Opinie o Cbm Polska Sp. z o.o. w Jacków

Poniżej znajdziesz opinie aktualnych i byłych pracowników o firmie Cbm Polska Sp. z o.o.. Zobaczysz tutaj też opinie kandydatów do pracy w firmie Cbm Polska Sp. z o.o. o przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.


Branże: Produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Cbm Polska Sp. z o.o. w Jacków

Wójo
Pracownik
 Pytanie

Kiedy w tej firmie w końcu się coś zmieni? Upada coraz bardziej... Już nawet Polacy nie chcą przyjść do pracy. Zakład zalewa już fala ciemnoskórych a czy oni potrafią coś robić? Więcej ich detali londuje w złomie niż trafia dalej. Panie Dyrektorze, czas pomyśleć o ludziach, bo bez nich niestety sobie nie poradzicie a dzieci z innych krajów tej Firmy wam nie pociągną dalej.

Rudy
Pracownik
 Pytanie

Szanowni Koledzy, Panie dyrektorze, chciałabym zauważyć ze w ostatnim czasie borykamy sie z wieloma problemami takimi jak oszalałe raty kredytu, kosmiczna inflacja, itd. Firmy w naszym otoczeniu reagują by wesprzeć swoich pracowników np. LW zadeklarował podniesienie pensji do prawie12 tys zl, Leonardo dal 2000 premii i ciekawie zapowiada sie powstanie fabryki autobusów. My tez mamy kredyty, my tez płacimy wiecej za chleb i paliwo. Wiem ze podwyżki były, są i będą ale 2 zl brutto do stawki 22,8 ma sie nijak. Firma jak juz większość pracowników zauważyła miała w zeszłym roku 28 MILIONÓW ZYSKU brawo, szacun a gdzie w tym wszystkim my? My musimy robic dobrowolne 50 tki zeby dostać 200 zł premii, My nie możemy wziąć dnia opieki na chore dziecko bo nie dostaniemy 100 zł za nie chorowanie. Tu nawet nie ma normalnego parkingu. Z reszta sami wiecie jak jest ... To najwyższy czas by coś z tym zrobić. MIŁEGO DNIA PRACY KOLEDZY I KOLEŻANKI

Fałszywy
Pracownik
 Pytanie
@Rudy

Teraz to nic innego nie pozostało jak stąd (...) Za 3.500 tysiąca z premią o której szkoda gadać, w warunkach szkodliwych?

anonim
Pracownik

WITAM PANOWIE I PANIE JAK WSZYSCY WIEMY PRACA W CBM TO NIE LADA GRADKA ALE (usunięte przez administratora) TRZEBA BO TRZEBA UTRZYMAĆ DOM RODZINE I ZAPŁAĆIĆ KREDYT. A NASZA KOCHANA FIRMA DALEJ NAS SZARAKÓW MA W (usunięte przez administratora) MY MAMY PRACOWAĆ I ZARABIAĆ NA NASZĄ DYREKCJE. A KACHANY DYREKTOR TWIERDZI ZE MAŁPE BY NAUCZYŁ ROBOTY NO OK NIECH ZATRUDNIO STADO MAŁP :D CO MOŻNA STWIERDZIC ŻE CBM MA CHYBA KRYZYS KAŻDY UCIEKA NO DUPO LIZY ZOSTANĄ CO MOZNA POWIEDZIEĆ JAK NAWIET ODCHODŻĄ OBCOKRAJOWCÓ BO W INNYCH FIRMACH ZAROBIĄ WIECWJ A MY DALEJ NA DOLE SZARAKI ZARABIUAMY NA TA FIRME. BEZ NAS TO BY TO DAWNO UPADŁO AL NAS SIE NIUE SZANUJE (usunięte przez administratora)

Kamil
Pracownik
 Pytanie
@Mami

Jak taniej? Obecnie dla pracodawcy jest drożej niż 3 lata temu. Na wszystkich wydziałach w ciągu ostatnich trzech lat średnio o 20-30% każdy pracownik produkuje mniej. Pracownicy mają wywalone. Kierownicy i majstrowie nie są w stanie nic z tym zrobić. Nadgodziny przy obecnym obłożeniu i normach z 2020 roku nie byłyby potrzebne. A jeśli tak to w bardzo małym stopniu. Ale w sumie trzeba oszczędzać robotę na tygodniu żeby wpadła sobota.

Ciekawy Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 1 dzień.
Pracownik
 Pytanie

Mam pytanie do innych osób pracujących w tym zakładzie. Czy tylko mnie się czepiają i tylko na moim wydziale o to że sobie chce wypic jedna kawę w godzinach pracy ? Czy to jest coś okrutnego z mojej strony że chce sobie wypic kawę robiac przy tym normę? Drodzy kierownicy i dyrektorzy czego wy więcej oczekujecie od ludzi płacąc im 3 zł brutto na godzinę więcej od najniższej krajowej? Nie widzicie że fachowcy już odeszli a resztę próbujecie wykorzystać do granicy możliwości? Proszę przygotować aneksy do umowy w który będzie napisane: zakaz spożywania kawy/ herbaty w godzinach pracy. Jeszcze trochę i wodę zzbronivie spozywac 2 godzinach pracy?

Hania Nowy wpis
Inne

Cześć jak tu sie scenariusze odnośnie pracy układają? Widziałam ze ktoś ze dwa miesiące temu zapowiadał zwolnienia. Do teraz ludzie wylatują czy to jakiś fałszywy alarm i można bezpiecznie aplikować?

As Nowy wpis
Pracownik
@Hania

Aktualnie nie ma zatrudnień.

ANONIM Nowy wpis
Pracownik

Prawda jest taka że w ostatnich latach Dr pozwolił odejść wielu dobrym i doświadczonym pracownikom. Cześć z tych którzy zostali nie umie wypisać wniosku urlopowego. A my od was musimy dużo wymagać. Ktoś kto to pisze nie ma Jaj. Powinien porozmawiać z majstrem albo z Dr a nie anonimowo oczerniać innych.

Czajnik44
Użytkownicy czekają na odpowiedź 32 dni.
Pracownik
 Pytanie

Matko bosko. Co tu się wyrabia? Ten cały zakład, ci wszyscy ludzie to chory twór. Mówię tu o całości. Marek jak pani w przedszkolu lata i pisze plusy i minusy. Aby uwalić tę i tak marną premie. Zapewne jest to na zlecenie jaśnie nam panującego, jego szerokości kierownika który i tak w ostatecznym rozrachunku okazał się być dwulicowy bo doskonale pamiętam jego słowa na początku jak to on chce dobrze, jak to on jest za ludźmi i tak dalej. Bla bla bla. Co się okazało? Całkowicie sprzedał się małemu. Czy nie dziwnym jest to że w ostatnim czasie nie pisze się na tym forum o innym wydziale jak o OB i o tym co tam się odwala? To chyba o czymś świadczy. Jeszcze raz. Chory zakład. Chorzy ludzie. Chore kierownictwo. Bajzel na każdym kroku. Wymagania zupełnie nieadekwatne do wypłaty. Dno.

3
 Rozmowa kwalifikacyjna
Jak przebiegła Twoja rozmowa kwalifikacyjna w firmie Cbm Polska Sp. z o.o.? Napisz o swoich odczuciach ze spotkania. Czy coś Cię zaskoczyło w oferowanych warunkach współpracy? Opowiedz nam o tym.
logo firmy Operator maszyn CNC
Rzeszów
Smithstown Polska Sp. z o.o.
(1 opinia)
Wyślij CV
logo firmy Tokarz CNC
Kluczbork
Polmecanic Group Sp. z o.o.
(31 opinii)
Wyślij CV
Aplikuj na wiele ofert
Kornelia
Inne

Cześć. pisaliście tutaj o premiach a ja nie widziałam o nich wzmianki w ogłoszeniu dla magazyniera sprzed paru miesięcy. wiem, że było ono docelowo na cześć etatu. czy to jest powód? I czy to oznacza, że nie kładą wtedy nacisku praktycznie na normy?

Mloda
Pracownik
 Pytanie

Czemu narzekacie ? Wezcie sie za robote. Pieniadze sa ok jak na okolice. Co miesiac mam minimum 7 koła brutto. Majster wpisuje mi 50 tki chociaz wcale ich nie robie. Premia co miesiac 450 -500. Normy spoko mozna połazić, pobajerzyć. No ale jak wam nie pasuje to droga wolna ...

Abc
Pracownik
@Mloda

To fajnie, bo w całym zakładzie nie ma nadgodzin

Ziomek
Były pracownik
@Abc

Nadgodzin nie ma, pracy mało, zwalniać będą ale 50 róbcie do woli hahaha

Magiik91
Pracownik
@Mloda

Co ty (usunięte przez administratora)około 4000 zł się tutaj zarabia na rękę z premią plus nagrodziny i soboty których obecnie nie ma od początku roku, bo mniej roboty i zamówień ????

Tak
Pracownik
@Magiik91

4 tysiące pod warunkiem że jesteś młody do 26 lat bo podatku nie ma a poza tym ciężko 4 zarobić

xxx
Inne

Siemka, nie mam jeszcze doświadczenia w spawaniu, ale jestem gotów wszystkiego się nauczyć. Widziałem tutaj we wpisach, że na start jako nowy chyba dostane 30 zł, tak? w ogłoszeniu tego nie napisano. Podkreślono też ze pracują osoby bardzo doświadczone. Po jakim czasie mogę się na taka przeszkolić?

Izabela
Inne

Hejka. Jest teraz dostępna oferta dla operatorów i piszą w niej wprost, że samo doświadczenie nie jest w zasadzie wymagane. moje mój chłopak w takim razie spróbuje. Jakoś szczególnie będą go szkolić czy jednak nie trzeba? nie mam pojęcia jak konkretnie ta praca wygląda, ktoś pisał, że naciska się guzik. A coś więcej?

Beny
Pracownik
@Izabela

Nie wymagają doświadczenia postawia go na krawrdziarke i każą giac po tygodniu będą traktowali jakby to robił 15 lat i będą wymagali grom wie czego. Wyrzuci w kolibe blachę zrobią aferę pomimo że 5 minut wcześniej ktoś wpakował w złom 300 kilo ale to tylko zależy jaki będą mieli kaprys lub kto się pomyli bo jeśli (usunięte przez administratora) majstra albo lidera to nie było tematu. Po jakimś czasie pójdzie po podwyżke to powiedzą że nie ma doświadczenia i że się uczy ale będą dawać roboty jak dla gościa ze stażem. Rafał będzie obiecywał złote góry aby tylko mieć chwilę spokoju bo na końcu powie ze go dyrektor blokuje.Ogolnie polecam przyjść posiedzieć na olewce kilka miesięcy nauczyć się i uciekać tam gdzie lepiej zapłacą. Ja po latach na krawedziarce gdzie robiłem wszystkie roboty usłyszałem że i tak dobrze zarabiam bo spawacz ma 2 złote więcej. Jak trafi na zmianę do Doda to lepiej niech odrazu zmieni bo ten cymbałek nic go nie nauczy chyba że braku szacunku. Polecam olać te firmę na starcie, ja olałem czekam na telefon. PS. Autobusy szukają haha

Dam mu dyche za fatyge
Były pracownik
@Izabela

Zapraszamy z otwartymi rekami. Ostatnio ludzie wytrzymuja tutaj tylko jeden dzień.

anonim
Były pracownik

(usunięte przez administratora)

Janek
Pracownik
 Pytanie

W czym konkurowała? Na pewno nie w zarobkach chyba że z pzl w czasie kryzysu bo do lw nie mieli podjazdu i nie będą mieli ta firma ładnie wygląda tylko z przed bramy, uciekać i tyle, spawacz co zostawił tu 15 lat pracy ma 2 zł więcej jak rencista na ochronie czy pracownik sklepu, śmiech na sali i nas na OC robi się coraz gorzej kończę zwolnienie zaczynam wypowiedzenie. Polecam serdecznie

@Zdzichu
Były pracownik
 Pytanie

A ktoś tam jeszcze pracuje? Słyszałem że wszyscy poza biurowymi odeszli

Smuteczek
Pracownik

Na dnie może to jeszcze nie ale wodorosty czuć pod stopami.. każdy bardziej rozgarnięty raczej zrozumie że prezes nie ma wpływu na sprzedaż

Dam
Były pracownik
 Pytanie
@Smuteczek

Prezes nie ma wpływu? To kto ma mieć? Załamanie rynku rozumiem ale ma wszystkie możliwe narzędzia w swoich rękach by znaleźć nowe rynki zbytu, może zmienić targety sprzedaży na inną komórkę rynkowa, może zmienić grupę docelowa odbiorców i celować w inna, nie gadaj głupot że nie może prezes bo zwyczajnie nie masz bladego pojęcia o przedsiębiorstwie.

anonim
Inne

Jesteście na bieżąco z warunkami pracy? mam na myśli konkretnie to ostatnie określenie z jednego wątku, w którym zostały one nazwane szkodliwymi. W tym momencie w jakim zakresie się to przejawia? Co się dzieje? Widziałem wcześniej ze na magazyn szukali ale nie zdążyłem aplikować

GM
Pracownik
@anonim

GŁÓWNE ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WYKONYWANIEM ZAWODU SPAWACZA: Narażenie na promieniowanie ultrafioletowe emitowane podczas spawania/cięcia łukiem elektrycznym. Pożar i wybuch gazów spawalniczych w wyniku spawania gazowego. Narażenie na pyły i dymy spawalnicze, powodujące choroby układu oddechowego

anonim
Inne
@GM

W porównaniu do tego czy akurat w tym konkretnym miejscu pracy dzieje się magazynierom jakaś szczególna krzywda? Pomijam sytuacje losowe typu nieszczęśliwy wypadek, raczej w każdym magazynie może się zdarzyć. BHP ostro jest pilnowane?

anonim
Inne

Cześć, tak dla jasności to możecie bardziej szczegółowo opisać jak teraz praca operatora wygląda? widzę, że od paru dni jest dostępne ogłoszenie, może się zgłoszę. Ludzie pisali tu jednak ze praca polega tylko na wciskaniu guzika i ze jest tu dość lekko. U mnie na zakładzie były też inne obowiązki w praktyce do wykonania

Czajnik44
Pracownik

No bajzel to tu się zaczyna robić. Jak obiecywali podwyżki są. Ale norm, co przy takich pieniądzach na spawalni jest wręcz niedorzeczne. Cały czas są jakieś groźby w stylu "nie będzie widać pewnych pozycji na odcinku". A wsadźcie sobie te 250 zł brutto tej premii. Wolę mieć to głęboko gdzieś i przynajmniej robić na luzie. A jeszcze to latanie majstra chwilę przed końcem zmiany i pisze plusiki i minusiki. Dno, wodorosty i 2 metry mułu. Albo te propagandowe zagrywki na laserach jak swacio lata w tą i z powrotem i pilnuje aby laser ciął, a jak się chłopaki obrobią to na tą czyszczarkę do wypałek stają. Ja rozumiem że przychodzimy tu do pracy a nie na wakacje ale to co teraz tu się dzieje to zaczyna zakrawać o jakiś (usunięte przez administratora) Wiadomo, puki roboty było od groma to siedzieli na (usunięte przez administratora) Tylko mniej się zrobiło i zaraz szaleją i szukają tylko aby pomniejszyć albo całkiem zabrać tą pseudo premię. (usunięte przez administratora)

Ruski
Pracownik
@Czajnik44

Panowie proszę nie narzekać zakład jest super mozna awansować jak się naprawdę będziecie starać tylko trzeba się wykazać. To nic że zarabiacie najniższa krajową ale macie darmowy parking. Myślę że w domu nie chciałoby wam się pisać tych komentarzy więc piszecie je w pracy . Bierzcie się do roboty bo telefony pozabieram!!

Stary wyjadacz
Pracownik

Firma schodzi na (usunięte przez administratora), całkowita dezorganizacja pracy często w ciągu 1h zajęcie jest zmieniane 3 razy bo za co się nie weźmiesz to brak detali,tak jak ktoś pisał skakanie po pojemnikach i szukanie igły w stogu to już standard. Zarobki spawaczy to śmiech max 34zl Brutto dla starszych pracowników mających fach w ręku (pojedyncze osoby) ,a 30zl brutto dla nowego bez doświadczenia uprawnień i chęci do pracy, więc chyba coś tu jest nie tak!nie wspominając o ludziach na maszynach którzy mają po 30-32zł za stanie przy maszynie i oglądanie filmów,tam czas płynie inaczej.... Podnoszenie norm sapwaczom przy tych zarobkach to kpina! A jeszcze hit , dyskryminacja w własnym kraju ,obcokrajowcy zatrudnieni w tej firmie mają większe stawki niż Polacy! Pracują po 10h ich normy nie obowiązują i robią w 10h tyle co Polak w 7 h. Kolejna sprawa podwyżki hahaha dyrekcja zatrzymała się 10lat temu gdzie stawki były 15zl i dostawało się 2zł podwyżki,teraz mamy stawki dwa razy większe a podwyżki nadal 2zl śmiech.

Naiwny
Pracownik
@Stary wyjadacz

Warto wspomnieć że spawacze za swoją pracę są motywowani premią uznaniową takiej samej wysokości co koledzy z maszyn... To premia motywuje a do czego to proszę się domyśleć

Al
Pracownik

Firma od dłuższego czasu boryka się z problemami organizacyjny, jest fatalnie zarządzana przez osoby o bardzo niskich kwalifikacjach w tym kierunku. Wszyscy, którzy coś znaczyli - odeszli, albo odejdą w najbliższym czasie. Nikomu nie polecam pracy w tej firmie. BONIEK - wróć!!!. ci dwaj pseudodyrektorzy pogrążą tą firm, zniszczą wszystko co Pan zbudował przez tyle lat.

Młody
Pracownik

Faktycznie różnica zarobków spawaczy,a operatorów jest nijaka spawacz musi zrobić uprawnienia, naświetlać się wdychać (usunięte przez administratora) ogólnie tracić zdrowie,no i żeby chwilę stanąć to trzeba gonić w pocie czoła za 300zl więcej od operatora który wciska guzik i nigdzie się nie spieszy to chyba nie warto.... Ogólnie zarobki są śmieszne w tej firmie

Pracownik
Inne
 Pytanie

Firma już od dłuższego czasu ma problem z logistyką i organizacją pracy. Jestem spawaczem. To chore żebym sam sobie musiał organizować detale do spawania. W poprzedniej firmie w której pracowalem wszystkie detale były dostarczane pod stanowisko pracy przez pracowników magazynowych. Tak, na każdym wydziale byli ludzie odpowiedzialni za takie rzeczy. W CBM tego nie ma a ludzie zamiar spawać skaczą po pojemnikach jak małpy i latają z paleniskami w poszukiwaniu przyrządów. Gdzie szukać tej wydajności jak spawacz zamiast spawać błąka się i szuka detali do zleconej roboty?

Spawacz OB
Pracownik

Przyjmując się do firmy bylem entuzjastycznie nastawiony, czar jednak szybko prysł. Okazało się że to co mówi pan Rafał S. To jedne wielkie bzdury (nowi pracownicy uważajcie na tego pana i nie wierzcie w jego obietnice ,to zwykły cwaniak który jest wytresowany przez małego )warunki pracy tragedia wyciągi które praktycznie nie działają ,zadymienie na hali ogromne, w lato piekarnik w zimę wieje bramami i tu do nowych pracowników jeżeli będziecie uważali że chociaż nie leje się na łeb to muszę was zmartwić ponieważ dach jest dziurawy i nawet tego nie będziecie mieli zaoferowane . Nowy majster Kuba s. To zwykły (usunięte przez administratora)pracujący dla Rafała .zarobki tragedia po 7 latach mam 2 zł więcej na godzinę niż wynosi najniższa krajowa .przymuszanie do robienia nadgodzin to norma .ale spokojnie to tylko w początkowym okresie bo później jak zobaczycie wypłatę to sami będziecie prosić o nadgodziny.w firmie panuje totalny nieład,brak logistyki daje się zauważyć .ogólnie pracę na stanowisku spawacz można polecić osobą bez doświadczenia aby nauczyły się zawodu i szukały czegoś zdecydowanie lepszego.

Ww
Pracownik
@Spawacz OB

Nieład to delikatne określenie. To po prostu (usunięte przez administratora) Pracownicy majstrzy liderzy codziennie o 6.10 oraz 14.10 wyruszają na poszukiwania czegokolwiek co mozna zlepić do kupy i wysłać. Często wiszą jak małpy na pojemnikach szukając detali . National Geographic made in CBM.

Rudy
Pracownik
 Pytanie

Szanowni Koledzy, Panie dyrektorze, chciałabym zauważyć ze w ostatnim czasie borykamy sie z wieloma problemami takimi jak oszalałe raty kredytu, kosmiczna inflacja, itd. Firmy w naszym otoczeniu reagują by wesprzeć swoich pracowników np. LW zadeklarował podniesienie pensji do prawie12 tys zl, Leonardo dal 2000 premii i ciekawie zapowiada sie powstanie fabryki autobusów. My tez mamy kredyty, my tez płacimy wiecej za chleb i paliwo. Wiem ze podwyżki były, są i będą ale 2 zl brutto do stawki 22,8 ma sie nijak. Firma jak juz większość pracowników zauważyła miała w zeszłym roku 28 MILIONÓW ZYSKU brawo, szacun a gdzie w tym wszystkim my? My musimy robic dobrowolne 50 tki zeby dostać 200 zł premii, My nie możemy wziąć dnia opieki na chore dziecko bo nie dostaniemy 100 zł za nie chorowanie. Tu nawet nie ma normalnego parkingu. Z reszta sami wiecie jak jest ... To najwyższy czas by coś z tym zrobić. MIŁEGO DNIA PRACY KOLEDZY I KOLEŻANKI

anonim
Pracownik
@Rudy

Idealne opisanie sytuacji.ale ludzie się cieszą bo można robić nadgodziny bez limitu

Staś Gąska
Pracownik
 Pytanie
@anonim

I dlatego podwyżek nie ma lub nie będą one znaczące.To jest (usunięte przez administratora) mieć najniższa krajowa i robić 5 dni w tygodniu po 12h i sobotę i cieszyć się że mam 5000...ludzie jakim kosztem? Sami jesteśmy sobie winni.

Pronto
Były pracownik
@Staś Gąska

Już odpadają drugie zmiany w soboty ( niektórym bardzo źle) za chwilę będą skrócone nadgodziny do max 32 w miesiacu( niekoniecznie "setki" ) co za tym idzie zmniejszenie zarobków, a dojdzie jeszcze trzecia zmiana i zarząd wyjdzie na swoim...

anonim
Pracownik
@Pronto

I bardzo dobrze, może ludzie w końcu przejrzą na oczy ile zarabiają! Bo w dzisiejszych czasach będąc spawaczem zarabiać 500zl więcej niż najniższa krajowa to kpina.no i te pożal się boże podwyżki 2zl brutto, jak można to wogóle nazwać podwyżką. Dopóki będzie funkcjonował ten FIKCYJNY związek zawodowy nic się nie zmieni.

Pronto
Były pracownik
@anonim

Myślę że nie wszyscy przejrzą na oczy, ale tu jak najbardziej się z Tobą zgodzę, niektórym wystarczy taki właśnie ochłap jako podwyżka i się będzie cieszył, przyjdzie następca tego związkowca także dostanie dobry prezent i następny będzie siedział cicho i podpisywał wszystko co karzą... Szkoda że ludzie tak dają się poniżać, cóż ich wybór

Przedsiębiorca
Inne
 Pytanie
@Rudy

A jak uważasz geniuszu zarządzania, co zarząd powinien zrobić z tym zyskiem ? Zyski są przekazywane na kapitał zapasowy, inwestycje, utrzymanie zakładu i inne wydatki - wdrożenia, marketing etc. Po to żeby właśnie dalej zakład wykazywał zyski, dalej mógł się rozwijać i aby ludzie mieli pracę. Ale oczekuję twojej odpowiedzi na moje pytanie.

Fałszywy
Pracownik
 Pytanie
@Rudy

Teraz to nic innego nie pozostało jak stąd (...) Za 3.500 tysiąca z premią o której szkoda gadać, w warunkach szkodliwych?

Młody z metra
Były pracownik

Robiłem 3 ,,5 miesiąca jedyne co dostałem to wiadomość że od jutra nie pracuje takie podejście do pracownika zakład upada coraz bardziej pozdro dla chłopaków z OC Szczególnie na maszynach

ooo
Inne
@Młody z metra

I w trakcie wykonywania swojej pracy byś się nie zorientował, że mogliby w ten sposób zdecydować? Ciekawi mnie co było ostatecznym powodem. A jakiś kontakt z przełożonym miałeś? Nie było kogo o to podpytać?

Piotr
Pracownik

Firma jesteś extra zarobki wysokie nie trzeba jechać za granicę żeby tu zarobi .polecam

1

Zostaw merytoryczną opinię o Cbm Polska Sp. z o.o. - Jacków

Możesz oznaczyć pracodawcę w treści opinii wpisując znak @ np: @Pracodawca

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej


Drogi Użytkowniku,

Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:

NIE dodawaj opinii, która:

ikona dobre praktyki
łamie prawo polskie
ikona dobre praktyki
jest niezgodna z regulaminem serwisu GoWork.pl
ikona dobre praktyki
jest wulgarnym komentarzem
ikona dobre praktyki
jest niemerytoryczna

Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.

Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.

Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.

ikona dobre praktyki
przebieg on-boardingu nowego pracownika
ikona dobre praktyki
proponowane przez Pracodawcę wartości wynagrodzenia
ikona dobre praktyki
codzienna praca, również w relacji z przełożonymi
ikona dobre praktyki
panująca atmosfera w pracy
#TwójGłosMaZnaczenie

Często zadawane pytania

  • Jak się pracuje w Cbm Polska Sp. z o.o.?

    Zobacz opinie na temat firmy Cbm Polska Sp. z o.o. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 106.

  • Jakie są opinie pracowników o pracy w Cbm Polska Sp. z o.o.?

    Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 84, z czego 10 to opinie pozytywne, 41 to opinie negatywne, a 33 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

gemius

Na podstawie badań Mediapanel prowadzonych przez Gemius w okresie od 1 marca do 31 marca 2024: wskaźniki "Real Users" platforma internet.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 634 470
  2. Pracuj.pl 3 137 130
  3. LinkedIn 3 035 232
  4. Olx.pl 2 564 298
Cbm Polska Sp. z o.o.
Przejdź do nowych opinii