwracał uwagę na Twoje kompetencje twarde, czy miękkie? Jakie odniosłeś wrażenie? Daj znać innym, jakie cechy pracodawca ceni w kandydatach najbardziej.
logo firmy Programista PLC, HMI, SCADA
Ostrów Wielkopolski
Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o.
logo firmy Scrum Master/Agile Coach
logo firmy +Doradca Klienta z j. niderlandzkim +
Opole
PARETTi Agencja Pracy Tymczasowej

@Poziomirytacji

Cześć! Dziękujemy za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Pragniemy przeprosić za wszelkie nieodpowiednie zachowanie, które mogło się wydarzyć. Postaramy się zbadać sprawę by poprawić sytuację na przyszłość - jeśli chcesz podzielić się z nami szczegółami to bardzo proszę o kontakt mailowy. Transparentność i zaufanie to nasze główne wartości, zarówno w relacjach z pracownikami, jak i z klientami. Chciałabym przybliżyć Ci kilka narzędzi na których je budujemy. Wynagrodzenia pracowników i awanse są oparte na matrycy kompetencji, dostępnej dla wszystkich na stronie kariera. Pracownicy mogą się regularnie ewaluować właśnie na ich podstawie. Co kwartał odbywają się spotkania firmowe, gdzie przedstawiania jest kondycja firmy i każdy zespół przedstawia status realizacji zadań, a HR pokazuje ilość ewaluacji, poziom rotacji, stan osobowy i poziom satysfakcji wraz z działaniami, które mają odpowiadać na ocenę pracowników. Każdy pracownik ma dostęp do szczegółowych danych, i może zadawać pytania, z którymi zarząd mierzy się w trakcie spotkania i to stanowi jego główną część. Czasami jesteśmy zmuszeni reagować na to co dzieje się na rynku - niestety nie zawsze są to decyzje przyjemne i proste. Nie jesteśmy idealni i zdarzają się problemy komunikacyjne. Myślę że zdarzają się one w każdej organizacji. Ale mogę z pewnością powiedzieć że bardzo dużo pracy wkładamy w to by było lepiej. Mimo gorzkich słów, cieszę się że doceniasz atmosferę panującą w firmie i liczne inicjatywy, które sprawiają że jest całkiem fajne miejsce pracy :) Życzymy Ci powodzenia w przyszłych przedsięwzięciach.

@Karolina

Szczerze wątpię, aby zachowanie prezesa uległo zmianie, nawet po "zbadaniu sprawy". Taka transparentność, że na spotkaniach kwartalnych CFO nie mógł jasno i wprost wyjaśniać braku podwyżek - to firma a nie sejm, żeby politykować. Niestety, przez zle zarządzanie i nierzadko złe decyzje personalne firma traci całkiem dobrych pracowników. Szkoda.

Hello
@Poziomirytacji

Też bardzo dobrze wspominam atmosferę w samym zespole, ale pamiętam też podnoszenie głosu na pracowników i to jest niedopuszczalne. W innych miejscach pracy nigdy nie zdarzyło mi się być świadkiem takich sytuacji i szkoda słyszeć, że metody zarządzania nie zmieniły się od kilku lat.

Alutka
@Hello

No to fajnie, że atmosfera między ludźmi jest super. A zdarzają się jakieś wspólne wyjścia? Jakieś imprezki integracyjne czy nawet wyjazdy na kilka dni?

Obecny Pracownik
@Alutka

Hej, atmosfera jest mega w porządku, szczególnie to czuć, gdy się co jakiś czas przychodzi do biura - wiadomo sytuacja rynkowa jest cięższa co ma wpływ na nastrój, ale z każdym można porozmawiać na dowolny temat. Nie wiem skąd część tych opinii powyżej, myślę że w mało której firmie pracownicy są na bieżąco informowani o sytuacji i mogą serio spytać o co chcą. IMO każdy kto słucha, to wie na czym stoi. Nawet gdy są jakieś niepewności związane z projektami to jest to jasno komunikowane - szczególnie w ostatnich miesiącach widać w tym zakresie mega poprawę, a trochę już tu pracuję. Jeśli chodzi o integracje to mamy co tydzień-dwa Espeo Day, zbieramy się w firmie na obiad z różnych restauracji, przez ostatni rok mieliśmy imprezę halloweenową, świąteczną, wyjścia na miasto, wyjazd integracyjny, CodeFest i chyba jeszcze kilka innych akcji, więc co jakiś czas coś się dzieje. Notka: nie pracuję w hrach czy EB, więc nie zależy mi by malować na różowo rzeczywistość, po prostu serio spoko się tu pracuje, a że rynek jest jaki jest to już druga sprawa...

Irmina
@Obecny Pracownik

Nieźle z tymi imprezkami. No a jak jest już taka impreza np. na halloween to jest tylko dla pracowników? Chodzi mi czy możne przyjść z kimś np. partner, partnerka itd.??

@Poziomirytacji

Co do NDA to prawda. Mi pod koniec firma grodziła pozwem. BEZ KITU. Na sam koniec podczas rozmowy z właścicielką, zagroziła mi że mnie pozwie. Całe szczęście umowę podpisałem nie jako osoba fizyczna, ale specjalnie przygotowana firma przez mojego prawnika i nic nie mogli zrobić. Oczywiście nie dostaniesz ostatniej wypłaty jeśli nie podpiszesz tony papierów.

@Były

Jakoś mnie to nie dziwi, miała hopla na punkcie NDA. Wybitnie "specyficzna" (i jestem bardzo delikatny w swojej ocenie) osoba. Skończyłem wątpliwą przyjemność pracy tam w zeszłym roku, a nadal czasem mi się śni, że się drze, albo manipuluje innymi żeby mi utrudnić życie. Koszmar.

@Poziomirytacji

Skoro według kogoś tutaj wszystko sprowadza się do kasy, tak jak zostało to napisane to jakich ostatecznych zarobków może oczekiwać Lead Generation Specialist? Od paru dni widnieje taka oferta w internecie. Prócz tych widełek na B2B liczonych od 9 do 12 tys interesuje mnie sam tryb pracy. czy ktoś ma jakieś doświadczenie i o nich opowie?

Qwerty

Espeo to zbiór świetnych, kompetentnych i zgranych ludzi, których łączy jedno: wspólnie trafili w nieodpowiednie miejsce. Według mnie najlepsze, co mogłoby się tej firmie przydarzyć, to zmiana właścicieli. Sama zmiana CEO daje tyle, co zmiany na stanowisku premiera za poprzednich rządów.

ibie...? Co to znaczy? I jakie masz info co do pracy w tej firmie od byłych koleżanek i kolegów?

panna

Wszystko sprowadza sie do kasy, kiedyś podobno nie bylo az takiego cisnienia. Teraz albo to reakcja na sytuacje rynkowa gdzie male consultingi it dostaja po tylku albo po prostu wlasciciele chca odkladac na swoje inne potrzeby kazdy wie jakie i gdzie. W kazdym badz razie oszczedzanie to glowne haslo tej firmy w ostatnich 2 latach, czasami do granicy smiesznosci i oczywiscie poczawszy od bardzo licznych zwolnien. Czesto bez zadnej zapowiedzi bo na spotkaniach firmowych mowi sie ze to kraina mlekiem i miodem plynaca.

czy przyjmowani są może poczatkujący DevOpsi o stanowisku juniorskim ktoś już wcześniej w komentarzach wspominał, lecz to nie mój obszar zainteresowania. Na stronie piszą o tym, że szukają na dwie pozycje, lecz na każdej jest teraz wymagane doświadczenie, którego mi jak na razie brak. czy będzie cokolwiek opcjonalne w najbliższym czasie czy raczej nie ma szans?

Dołaczyłam do firmy, kiedy atmosfera była świetna pomiędzy pracownikami. Przyjmowano też nowe niedoświadczone osoby zapewniając śweitny przepływ wiedzy. Niestety, atmosfera baaardzo się zepsuła. w tym roku. Dobrze pracujące osoby zaczęły dostawać nagle zwolnienia bez uprzedzenia, a zarząd wypłaca co rusz dywidendy. Nastąpiła tak potworna maksymalizaja zysku kosztem zatrudnionych osób. Atmosfera, jaką tam teraz zastaniecie, to atmosfera strachu - siadasz na benchu pomiędzy fazami projektu? Zwolnienie! Firma chce czerpać zyski z pracowników jak z pracowników korpo, produktywność i jakość dostawać na poziomie softwerhouse, ale odpowiedzialność jakby zatrudniła freelancerów. W takim wypadku podział zysków powinien być bardziej adekwatny wobec pracowników, których jakość środowiska pracy z bardzo dobrej, poszybowała w dół. Tymczasem widełki już daaawno nie widziały podwyżek. Jeśli lubisz, jak pracodawca Cię szanuje, to Espeo nie będzie dobrym wyborem.

????

A co teraz z osobami bez doświadczenia? Są jeszcze zatrudniane? I jak aktualnie wygląda ten przepływ wiedzy, o którym wspominasz? Nowy pracownik zostaje rzucony na głęboką wodę?

@????

Z tego co wiem, to Junior Academy nie wystartowała w tym roku, mimo, ze poprzednia edycja odniosła sukces. Nowy pracownik jest zaopiekowany, bo nadal, pracują tam świetni ludzie, którzy dzielą sie wiedzą. Akurat zespoły wspominam bardzo pozytywnie.

Nadia

A powody? Piszesz o tym, że poprzednia edycja odniosła sukces. Nie znam szczegółów ale skoro tak to dlaczego w tym nic nie było i jaki był ostateczny efekt tamtej akademii? Musze czekać z tym na kolejny rok? Cos będzie?

Siemka, ktoś ma doświadczenie jako QA Engineer ? Bo słyszałem, że jest nabór i faktycznie coś na stronie znalazłem. Pasuje mi to, że jest opcja remote pracy, wiadomo tylko czy to od razu czy po wdrożeniu? Może ktoś ma takie info.

Blockchain

Nie wiem czy to wynika ze zmiany strategii firmy na klientów finansowych czy z czegoś innego, ale w firmie panuje bałagan. Nie jest to spoko miejsce do pracy na dłuższy czas. Masz oferty z innych software house????... to dobrze. Nie marnuj czasu na Espeo.

Cześć! W naszych ogłoszeniach dostępnych na stronie kariera podane są widełki wynagrodzeń na wszystkie stanowiska. Tak samo jest w przypadku Account Managera. Jeśli to stanowisko Cię zainteresowało to warto spróbować i wysłać CV - powodzenia :)

Były

Za stanowisko Senior Javascript wystawiałem co miesiąc fakturę od 32-36 tys BRUTTO (zależało od godzin). To było ponad rok, może 1,5 roku temu. Trudno powiedzieć jak wygląda sytuacja teraz ze względu na zwiększenie puli programistów szukających pracy oraz ograniczenie budżetów przez klientów na projekty IT. Z tego co mi mówili inni to była jedno z wyższych wynagrodzeń. Trudno określić jak to się ma do pracy, która nie jest techniczna z natury.

Wacek
@Były

A formę kontraktu b2b sam wybierałeś, czy to firma tak sobie życzyła? I jak oceniasz firmę pod kątem bilansu kasa - obowiązki? Czy też rozwojowo?

@Wacek

Firma narzuciła. Szkoda gadać na temat tego co tam się wyprawia... jest pełno innych firm gdzie można dostać takie pieniądze. W mojej opinii nie warto sobie nimi zawracać głowy. Jest dużo innych fajnych miejsc gdzie można zarobić takie pieniądze w Poznaniu. A szukają pewnie accounta bo zakładam, że potrzebują zwiększyć sprzedaż bo się pewnie budżet nie spina.

HR Manager
@Były

Nigdy w Espeo przy podejmowaniu współpracy nie narzucamy formy kontraktu. Jest to kwestia wyboru Pracownika i nigdy się to nie zmieni, zatem będę wdzięczna za udostępnianie rzetelnych informacji. Espeo prowadziło rekrutację na Account Managera, ponieważ cały czas rozwijamy swoją sprzedaż, a stanowisko Account Manager'a to przede wszystkim funkcja mająca na celu dbania o relacje z obecnymi Klientami. Zachęcam do kontaktu bezpośrednio z Firmą, w celu poznania rzetelnych informacji na temat naszego działania.

@HR Manager

(usunięte przez administratora)Ja nie miałem wyboru jeśli chodzi o formę zatrudnienia. Przy przejściu z jednej firmy do drugie podczas rozmowy z właścicielką firmy powiedziała mi, że nie ma innej opcji. Tyle w temacie. Skonsultujcie to sobie z właścicielką jeśli nie stosuje się do procedur działu Kadrowego.

Edyta
@Były

A co z innymi pracownikami? Oni tez b2b czy raczej umowy o pracę? Osoby przyjmujące się na umowę o pracę na jaki okres czasu ją zawierają?

@Edyta

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Były Pracownik

22.09.2023 10:09

Były Pracownikikona wywiad

Opowiadam o współpracy z tą firmą po około 1,5 roku od zakończenia umowy, więc robię to bez emocji. Myślę, że nie dzieliłbym się swoją opinią, gdyby nie docierające do mnie informacje o tym, że inne osoby również mają kłopoty z Espeo. Niektórzy dzwonią do mnie i pytają, czy warto się zatrudnić w tej firmie, a lepiej mieć pełen ogląd sytuacji przed nawiązaniem współpracy. Pracowałem w projekcie Tiny App, przy aplikacji React Native. Nie podpisuję się imieniem i nazwiskiem, ponieważ nie chcę publikować danych w sieci, ale myślę, że pozostali uczestnicy projektu od razu będą wiedzieli, kim jestem.

Na jakim stanowisku pracowałeś/aś i na czym ono polegało?

Były Pracownikikona wywiad

Senior Javascript Developer - React Native.

Czy miałeś/aś możliwość pracy zdalnej? Jeżeli nie, z czego wynikała ta decyzja?

Były Pracownikikona wywiad

Tak, praca odbywała się tylko zdalnie, było to podczas pandemii. Nadal mogłem przyjść do biura, ale nie było ku temu powodów. Klient zlecający projekt był z Finlandii, więc i tak nie było po co pojawiać się w biurze.

Co było powodem zakończenia współpracy z firmą?

Usługobiorca zakończył współpracę.

Jakie są widełki wynagrodzeń na tym stanowisku?

Były Pracownikikona wywiad

Wtedy było to około 25-36 tysięcy złotych. Nie wiem, jak kwestia zarobków wygląda obecnie. Na tym stanowisku była jedna z większych stawek, o ile mi wiadomo, to jedynie developerzy blockchain zarabiali więcej.

Jak długo pracowałeś/aś w tej firmie?

6 miesięcy.

Były Pracownikikona wywiad

Zdecydowanie nie. Firma ma duży problem z zarządzaniem projektami i budżetem. Myślę, że moja sytuacja jest tego bardzo dobrym przykładem. Projekt, w którym pracowałem, miał mały budżet. Gdyby zatrudniać do niego osobę ze średnim doświadczeniem, albo jakąś konfigurację współpracy juniora i nadzoru seniora, pewnie udałoby się zamknąć w założonym budżecie. Niestety, przez 6 lat trwania projektu, nikt tego nie dopilnował, a zaszłości były tak duże, że tempo prac spadało w kierunku zera. Poprzedni developer, który miał stanowisko "mid" wspomniał, że niektóre funkcjonalności projektu, nawet stosunkowo nieskomplikowane, zajmowały nawet 1,5 miesiąca pracy. W mojej opinii projekt balansował na granicy opłacalności. Problem polegał na tym, że ja byłem pracownikiem z zewnątrz, więc część mojej stawki pobierał inny software house. Z tego względu, po 4 miesiącach współpracy, podjęto decyzję o wykupieniu mnie, i tym samym zapłaceniu wielokrotności moich zarobków, firmie, w której byłem zatrudniony. Naprawdę nie wiem, kto podjął decyzję o tym "wykupie", skoro firma nie miała dla mnie żadnego projektu, na który mógłbym przeskoczyć. Z perspektywy finansów, to była najdziwniejsza decyzja, jaką widziałem. Firma rozwiązała współpracę 2 miesiące później, po mojej sprzeczce z menadżerką. Nawet nie chcę myśleć o tym, jak bardzo źle musiała wyglądać moja komórka w Excelu z perspektywy dyrektora finansów czy kogokolwiek, kto się tym zajmował. Nawet próbowano mi sugerować, że mogę być w jakiejś zmowie z poprzednim software house'em. Przez okres 6 miesięcy, przy projekcie były 3 menadżerki. Podczas pracy pojawiały się tematy polityczne, co samo w sobie było męczące, ale znośne. Podczas końcowej rozmowy właścicielka powiedziała mi, że "w tej firmie nie ma miejsca dla osób, które głosują na PiS" - i musiałem się tłumaczyć, że nie chodziło o mnie, bo ta nieprawdziwa informacja wypłynęła od innego pracownika. Potem zapytano mnie więc, na kogo głosuję. Odpowiedziałem, że nikogo nie powinno to interesować - to jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie. I znów musiałem się tłumaczyć, bo ktoś gdzieś powiedział, że głosuję na PiS. Taki był poziom rozmowy, którą odbyłem z właścicielką firmy. Dostałem projekt, w którym było 7 deweloperów i wszyscy skończyli właśnie na tym projekcie swoją współpracę z firmą. Nikt nie robił aktualizacji bibliotek, w wyniku czego aplikacja nie mogła trafić do sklepu. Trzeba to było odkręcić, co wymagało czasu i nakładów pracy. Menadżerki zapewniały mnie, że otrzymam niezbędne wsparcie, a finalnie zostałem zwolniony - obarczano mnie winą za lata zaniedbań, które musiałem naprawiać. To standardowa procedura w tej branży. Myślę, że punktem zwrotnym była dla mnie sprzeczka z nową menadżerką, która już od początku współpracy nie była ze mną szczera, co zauważyli też inni pracownicy. Firma nie była gotowa na projekt - spotkałem się ze zdziwieniem, kiedy powiedziałem, że muszę mieć urządzenia Mac i iPhone do napisania aplikacji na system IOS! To naprawdę śmieszne. Otrzymałem jakieś stare urządzenia do testów, ale odniosłem wrażenie, że firma spodziewała się, że będę pracował na własnym sprzęcie. Nie wiem, czy to był przypadek, ale w projekcie - w tak krótkim czasie - była potężna rotacja pracowników. Możliwe, że po prostu trafiłem na taki projekt, co też jest problematyczne, bo nie można działaniom nadać konkretnego kierunku. To była dziwna sytuacja, ponieważ projekt łączył pracowników Espeo i programistów podnajętych od innych firm. Taki zlepek w znacznym stopniu utrudnia zrobienie czegokolwiek. Możliwe, że wynikało to z budżetu, jaki firma akurat posiadała - nie wiem. Na pewno taki kalejdoskop nie jest niczym dobrym.

Były Pracownikikona wywiad

Miałem rozmowę dotyczącą innego projektu, ale nic z tego nie wyszło. Osobiście nie rozwijałem się przy tym projekcie - był pełen zaszłości, określiłbym go jako jedno z najgorzej prowadzonych przedsięwzięć, w jakich brałem udział. Wiedziałem, jaki jest stan prac, dlatego mi to nie przeszkadzało. Zmniejszyłem dług technologiczny z 18% do 10%, więc jest to jakieś doświadczenie jeśli chodzi o refactor cudzego kodu, ale nie nauczyłem się tam niczego nowego. Wszelkie sugestie były raczej odbierane niechętnie - liczyło się, żeby realizować rozwiązania dla klienta, i to szybko. To taka standardowa historia projektu w typowym software house.

Były Pracownikikona wywiad

Do momentu, kiedy byłem podnajmowany z innej firmy, nie miałem budżetu szkoleniowego. Gdy już mnie "przejęto", to nie zdążyłem z niego skorzystać. Nie wiem, jak sytuacja wygląda obecnie, ale podczas mojej współpracy z tą firmą nie było szerokiej oferty szkoleń.

Jak oceniasz atmosferę panującą w firmie? Jak myślisz, z czego to wynikało?

Były Pracownikikona wywiad

To firma jak wiele innych na rynku. Podczas pandemii widywaliśmy się tylko przez komunikator. Zrobiliśmy też dwa wspólne wyjścia, co jest świetne. Zespół miałem bardzo zgrany. Osoby z mojego projektu były naprawdę w porządku, ale trudno mi powiedzieć, z czego wynikała taka atmosfera. Po prostu było dobrze.

Były Pracownikikona wywiad

Zachowanie ze strony firmy było takie, jak to zwykle ma miejsce w przypadku software house'ów. Najpierw zachęta do współpracy, a potem silny nacisk na szybką pracę. Brakowało komunikacji między firmą a klientem zlecającym projekt, przez co dochodziło do opóźnień. Firma miała problem z przyznaniem się przed klientem, jak bardzo zły jest stan aplikacji w rzeczywistości. W efekcie odpowiedzialność musiała na kogoś spadać - spadała na ludzi działających aktualnie w projekcie. Nie mam problemu z pracą ze słabym kodem, bo to jest moje zadanie, żeby to naprawić - i tak zrobiłem. Natomiast ewidentnie dla zarządu firmy jest się tylko pionkiem na szachownicy. Pracownik ma wartość tak długo, jak jest potrzebny. W tej firmie jest się kosztem zmiennym. Widzę też pytania na temat tego, co z umowami i klauzulami. Niestety, firma ma bardzo mocny NDA - na ile on jest egzekwowany, trudno mi się wypowiedzieć. W moim przypadku nie można nic wyegzekwować, bo firma zawarła umowę ze spółką prawa handlowego, której jestem prezesem, a właścicielem jest ktoś inny. To konstrukcja, jaką zasugerował mój prawnik, w celu możliwości zgłoszenia upadłości, ale podczas ostatniej rozmowy z menadżerką dowiedziałem się, że Espeo ma zamiar mnie pozwać. Uświadomiłem jej, że firma nie zawarła umowy ze mną jako z osobą fizyczną. Myślę, że gdybym miał jednoosobową działalność lub współpracował z Espeo w oparciu o UoP, to do dziś walczyłbym w sądzie.

Były Pracownikikona wywiad

Gdyby nie docierające do mnie opinie o nieudanej współpracy, nie udzielałbym opinii o tej firmie. Może problemy te są spowodowane ograniczeniem budżetów lub jakimiś innymi przyczynami... Nie wiem. Mi osobiście jest szczerze przykro, że wyprostowałem aplikację, której firma nie potrafiła naprawić, a ostatecznie nie otrzymałem niezbędnego wsparcia i wszystkie ustalenia zostały zerwane. Szkoda, że taka ilość pracy poszła na marne, bo przez kolejne 6 miesięcy z projektem dałby sobie radę ktoś na juniorskim stanowisku i pod odpowiednim nadzorem. Jeszcze przed udzieleniem opinii skontaktowałem się z programistką, która mnie zastąpiła i dowiedziałem się, że klient wstrzymał projekt.

Co myślicie na temat pracy w firmie Espeo Software na stanowisku System Analyst? Właśnie poszukują pracowników. Czy 200 PLN to odpowiednie wynagrodzenie?

Klara

Co, co to sa matryce kompetencji? Nie rozumiem, brzmi jak jakiś test osobowości na rekrutacji?? Na czym to polega i jak to wpływa na codzienną pracę?

mun

Co rusz na linked in widać nowe posty osób zwolnionych z Espeo szukających pracy czy tam się odbywają jakieś wieksze zwolnienia bo nie ukrywam troche strach odpowiadać na oferty? Jak już nawet osoba namawiajaca mnie na oferte po nie dlugim czasie sama ma zaznaczone że szuka pracy.

@mun

Cześć! Dziękuję za podzielenie się swoimi obawami. Rozumiem, że widoczność postów osób z naszej firmy szukających pracy może wzbudzać pewne pytania i niepewność. Każdy pracownik ma swoje własne cele i motywacje w poszukiwaniu nowych możliwości zawodowych. Niezależnie od tego, czy ktoś obecnie pracuje w naszej firmie czy gdzie indziej, życzymy wszystkim powodzenia w ich poszukiwaniach i rozwijaniu swojej kariery. Tak jak w innych organizacjach, również w naszej, czasami sytuacja rynkowa wymusza na nas dokładną analizę naszej sytuacji i zmusza do trudnych decyzji :( Priorytetem zawsze jest szacunek dla naszych pracowników i staranne zarządzanie tym procesem. W przypadku rekrutacji i ofert pracy, zapewniam, że nadal poszukujemy utalentowanych koleżanek i kolegów do naszej firmy. Każda oferta pracy jest oceniana indywidualnie, a decyzje rekrutacyjne podejmowane są na podstawie kompetencji i zgodności z wymaganiami stanowiska. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odezwij się do nas w wiadomości prywatnej to jeden z naszych rekruterów o wszystkim Ci opowie :) Pozdrawiam! Karolina

@Karolina

Nic nie rozumiem z tej odpowiedzi to wkoncu poszukujecie pracownikow czy ich zwalniacie bo widze ze rozne specjalizacje pisza ze byly w Espeo i teraz szukaja pracy za rowno developerzy jak i head hunterzy?

@mun

Cześć! Aktualnie cały czas prowadzimy rekrutacje na stanowiska techniczne w naszych zespołach. Jeśli jesteś zainteresowana/y to polecam zajrzeć na stronę espeo.eu/career, tam są otwarte pozycje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej możesz odezwać się do jednego z naszych rekruterów lub napisać do nas na join@espeo.eu. Dobrego dnia!

@Karolina

Ale to macie projekty od zaraz czy jst ryzyko że trafie na bench i potem zostanie mi wypowiedziany kontrakt? widze po linked in ze były zwolnienia, dostawałem oferty java i blockchain development od dwoch roznych pracowników z waszego head huntingu ale widze na profilach linkedin ze nawet ich juz obu zwolniono, to do kogo pisac? czy pani jest caly czas i mozna podpytać o szczegoly? rowniez widze ze na stronie zniknela oferta, wyglada to ryzykownie. react development slyszalem ze tez byly zwolnienia.

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika ExKontraktor

09.05.2023 04:05

Na jakim stanowisku pracowałeś/aś i na czym ono polegało?

ExKontraktorikona wywiad

Pracowałem na stanowisku back-end developer jako podwykonawca.

Czy miałeś/aś możliwość pracy zdalnej? Jeżeli nie, z czego wynikała ta decyzja?

ExKontraktorikona wywiad

Miałem możliwość 100% pracy zdalnej.

Co było powodem zakończenia współpracy z firmą?

ExKontraktorikona wywiad

Zakończenie kontraktu przez usługobiorcę.

Jak długo pracowałeś/aś w tej firmie?

Przez okres 9 miesięcy.

ExKontraktorikona wywiad

Absolutnie nie. Byłem jedynie pośrednim współpracownikiem i mimo, że firma niczego we mnie nie zainwestowała (o co nie mam pretensji), to potem kurczowo trzymała się zakazów konkurencji ze swoim usługobiorcą. Ja w tym wszystkim nawet nie byłem stroną w rozumieniu prawnym, a Espeo nie miało żadnego interesu, aby blokować moje bezpośrednie zatrudnienie, a mimo to firma skorzystała z zapisów umowy.

ExKontraktorikona wywiad

Nie było żadnych możliwości rozwoju. Poza rozliczaniem czasu, nie miałem kontaktu z osobami ze ***** (partner biznesowy - dane do wiadomości redakcji) - głównie współpracowałem z usługobiorcą.

ExKontraktorikona wywiad

Totalny brak szkoleń w firmie.

Jak oceniasz atmosferę panującą w firmie? Jak myślisz, z czego to wynikało?

ExKontraktorikona wywiad

Nie mam zdania i trudno mi ocenić atmosferę - praktycznie się do mnie nie odzywano.

ExKontraktorikona wywiad

Właściwie jedyny onboarding dotyczył rozliczania czasu pracy i zadań u usługobiorcy. Co więcej, namawiano mnie, aby zawyżać godziny rozliczane u usługobiorcy. Chciałbym wierzyć, że chodziło jedynie o to, aby w tabelach zgadzało się 8 godzin pracy dziennie.

ExKontraktorikona wywiad

Byłoby dobrze, gdyby swoje szczytne idee prezentowane na oficjalnej stronie internetowej firma wdrożyła w życie.

Beata

Hmmm, a jakie konkretnie zapisy chodzi? O czym one mówią i jakie kary ewentualnie są za złamanie takich zapisów?

ExKontraktor
@Beata

U mnie to standardowe zapisy jak na kontrakt, czyli aby nie pracować na rzecz klienta Espeo. I to jest OK. Natomiast Moja sytuacja była specyficzna - ani ja nie chciałem odchodzić z projektu, ani zespół nie chciał, abym odchodził. Po prostu, odgórna decyzja firmy (klienta Espeo) była taka, że rezygnują z outsource - tak bywa, po to korzysta się z outsourcingu. Problem polega na tym, że ja miałem możliwość pozostania w super zespole, tylko już na bezpośrednich warunkach, na co Espeo się nie zgodziło. Formalnie wszystko jest OK - mają taką możliwość wg umowy, ale swoje na marży zarobili (prawie rok), nic we mnie nie zainwestowali (zero szkoleń czy benefitów), jedynie nakładali "wątpliwe moralnie obowiązki raportowania czasu pracy". Więc mimo, że absolutnie nic na tym nie zyskali, bo umowa z ich klientem i tak zostałaby rozwiązana, to zablokowali mi możliwość pracy ze świetnym zespołem. A jakie kary? Wystarczające, żeby nawet ich klient nie był w stanie ich załamać, aby za mnie kolejny raz zapłacić gigantyczną marżę za nic :(.

Barbara

Powiesz coś więcej jako pracownik,czemu nie polecasz? Atmosfera nie za bardzo czy wypłaty? Pracownicy są uczeni tak traktować klientów?

Nofret

Firma mocno się zmieniła w ostatnim czasie. Jest bardzo nerwowa atmosfera płynąca z góry, dużo bałaganu i niespodziewane redukcje osobowe.

Julia
@Nofret

Możesz coś więcej? To jak redukcje są, z tego co mówisz, to co z przyjęciami? Daj znać, czy w takim wypadku nie ma tam co szukać pracy czy może nie jest tak źle. Zależy mi na czymś w rejonie jednak, więc jak to tylko kwestia atmosfery…

@Nofret

Espeo w ostatnim czasie mocno specjalizuje się w kierunku rozwiązań finansowych, a co za tym idzie konieczne były zmiany w obszarze strategii, czy marketingu firmy. Skład osobowy Espeo utrzymuje się stale na podobnym poziomie i ciągle są prowadzone rekrutacje, co widać na stronie espeo.eu/career. Zakończenie współpracy z pracownikami to sytuacje jednostkowe i wyjątkowe. Oczywiście zmiany w obszarze działania firmy, ale też ogólna sytuacja ekonomiczna mogą powodować uczucie niepokoju, co osobiście widzę w różnych organizacjach.

@Julia

Cześć Julia! Ciesze się że jesteś zainteresowana dołączeniem do Espeo, serdecznie zapraszamy :)

Zostaw merytoryczną opinię o Espeo Software - Poznań

• Jak się pracuje w Espeo Software?

Zobacz opinie na temat firmy Espeo Software tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 15.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Espeo Software?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 11, z czego 1 to opinie pozytywne, 7 to opinie negatywne, a 3 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

Espeo Software
2.9/5 Na podstawie 30 ocen.
  • Malta House, Baraniaka 6
    61-131 Poznań