Opinie o GIGABYTE Technology Poland Sp z o.o. w Wrocław

GIGABYTE Technology Poland Sp z o.o.
2 13 7 5 1
Pytanie Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 18 dni.
 Pytanie

Jaki dress code obowiązuje w GIGABYTE Technology Poland Sp z o.o.?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Irek Nowy wpis

Czy tak dobrze się pracuje, ze nie ma chętnego do pisania?

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Serwisant Nowy wpis

A konkretnie ilościowo jakie macie normy? Kto przydziela płyty do napraw ? Czy płyty są przydziela za lubię nie lubię pracownika? Nie lubię to mu dam gniota a koledze BIOSIK do zrobienia?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Tomasz Nowy wpis
@Serwisant

Normy dla płyt to 1,7szt. 1,5szt. 1,3szt. 1,1szt./godz. to jest ok. 400, 350, 300; 250 szt. na miesiąc, VGA mają normy mniejsze ok. 30%. Normy te są proporcjonalne do czasu pracy, czyli jak masz pół miesiąca urlopu lub L4 to norma jest mniejsza o połowę. Płyty do naprawy rozdawane są przez kierownika serwisu a rozdania są losowe, nie ma opcji, aby kolega dostał łatwe biosiki a inny zwarciuchy. Jeżeli naprawiasz różne produkty np. płyty i grafiki, to norma jest niższa, ta z niższego levela a ilości też są proporcjonalne do czasu pracy na MB i VGA.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Serwisant

Konkretnie jakie ilościowe są normy?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Ranking
  1. olx.pl 3 303 344
  2. pracuj.pl 2 979 558
  3. GoWork.pl 2 702 543
  4. linkedin.com 2 417 265
  5. goldenline.pl 2 097 664
... pełny raport Gemius
Tomasz

Wynagrodzenie serwisanta składa się z 2 czynników, podstawowego i premii. W liczbach wyglądało to następująco: 4000 zł podstawy + premia kwartalna (75% podstawy), co daje średnią 5000 zł brutto/miesiąc - był to najwyższy level serwisanta. Premia kwartalna zależna jest od zaangażowania w pracę i od jakości napraw. Wymagana skuteczność napraw płyt głównych wynosiła 95%, a tzw. "norma - ilość naprawionych produktów" zależna jest od poziomu zaszeregowania serwisanta. Wszystkie warunki jakie serwisant musi spełnić określane są przez HQ z siedzibą na Tajwanie. Opisane one są w regulaminie wynagradzania i premiowania. Poziomy serwisantów różnią się co 500 zł brutto i dopasowane są do ich umiejętności i możliwości. Regulamin wynagradzania i premiowania dokładnie określa warunki, kiedy serwisant może zmienić level na wyższy. Opisuje również jakie konsekwencje mogą być wyciągnięte względem serwisanta, jeżeli nie spełnia on wymagań ściśle związanych z jego zaszeregowaniem, lub stwierdza on, że mu się nie opłaca pracować. Normalną rzeczą jest, że pełna premia wypłacana jest za osiągnięcie dobrych wyników w pracy, zaś w przypadku złych wyników premia ta jest pomniejszana, a co za tym idzie serwisant otrzymuje mniejsze średnie wynagrodzenie. Podsumowując, premiowanie jest wprost proporcjonalne do jakości pracy pracowników i ich zaangażowania w pracę. Wszystkie opisane warunki w regulaminach są przestrzegane przez pracodawcę. Nie ma żadnych ukrytych wynagrodzeń. Wszystkie świadczenia opłacane są w terminie: podatki, ZUSy, wynagrodzenia, premia itd. Bardzo dobra atmosfera pracy, możliwość wyjścia wcześniej lub przyjścia później, jeżeli jest taka potrzeba - z kierownikiem można się dogadać. Obecna skuteczność napraw płyt głównych jest powyżej 95%. Obecni serwisanci pracują zespołowo dzieląc się doświadczeniem, wzajemnie pomagając sobie. Taka praca przekłada się z korzyścią na ich wynagrodzenie, a firmie daje wysokie notowania w rankingu globalnego serwisu GIGABYTE.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
były pracownik

Praca wygląda na coraz większej liczby obowiązków,za praktycznie te same pieniądze .Zmiany płac sprytnie skonstruowane ,tak aby zarobić coraz mniej.Wszędzie zakazy i nakazy.Firma nieduża a jest az 3 kierowników jeden nazywa sie Managerem serwisu a nie zna się na zarządzaniu choćby pieca z węglem. Straszny gbur . Aby jakoś zarobić trzeba strasznie zasuwać i jeszcze pilnować odzysk, za spóźnienia choćby 3 minutowe (logowanie w systemie) trzeba pisać pisemne wytłumaczenia wraz z podpisem.

Pomocna?
Tak21Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna

Zostaw opinię o GIGABYTE Technology Poland Sp z o.o. - Wrocław

Chcę opublikować:

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

Joanna Koczaj-DyrdaJoanna Koczaj-Dyrda
Ofiara mobbingu -Radca prawny
Zero tolerancji dla mobbingu w firmie!

Byłeś świadkiem?
Dodaj opinie na www.gowork.pl/opinie

Potrzebujesz wsparcia?
Skontaktuj się z Panią Joanną Koczaj-Dyrda: zgloszenie@gowork.pl

GIGABYTE Technology Poland Sp z o.o.